Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Brook b 17 izlenimleri

Konu, 'Bisiklet ve Donanım Ağırlıkları' kısmında Ozan k. tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Carraro flexi’nin ardından Dahon mu p8 almamla beraber yaptığım kilometreler ve bisiklet üzerinde geçirdiğim vakit artmaya başladı. Böylece de haftasonları artık 60 km veya daha fazlasını yapar oldum. Bu yüzden aslında ilk başlarda sevdiğim biolgic selem rahatsızlık vermeye başladı. Uzun sürüşlerden sonra uyuşma ve yorgunluk hissi geçmek bilmiyordu.
    Bu yüzden arayışlara geçtim ve deneme sürüşü vs yapmadan bir B17 siparişi verdim. Bike-components sitesinden kargo dahil 210 TL’ye mal oldu.

Kutusundan çıkan kremi de gösterildiği şekilde seleye uyguladım bir gün bekledim sonra sele üstünü yine belirtildiği şekilde pamuklu bezle sildim. Tabi onca yumuşak seleden sonra parmağımı vurduğumda tık tık ses çıkaran bir seleyle ne kadar rhaat edeceğimi ben de merak ediyordum. İlk bindiğimde ise hayal kırıklığına uğradım. Sele bildiğiniz rahatsızdı. Üzerine tüm ağırlığım binince esnemesini umuyordum ama sele çok sertti. “Eyvah galiba ben bunu satmak zorunda kalacağım” derken ilerleyen dakikalarda rahatsızlık artmadı. Bu garip çünkü yumuşak selelere oturunca çok rahat gelir ama ilerleyen dakikalarda rahatsızlıklar başlar. Bunda öyle birşey olmadı. İlk gün bana sorsanız 10 km’lik mesafede biologic tercih ederdim ama brooks da o kadar kötü değildi. Hiç değilse kötüleşmedi.

Aynı gün 10 km de dönüş yolunda kullandım ve yine rahatlık seviyesi değişmemişti, ancak ikinci gün bisiklete bindiğimde garip bir şekilde daha rahat geldi. Galiba vücudum alışıyor diye düşünürken seleye baş parmağımla bastırmaya çalıştığımda hissedilir şekilde daha esnek olduğunu gördüm.

3. gün haftasonuydu ve 55 km yaptım. Sadece son 5 km’de biraz rahatsızlık hissettim o kadar. Her gün daha da rahat gelmeye başlamıştı. İşin en güzel yanı ise uzun km’ler yaptığımda rahatsızlık başlasa bile bisikletten indiğimde hiçbir rahatsızlık kalmıyordu ve ertesi gün veya öğleden sonra tekrar bindiğimde sanki dün veya sabahtan hiç bisiklete binmemiş gibi hissediyordum. Halbuki biologic veya carraro da üst üste bindiğimde önceki sürüşlerimden “hatıralar ve yaşanmışlıklar” ilk andan itibaren rahatsız ediyordu.

Artık Brooks ile 1 ay geçirmiş bulunuyorum, bu sürede iyice alıştım. Artık pek bir rahatsızlık vermiyor ve daha iyisi her gün daha da iyi hissediyorum. Artık sele baş parmağımla bastırdığımda esniyor ve bunu da sürerken hissediyorum.

İstanbulun nemli olması, benim 85 km olmam, bir şehir bisikleti kullanıyor olmam( dahon mu p8) yani dik pozisyona yakın bir halde sürmem yüzünden selenin normalden biraz daha hızlı esnemeye başladığını düşünüyorum. Yani alışma süresi herkeste aynı olmayabilir ama bende 1 ay sonra artık bana ciddi bir rahatsızlık vermiyor.

Brooks ile yumuşak seleler arasındaki fark çok belli. Aslında bu brooks’e özgü değil, her sert yüzeyli ve sadece üzerine ağırlık bindiğinde bir parça esneyen selede olduğu gibi kan dolaşımını engellemiyor ve bu yüzden yorgunluk-uyuşma hissi meydana gelmiyor. Bu selelerin çok yaygın olmamasının sebebi ilk oturulduklarında rahatsiz gibi gelmesi ve çoğu kullanıcının kısa sürüşler yapması olduğunu düşünüyorum. Ama bilinçli bir sürücünün bana kalırsa hep sertçe seleler seçmesi lazım.

Sonuç? Bence 210 tl’ye değer. Ama mutlaka brooks olsun demiyorum, sertçe olan her sele bence aşağı yukarı aynı işi görür. Hatta yerli bir firmanın da deri sele yaptığını duydum, muhtemelen o seleler de aynı işi görüyordur. Yeter ki yüzeyi bir parça sert olsun ve kan dolaşımına engel olmasın.

Not: Brooks var brooks var, şehir/tur bisikletinize incecik bir brooks alırsanız sıkıntı yaşarsınız, yarış bisikletine de brooks b67 gibi çok geniş bir sele alırsanız yine baldırlarınızı sürteceğinizden pişman olursunuz. Oturuş pozisyonunuza göre bir sele seçmeyi unutmayın. B17’nin bu kadar çok satmasının sebebi hem yol bisikletine hem de şehir/tur bisikletine az buçuk uyum göstermesi. Yani biraz genişçe bir yol bisikleti selesi olması. Böylece gidon seleden bariz yüksekte değilde b17 muhtemelen sizin işinizi görür. Ancak b17’nin yarış versiyonunun olduğunu da unutmayın. Ayrıca tüm brooskların ve diğer deri selelerin yapay malzemelerden yapılan selelerden ağır olduğunu, belli aralıklarla bakım gerektirdiğini de unutmayın.

Not 2: Pedli bisiklet taytı kullanmıyorum.

20150531_163435.jpg

20150531_163752.jpg

20150525_182845.jpg

20150525_182740.jpg

20150525_182801.jpg

Ekli Dosyalar:

2. Tolga ibili

Tolga ibili Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    seleyi gerdirmek için bişey vardı öyle okumuştum bundada varmı acaba ondan

3. krizagold

krizagold Yeni Üye

Adı:
    Yavuz
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    ön kısmındaki vidadan gerdiriliyor ben bisikletçiden nasıl aldıysam öyle duruyor:).Ozan bey hayırlı olsun bende bir hafta önce clasik modelini aldım fakat aldığımdan beri hiç bir bakım ürünü sürmedim acaba sürmem mi gerekiyordu?

4. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Kutudan krem çıkmadı mı? Islak mendil gibi bir ambalajı var. Tabii daha küçük... Onun çoğunu iç kısmına kalanı üst kısma sürüp 1 gün beklerseniz daha çabuk alışırsınız ayrıca üst kısmı yağmura daha dayanıklı olur...

5. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bu arada artık kalça kemiklerinin esnettiği yerler belli belirsiz görülebiliyor, sele daha da rahat oldu. İyi ki almışım gayet memnunum...

6. murat16

murat16 Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @Ozan k. Öyle hoş anlatmışsınız ki eğer bu sele pedli tayt giymeme gerek bırakmayacaksa hemen alacağım. Brooksdan önce pedli tayt kullanıyor/kullanmak zorunda kalıyor muydunuz?

7. Kerim BEŞER

Kerim BEŞER Forum Demirbaşı

Seviye:
    @murat16 Brooks zaten pedli tayt ile kullanılmıyor rahat edemezsiniz 14.000 km yapmış biri olarak söylüyorum...

Alp@y Tatlısu ve murat16 bunu beğendi.
  8. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Evet Ben katlanır kullanıyorum ve katlanırla pedli mayo garip kaçardı, Ben de mayo olmadan da rahat edebileceğim bir sele aradım, ilk başta rahatsız gelse de şimdi çok iyi.
    Yalnız herkese uyacak diye de bir şey yok , kalite yanısıra şekil ve ölçü de etkili oluyor. O yüzden etrafta ne kadar sele varsa bir oturup bakmak lazım...

murat16 bunu beğendi.
  9. belgen

belgen Aktif Üye

Adı:
    Cagatay
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    ben de b17 aged "eskitilmiş" satın aldım. yukarıdaki model kadar sert değil derisi. daha kısa alışma süresi. aslında ilk ondan almıştım yolda bir baktım punto yerinde deri çatlamış hemen gidip değiştirdim. satın alırken mutlaka kontrol edin.

10. haldun31

haldun31 Yeni Üye

Adı:
    haldun e.
    Daha iki haftada bu kadar farkedeceğini bilseydim çok daha önceleri alırdım.inanın çok farkediyor

11. berktx

berktx Aktif Üye

Adı:
    Berk Toksoy
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Abim tur bisikletinde kullanıyor ilk ben 5 10 kilometre sürdüm toplandığında ve dedim bu tahta şeye bike n componentsten 75 euroya değer mi diye içten içe kazık yediğimize dair dalga geçiyordum. Fakat şu an uzun zamanlardan beri abim kullanıyor geçen gün bir oturdum (kilolarimiz boylarimiz kıç boyumuz aynı) kuş gibi ağrısız bir sürüş yaptım. Kesinlikle parasına değen ve dogru kullanıldığında şikayet alınmayacak bir sele.

Zaten seleyi kullananlar bilir üstten ortadan bastırdığınızda kanatlardan sele esniyor, gelecekte bunun tabiri caizse g**ünüzün şeklini alacağının güvenini fazlasıyla veriyor

12. Alp@y Tatlısu

Alp@y Tatlısu Üye

Adı:
    Alpay Tatlısu
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ya bu sele olayindan bende cok fazla rahatsizim üst üste suruslerde hak getire yada 40 45 km yapinca al basina belayi brooks vcok fazla duyuyorum ve herkes memnun 210 tl de guzel fiyat gibi...gule gule kullanin

13. fazlı

fazlı Yeni Üye

@Ozan k. bende b17 sele kullanıyorum dahon katlanır bisikletimde çok memnun oldum yalnız alışana kadar krem sürmen lazım

14. haldun31

haldun31 Yeni Üye

Adı:
    haldun e.
    hocam hiç krem sürmedim daha .inanın ben bu kadar fark beklemiyordum.indiketn sonra bisiklete binmemişim gibi rahat geziyorum.önceden bir kaçgün benim bir bisikletim var dedirtiyordu eski selem :)