Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bu bisikletlerle uzun yola çıkılmaz mı?

Konu, 'Arşiv' kısmında YEAYEA tarafından paylaşıldı.

1. YEAYEA

YEAYEA Yeni Üye

Adı:
    Yusuf
    Herkese selam. Üniversitede nadiren kullandığım dede bisikleti ile tatillerde yine nadiren kiraladığım sıradan aletler haricinde bisiklet geçmişim yok. En geç bir iki hafta içinde bisikletimi alıp İstanbul içinde kullanmayı, antrenman yapmayı, Eylül ortasından sonra da günde 70-80 km gidip çadır veya pansiyonda konaklamalı şekilde minimum 15 günlük bir tura heveslendim.

Ancak araştırmalarım sırasında kafam epey karıştı.

1. kafa karışıklığını bütçeme uygun bisiklet modelleri konusunda yaşadım. Çıkabileceğim maksimum fiyat 1500 tl. Nakit sıkıntım olduğundan kredi kartı/taksit şeklinde almayı düşünüyorum. O yüzden ikinci el baştan yalan oluyor. Araştırmalarım sırasında bütçeme uygun olan Carraro, Mosso, Sedona gibi markaların modelleri arasında gidip geldim. Ancak bisikletten anladığını! söyleyen birkaç arkadaş tarafından "onlara o kadar para vereceğine git marketten al" minvalinde yorumlar aldım ve hevesim kırılır gibi oldu. Bu markaların bütçeme uygun modellerini az çok biliyorsunuzdur. Bu bisikletlerle uzun yola çıkılmaz mı?

2. problemim köpek korkusu. Bu sevimli hayvanların en kendinden bezmişini bile görsem yolumu değiştirecek durumdayım. Uzun yolda hırlayan, havlayan köy köpeklerine falan denk geldiğimde ne yapacağımı bilemiyorum. "Sakin ol, bisikleti köpekle arana alarak yürü" şeklinde yorumlar okudum ama sakin kalabilir miyim emin değilim. Bir de köpek kovucu aletler işe yarıyor mu kullanan var mı?

3. mevzu adettendir. Hangi modelleri önerirsiniz? Direkt model sordum çünkü "o yorumlara aldırma, elbette o bisikletlerle de tura çıkılır" tarzında yorumlar geleceğini az çok biliyorum:)

Cevaplar için şimdiden teşekkürler...

2. Ahmet Ayaz

Ahmet Ayaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    eğer bisikletin bakımı yapılmışsa az buçuk ayarından tamirinden anlıyorsanız her bisikletle tura çıkılır. 20 kiloluk çift amortisörlü market bisikletleri hariç.
    hurdadan alınıp tamir edilmiş bisikletlerle tura çıkanların örnekleri var.
    turdan keyif almak adına markadan bağımsız olarak doğru modeli almak önemli. misal ben alacak olsam, eğer araziye çok girmeyeceksem amortisörsüz, bagaj takılabilen, dropbarlı, 28 inç tekerlekli bir bisiklet tercih ederdim. imkan varsa zaten en güzeli fuji veya surly touring tarzı bisikletler.

bir de köpek konusu var. geçen birkaç yorum okudum burada ve hak verdim. şimdi köpekten korkan veya ciddi manada fobi sahibi olan insana önerilerde bulunmak çok da işe yaramayabiliyor. gerekirse bu konularda tecrübeli arkadaşlarla deneme yapmak lazım.

3. Kaang96

Kaang96 Aktif Üye

Adı:
    Kaan
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Btwin triban 520 fitness modelini kullanıyorum son derecede memnunum.İsmini hatırlayamıyorum ama türkiye'den hurda bisikletin bakımını yapıp türkiye turu yapan biri vardı.
    Triban 520 fitnessda bagaj delikleri mevcut, karbon maşa, sora vites grubu mevcut.
    Yol Bisikletleri - BTWIN TRIBAN 520 YOL BİSİKLETİ
    Köpek kovucu alete gelince bisikletçiye gitmiştim orda kendi aralarında konuşurken konu köpek kovucudan açıldı.Amcamlar tur sırasında kullanmışlar bu aleti işe yaradığını söylemişti.

Serrchi bunu beğendi.
  4. SOZUAK

SOZUAK Forum Demirbaşı

Adı:
    Barış SÖZÜAK
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bisiklet tamiri/bakımı/onarımından anlamıyorsanız tura çıkmayın yada iyi bir alet ile çıkın. İyi derken son model pahalı anlamında değil, bakımlı ve belli bir süre sorunsuz kullanılmış problem çıkartmayan anlamında. Ayrıca takım taklavatta olmalı yanınızda. Bir lastik tamiri, kopan fren vites telinin değişimi bir ayarlama gereken yerin ayarı gibi işleri yapabilmelisiniz. Ben prensip olarak sıfır bir makine de olsa bir süre yakın mesafelerde kullanıp sistemin varsa kusurunun çıkması için zorlarım. Bir süre kullanıp kendisini kanıtlamasını beklerim ondan sonra uzun yola çıkabiliriz.

5. Hastateker

Hastateker Forum Bağımlısı

Adı:
    Osman Özgün Yıldız
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Hocam merhabalar :)@YEAYEA
    Bianchi Touring 827 alın derim. Carraro ile aynı fabrikada üretiliyorlar yani kardeşler. Maşa çelik kadro alüminyum 24 vites altus 700×35 lastikler önde ve arka da port bagaj için delikler 2 adet suluk pompa vs için delik bulunmakta.
    1200 tele
    Geri kalan para ile ekipmanlarınızı alırsınız.
    @Kaang96 arkadaş btwin önermiş hatta tam fiyat performans modeli önermiş ancak o flat bar takılı yol bisikletidir ne kadar port bagaj delikleri olsa da 36 delikli bir jant 24 delikli bir janttan fazla taşır daha çok tur bisikletlerine yönelin derim.
    Köpek konusu da şu: Biber gazı taşıyın. Etrafınıza sıkın köpek yaklaştıkça. Kokudan kaçarlar bence

6. cyclist55

cyclist55 Yeni Üye

Adı:
    Fatih
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @YEAYEA meraba kopek konusunda evet dedigin cihaz ise yariyor onu kullanabilirsin diger konularda daha tecrubeli arkadaslardan yardim alabilirsin ben carraro cr012 kullaniyorum uzun yola da gidiyorum surekli ise gidip geliyorum tik yok rahatim sana secimlerinde kolay gelsin

7. yb672501

yb672501 Üye

Adı:
    Erdem
    Seviye:
    Forumda bana önerilen sedona 410 a bakabilirsiniz. Kullananlar memnun gözüküyor :)

8. bisiklethobimiz

bisiklethobimiz Aktif Üye

Adı:
    Coskun ortacakiroglu
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ilk turun pansiyon konaklamali olursa. Daha az yük taşırsın. Köpekler sürüsü varsa. gece ve hava kararmaya doğru yerlerini sahiplenirler. Kaçmaya çalışmayın yakalanirsiniz. Ya sahibini bekleyin. Yada aranıza bisikleti alıp sert komutlar söyleyin. Bisiklet modeli için söylenenlerden ve kafanızdakinin en iyisini seçin Iyi turlar.