Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bremen´den Görüntüler 2

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında sbs tarafından paylaşıldı.

1. sbs

sbs Yeni Üye

Seviye:
    Bugün yaptığım gezi mesafesi 37,5 km (19 Eylül 2007). Başlangıç noktası Weser nehri. Şehir alışveriş merkezi bir kaş pedal ötede.
    Şehir içi mızıkacılar, tarihi binalar başka zamana kalsın, yine doğa ile baş başa kalalım. Günün programında Bürgerpark (Halk Parkı), