Bu Bisikleti Nasıl Toplarım ( Nasıl Adam Ederim önerileri Ve Yorumları Bekliyorum

Mert Kabtan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Mert KABTAN
(link)
(link)
(link)
(link)

Scudo

deniz çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
195
@kıvanc kaynak
güzel olurda göbek arka dişli vites takımı değişmesi lazım ayrıca bisiklet çok güzel duruyor

• Beğen
Tepkiler: Mert Kabtan

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
arka aktarıcınla başlayabilirsin. sonra göbekleri değiştir.ayrıca selede pek hoş durmuyor !

fanatikcimbomlu

Forum Bağımlısı
Tepki
227
benceilk olark jantlarını ve gobeklerını degıstır daha sonra arka aktarıcı ruble zıncır on aktarıcı vites kolları ve aynakolunu degıstırırsın sonrada gıdon gıdon bogazı sonrada masa :D

• Beğen

NKORHANK

Aktif Üye
Tepki
108
Bu haliyle bence super gider. Farkı yaratmak için hep yüksek modeller aranıyor pahalı yeni parçalar isteniyor. Zannediliyor ki çok pahalı bir vites sistemi olsa bisiklet uçacak. Yada fren sistemi en pahalısı olsan en iyi şekilde duracak.

Tam yılını bilmiyorum ama vites tamamen aynı teknoloji ile en az 70 lerden beri üretiliyor. Mantığı 30-40 belki daha fazla senedir hiç değişmedi. Bir yay bir dişliyi a tarafına çeker bir çelik tele bağlı diğer ucu çekilince b tarafına. Makara salınınca a ya hareket makara sıkılınca b tarafına . Bukadar basit gerisi tamamen koldaki hassasiyetle alakalı. Şuan kullanılanlar vites te 70 lerde yapılan yarışlarda kullanılan çok mu kotu vitesti.

Ya da fren sistemi 2008 de tam tutuyor da 1978 de frenler bir turlu frenleyemiyor muydu ? En basit fren sistemi bile super tutuyordu 1910 lardan beri frenler tutuyor arkadaşlar ayarı bozuk olmadığı sürece tabi ki

Ben sizin yerinizde olsam elinizde görünüşü gayet iyi bisikletinizle turlar turlar turlarım. yere atarım çizerim arkamı donup bakmam kafam rahat olur ve bisikletteki ozgurluğun ne demek olduğunu anlarım.

*****Bisikletiniz hızlı gitmiyor mu ? Antreman yapın ( Ben oyle yapıyorum)

*****Vitesten çıt cıt ses mi geliyor ( Son derece basit olan vites ayarı konusuna biraz eğilin siz o sesi giderirsiniz ) Plus bazı vites kombinasyonlarında ses gelebilir gelmese tuhaftır. Önemli olan bazı viteslerde ses gelmemesi

*****Frenler kotumu tutuyor yine basit fren ayarı konusuna eğilin siz rahatlıkla halledebilirsiniz goreceksiniz. Pabuçmu eskimiş ozaman alın elinize bir maket bıcağı kesin traşlayın ve bunun zevkine varın.

**** Seleniz mi rahat değil ; ya alışırsınız ya olmadı ozaman sele değişir vs.

Harika bir bisikletiniz var. Kıymetini bilin ne alsam diye dusunup zaman da kaybediyor olabilirdiniz.

Bisikletin neye ihtiyacı olur ki ? Ben sadece bagaj gibi yada bozuk pedal gibi şeylere para harcıyorum. Ve kullanırken dişini sokuyorum makinanın. Bence ozgurluk budur.

Yokuscu

Forum Demirbaşı
Tepki
186
ben senin yerinde olsam once o sele borusunu ve seleyi değiştirmekle başlarım işe. cunku sele borusu beyaz iyi durmamış. sonra bütcene gore ilerletebilirsin kompedanlarını...

SAygılarımla..

• Beğen

lindemann

Forum Bağımlısı
Tepki
1.151
sele borusu benim de dikkatimi cekti ya. bisiklete beyaz güzel gitmis ama nedense sele borusunda sismis....

• Beğen

Onur Kula

Forum Bağımlısı
Tepki
819
İsim
Onur Kula
Bisiklet
Specialized
@NKORHANK

Fikirlerinize saygı duymakla beraber katılmıyorum. :eek:

Şöyle ki:

Ben 2 sene kadar önce bir Bianchi Orion aldım.

