Bu bisikletle Avrupa/Türkiye Turu

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Foruma yeni giren arkadaşların mesajlarına bakarsanız kafalarının ne kadar karışık olduğunu görebilirsiniz.
Bacaklarındaki kılları aldırırsa aerodinamikten ne kadar kâr edeceğini soran da var. !!!
Deore, acera dan kaç sn ( herhalde salise fark ediyordur ) geç vites değiştirir diye soranda !!!
Bisikletinden utandığını söyleyip resmini koyamayacağını söyleyende !!!

Bariz bir anlam kayması, kavram kargaşası ( afazi ) yaşanıyor bence.
Bin kardeşim elinde ne varsa , gez yahu :). alabildiğin gün en iyisini al. alabildiğin gün en iyi maşayı değiştir, en iyi seleyi tak, en iyi lastiği kullan. kim karşı çıkar ve gereksiz diyebilir ki ?

Ama o zamana kadar da bekleme kimseyi.
Bin güzel kardeşim be , kasmaya ne gerek var.

Hep yazıyorum bir daha yazayım.

Ferrari bulamadığı için şehirler arası yola çıkayan, yolculuk yapmayan var mı ? yok.
Bin o zaman elinde ne varsa tofaşa, renaulta, wolkswagene git.
Haa paran oldu ...
Alabildiğin gün ferrari al tabi. Kim engeller seni. Bende alırım , bende deteklerim.
Ferrari alabilecekken hacı murata binme elbette.:) Binersen zaten yanlış olur. :)

Bisiklete dönersek tekrar. Elinizdeki ile bir gezin bakalım. 500 gitme 150 git elindeki bisiklet ile . sonra 500 gitmez bu deyip değiştirirsin. ama hep şu parçaları toplayınca 500 yapacağım diye şart koşup 150 km yi hiç yapmıyorsan bu bence yanlış. Ve kimseninde kafasını bulandırma. o lastik, bu fren , şu jant diye.
Stres atmak için biniyoruz biz vallahi, kıskançlık krizine girip, parça stresi yaşamak için değil . :)

selamlar.

Scudo

kcuk_

Forum Bağımlısı
Tepki
180
abi gercekten yeni bisiklet alacaklar gercekten cok buyuk bir kargasada buluyor kendisini malesef :( (yeni bisiklet aldıgım icin ordan biliyorum:) )

bize yardım eden kisiler vardı elimizdeki olanaklarla en dogrusunu aldıgımızı dusunuyorum bunun icin Selim Cam arkadasıma ve Ulas abime cok tessekkur ederim... (fakat unutmayın benim gibi sanslı olmayabilirsiniz )

Soner abi bir sizin hindistana gideceginiz bisikletlerin resimlerini koyarsan sanırsam forumdaki yeni baslamak isteyen arkadaslar icin cok faydalı olacaktır...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ataruh

Soner Bey, bisikletin yolda görülmesi gerektiği, çok laf değil çok pedal dönmesi :) gerektiği konusundaki hassasiyetinizi anlayabiliyorum. Ancak teknik konulara giren "bazı" forumcular gerçekten saliselerle yarışıyorlar. Tabi ki sizin bahsettiğiniz "yolda olmak, yol almak" konusu da önemli, ancak bu ufak tefek konularla ilgilenen büyük bir yarışçı MTB kesimi var, bunu da göz ardı etmeyelim... :eek:

Ozge Deniz

Forum Bağımlısı
Tepki
328
tekerlekler saglam oldumu bisiklet her yola gidiyo demekki.tebrik ettim içimden...

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
Yorumlarınızın hepsine katılıyorum. Fakat dikkaitmi çeken bir nokta var.Bisikletin üzerindeki her parça (bize göre)ne kadardüşük kalite olsada pedallar spd olması spd pedal sisteminin ne kadar faydalı bir parça oldugunu kanıtlar nitelikte. ;)

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Bu güzel topiği açana ve aynı yönde mesaj yazanlara ayrı ayrı teşekkürü borç bilirim.
not: Fotoğraftaki bisikletin hırsızlar tarafından çalınma olasılığı da hayli düşük olduğun için bence geri kalmış ülkelere yapılacak turlarda oldukça bilinçli bir seçim..

Bisiklet için bisiklet değil.
Halk için bisiklet...

Hava için bisiklet değil,
Sağlık için, dostluk için bisiklet...

:) :) :)

abdullahabdullah

Forum Bağımlısı
Tepki
633
İsim
Abdullah YEŞİLTAŞ
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hayal edip, hafif parça arayıp montaj yapıncaya kadar harcadığımız enerji ve zaman ile dünya turuna çıkılırdı diyorum. Olayı kafada bitireceksin.

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Tepki
950
Sevgili Ataruh ve Mesut hocam sizlere katılmamak elde değil:) Bisikleti o kadar güzel açıklamışsınızki daha ne söylenebilir Teşekkür ederim...

Saygı ve sevgilerimle...

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@H.Can DEMİREL

Saygı ve selamlar bizden sevgili Can.

Yeni başlayacak arkadaşların kafası karışmasın yeterki.
Tabiki insanlar daha yeni sistemler alsın, hayalindeki bisiklete kavuşsun.
Kim hayal etmez ki daha yenisini, son teknolojiyi, daha hafif bir bisikleti.
Hepimiz isteriz. :)
Ancak , elindeki bisiklet ile de gezsin insanlar hemen bugün, hemen bu hafta sonu, ilk fırsat bulduğunda.
"Araç" olmaktan çıkıp "amaç" haline gelmemeli bisiklet.

