Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bronşit hakkında bilgi ve tecrübeleriniz...

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Ufuk KOÇARSLAN tarafından paylaşıldı.

1. Ufuk KOÇARSLAN

Ufuk KOÇARSLAN Üye

Seviye:
    Bu gün tam 23 gün oluyor. Temmuz 24'ünden beri bronşit olduğum için bisiklete binemiyorum. İlk defa böyle bir şey başıma geliyor. Benimle aynı tarihte, iş yerindeki arkadaşlardan ikiside bronşit oldu.

İlaç tedavisi sürüyor ama sabırsızlanıyorum. Uzun sürdü. Böyle giderse bu yaz bisiklet hayal olacak galiba. Daha önce bronşit tecrübesi olan ya da bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa çok iyi olur.

Konuyu açtığıma göre ilk ben yazayım. :)

Durup dururken kuru bir öksürük. Ardından kısa sürede öksürükle birlikte koyu kıvamlı balgam çıkmaya başladı. Öksürük sıklığı o kadar arttı ki, 10-15 dakikada bir tekrarlıyordu. Geceleri toplamda 1 saat uykum yoktu. Üstelik tam uykuya daldıktan 5-10 dakika sonra elektrik çarpmış gibi öksürerek yataktan fırlıyordum. Öksürdükten sonra 15-20 saniye kadar nefes almam mümkün olmuyordu. Gözlerim kıpkırmızı oluyor ve yaşarıyor, burnum akıyor, sesim kısılıyordu. 5 dakika içinde ise herşey normale dönüyor. Tabi 10-15 dakika için...

24 Temmuz Cuma günü başladı. 2 gün ne olduğunu anlayamadım. Pazartesi soluğu doktorda aldım. Muayene'den sonra bronşit olduğumu söyledi. Antibiyotik,öksürük şurubu ve ağrıkesici verdi. İlaçlar 5 gün sonra bitti. Hastalıkta hiç bir gelişme olmadı. Cumartesi (1 Ağustos) yine doktora gittim. Bu sefer acile yatırdı. Serum bağladılar. Oksijen tüpüne bağlı bir maskenin içine ilaç koyup buhar verdiler. 7 gün istirahat. İlaçlar değişti. Aradan 2 gün geçti ve yeni ilaçlarlada bir ilerleme olmadı. Uykusuzluktan başım çatlıyor, sersem gibiyim. Pazartesi (3 Ağustos) yine doktordayım. Doktor bu sefer hastaneye yatırdı. 3 gün yattım. 3 gün boyunca serum, oksijenli ve ilaçlı buhar verdiler. Bu tedaviyle 3 gün içinde öksürük tekrarlama sıklığı 3-4 saati buldu. Uzun bir süreden sonra ilk defa uyudum diyebilirim. Bu arada balgam şekil değiştirdi. Daha şeffaf ve akıcı hale geldi.

Hastaneden çıkınca yeni ilacım; fıs fıs şeklinde, küçük bir haznesi var. Bir kez fıstlatınca derin nefes alarak ilacın direk ciğerlere gitmesini sağlıyorsunuz.

Günler geçtikçe öksürme sıklığı azalıyor. Balgam daha şeffaf ve akışkan hale geliyor. Ancak hala geçmedi. Öksürünce nefessiz kalmaya devam ediyorum.
    Merak ediyorum; ne zaman geçer? Birden mi geçer? Yavaş yavaş mı? Geçtikten sonra tekrarlar mı? Nasıl korunuruz?

2. Onur Berberci

Onur Berberci Bisikletkolik

Seviye:
    Merhaba sizi anlayabiliyorum bende de kronik bronşit var. Çocukluğumda beni mahfetti desem yeridir. Öyle bir kriz geliyordu ki aynen dediğiniz gibi nefes almakta zorlanıyorum. Dediğin gibi oksijen tüpüne falan da bağlanıyordum ama çok küçüktüm çok da detaylı hatırlamıyorum. Şimdi çocukluğuma göre çok daha iyiyim. Genel anlamda bir sorunum yok. Ama en ufak bir üşütmede nezlede hemen bronşitte devreye giriyor ve yine krizler geliyor. Ama 1 hafta sürüyor en geç. Sağlığım yerinde olduğu zamanlarda bir nefes darlığı çekiyorum ama bu beni zorlayacak kadar olmuyor. Belki bronşitle alakası da olmayabilir kimbilir belki astımım var. Dediğim gibi beni zorlamıyor bu olay 150 km üstü performans turlarına çıkabiliyorum. 4 aylık bisikletçiyim yavaş yavaş yükseltiyorum çıtayı neyse konudan saptık benim aktarabileceklerim bu kadar. İnşallah kronik değildir atlatırsın ve biter.

