Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bu acemiye bir destek :)

Konu, 'Şehir - Tur Bisikleti' kısmında emre gülbüz tarafından paylaşıldı.

?

Bu işin üstesinden gelebilme ihtimalim

1. bir aceminin eline yüzüne bulaştırabileceği bir iş, şimdilik boş heves

42,9%
  2. desteklenmeli, üstesinden gelir

57,1%
  1. emre gülbüz

emre gülbüz Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar, bisiklette daha yeniyim. Elime fotoğraftaki bisiklet geçti ve her tarafı dökülüyor. Klasik olmasını sevdim ve fiyatı da benim için makuldü ancak benim bu bisiklet için neler yapmam gerek bilmiyorum. Şu anda bir çift lastik sipariş ettim henüz gelmedi ama ondan sonra neler yapabileceğim konusunda bir fikrim yok. Bütçem de hayli kısıtlı. Bu yüzden şimdi bu canavar için neler yapabilirim bana tavsiye verirseniz gerçekten çok mutlu olurum. Benim aklımda kelebek gidon takmak var, gerçekten çok hoşuma gidiyor ancak bunun gidon boynuna o uygun olur mu bilemiyorum. Uygun değil derseniz şuracıkta bayılır giderim o da ayrı mesele :) Birkaç fotoğrafını atıyorum,
    Jantların akordu bozuk, akord yaptırmak mı değiştirmek mi?
    Çamurluklar haşat, arka bagaj haşat, sökeceğim kesin de yerine yenisini almalı mıyım alırsam hangisinden almalıyım hem de fiyatı makul olacak şekilde
    Dinamosu bozuk, yenisini taktırmalı mıyım
    Yeni bir bisiklet al demeyin çünkü zaten ona yetecek param yok, bu yüzden yaptırmak eğer yeni bisiklet parasını da geçiyorsa yapacağım şeylerden azaltabilirim, ancak şu gidon meselesini çok merak ediyorum, üstelik kendi topladığım bir bisiklete binmek istiyorum, hem de çok karakteristik bir bisiklet bu bana göre, yani seviyorum, yardımlarınızı esirgemezseniz, sadece sorduğum sorulardan değil sizin aklınıza gelen, şöyle yaparsan daha iyi olur dediğiniz şeyler olursa onları da bilmek isterim. şimdiden teşekkürlerimi sunarım efendim :)

2. Ömer Tuna DİKİCİ

Ömer Tuna DİKİCİ Yeni Üye

Seviye:
    Bende eski bisikletimi topladım ama astarı yüzünden pahalıya patlıyor şimdi sıfır almak daha iyi hiç uğraşma derim kardeşim

3. Ömer Tuna DİKİCİ

Ömer Tuna DİKİCİ Yeni Üye

Seviye:
    resimdeki bisiklet 2000 tl buldu

4. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bisikleti ne kadara alıyorsun bilmiyorum. Zahmetli ve randıman alman oldukça zor olan bir bisiklet yerine sıfır bisikletlere bakarsan iyi olur. Bisiklete vereceğin ve adam edeceğin parayla sıfır bisiklet alırsın başında ağrımaz.
    Birde her eski bisiklet klasik ve kalitelidir şeklinde bir önerme yanlıştır. Bu bisiklet malzeme kalitesi bakımından miyadını doldurmuş olabilir.

5. Bilal Demir

Bilal Demir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba,

Bence bisikletin gidişine bakmalısınız önce. Yolda akıcı bir şekilde gidiyor mu, vites fren, hareketli aksamının işi bitmiş mi. Eğer tekerlerin akıcılığı iyi değilse muhtemelen göbeklerde sorun vardır. Göbekleri değiştirmek sizi sonu gelmeyen bir değişim işine sokabilir ve yapacağınız masrafın tam karşılığını alamayabilirsiniz. Yani arkadaşların dediği gibi sıfır bisiklet alacak kadar masraf yaparsınız da hala elinizde sorunları olan bir bisiklet olabilir.

Ama bisikletin akıcılığı iyiyse önce akort ayarı yaptırırsınız. Vites fren sağlamsa onların ayarını yaptırırsınız. Bisikleti tekerlerini, zincirini, mümkün mertebe parçalarını sökerek derinlemesine bir temizlik yaparsınız. Sonra zinciri yağlarsınız. Fren pabuçlarını kaliteli pabuçlarla değiştirirsiniz. Bence dinamoyu sökün gitsin, hem lastiği tahriş ediyor hem de hızı keser.