@abdullahabdullah

Sevgili Abdullah.
İtalyan çift teoride de , pratikte de dediğini yapmış. :)

KevSerSeri

Forum Bağımlısı
Tepki
3.345
Vay be cesarete bak. Çılgınlığın ötesinde değil mi bu bisikletle emniyetsiz sürüşler yapmak. Maalesef biz onlar kadar rahat ve umursamaz olamayız. Yani ben kendi adıma konuşuyum. Çok uçuk fiyatlara bisiklet alıp en hafif bisikleti ben aldım demek gerekmiyor ancak tur güvenliği açısından hele ki uzun turlar için orta kalite bir bisiklete sahip olunması gerektiği inancındayım...

Ahmet Mumcu

Daimi Üye
Tepki
1.073
Arkadaslar size bir cilginin web sayfasini veriyorum. Bu Polonyali arkadas Cin-Nepal turunu yani 5000 metre yukseklikleri tek vitesli bisikletiyle ve de terliklerle asmis birisi.
(link)
Selamlar

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
yaa ne diceğimi bilmiyorum arkayada eşi oturmus de de abi bayılıyım şurda ya:):)

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
Gecikme için kusura bakmayın.

Evet 2. bisikletleri vardı. (kadının bindiği) o da o "tarz" bir bisikletti. Benden 20 YTL ye rahat sele aldı kadın. (Çünkü selesi dökülüyordu)

Ataruh ve bir çok arkadaş çok güzel özetlemişler olayı.

Ben öyle bir bisikletle açıkçası çok uzun bir tura çıkmazdım. (Kevser'e hak veriyorum)Macerayı severim ama bisikletle uğraşmak yerine gezinin tadını çıkarmayı tercih ederim.. (O bisikletle uğraşmak başka türlü bir macera olurdu)
Malzemenin önemini anlatan bir örnek yazayım: Epey bir yıllar önce 4-5 kişi (eşim de vardı) güneyde (Bodrum taraflarında) kamplı bir bisiklet turundaydık. Yola çıkmadan bir arkadaşı arka bagaj konusunda uyarmıştım; Kendisi hala 10 YTL ye satılan "tel maşa" bagajlardan takmakta inat ediyordu. Bu bagajla tüm yükünü taşıyacaktı. (İtalyan'ın bagajından) Ben adam gibi (aluminyum) bir bagaj alsın diye diretiyordum. Beni dinlemedi.. Sonunda Bodrum'a inen yokuş aşağı yolda bagaj kadroya bağlanan yerinden kırıldı ve arka tekere girdi. Oldukça süratli inerken arkadaş çok ciddi bir kazayı ucuz atlattı..Buradan şu dersi çıkartmalı: Sizi tehlikeye sokabilecek malzemeyi "öngörün" ve öyle yola çıkın..Dandik malzemenin faturası daha ağır olur..
Ama sanmayın ki her şeyin en üst modelini seçerim. İşimi görecek, en az sorun çıkaracak malzeme benim için yeterlidir..(Bisikletim 95 model kadrolu, 8'li kaset, deore arka vitesli bir bisiklet. Kadroda disk fren bağlantısı yok..)

Tabii yetinmeyi bilmek lazım Ataruh'un dediği gibi.. Ama iyi, hafif üst model bir bisiklete sahip olmak da en güzel duygulardan biridir..Fakat imkan (şimdilik) yoksa şu anda sahip olduğunuz bisiklet inanın sizin için en iyisidir.

Selamlar, bol pedallı günler..

Ergün Gündoğar

Forum Bağımlısı
Tepki
206
Bu bisikletle uzun yol yapmak, yedek paraşüt olmadan uçaktan atlamaya benzer, risk almayı seven yapar, ya da tehlikenin farkında olmayan, ya da avrupada her yer bisiklet yolu olduğundan rahatlar demek ki..

R4UF

Aktif Üye
Tepki
33
o bisikletle ben asla çıkmazdım öle bi tura ama adamlara helal olsun azim yani süper muhteşem

maskesiz

Daimi Üye
Tepki
129
Biz buralarda dolanıyoruz insanlar ne şartlarda nereleri geziyo,bravo tabiki.Böyle güzellikleri görünce ufkum dahada genişliyor.2-3 sene içerisinde yapmayı düşündüğüm İstanbul-Makedonya turu için dahada heveslendim çünkü en önemli olan olgu altımızdaki biskletin modeli,hafifliği vs. değil insanın kendisi.Hele bir kara versin insan,o bisikletle İtalya dan da gelir burdan da gider.Darısı başımıza

denizcinesim

Aktif Üye
Tepki
102
Bisiklet
Trek
benimde eski model bir bisan marka bisikletim var.onunla hemen hemen hergün tatvandan bitlise gidip geliyorum.hiçte şikayetçi değilim.vangölü çevresi gezsini bu bisikletle yaptım.bu yaz yine tatvandan vana(145 km)bununla gidip geldim.yinede sapasağlam duruyo.demek istediğim bu iş yürek işi.bu italyan çiftin cesaretide bunun en açık örneği.