Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bu bisikleti ne yapmalıyım?

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında piton48 tarafından paylaşıldı.

1. piton48

piton48 Yeni Üye

Seviye:
    Herkese merhaba.7 sene önce keyfine ailem hediye olarak Ümit Fujiyama bisiklet aldı.Pek fazla bisiklet binen birisi değilim.Teknik parçalardan ve bakımından da anlamam ama öğrenmeye başladım yavaştan.Bisikletime hiç bakmadım.2-3 senedir de bitik halde bekliyordu.Geçen gün gözüme ilişti.Çıkartayım dedim.Birde ne göreyim!Attırıcı kırık,arka lastik bitmiş.Bisikletim dağ bisikletiydi.Beni kullandığım zamanlarda yoruyordu.Açıkçası çok bozuluyor,parçaları sürekli dağılıyordu.Bulunduğum ilçede bir bisiklet tamircisi var.Adam yeni parçaları sipariş edip,bisiklete elinde bulunan eski parçaları takıyor.İl'de tamir ettirebilecegim sağlam yerler var.Kendim yapabilirmiyim bilmiyorum ama çok yıprandığından bilir kişiler tarafından muayene edilmesi lazım diye düşünüyorum.2. tercih olarak yeni Kron marka hem şehirde hem tarla,ova yolunda gidebilecek bisiklet alasım da var.Çünkü bisikleti yaptırmak fazla masraf çıkartabilir.Direk bisikleti yenilemekte var kafamda.Sizce yeni bisiklet mi almalıyım,tamir mi ettirmeliyim?

2. nbacıshaquılle

nbacıshaquılle Kıdemli Üye

Adı:
    Emre
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Aktarici degil de yanlis gormuyosam kulak kirilmis 50tl lastikler bakim felan 20tl vitesler elden gecti biri bozuksa 20tl en onemlisi on masa amortisorun yamulmus komple degiscek 100tl en ucuz amortisorlu masa sonra balatalarin eskimisse 20 de ordan toplam 200-250 ye patlar sana bu bisiklet.

piton48

piton48 Yeni Üye

Seviye:
    Öncelikle yorumunuz için teşekür ederim.Masraf tahmin ettiğim gibi fazla gelicek gibi.Aynen kulak dediğiniz parça kırılmış.Aynı zamanda attırıcı yamulmuş.Fotoğraftan net görünmüyor.Sizce 2. bisikleti mi almalıyım yoksa bunu tamir mi ettirsem?Zaten ben bu bisikleti yaptırıp satsam 200 TL'ye zor satarım.

4. _murdoch_

_murdoch_ Aktif Üye

Adı:
    kemal sunal
    Bisiklet:
    Claud Butler
    Seviye:
    aynen öyle satsan kimse 200 vermez. biraz paraya kıyıp yeni birşey alsan daha iyi olabilir.

5. enqinHLC

enqinHLC Demir Atlı Süvari

Adı:
    Engin
    Bisiklet:
    Beldesan
    Seviye:
    Bisikletin yenisini alsanız en fazla 350-400 ye daha üst modelini alabilirsiniz masrafa değmeyecektir. Kron xc serisine bakmak istiyorsanız ona bakmanız daha mantıklı gibi.

piton48

piton48 Yeni Üye

Seviye:
    @_murdoch_
    @enqinHLC
    Öncelikle yorumlarınız için teşekürler.
    Peki Kron XC modellerinden 800-900 TL civarında hangilerini önerirsiniz?
    Kron XC modelleri şehir ve patika yolları için uygun mudur?
    Kron yabancı bir marka sanırım.Malûm doların yükselmesi fiyatları arttırmıştır.Bisikleti satın almak için doların düşmesini beklemekte yarar var mı?

7. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @piton48
    Sehir patika vb. yollarda Kron XC veya hibrit, sehir bisikleti vb. olarak tabir edilen her bisikletle yol alirsiniz. Sert araziye girecekseniz (oyle yuksek atlamalı downhill degil elbet :) ) XC veya bu tarz bir MTB almanız daha dogru olur.
    KRON yerli marka ancak her yerli marka gibi dışa bağımlı. Bu nedenle döviz kurundan etkileniyor.
    Sizin bakış aciniz ve kullanim hedefinize uygun gorunen MTB su an icin. Elbette sehir performansi bir sehir yol bisdikleti gibi olmaz teoride. Ancak lastik secimi, lastik havasi, aynakol, ruble oranlari, kondisyon pek cok dengeyi degistirewbilir ve istediginiz sonucu her alanda belli bir duzeye kadar alabilirsiniz ;)
    Bodrum'a yolunuz duserse merak ettiginiz konularda bildigim kadari ile yardimci olur, fikir verebilirim :)

_murdoch_ bunu beğendi.
    piton48

piton48 Yeni Üye

Seviye:
    Bilgiler için teşekür ederim Suat Abi.Ben Muğla/Yatağan'da ikamet ediyorum.10 sene Bodrum/Mumcular'da oturmuştum.Bodrum'a sıklıkla gelirim.MTB bisiklet almak mantıklı bencede.Bu Kron XC Modeller beni yormaz değil mi?Şahsen Ümit Fujiyama baya yoruyordu.Ayrıca disk fren değilde,V fren ve kadrosu hafif bir bisiklet almayı düşünüyorum. Bodrum'da İçmeler'e doğru arada kuzenimin bisikletiyle geziniyorum.Dönerken Halikarnas'ın oradan barlar sokağı yoluna giriyorum.Günbatımında eşsiz oluyor :) Sakıncası yoksa Bodrum'da nerede ikamet ediyorsunuz öğrenebilir miyim?

suat akman bunu beğendi.
  9. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @piton48
    Eski bisikletin agir celik kadrolu, cift suspansiyonlu bir bisiklet.
    Aluminyum kadro, V fren bir bisiklet her zaman hafif kalir onun yaninda.
    Kondisyona gore, gunluk sartlara gore her bisiklet yorucu olabilir ayri mesele :)
    Her marka gibi Kron hakkinda da olumlu olumsuz birsuru farkli yorum var. Ama ne kadar elestirilse de ele gelir aluminyum kadrolu bisikletlerde genel tercih salcano, kron, carraro, bianchi, mosso vb. Butcenize gore en iyi kadro ve donanım secenegini arastirip oyle karar verin.

Bodrum merkezdeyim ben. Milta Marina / Marina Vista Hotel civarinda calistigim yer. Gelecek olursan bu taraflara mesaj at ;)

piton48 bunu beğendi.
  10. enqinHLC

enqinHLC Demir Atlı Süvari

Adı:
    Engin
    Bisiklet:
    Beldesan
    Seviye:
    @piton48 o fiyatlar için arazı ağırıklı kullanacaksanız salcano astro alabilirsiniz. Şehir içi ağırlıklı kullanıcam toprak yolada arada bir girerim daha taşa çıkmaya çalışmam derseniz mosso legarda veya salcano city fun 60 falan alırsanız işinizi çok rahat görecektir. salcano ve mosso fiyat olarak 600-800TL aralığında bulunabilir. Pazarlıkla 650 700 civarına bile alabilirsiniz.

11. ahmtayd

ahmtayd Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Dostum belli ki yeni başlıyorsun bu işe. Çoğu yeni başlayanda olduğu gibi mtb ler çekici gelebilir fakat ormana araziye girmeyeceksen boşuna mtb alma bisikletten soğursun ağır olacağından al bi ince teker şehir bisikleti keyfine bak

Kuzey Ege bunu beğendi.
  12. Furkan Y.

Furkan Y. Aktif Üye

Adı:
    Furkan YILDIRIM
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Buna hiç para harcamayın, bu haliyle satabiliyorsanız üçe beşe bakmadan satın. Acelem yok derseniz de bisikleti parçalayın sağlam parçaları satın, yavaş olur ama sizin için daha karlı olur. 2013 model xc1000 kullanıyorum, memnunum. İkinci el o fiyatlara veya bir tık yukarısına bulabilirsiniz. O fiyata alacağınız sıfır bisikletten çok daha iyi olacaktır.(Düzgün kullanıldıysa)

piton48

piton48 Yeni Üye

Seviye:
    @enqinHLC
    Tavsiyeler için teşekür ederim.
    @ahmtayd
    Aslında şehir ağırlıklı kullansam direk şehir için uygun bisiklet alırım ancak konum itibarıyla bisikleti kullanacağım alan arazi,patika,ova yolu,dağ yolu ve bozuk yollar oluyor.O yüzden MTB bisiklet almayı düşünüyorum.Yeni başladığım doğru :)
    @F. YILDIRIM
    Satmayı deniyeceğim.Pek umudum yok ama elden çıkarmak daha kârlı olucak.Bana Kron markayı bir arkadaşım önermişti.Hafif bir dağ bisikleti olmalı demişti.Bunun için alüminyum kadro,V fren sistemleri tercih etmem gerektiğini söylemişti.Bu alanda Kron XC 150 V ve Kron XC 250 V falan önermişti yanlış hatırlamıyorsam.Şahsen teknik olarak fazla bilgi sahibi değilim.Yeni başlama açısından daha alt modelleri tercih etmekte yarar vardır heralde.Kron XC 1000 modelinin 2. elini uygun ve sağlam bulursam alırım.Teşekürler yorum için.

Furkan Y. bunu beğendi.
  14. ercst0rm

ercst0rm Forum Bağımlısı

Adı:
    Ercüment
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bodrum mtb başlangıç için idealdir iyi pedallamalar :)

15. mqeles

mqeles Yeni Üye

Selam arkadaşlar uzun zamandan sonra kömürlüteki bisikletim aklıma geldi fotoğraflarına ekleyecegim
    yaklaşık 8 senelik bisiklet bugün bir bakayım dedim toz'dan nefes alamadım :D bi yeri de paslanmamis. Ön-arka Fren kopmuş + lastiğin havası inmiş
    Daha belki birkaç kusuru daha vardır bilmiyorum vitesli bisiklet

Şimdi soru(nu)m şu sizce bu bisikleti bisiklet yapmaya değer mi? Kaç liraya yaptırabilirim?
    Hurda'ya versem daha mı karlı çıkarım acaba :D
    Bir de ilk soru için cevabınız değerse Beyoğlu civarında bu işle uğraşan bildiğiniz yer var mı?

Saygılar iyi geceler

Üye Adı bunu beğendi.
  16. efeozata

efeozata Üye

Adı:
    Efe
    Seviye:
    @mqeles önce lastiklere hava bas, patlamamıştır muhtemelen inmiştir. sonra temiz yıka, zinciri wd40 gibi bir spreyle temizle ve yağla. seleyi çıkar bakalım kaynamış mı. sonra vites ayarlarını yap ve frenleri tamir et. tatmin etmezse satıp daha iyisini alırsın. pislikten ve bakımsızlıktan başka bir sorunu yok gibi görünüyor.

Mesut DOĞRU ve mqeles bunu beğendi.
  17. Ismaildmr

Ismaildmr Kıdemli Üye

Adı:
    Ismail demir
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @mqeles neresinde ne var bilmiyorum ama bugun buna benzeyen bianchi ares bisikletin bakimlarini yaptim, bisiklet super oldu, ben cok begndim, hele frenleri disc fren gibi tuttu nasil biseyse..
    Benim gorusum bundan 15 20 yil once bu bisikletlerin esamesini goremezdik bulamazdim, tabi benim yasam kosullarimda elde edememistim belki ondandir, o yuzden benim gozumde her bisiklet cok degerlidir,sahsen kendim olan parcalari iyilestirir ve cokda begenerek binerdim.

Mesut DOĞRU ve mqeles bunu beğendi.
  18. soner kalaycıoğlu

soner kalaycıoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @mqeles 12 senedir biniyorum.memnunum,beni yolda bırakmadı.selamlar,saygılar.. amort.JPG

19. Cesarisback

Cesarisback Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @mqeles Hocam bence ilk oto yıkamaya götürüp köpükletip iyice yıkayın ondan sonra zincirleri vs yağlarsınız birde aynakol arasına yağ sıkarsınız fren kablolarını vs siz yapamıyorsanız ucuza yaptırabilirsiniz diye düşünüyorum bence düzelir kolayca.

mqeles bunu beğendi.
  20. Ömer E

Ömer E Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ucuz pahalı deme, sat gitsin.