Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Brezilya Şubat Critical Mass'da otomobil bisikletçilerin arasına bilerek daldı..

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Tolga Ayla tarafından paylaşıldı.

1. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Deniz ve FarukDemir bunu beğendi.
  2. FarukDemir

FarukDemir Forum Bağımlısı

Seviye:
    Video herşeyi anlatıyor. :eek: Yazık yaa ! :(

Yaşlı Bayanın dediği gibi;

-How can a person...it's not even a person..it's a beast, make something like this !

Tolga Ayla bunu beğendi.
  3. Cem Şentin

Cem Şentin Bisikletkolik

Seviye:
    Bu haberi Face'den Enver Abi vermişti. Olay Brezilya'nın güneyindeki Porto Alegre kentinde olmuş. Otomobili kullanan pislik, her ayın son Cuma günü motorlu taşıtları protesto için yapılan Critical Mass'a kızıp bilerek sürmüş arabayı bisikletlilerin üzerine. Allah'tan ölen yok. 20'ye yakın bisikletçi hastanelik olmuş. Polis tarafından kıskıvrak yakalanan pisliğe ağır bir ceza verilmesini dilerim.

Tolga Ayla bunu beğendi.
  4. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    Hayvan dünyanın heryerinde hayvan

5. Anıl Kuşaksız

Anıl Kuşaksız Forum Bağımlısı

Seviye:
    hayatımda böyle hayvanlık görmedim

ama çok yakında türkiye critical mass'inde böyle bir olay yaşanmasından korkuyorum. bisikletçiler topluluğun gazıyla arabalarında düzgün düzgün seyir halinde giden insanların yolunu kesip saçma sapan hareketler(yeşil ışıkta bekleyip kırmızıda hareket edip sağdan gelen trafiği kesmek, korna çalanlarla kavga etmek, acemi bir sürücüyü sağından solundan sıkıştırıp sonra niye düzgün gitmiyorsun demek, arabaların 10 santim önünde gidip ani fren yaptıktan sonra neden çarptın demek, karşıya geçmek gerektiğinde yol kesmek, 10 km/s ile giderken 3 şeritli yolun 3 şeritini kaplamak) yaptıkça sonunda istenmeyen bir durum oluşacak. zaten bu zamana kadar bildiğim kadarıyla arabadan inip kavga etme, silah çekme gibi durumlar oldu..

6. Nuri Kongur

Nuri Kongur Forum Demirbaşı

Seviye:
    bu yazıdan anladığım şey, bisikletçilerin araç sürücülerini kasıtlı şekilde provoke ettikleri. doğru mudur? eğer doğruysa, niye yaparlar daha da önemlisi aklı başında olan bisiklet sürücüleri niye müdehale etmez..

7. Yunus YILMAZ

Yunus YILMAZ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Hangi akıla hizmet ediyormuş bir sormak lazım..
    insan olan biri bunu yapmaz...

Tolga Ayla bunu beğendi.
  8. özgür bağdatlıoğlu

özgür bağdatlıoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Brezilya olanların sonrasına dair bilgileri olanlar paylaşırsa sevinirim...

Tolga Ayla bunu beğendi.
  9. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bunun nedeni, topluca hareket etme bilinci ve kültürünü benimseyememiş ama hasbelkader "bisikletli" olmuş insanların da CM'ye katılıyor olmasıdır. Ben şahsen arkasında durduğunu bildiği 200 bisikletlinin verdiği cesaretle şekilden şekile giren teenager'lar gördüm Bağdat caddesinde. Özellikle yaz aylarında bu eylemin biraz daha organize olması gerektiğine inanıyorum.

Nuri Kongur ve Tolga Ayla bunu beğendi.
  10. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Brezilyadaki insan kılığında yaratığın yaptığını hiçbir şey haklı göstermez elbette. Düzgün bir hukuk sisteminde çok ağır bir ceza alması gerekir. İleride cezasını öğrenen olursa lütfen bizimle de paylaşsın. En azından yüreğimize biraz su serpilmiş olur.

Türkiye deki CM faaliyetlerine gelince.
    Gönlümüz bisikletle ilgili olan herşeyi desteklemek yönünde ve bugüne kadarda uygulamamız bu olmuştur.
    Fakat bazı arkadaşların bahsettiği örnekler dolayısıyla, bisikletforum CM uygulamalarını en azından kısmi bir düzen ve hiçbirimizin karşı çıkamayacağı bir kaç kural çerçevesinde yapılana kadar destekleyemeyecektir maalesef.

Nuri Kongur ve Tolga Ayla bunu beğendi.
  11. dantelk

dantelk Üye

Seviye:
    Açıkçası ben de sizin gibi düşünüyorum. CriticalMass'a bir kere ben katıldım, bir kere de bir arkadaşım katıldı. Her iki toplantıda da (katılım az olmasına rağmen) vukuat oldu. Sanırım son toplantıda da bir kavga çıkmış.

Belki biraz sert yaziyorum ama, yollarda bizimle beraber pedal basan, forumlarda mesajlaştığımız pek çok bisikletçi arkadaşın, kartal pendik dolmuşçularından pek de farklı insanlar olmadıklarına bu organizasyonlarda defalarca şahit oldum. :) Bazı insanlar, bütün nefretlerini, bütün agresifliklerini günlük yaşamlarında biriktirir, ve sonra da trafikte kusarlar ya... Kimi kadıköy dolmuşunu kullanırken kusar kinini, kimi e5'te makas atar, kimi de işte, ayda bir kere fırsat bulunca bisikletiyle trafiği katlederek kusuyor demek ki. Şahsen ben bisikleti kin kusulacak bir araç olarak gören bir topluluğa hoşgörüyle bakamiyorum.

Birdy ve Barış Kılınç bunu beğendi.