İnceleme B'twin Alur 700 Yol Bisikleti

Tepki
59
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu ultra 700lerin S bedeni yok sanırım? Gelir mi acaba?

Scudo

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
987
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
Fiyat konusunda yorum yapmak istemiyorum, yalnız geçtiğimiz aylarda bir arkadaşımız hemen hemen aynı fiyata Scott aldı, özellikle de 2 el değeri bu tercihini şekillendirdi. Yalnız gelince gördük ki Scot'ın göbekler, kumpas frenler 105 değil, no name. Ayrıca bizim kadromuz çok daha güzel, şık. Yani anlayacağınız bu bisiklet hala fiyat performans olarak üstlerde yer alıyor.

Alur için belli başlıklara değineyim. Öncelikle boyum 1.78-79 cm civarı ve M boy yani 55 kadro bana tam oluyor. L boy ise 58 kadro oluyor ve baya büyük. Üst boru da eğimli olduğu için daha da büyük gösteriyor.

Tasarım olarak kabloların içten gitmesi ve özellikle arka frenin gizli olması çok şık bir görüntü sunuyor.

Bisikleti aldığımda ben de ilk kez yol bisikleti kullanacaktım ama pek de alışma süreci yaşadım sayılmaz. Çünkü her ne kadar agresif bir çizgisi olmasına rağmen özellikle de maşadan kaynaklı olduğunu sanıyorum bilekleri acıtmayan, çok rahat ve pürüzsüz bir sürüş sunuyor. Açıkça söylemek gerekirse üstüne ilk çıktığım andan beri çok keyif aldım.

Bisikleti şehir içi, bozuk asfalt ve şehirler arası yollarda sıkça kullanıyorum, rampa çıkışlarında 34x28 dişli oranı bence gayet yumuşak ve yeterli. İnişlerde de yüksek hız ve rüzgarlı yol şartlarında dahi kontrolü çok kolay gerçekleşiyor.

Vites sistemi 10'lu 105, benim en büyük yaşadığım sıkıntı biraz fazla ayar kaçırması oldu. Gerçi gidonun önünde ayar düğmeleri var, sürüş anında bile telin gerginliğine müdahele edebiliyorsunuz alışırsanız. 105 sistem için bu eleştiri genel olarak getiriliyor zaten. O sebeple şu an alsam yeni 105'i denemek isterdim açıkçası. Fakattt geçişler pürüzsüz, sessiz ve anında cevap veriyor.

Bisiklete genel eleştiri olarak aynakolun 105 olmaması getiriliyor ama B'twin'in açıklamasında bu ayna kol için özellikle uğraşıldığını öğrenebilirsiniz. Ben memnunum.

Jantlar ve göbekten bahsedecek olursam da öncelikle belirteyim daha akort ayarı yaptırmadım. Gerçi kaldırımlardan atlamıyorum ama bolca çukura düştüm. Önde 20 arkada 24'lü jant olmasına rağmen hiç de kırılgan değilmiş yol jantlar. Ayrıca 1700gr ağırlığı ile çok hafif ve çoooook akıcı. Bunu abartmıyorum gerçekten çok akıcı bir bisiklet, grup sürüşlerinde arkadaşların pedal çevirmeye başladığı noktalarda biz pedal basmadan yanlarından akıp gidiyoruz. Bence bu noktada dayanıklılık ve akıcılık anlamında çok güzel bir denge yakalanmış bisiklette.

Bir de lastiklere değinmezsem olmaz, piyasada daha bilindik lastiklere göre görece ağır ve telli ama ıslak zemin dahi her türlü yol şartının altından başarı ile kalktı, yol tutuşu da tatminkardı. Bununla birlikte sadece ömrünün sonunda 4.000 km'de bir kez patladı ve zaten de değiştirdim. Piyasada uygun fiyatla satılsa hiç düşünmeden tekrar alabilirdim.

Benim bisiklet ilk geldiğinde en beğenmediğim yer ise gidon bandı ve selesiydi. Sele oldukça zayıf ve kırılgan duruyordu. Daha önce Brooks kullanıyordum hemen Cambium serisine baktım ama uygun bulamadım. Fakat bu arada bisiklete de yoğun şekilde biniyorum ve hiç ağrı filan olmamış, hatta jelli tayt bile kullanmıyorum. Sonuç olarak eskiyene kadar kullanmaya karar verdim ama maşallah o da eskimedi, süngeri falan hala aynı dirilikte.

Genel olarak bu şekilde arkadaşlar, kullanımı keyifli ve hızlı bir bisiklet. Sizin isteklerinize yanıt verebiliyor ve gücü yere güzel aktarıyor. Yalnız özellikle 100 kadanstan sonra pedalların oradan kadrodaki esnemeyi hissedebiliyorsunuz.Gerçi Canyon'u olan arkadaşım da o kadar esnediğini, normal olduğunu söylüyor.

Bir de fotoğraf ekleyeyim IMG_20160311_183434.jpg

hcikler

Aktif Üye
Tepki
92
Bisiklet
Carraro
benim de gündemimdeki bisikletlerden biri alur 700,
ancak decathlon satış sonrası hizmeti nasıldır,özellikle evime çok yakın mall of istanbul şubesi var.
var mı deneyimi olan.

kıvanç özkarayel

Daimi Üye
Tepki
150
Bisiklet
b'Twin
Gerçekten güzel bir bisiklet. Özellikle de kadro tasarımı çok hoşuma gidiyor. ultra 700 ile alur 700 arasında 430 lira fark var. Ultra 700 için bu farkı vermeye değer mi?

