Bu avrupalılar gerçekten aptal...

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Cem Unden
Hicbir ulke ozgurlugun ve medeniyetin gercek sembolu olamaz. Lakin en begendigimiz ulkelerin bile altinda yatan ne gercekler var (teror destekciligi, somurgecilik, silah ve uyusturucu kacakciligi vs) ki bunlar agirlikli olarak medeni dedigimiz bati avrupa ulkelerinin perde arkasi gercekleri.
Ancak su var, batili ulkeler;
Ronesans ve Reform devrimi ile kendilerini o caglara kadar onemli olcude sikintiya sokmus bircok kanserli hucreden kurtuldular. Ancak tam sanayii devrimi yapmis iken ard arda patlayan dunya savaslari ve suregelen buyuk yikimlar, en azindan cografyalarinda yasayan halklarinin yuksek refah icerisinde yasamalari gerekliligine inandilar ve bugunku sosyal devlet anlayisina ve sekuler yapiya sahip oldular.
Su an bir medeniyet ornegi goremiyor olmanizin sebebi ise avrupa ulkelerinin perde arkasinda yatan gercekleri. Dunya hayatinda emperyalist ve kapitalist bir hakimiyet döngüsü oldugu surece birilerinin refah icerisinde yasamasi icin birilerinin somurulmesi, savasmasi, ölmesi, sürünmesi gerekiyor.
Ki bu sorunlari yasayan halklarin da belirli ortak noktalari var, bu baglamda artik bu halklarin da kulturel, sosyal ve manevi anlamda kendilerini sorgulamalari ve gerekli devrimlerini yapmalari gerekiyor. Lakin dogal secilim denen olgu saat gibi isliyor ve islemeye devam edecek, hukuk kurallari var dense de dunya cok bariz bir orman kanunu sistemiyle yonetiliyor.
Bu durumda o dediginiz ileri medeniyetlerin yasanmasi ve halklarin huzurlu olabilmesi icin halklarin her anlamda uyanmasi ve kendini yenilemesi gerekiyor.
Ancak bunu yapabilenlerin huzurlu yasamaya hakki var. Avrupa halklari gibi...

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Ayaz
Scudo

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Kuzey Ege
Avrupa halkları gerçekten huzur içinde mi ? İç huzura ulaşabilmişler mi ?

Bence çoğunun dünya umrunda değil. Kutuplarda buzlara şıkışan bir balina , ırakta abd askerlerinin yok ettiği bir aileden daha değerli.

İçkiyle uyuşturucuyla ulaşılan yer huzur değil sefilliktir. Avrupada yaşadığınız göre iyi bilirsiniz. Şehirlerin o cafcaflı bol ışıklı nurlu ana caddelerinden biraz uzaklaşıp iki sokak derinlere gittiğinizde gerçek avrupaya ulaşmış olursunuz.

Oralarda binbir türlü pislik vardır. Mafyanın eline düşmüş doğu avrupalı genç kızlar faslılar araplar uyuşturucu satıcıları travestiler ve daha neler. Buraları herkes bilir. Poliste bilir ama ....

Amasını siz biliyorsunuz bu kadar pislik istanbulda bile yoktur

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Cem Unden
Orada ic huzur diye bir kavram yok. Olsa da bu durum hukumetlerin yonlendirmesinde degil.
Yonetimler halkin guvenligini ve sosyal haklarini saglamakla mukelleftir, geri kalanini halk kendi vicdan hurriyeti dogrultusunda degerlendirir. Isteyen nirvanaya ulasmaya calisir, isteyen musluman olur, isleyen kiliseye bagli kalir, isteyen de ateizmi secer. Bunlar sosyal yaptirimlara dahil olan mekanizmalar degil.
Su bir gercek ki, guleryuz, guvenilirlik, sade hayat, selamlasmaj ve saygi sevgi anlaminda bizden katmer katmer ilerideler. Ic huzur anlaminda da bu ozellikler bir senkronizasyon sagliyor.
Arka sokaklar konusuna gelince, gunes batmayan ulkenin baskentinde yasadim, ulkemizden cok cok daha guvenilir ve nezih oldugunu soyleyebilirim.

@Cem Unden yeterince subjektifsiniz.
ben konunun kapanmamasi ve engel yememek adina sizinle icersinde oldugum bu dialogta daha ileriye gitmemek ve buna bir son vermek niyetindeyim. Konu kapanmasin ve diger arkadaslar da yazabilsin duygularini, dusuncelerini...

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Kuzey Ege

Sizde objektif sayılmazsınız. Objektif olmak zorunda da değiliz. Fikrini savunan hiç kimse istediği kadar çabalasın subjektifliği terk edemez

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
konu ,tamamı ile avrupa ve türkiye arasında ,bisiklet kültürü tabi,şurası bi gerçek bu ülke amsterdam gibi asla olmaz,bunu derken ülkemi aşalamıyorum ,eleştiriyorum ,biz milet olarak asla öz eleştirimizi yapmadık, tabi her konuda ,neden teknolojik açıdan geri kaldık oturupta kendimizi eleştirmedik ve asla çalışmadık,yüksek teknolojide yeterli seviyede değiliz, paramız hep puldu dahada pul olacak avro 3 lirayı geçmiş ,dolar 3 lira sınırına gelmiş.sadece bisiklet kültüründemi sınıfta kaldık ,hayır ,karnemiz kırıklar ile dolu,üretmeyen türkiye fakir kalmaya mahkumdur,eğer ortaya koyacağınız bir icadınız yok ise,başkalarının icatları piyasanıza girer.olursunuz batı pazarı,gidin teknoloji icatları satan mağazalara yüzde 99 'u yerlimi haşaaaaaaaaaa,
işte bu yüzdendirki iki yakamız bi araya gelmez ,milyar dolar ödeyeceksiniz ara teknolojik mallara ve siyah suya yani petrole,gazada ödeyeceksiniz milyar dolar,
bisiklet yedek parçaları hepsi dışardan gelir,hiç bir şey üretmiyor değiliz tabide ama yetersizdir. petrolümüzün olup olmadığını araştırmadık ve kalitesinide ,gazı araştırmadık,
ayrıca ,dünya pazarlarına hakim olabilme kaliteli mal üretmekten geçer,bir japon mucizesi yaratmak gerekiyor.ama nasıl.ülkenin daha ileri gitmesi için aynen kafa patlatılacak,tekrar bisiklet kültürünün bu ülkede yeşermemesine dönersek, daha öncede söyledim devlet bu işe el atacak bi kere,
sağlık bakanlığı,milli eğitim ,gençlik ve spor bakanlığı,çevre ve şehircilik bakanlığı.

Aykuttasdelen

Forum Demirbaşı
Tepki
364
İsim
Aykut TAŞDELEN
Bisiklet
Cube
Özet: adamlar uzaya yerleşmeye çalışıyor biz hala. "Bunlaaaaarrr paralel." 14 yıldır aynı muhabbet bu adamların hayali düşman ve oyunları bitmedi gitti.

Ne yazıkki ülkenin 4 bir yanında terör patladı millet sürünüyor, zengin daha zengin fakir ölsün. Millet kim?. Adam akıllı komşu bile kalmamış.

Bizim gelişim olayı hayalde kalır. Gelecek daha kötü bir yere gitmesin de.

Türkiye belki de dünya üzerinde en iyi konun ve yere sahip ama burada yaşayanlar olarak sürekli bir din kaygısı müslümanlık elden gidiyor laiklik dinsizlik çok çalışıyorum cumaya gidemiyorum on tane kocam olmuyor yirmi tane karım olmuyor... 8 yaşında kızla evlenmiyorum vs vs... Buradan şunu anlıyorum bir müslüman olarak. Ben kendimden ve dinimden yaptıklarımdan eminim ama millet kendi iradesinden emin değil. Kaygıları ve istekleri bunu gösteriyor

Çalışmamak için tüm bahaneleri öne süren, doğruyu yanlış - yanlışı doğru olarak savunan işine geldiği gibi davranan, beleşe para ve yalakalık ile biryerlere gelmeye çalışan durumun vahimliğini göz ardı eden bir millet var ortadan, bir de arap özentiliği.

