Bu bisiklete neler yapılabilir?

Tepki
5
Merhaba arkadaşlar, evimde fazla olan bir akvaryumla takas ettiğim bu bisikletin fotoğraflarını eklemeye çalışacağım. Gövdesi temiz görünüyor, bazı yerleri paslanmış, vites değişimi pek olmuyor vs.. En azında başlangıç için bir miktar tamirat tadilat yapıldıktan sonra işime yarayacağını düşünüyorum. Tabi tamirat tadilat kısmını tam olarak bilemiyorum, iyi bir usta bilsem yaptırırdım. Sizler de tavsiyelerde bulunursanız sevinirim, saygılar.

Scudo
Tepki
4
elcik takmalısın, süspansiyonlarındaki pasları gidermelisin yoksa süspansiyon işlevini yaptığı zaman paslardan dolayı kilitlenebilir

• Beğen
Tepkiler: Cebrail Tunç
Tepki
5
Oğuzhan bey zaten süspansiyon kilitlenmiş durumda. Pasları nasıl giderebilirim, tekrarlamaz mı bu pas, süspansiyonu düzeltebilir miyim? Teşekkürler.

timurdigital

Daimi Üye
Tepki
466
Bisiklet
Merida
ben bisiklet ustası veya profosyeneli değilim. naçizane bir iki görüş aktaracağım müsade edersen.
bisiklet kadro ağırlığı olarak ağır bir bisiklete benziyor. bence bu bisikleti uzun turlar için değil de günlük faliyetleriniz için kullanın.
vites ve frenin tam randıman ile çalışması için kabloları ve tellerini değiştirmekte ayrıca içine bir miktar sıvı gres sıkmakta fayda var diye düşünüyorum.
zincir anormal derecede yağlı görünüyor. mümkünse mazotta bekletilmeli fazla yağdan arındırılmalıdır.
arka vites aktarıcının muhafazasını sökünüz, çünkü aktarıcının çalışmasını engelleyebilir.
jantların ayarlırına baktırınız.
ön ve arka vites çalışmıyorsa yenisi ile değiştirin, tourney modeli 7li sistemdir, fiyatıda çok uygundur.ben üçüncü bisikletimde yıllardır güvenle kullanıyorum.
vites kollarıda duruma göre bakılmalı,değişim gerekirse değiştirilmeli.
göbeklere de ayrıca baktırılmalı,içindeki bilyeler yıpranmış ve aşınmış olabilir.
pas lekeleri için pas çözücü kremler var,onlarla temiz bir bez ile ovalayıp rahatlıkla çıkartabilirsiniz.
bu yazdığım görüşler uzman görüşü olmayıp naçizane görüşlerimdir. diğer arkadaşlar ekleme veya yanlış bir şey varsa söylesinler,saygılarımla.

• Beğen
Tepki
5
Timur bey bisikletin ağırlığı 19kilo. Diğer bahsettiklerinizin çoğu doğru. Bugün biraz malzeme aldım, anahtarlar, pas sökücü, pedal, elcik, boynuz, ayaklık vs. Tabi bir ustanın elinden geçmesi lazım. Dediğiniz gibi bununla şehirlerarsı tur yapılmaz yakın yerlerde sahilde falan nefes açmada kullanmak lazım sadece. Zinciri söksem tekrar takabilirmiyim bilmiyorum. Vitesi de mi sökmek lazım zincirle beraber? Saygılar, teşekkürler.

Bariskkk

Forum Bağımlısı
Tepki
326
İsim
Barış KKK
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
pas olan yerlerin üzerine wd-40 adlı pas sökücüyü sık ve pekle sil falan paslar gidene kadar tekrarla bi bisikletçi bulduktan sonra genel bakım yaptır yani bisikletin her yerini komple söküp yağlayıp ayarlıyıp takılıcak bizim burda 20 tl ye yapıolar bide elcek taktırsan süper olur.

bicycler

Aktif Üye
Tepki
47
@Cebrail Tunç

Sapına kadar dağ bisikletidir.
Eğer bir bisiklette amörtisör (ön ya da arka) varsa o bisikletin dağ bisikleti olduğu sonucunu çıkartabilirsiniz, şehir bisikletlerinde amörtisör olmaz.
Ayrıca dağ bisikletlerinin tekerleri kalın olur, şehir bisikletlerininki ince.

• Beğen

ÖMER KAYA

Üye
Tepki
14
arkadaşlara katılıyorum bisikleti qüzelce temizlemelisin zincir vee arka dişlinde çok fazla yaq var onların hepsini iyice temizleyip yeni yaq sürmelisin sonra elçik takmalısın küflü paslıyerleri önce zımpara ile pırıl pırıl yapıp sonrada metalik qıri fısfıs boya ile boyamalısın sonra bisikletin üzerinde fazladan duran ne var ise inları takmamak üzer çıkarmalsın bisikletinde çok hafif parçalar kullanmalısın hadi hayırlısııııı =)))))

• Beğen
Tepki
5
Cevaplar için teşekkürler. Öncelikle elçik nedir? Yarın tamirciye vericem bisikleti kopmple söküp temizliğini bakımını ayarlarını yapacak 25 liraya.
Bir de bisikletin üzerinde fazlalık ne olabilir ki? Aldıktan sonra boynuz mu ne diyorlar ondan taktım, çünkü eğilerek sürmek istemiyorum sürekli, kilit aldım, ayaklık aldım, bir de minik bir zil var, onlar da ihtiyacım olanlar. Zaten bisiklet ağır, 19kilo, 18 olsa da bana faydası olmaz. Bir gün imkan olursa yada heveslenirsem şehir bisikleti de edinmeye çalışırım belki. Bu saatten sonra pek sanmıyorum ama...
Saygılar.