Temizlik çok önemli, sonra bisikleti kullanırsınız. Ama bu bisiklete masraf yapmadan önce iyi düşünmeniz lazım, masraf yapmak yerine bunu bir süre kullanıp ileride başka bir bisiklet almak daha mantıklı olabilir.

Bu arada bisikletin kadro boyu size uygun mu ona da bakın derim.

Bol pedallı, sağlıklı günler.

6. Bilal Demir

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ayrıca, şimdi aklıma geldi, vites çok şart değil derseniz bu bisikletten güzel single speed (vitessiz) olur. Hem de en az masrafla bisikleti yenilemiş olursunuz. Bir de bisiklet hafiflemiş olur.
    Çamurlukları filan da yazın çıkarabilirsiniz.

Arka sibop eğilmiş, böyle kullanmak sibop dibini kesebilir.

7. emre gülbüz

emre gülbüz Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    İlginiz için teşekkürler, lütfen yorumlara devam edin. Anladım, göbek kontrolünden sonra dediklerinizi yapacağım, eğer çok masraf çıkaracak gibiyse şimdilik böyle kullanacağım, sonra elimden çıkaracağım. Ancak çok merak ettiğim bir şey var henüz cevap gelmemiş, bu gidon boynuna kelebek gidon takılır mı acaba? eğer takılırsa denemek istiyorum nasıl olsa kullanmayacak bile olsam kenarda durur, sonra işe yarar.

8. Bilal Demir

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Kelebek gidon tabi ki sizin zevkinize kalmış birşey. Ama önce bisikleti doğru dürüst bir hale getirmek gerek. Gidon işi şu anda biraz fantazi.

Kelebek gidon uzun turcuların kullandığı bir tür, değişik tutma şekilleriyle ellere ve bele değişik pozisyon imkanı sağladığı için tercih ediliyor. Şu anda sizin bu bisikletle günde 8-10 saatlik turlar yapma düşünceniz yoksa gerekmez. Ama dediğim gibi sizin zevkiniz.

Ama bence bisikletin kendi gidonu güzel.

9. Mustafa Sibik

Mustafa Sibik Yeni Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Sevgili Emre,benim şu anda bindiğim 3 adet bisiklet var.Turlarım 20 ile 50 km arasındadır.Hiç birisinide para verip almış değilim.Üzerlerinde yapmış olduğum ufak defek yeniliklerle günlük ihtiyacımı gideriyorum.Hemde bu arada Bisikletimi kendim tamir ederek uzmanlaşıyorum.Kendim tamir edemediğim araba olsun diğer aletler olsun tercih etmem.İleride bunun faydalarını mutlaka göreceksindir.Benim algıladığım kadarıyla,genellikle dış görünüşe gidiliyor.Kibarca gençlik gösterisi diyelim.Kayak antremanların da eski tip kayaklarla kaydığımızı çok iyi anımsıyorum.Sporu diğer etkinliklerde de olduğu gibi kendin için yap!Daha yaşın genç.Hem elini alıştırırsın.Tecrübe sahibi olursun.Zamanı gelincede ne istediğini öğrenmiş olursun.Göbeklerde boluk varsa,bilyalarını değiştirp giderebilirsin.Yağlarsın.Vitesleri ayarlamasını denersin.Cant tellerini akort edersin. Ve buna benzer...Birde zincirini yeniledinmi daha rahat edersin.Bence biraz bakım yapıp tecrübe edinmeni tavsiye ederim.Ne demiş atalarımız"Eskinin kıymetini bilmeyen,yenisini koruyamaz"Almanya da senin yaşında öğrencilerin bindikleri bisikletleri bir görsen şaşırısın.Hem çalınma tehlikesi az olur.Başarılar dilerim.

10. emre gülbüz

emre gülbüz Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Tamamen haklısınız, birden çok hayallere daldım ama bu yazınız gerçeği görmemi sağladı. Ancak görüntüye kaçma konusunda hemfikir değiliz, ben sadece farklı şeyler denemeyi seviyorum yani en azından gücümün yettiği kadar :) İlginiz için teşekkürler tüm sorularımın cevabını aldım :)