İlk 3 ayda akorltar bozuldu (Çünkü çemberleri tek kat ve dayanıksızdı), daha sonra akort telleri ara ara kopuyordu(Çin malıymış sonradan öğrendim)

Sonra arka aktarıcı vites geçişlerinde hassas değildi, pedala yüklendiğimde kendi kendine vites atıyordu.Ayrca arazide sık sık takılıp geri sardığı ve yamulduğu çok oluyordu(Shimano Tourneydi)

Aynakolu 1.5 sene kadar dayandıktan sonra dişlilerle kol birbirinden koptu(çelik bir aynakoldu, daha yeni ve üst model olan alivio ile değiştirdim sorunsuz devam etmekteyim)

Fren bacakları da 5-6 aydan sonra iyice verimsizleşmeye başladı; çünkü yay mekanizması kalitesiz ve kötü bir sistemdi.Fren ayarı sürekli bozuluyordu.(Yine güncel bir üst modelle değişince rahatladım.1.5 senedir bir kere bile ayarı bozulmadı.)

Ön ve arka haznem de şu an XT ve yaklaşık 1 yıldır hiç bir sorun çıkarmadı.

Yine 1.5 seneyi aşkın süre Baradine(yeni pabuçlarım) kartuşlu pabuç kullanmaktayım ve henüz bitti sayılır. Eski pabuçlarım 3 aydan fazla gitmiyordu ve bir kaç kere yolda bittiği de oldu:)
.
.
.
Bu böyle gider.Yani demek istediğim, bisiklette kalite bence sürüş keyfi için çok önemli ve olay 1910'dan beri bisikletlerin freni tutuyor demek kadar basit değil.

İsa Mutlu

Aktif Üye
Tepki
53
Bana sorarsan bütün olarak satılan setlerden al. Mesela alvio işini görür bence. Hemde o parça eksikti, şu parça uymadı derdide olmaz. Bence en iyisi bu olur. Ama seçim yine sana kalmış.

• Beğen

Mert Kabtan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Mert KABTAN
suan bisikletimde cift katlı alexrims ace 19 jantlar
scwalbe jimmy lastikler
shımano acera fren vites kolları
shımano acera fren ayakları
ön arka göbek shımano paralax
orta göbek shımano kaset
aynakol shımano
vites takımı 8li ve gecici olarak takılmıs bir arka attırıcı mevcut

ALMAYI PLANLADIKLARIM İSE ÖNCELİK SIRASINA GÖRE ŞÖYLE ;

SHIMANO AYNAKOL ( ÖNCELİKLİ OLMASI İC DİSLERİN SIYRILMASINDAN KAYNAKLI )

SHIMANO ALIVIO FREN VİTES KOLU

SHIMANO ALIVIO ARKA AKTARICI

DEORE ÖN ARKA GÖBEK

ALEXRIMS ACE 19 BEYAZ JANT

DEORE FREN AYAKLARI

SELE BORUSU

SELE

BOYUN

BAREND

MAŞA

• Beğen
Tepkiler: lindemann

Mert Kabtan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Mert KABTAN
@Görkem06

harbi yaaa :)

iyiki selemde kılıf var yaa herkes dalga geciyor icinde karbon sele var belki saklamak icin kılıf takıyorum :)

• Beğen
Tepkiler: lindemann

drtroy

Aktif Üye
Tepki
23
zaten düşünmüşsün ama ya gidonu ve jantları beyaz yaparak bir kar topu yap ve üzerlerine stiker kullan yada boğazı ve sele borusunu siyah yaparak siyah beyaz kombinasyonu yap(fikrimce).
ayrıca 9'lu sitem bence daha mantıklı deore set düşünebilrisin. sıfır alivio yerine ikinci el iyi durumda deore mantıklı.(ben kullanmıyorum ama kullananlar hep 9 lu sitemi öneriyolar)
kolay gelsin

• Beğen

Süleyman Onur Dülger

Forum Bağımlısı
Tepki
487
Harbiden o sele ne öyle ilk görüşte bende şaşırdım bence değişime seleden başla.
(link)
Bu değişim de oldukça iyi görünüyor.Fakat arka aktarıcın çok kötü ondan başlayabilirsin.

lindemann

Forum Bağımlısı
Tepki
1.151
insan hic carbon selesini kilifta saklar mi ?? :))
Bir de sadece beyaz dan ziyade cift renk kombinasyonu müthis duryor. beyazin yanina güzel bi renk sec...