Bisiklet olayı belki bu adamların en sonunda düzelmesi gereken o kadar çok şey var ki.

Sonuç: millet parça pinçik oluyor. Kötüye gidiyoruz. Yazık

#ekonomidesençöküyor

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
Hocam politika falan hikaye,
bu insanlar hayatlari boyunca bisiklet'e en buyuk sporlardan biri olarak baktilar, bizim bisikletlerimiz karne hediyesinden ileri gitmedi. Fight For Pink her yil delilerce bekleniyor, gecen sene san remo'daydim zamana karsi yarislarindan 2 hafta once her yerde bisiklete gore bir hazirlik vardi, kaldigimiz otel dolu oldugunu soylemisti 2 hafta sonrasi icin. Genclere bisikletin sadece yazlikta surulen bir sey olmadigini gosterdigimiz anda biz de bunu basarabiliriz. Bakiniz izmir, deli bir bisiklet hayranligi var. Yavas yavas olucak bu.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
yetmiş milyon nufusun yarısı günde bir çöpü yerden alıp çöpe atsa bir ayda bir milyar çöp ortadan kalmış olur nekadar basit bir örnek aslında değişmenin okadar zor olmadığını gösteren
işimize gelmiyor orası ayrı bari elimizdekini yere atmasak oda yeter
bu sadece çok basit bir örnek

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Köle ruhlu bir milletin, özgürlüğün simgesi bisiklete düşman gibi yaklaşmasına şaşırmamak gerekiyor. Düşünebiliyor musunuz, yıl olmuş 2016, hâlâ Osmanlı'ya hayranlık duyan ve özgür bir insan olarak değil de padişahın kulu olarak yaşamak isteyen insanlar var. E kusura bakmayalım da, bize her şey müstehak.
Aptal Avrupa da aptallığına doymasın, zaten temizliği bile biz öğrettik onlara. Tabi tabi...

• Beğen
Tepkiler: Yusuf Z. Şipal

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
Beyler
Haddinizi aşmayın
Ecdadima atalarima Osmanlidan Huna kadar laf soyletmem
Bakin tekrar ediyorum
Vize istemeyen onlarca ulke var
Ya da eger ogrenciyseniz adam gibi ders calisin vatandaslik alin buyuk ulkelerden
Defolun gidin
Yeterince avrupa yalayicisi hain var ulkede zaten

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Aykuttasdelen

Herkesin kendine göre inancı var. Adam ateşe tapıyorsa onada saygı göstermek lazım. Bi adam cumaya gitmek istiyorsa ona da izin vereceksin .

Bide 20 tane karıyla evlenmek istiyorlar 8 yaşında kızla evlenmek istiyorlar falan demişsin kimi kastediyorsun. Haddini bil. Açık açık yaz

Köle ruhlu millet demişsin sanırım Türkleri kastetmedin.

• Beğen
Tepkiler: tırıvırı.

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
Burasi Turkiye Cumhuriyeti
Türk dusmanligi yapacaksaniz baska ulkeye gidin
Gerci klavye arkasindan sallarsanjz bilirim sizin gibileri
Elde kamera cekersiniz anca
Arabadanin icinde kapiyi kilitler o sovdugunuz polisi cagirirsiniz
Yurek yok cogunuzda
Bu sitenin yoneticilerine sesleniyorum
Alanen Türk dusmanligi yapiliyor alanen ulkeye ve insanina hakaret vari cumleler sarf ediliyr
Bu işe bi el atin

Veliuyar

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
Veli Uyar
Tutuklattırııııınnnnn!!!!!

Siz kimsiniz yahu???

Kim kendini ülkenin sahibi görüyor

Tabiki ecdadımız ve kurucularımız en önemli değerlerimiz

Ama lütfen birbirimize saygı

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
@Veliuyar
Saygi karsilikli olur
Konu bile igneliyici bu konuda

Sizi bizi degil
Ulkem ve ecdadim asagilaninca kanima dokunuyor
Zaten bunu yapanlarin Turk oldugundan d supheliyim
Irkcilik yapiliyor alttan alttan

sallehpaul

İkitekerbirkitap
Tepki
233
İsim
Salih AYDIN
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Cyclocross
Mangal yapmak bir ata sporudur onlarında atalarında böyle bir spor olmadığı için bilmezler dostum :)))
Mangal ateşini tek gözle yakmaya çalışırken verilen mücadele ve alınan keyif varken gidip onca insanın ter kokusuna mı kalacağım :))) hele birde itilmeler falan muhakkak oluyordur, en sinir bozucu durumlardan biri.
Közdeki suyun kaynamasını sabırsızlıkla bekleyen çay sevdamız yetmez mi abim :)))
Bisiklet sevdamızda var tabi mangal yapmak için bisiklet ile 40-50km yol gidiyoruz ve huzurlu sessiz sakin bir yerde keyfimize bakıyoruz, bu kadar insanın arasında olmak hiçte iyi fikir değil :)))

Osmanlı Tarihinden gerçekten haberi olmayan şahısların yorumlarını görüyorum ve avrupayı ahım şahım anlatıyorlar.
Yok efendim çöp temizliği yok efendim saygı yok efendim temizlik.
En basit örneği geçen ay arkadaşım erasmustan geldi ve uygun bi yere işemek serbest kimse ses etmiyor dedi bum temizlik yoksa Fatih Sultan Mehmet'in kendi varlığından maaşa bağlatıp tuttuğu adamları sokakların başına koyarak tükürmeyi dahi izin vermeyen bir davranış mı temizlik ? Osmanlıda herkes özgürdü hiç öyle padişah ve emirlerinden girmeyin herkes kendi dinini yaşardı, kimsenin kimseye saygısızlığı yoktu. Şimdi bunada şişirme bilgiler dersiniz, gidin hayran kaldığınız avrupadaki osmanlıyı yaşayan anlatan halka sorun bakalım size cevaplar verdiğinde görürsünüz Osmanlıyı. Atıp tutmayın avrupa öyle avrupa şöyle diye. Parfümün, şapkanın, uzun topuklu ayakkabının tarihini bir okuyun acaba neden gereksinim duymuşlar da yapmışlar.

Mesut DOĞRU

Forum Demirbaşı
Tepki
986
İsim
Mesut DOĞRU
Bisiklet
Bianchi
Yine kendi toplumunu aşağılama kompleksi konusu ile karşı karşıyayız.

Bakın Avrupa ne kadar medeni (!)
Bakın Avrupa bisiklete biniyor (!)
Bakın Avrupa'da bisiklet turlarına bütün halk gidiyor (!)
Bakın Avrupa'da halk 3/90 yaş arası bisiklete biniyor (!)
Bakın Avrupa'da halk bisiklete binmekle ne kadar ileri (!) vs vs vs

Aslında bu ifadeler narsizm, kompleks ve temelde "ben merkezci zihniyet"in asosyal hezeyanlarını içeriyor.
Bir bisiklete binmekle farklı bir statü kazandığını, ilerici ve medeni olduğunu zan eden ben merkezci zinhiyet, bisikletin bir tercih olduğunu, yaşadığımız toplumda farklı kültürlerin, farklı ekonomik seviyelerin ve bu etkenlerin uzantısı olarak farklı hayat tercihlerinin var olduğunu göremiyor.