Ufuk KOÇARSLAN bunu beğendi.
  3. emre yılmaz

emre yılmaz Üye

Seviye:
    en büyük zararı hassas bir bünye sağlıyor en ufak soğuklamda bile nefes darlığı burun tıkanıklığı başlıyor

kaynak:ben

4. ceyhun ilguy

ceyhun ilguy Üye

Seviye:
    Cok gecmis olsun, en kisa zamanda iyilesip tekrar pedal basabilmenizi dilerim.

5. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Geçmiş olsun küçükken ben de her sene yakalanırdım.Doktor evde klima çalışan bir odadan diğer odaya bile geçmemi tavsiye etmiyordu.Bir keresinde hastanede yatacak kadar kötü olmuştum ama yatırmadılar sonra.Her gittiğimde bir tane makineden duman çektiriyorlardı.Şırınga gibi büyük birşeyin içine kusuk gibi gözüken bir antibiyotik koyup onu içiriyorlardı.Balgam çıkarken iyi yine rahatlıyorsun,bazen ilerleyince tam anlamıyla öksüremiyordun bile.Öksürüyorsun tam olarak yetmiyor bir daha deniyon ama o da yarım kalıyor.Tam hatırlamıyorum detayları,çok şükür artık öyle şeyler olmuyor ama artık farenjit başladı.Her sene bir kere oluyorum,kışın olmasam bile mevsim geçişinde oluyor.

6. Ufuk KOÇARSLAN

Ufuk KOÇARSLAN Üye

Seviye:
    Sağlık dilekleriniz için teşekkür ederim.

İnternette yaptığım araştırmada öğrendiğim kadarıyla; %90 virüsler, %10 bakteri ve diğer etkenler sebep oluyormuş. Antibiyotikler bakterilere karşı etkilli iken virüslere karşı birşey yapamıyormuş. Anladığım kadarıyla yapılan tedavi; öksürterek balgamın dışarı atılması, bronşlarda oluşacak tahribatın giderilmesi, virüslerle olan mücadele ise vücudun bağışıklık sistemine kalıyor. Yani beklemekten başka çare yok gibi görünüyor.

7. Semih Karadağ

Semih Karadağ Aktif Üye

Seviye:
    Bendede kronik bronşit var ve bisikletde terleyip ardından rüzgar yiyince başıma feci ağrılar giriyor. Her kış senin anlattığına yakın olaylar başıma geliyor. Cerrahi tedavi uygulanabiliyor sanırım ama doktorum ilerlerse son çare olarak yaparız dedi. Şimdilik böyle idare ediyorum ağrılar başlayınca(özellikle sağ kaşımda oluyor) küçük bir masaj yapıyorum biraz rahatlıyor. Eğer geçmez ve ağrı artarsa sıcak suya kafamı sokuyorum ancak bu şekilde rahatlıyor.

8. Ufuk KOÇARSLAN

Ufuk KOÇARSLAN Üye

Seviye:
    Kaş üzerindeki ağrı ve baş ağrısı bildiğim kadarıyla sinüzit belirtisi. Tedavisi var. Bunu bir araştır.