Tepki
10
Bisiklet
Scott
18/06 tarihinden itibaren 2500 tl ye düşmüş.
Xs, m, l bedenleri mevcut görünüyor internet sitesinde..

(link)

Cesarisback

Forum Demirbaşı
Tepki
243
Bisiklet
Diğer
Acil cevap yazabilirseniz harika olur bende bu biaikletten alıcam boyum 1.79 ama medium boyu almayı korkuyorum triban 500 üm var şuan medium boy ve bana bayahı küçük geliyor bu bisikletle triban 500 ün kadro boyu çok farkedermi yani illa deneyeyimmi yoksa selesi alçakta kullanamammı triban 500 medium boyda seleyi max uzunluğa alınca bile anca normalleşiyor alur 700 de karge boy sizce olmazmı bana ?

berktx

Aktif Üye
Tepki
200
İsim
Berk
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
178 boyundayim m boyunda bisiklet kullanıyorum aero pozisyon alırken sıkıntı olmuyor elim kolum belim uzun yollarda agrimadi bence large sana büyük kalır

Cesarisback

Forum Demirbaşı
Tepki
243
Bisiklet
Diğer
Ben genelde hafif kalkık kullanıyorum yani çok eğimiyorum ama mediumda bacaklarımın tam düzleşmesi için seleyi kaldırınca nerdeyse limit çizgisini bile geçiyor ve sanki altımda çocuk bisikleti varmış gibi hissediyorum oyüzden large boyun bacak boyuma bir zararı olcağını sanmıyorum ama başkka nerelerime sıkıntı çıkarır

celikkadro

Daimi Üye
Tepki
350
İsim
Tayfun
@zubeyr gun Son uc haftada Alur700 konusundacok sey yazildi cizildi. Hatta bu sayfada biraz yukarda senin sorunun cevabi var.

Cesarisback

Forum Demirbaşı
Tepki
243
Bisiklet
Diğer
Son bişey sormak istiyorum bu bisikletten decathlonda stokklarda kaç adet vardır sitede 1 adet gözüküo bi mağzada ama genelde millet acele edip hemen alsın diye yapıyorlar sizce 4-5 gün içinde kalırmı ?

decathlona gidip bisikleti denedim bence 1.75 1.77 üstü olanlar large boy alsın ben 1.78 im tam oldu

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
987
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
@zubeyr gun
Bakın bence yanlış yapıyorsunuz. Sizin bedeniniz Alur için M olması gerek. Şu an kullandığınız bisiklette ise L almalıydınız. Neden öyle derseniz, iki bisikletin boy ölçümünde referans noktaları farklı.

Şöyle söyleyeyim, M beden Alur'un üst borusu, Triban 500'ün L bedeninden bile daha yüksek.

celikkadro

Daimi Üye
Tepki
350
İsim
Tayfun
@zubeyr gun

"bence" diye baslayip insanlari yanlis yonlendirecek bir sey soylemissin. Alur'da kullanilan kadronun BUYUK oldugu defalarca yazildi. Soyledigin aralikta boyu olanlarin ALUR'da M kadroya bakmasi gerek. 1.78 boy ile L kadro tam oldu diyorsan hic kusura bakma ama sen bisiklet kadro boyu isinden anlamiyorsun.

Tepki
25
İsim
Hüseyin
Bisiklet
b'Twin
@celikkadro
Bendede triban 500 m beden var 1.78 buyundayım bence kadro boyu bana göre uygun kompleks yapmadan alırken satan çocuklarada danıştım artı olarak internetten de çok uzun süre araştırdım bence M beden almalı

• Beğen
Tepkiler: Rex

Cesarisback

Forum Demirbaşı
Tepki
243
Bisiklet
Diğer
Sanırım kişiden kişiye bayağı değişiyor en iyisi gidip denemek başkalarına sorarak tam olmayabilir bu işler

Hele decathlondan alırken ordaki personeller yokmuş gibi davranmak en iyisi.

Birde anlamadığım birşey var ben insanlara büyük boyu önerince yanlış yapıyorum herkes bana mediumu ısrarla önerirken birşey olmuyor mağzaya gittim denedim 3 kişiye sordum ayrı ayrı bilgili onlarda tam oluyor dedi üstelik medium large a göre rahatsız geliyor daha küçük olduğu için.

alembey

Üye
Tepki
98
İsim
Dinçer
Bisiklet
Fuji
Merhabalar,

Bilgi vermek adina 174cm boyundayim ve M kadro sahibiyim. Gayet iyi anlasiyoruz, birbirimize uyduk :cool:

Benim icin tek sorun selenin one dogru egim ayari olmamasi. Uc kismi fazla kalkik geliyor ve baski yapiyor. Onceki bisikletlerimde seleyi genelde hafifce one dogru egerdim. Bunda olmuyor.

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
987
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
@alembey Hocam eğim verebilirsiniz. Biraz gevşetin, elinizle açıyı ayarlayıp sıkın.

Oğuzhan Yazman

Daimi Üye
Tepki
173
İsim
Oğuzhan YAZMAN
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ilker hocam türkiye turum bitti tur bisikletimi satılığa çıkardım.Bi karadeniz tur planım vardı yarın cıkıyodum bu bisikletin bu fiyatını görünce tur planımı askıya aldım :) çünkü 3700dü ben baktığımda simdi 2500 olmuş.Boy 185 (şehirtur56kadro) kullanıyorum bunla L bana oluyor sanırım yoksa m mi bakmalıyım?

• Beğen
Tepkiler: ilker