Ezcümle; Artık sıktınız.
Hayatı bisikletten ibaret zanneden, altına aldığı bir kaç bin liralık "Üst seviye (!)" bisiklet ile hayatın tüm sorunlarını çözdüğünü zannedip, kendisini ilerici ve modern insan sınıfına alıp kendi toplumunu aşağılamayı modernizmin ilk kuralı olarak gören insanlardan ziyadesi ile sıkıldım.

oktayakgoz

Forum Bağımlısı
Tepki
507
Bisiklet
Salcano
@barış barış bu tip basit örnekler ile maalesef bir yere varılmıyor. Aslında çok mantıklı ama nedense olmuyor. Ben kesinlikle yere çöp atmıyorum. Yanımdakilerin de atmasına izin vermiyorum. En azından benim yanımda kimse çöpünü yere atmıyor.

bence sizin gibi insanlar duruşlarını ortaya koymalılar. Fikirler fiile dönüşmediği sürece etkili olamıyorlar.

Aykuttasdelen

Forum Demirbaşı
Tepki
364
İsim
Aykut TAŞDELEN
Bisiklet
Cube
@Cem Unden

Kimsenin inancına lafımız yok! Bunu nerden çıkardınız. Gündelik yaptığımız işleri devlet meselesi haline getirmek ve yapılması normal olan birşeyi sürekli gündemde tutmak ve farklı şekilde yansıtmakdan bahsediyorum. Bunda anlaşılmayacak ne var? Yemek yemek uyumak ibadet etmek veya etmemek herkesin hakkı. Bu kısımlarda namaza gidenin elinden tutup gitme diyen yok. Kiliseye gidene dur gidemezsin diyen de yok... Şahsen beni bu güne kadar engelleyen olmadı. Sizi engelleyen oldu mu?

İkinci kısım için, kim 20karım olsun 8yaşında çocukla evlenmek veya çok eşlilik hayali kuruyor ise alınabilir. Gayet ortada. Had bildirecek gücünüz var ise buyrun bildirin! Kimsenin kimseye had bildirme durunu olamaz görüşünü yazarsın tartışırsın beğen beğenme.
Bu düşünceye sahip herkesi de kınıyorum. Genel bir görüş gayet açık.

Üçüncü kısım böyle bir şey dediğimi hatırlamıyorum. Başka bir mesaj da geçiyor sanırım.

(
Olaya bakış açısı farkıyla yazıyorum, Artık gündelik olarak yaptığımız şeyleri gündem yapmamak gerek, okumak ilerlemek mantıklı ve medeni düşünmek gerek, bizim başkalarına bakmak yerine kendimize bakıp ileri gitmemiz lazım ona buna bakıp vay diyoruz biz neden yapmıyoruz?

Bu ülkede sıkıntı başkalarına saygı göstermemek.
Bakınız iki kelime görüşe hak bildiriyorsunuz!.

Audi mercedes vssi olana abi çekip şahini olana köylü muamelesi yapmak.

Azıcık egosuz ve ben merkezli olmaktan vaz geçilmesi gerek.
)

İster katılın ister katılmayın.

İyi günler

C. Tiryaki

Daimi Üye
Tepki
501
Bisiklet
Scott
"Bu ülkeden ... olup gitme zamanım geldi" ciler, "bu ülkede yaşanmazcılar" da gelsin asıl o zaman başlar cümbüş.

Hani her olayı belli başlı şeylere bağlayanlar var ya...

Hani 13 sene önce Türkiye bisiklet konusunda Avrupa'dan çok öndeydi,
Hani 13 sene önce Türkiye'nin bisiklet yolları 40.000 KM'ydi,
Hani 13 sene önce Türkiye'nin 10 tane üst segment bisiklet markası vardı ama kapatıldı,
Hani 13 sene önce mangal yakan yoktu. Mangal değil barbeküydü, sucuk değil antrikot kızartılırdı,

sananlar var ya; gelsinler, ondan sonra izle burayı.

Ya bir de şu "ben bu ülkeden giderim" cilere bir sorum var, daha cevaplayan olmadı; ya kardeş senin vasfın ne? Nedir senin ürettiğin? Kim koşacak peşinden? Hangi ülke?

Somali'ye mi gideceksin Gana'ya mı?