9. Semih Karadağ

Semih Karadağ Aktif Üye

Seviye:
    Özür dilerim gece biraz uykulu kafayla yazmışım sinüzit doğru kronik sinüzit var bende :) Bronşitle nasıl karıştırdım, bide sağlık okuyorum :D

10. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Ufuk beyin anlattıklarına göre kendisinde Astım olabilir.
    Hastaneye yatırıp tedavi eden doktorunkendisine kesin olarak ne teşhis koyduğunu sormalı ve ona göre yorum yapıp burada konuyu konuşmalıyız. Zira öksürük çok fazla sebepten kaynaklanabilecek bir semptom.
    Eğer doktorundan, kendisinde;
    "bronş astımı" olduğu yanıtını alırsa şu linki incelemeli:
    ASTIM LİNKİ

"kronik bronşit" olduğu yanıtını alır ise (ki ben zannetmem, zira bu hastalık 40 yaş üzerinde daha sık görülür) o zaman da şu linki incelemeli:

KOAH LİNKİ

-O-O-O-O-O-O-O-

Bazen bu tür durumlar, viral yada bakteriyel kaynaklı akut yada krn. farenjit, sinüzit, rinit(post nazal akıntıyla birlikte), trakeit, larenjit, reflü, allerji, saman nezlesi vb. gibi durumlardan da kaynaklanabiliyor.
    Geçmiş olsun.

11. Ufuk KOÇARSLAN

Ufuk KOÇARSLAN Üye

Seviye:
    İlginiz için teşekkür ederim. Doktorun koyduğu teşhis; çalıştığım yere götürdüğüm kağıtta "A.Bronşit" yazıyordu. Banada "bronşit olmuşsun" dedi.
    Bende öyle olduğunu düşündüm. Çünkü; hayatımda hiç sigara içmedim ve nefret ederim. Olabildiğince gazlı tozlu ortamlardan uzak durmaya çalıştım. Hatta sokakta sigara içen biri yanımdan geçerken nefesimi tutar o uzaklaşınca bırakırım.

Çalıştığım yerde 6 ayda bir akciğer filmi çekilir, kan ve idrar örnekleri alınır. Solunum testi, kalp ve kulakla illgili bir-iki test daha. Şimdiye kadar solunum testleri hep çok iyi çıktı. Hayatım boyunca ciddi bir hastalık geçirmedim. Soğuğa karşı dayanıklıyımdır. Kolay kolay hastalanmam. Yalnız ilginçtir; eğer sigara dumanına kısa sürede olsa yoğun bir şekilde maruz kalırsam, genelde hemen arkasından soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklara yakalanıyorum.

Bu gün tam 1 ay oluyor. Son durum; balgam bitti sayılır. 2-3 günde bir ve çok küçük bir parça çıkıyor. Öksürük azalmaya devam ediyor ama bitmedi. Özellikle sabahları kalkınca, akşamları yatınca, gece uyanırsam (uyanmazsam olmuyor), yemek yemeye başladığımda, fazla konuşursam, efor saf edip derin nefes almaya başladığımda ve şu "fısfıs ilacı" ciğerlerime çektiğimde oluyor.

İlacın adı: "Budiair 200ug JET"
    İnhalasyon çözeltisi
    Budesonide
    200 dozluk inhaler

Öksürüğün şekli; önce tüm nefesim bitinceye kadar tekleyerek yani tek nefes bitinceye kadar arka arkaya 4-5 kez. Sonra aniden nefes alma ihtiyacı oluşuyor. Sanki "3-5 kişi bir adamı boğazlıyorlar" gibi birt ses geliyor ( o zamanlarda çevremdeki herkes korkuyla bana bakıyor). Ardından genellikle aynı şekilde bir daha öksürüyorum ama bazen öksürmeyebiliyorum. Bu arada nefesim bitiyor ve yeni nefes alamıyorum. Resmen hava yolu tıkalı. Küçük küçük geğirme ihtiyacı oluşuyor. Her küçük geğirmede hava yolu biraz daha ve sonunda tamamen açılıyor. Bu arada gözlerim kan çanağı gibi kızarıyor ve hemen burnum akmaya başlıyor. Tüm bunlar toplamda 20-30 saniye içinde olup bitiyor.

Kronik Bronşit ya da Astım olduğumu düşünmüyorum. Çünki daha önce böyle rahatsızlık geçirmedim. Öksürük herkes kadar oldu. En fazla 1 hafta sürmüştür. Belkide kendime yakıştıramıyorum ya da kabullenemiyorum.

