Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bu ay ki national geographic dergisi"kömür"konusu hakkında - tüketmek zorunda mıyız?

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında thomisus lx tarafından paylaşıldı.

1. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    sanayi devrimi başlangıcından itibaren atmosfere fosil yakıtların yakılması sonucu salınması öngörülen karbondioksit miktarı bir trilyon ton. sanayi devriminden bu güne kadar yapılan salınım 565milyar ton. geri kalan miktarı ise 2040 a kadar böyle gidersek salmış olacağız. yani 26 yıl kalmış.

en büyük karbondioksit üreticisi Çin, ardindan ABD ve sonra Rusya. yaşım 40 sayılır ben bu dünyadan bir şey anlamadım. etrafımda hep otomobiller, alışveriş merkezleri, beton binalar. yılda bir kez gidilen tatiller ve bunu bir sene anlatan çalışma arkadaşları, emeklilikte yerleşilecek sahil kasabası hayalleri, arabasını sıfırlayan çalışanların girdiği banka kredileri, ısmarladıkları şerbetli tatlılar var. sürekli incelen elektronik eşyalar ve bu eşyalarla hava atmayı seven güruhlar.

çocuklarınıza betondan miraslar bırakmayın boşuna zira torunlarınızın pek çoğu kronik hastalıklarla boğuşacak. onlara alacağınız ev kadar bir alana bir tek bir ağaç dikip onu büyütebilseniz, bu bırakacağınız en güzel en anlamlı miras.

gidişimiz gidiş değil.

2. Mehmet H.

Mehmet H. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    maalesef çoğu şeyde olduğu gibi kaybetmeden değerini anlamıyacağız gibi gözüküyor

thomisus lx bunu beğendi.
  3. hakan64

hakan64 Bisikletkolik

Adı:
    hakan
    Seviye:
    her şehirde doğalgaz yaygınlaşırsa azda olsa kömür tüketimi azaltabiliriz. doğalgaz da herkes havanın durumuna göre evinin sıcaklığını ayarlayabiliyor ancak kömür yakan apartmanlar hava ılık olsa bile boşu boşuna kömür yakıyo. dünyanın geldiği teknoloji noktası çok üst düzeyde ancak suyla çalışan araba yapmıyor beyefendiler. illa ki fosil yakıt yakacaz. burda da devreye kızılderililer giriyo

en son nehir kuruduğunda,
    en son ağaç kesildiğinde,
    en son balık tutulduğunda
    paranın yenmeyeceğini anlayacaksınız...

4. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bir yakınımız bir kaç hafta önce bahçesine fidan dikmişti.Göçüp gittikten sonra bunun meyvesini yiyen kuşlardan,insanlara sevap alalım diye...Uygun bir köşeye bende yıllar önce okul zamanında diktiğimiz gibi bir fidanı daha toprakla buluşturacağım...Tabi saydığınız insan tiplerine istinaden iyilik olsun diye değil yıllar sonra(Tabi Vaktimiz Dolmaz ise..) ektiğimiz fidana bakıp Ah çekmek için....Ömür Geçiyor...

thomisus lx bunu beğendi.
  5. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    İzninizle ben de bir kızılderili olan Şef Seattle'dan bir söz alıntılamak istiyorum. Bu konunun özünü bir cümlede özetlediğini düşünüyorum.

Yeryüzü, bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık. "Şef Seattle"