Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Brooks Seleler ve Ağırlık Sorusu

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Devrim Uyanık tarafından paylaşıldı.

1. Devrim Uyanık

Devrim Uyanık Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba Arkadaşlar,
    Brooks'un B17 standart, B17 Aged (daha yumuşak deriliymiş), Flyer (süspansiyonlu) modelleri var.
    Seleden çok çekmiş birisi olarak rahat edebileceğim birşey almak istiyorum. Günde 8 saatten 8 gün gibi bir süre bu selenin üzerinde kalmayı planlıyorum yakın zamanda. Fiyatları aynı hemen hemen hepsinin.
    Hangisini alayım? Sedona 321'e takılacak bu sele. Amortisörsüz bisiklet. Ben de 1.79'um, 80 kiloyum. Bir karış göbeğim var. Kalça da biraz yağlı.

Flyer'ı test eden vatandalardan biri normal modele göre daha rahat olduğunu, farkedilir bir güç kaybı yaşatmadığını ama daha ağır olduğunu yazmış, 798 grammış. Süspansiyonsuzu kaç gram bilmiyorum.

Ayrıca bu ağırlık konularına da vakıf değilim. Bu forumlara gelene kadar bu kadar yüksek odak konusu olan bir mevzu olduğunu da bilmiyordum ağırlığın. Bisikletin kilosundaki farkla benim kendi kilom arasındaki farkı bir arkadaşın yazdıklarından okudum, bisikletin ağır olması insanın ayaklarına ağırlık bağlayıp pedal çevirmesine benzer demiş. Arkasındaki mantığı da çok kavrayamadığımdan soruyorum. Mesela selenin yarım kilo daha ağır olması ile benim yanımda fazladan bir küçük su taşımam arasında bir fark var mı?

2. Devrim Uyanık

Devrim Uyanık Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    iki konu daha var kafama takılan..

Erdoğanlar'ın sitesinde Brooks B67 var. Brooks'un sitesinde bu sele için "Classically sprung for supreme comfort, the B67 and B67 S feature single rails for attachment to modern micro-adjust seat pillars." denmiş. Sedona'nın sele borusu "modern micro-adjust seat pillars" sınıfına giriyor mu?

Bir de Erdoğanlar bisiklet dışında brooks satan dükkan/site var mıdır? İstanbul'da bir yerlerden elden satın almayı tercih ederim aslında.

3. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Ağırlık olayı bir noktaya kadar önemlidir ancak ağırlık sadece kendi başına tek kalemde önemli unsur asla değildir. Bir bisikletçi bisikletin üzerinde zinde kalabildiği sürece güçlüdür ve hızlıdır. Bu açıdan 100gr lık tahta (ben bu selelere tahta diyorum) sele kullanıp 2 saat sonra bisiklet üzerinde kıvranmaya başlamak sporcuya veya kullanıcıya zerre hız ya da avantaj getirmez, tam tersine duvara toslatır. Bu açıdan sele seçiminde ağırlık asla düşünülmemesi gereken bir faktördür. Brooks seleler amacınıza yönelik tüm dünyada kendini kanıtlamış ve büyük şöhret yapmış selelerdir. Günde 8 saat ve üzeri her gün üst üste bisiklet sürmekten bahsediyorsunuz. Bu açıdan bu tip bir tur selesi seçmeniz yerinde olur.

Sorunuza gelirsek, bisikletin üzerinde fazladan 500gr su taşımak ile fazladan 500gr herhangi bir ek ağırlık taşımak arasında bir fark yok. Tek fark suyu içip bitirip ter yoluylada atınca tekrar hafiflemiş olursunuz. :)

emrahozkan bunu beğendi.
  4. Devrim Uyanık

Devrim Uyanık Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    teşekkürler..

peki aynı selenin süspansiyonlu ve süspansiyonsuz modelleri arasında nasıl farklar oluyor?

süspansiyonlu daha rahat olmalı diye düşünüyorum ama neden süspansiyonsuz seleler daha çok tercih ediliyor?

5. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
  6. Kürşat AKINCI

Kürşat AKINCI Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Flyerlar 860 g B17ler ise 520 g ben ağırlığından dolayı değil, performansınızı etkileyeceğinden dolayı Flyer tavsiye etmem. Çünkü flyer da sürüş esnasında pedal ile sele arasındaki mesafe devamlı değişeceği için sizi yoracaktır. B17 tavsiye ederim oldukça güzel bir sele, Agedler ise B17 nin bir yan türevi daha yumuşak ve mat derili, tamamen tercih meselesi. B17 diyorum ben.. :)