Aklıma şimdi geldi; çalıştığım iş yerinde 2 arkadaşım benden 2-3 gün önce aynı rahatsızlığa yakalanmışlar. Benim 1 hafta önce haberim oldu. Şu anda birinde balgam tamamen bitmiş benim gibi kuru öksürük kalmış. Diğeri hala balgam çıkarıyormuş. Bu arkadaşlardan biri 15 yıl önce bu rahatsızlığa yine tutulmuş. Aynısı diyor ve 3 ay sürmüş. İnternetten edindiğim bilgilerde Bronşit için 2-3 hafta sürer diye yazıyor. Birde "Verem" için 3 haftayı geçen öksürüklerde kontrol edilmesi gerekir diyor. Benimki 1 ay oluyor. Hafya geçmezse (bu hızla kesinlikle geçmez) bir verem savaş dispanserine gitmeyi düşünüyorum. Ne olur ne olmaz.

Yazım uzun oldu biliyorum ama dertliyim. Anlamışsınızdır. Yaz sezonu bitiyor, bisikletim kenarda yatıyor. Arkadaşlar geziyor, ben yazılarını oluyorum. Aslında bisiklettende vaz geçtim (bu yaz). Yeterki iyileşeyim. Umarım benzer sorunları olan arkadaşlara faydamız dokunur.

Esen kalın.

12. Salih AK

Salih AK Yeni Üye

Seviye:
    Ben çocukluğunda çok çekenlerdenim. Kusana kadar öksürürdüm. Geceleri herkes dinlenirken bronşiti olanlar yorulur, uyuyamaz. Nefes alamayanlar varmış. Benim o şekilde nefessiz kaldığım olmadı yalnız diyaframımı çok yorduğunu hatırlıyorum. Sanki saatlerce spor yapmış da bitkin düşmüşsünüz gibi.
    uyukuya daldıktan sonra öksürmezseniz zaten sabaha kadar balgam birikiyor ve kalktığınızda toptan boşaltmak zorunda kalıyorsunuz :D ayrıca gün içinde hırıltı yapınca siniriniz bozulyor derin nefes alayım derken öksürük geliyor vs...
    Soğuk havadan, soğuk içecekleri boğazınız donuncaya kadar lıkır lıkır içmekten ve solunum yollarınızın kurumasından kaçınmanız lazım. virüsten kaynaklananını bilmiyorum ama "kuvvetli" antibiyotikler kullanmazsanız iyileşme süreci uzadıkça uzuyor. hastalık süresince vücudu hiç zorlamamanız, yormamanız sakin sakin üşümeden yaşamanız gerekiyor uymazsanız başa dönebiliyorsunuz. öksürükleri başka hastalığa benzemediği için yakalanmayanlar pek iyi kavrayamabiliyor. Mesela konuşmak istemediğinizde, isteyip de konuşamadığınızda... :D ayrıca tam iyileşmeniz için "ilaçlar bitene kadar kullanmalısınız" kuralı bu hastalıkta bariz bir şekilde kendisini belli eder, yapmazsanız nükseder. bir de kalp ve tansiyonu olanlar için kabus olur diye düşünüyorum. kötüyken ciğer dayanmıyor o öksürüklere... En iyisi hiç başlamadan tedbir almak, vücüdunuzu tanıyıp sınırlarını bilerek yaşamak en iyisi. 4 yıldır yakalanmıyorum. başlayacağını hissettiğimde eczaneye gidip geniş spektrumlu antibiyotik ile öksrük şurubu alıp sıcak şeyler içince rahat etiğimi farkettim. tabi tavsiye etmiyorum bu bende işe yarıyor.

emre yılmaz ve Ufuk KOÇARSLAN bunu beğendi.
  13. Salih AK

Salih AK Yeni Üye

Seviye:
    Bu arada yazın hiç başıma gelmedi. Hep kışın veya ilkbaharda yakalanırdım.

14. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun.

Eğer bitkilerle tedavi olmak istiyorsan önerim >>

Keçi Boynuzu Pekmezinin (800 ml)içine 50 gram kadar zencefil ve 100 gram kadar da keçi boynuzu tozu koyup karıştırıp yemeklerden 25-30 dk önce aç karnına 1 çay kaşığı yediğinde faydasını görmeye başlarsın.Tecrübeyle sabit.

Geçmiş olsun.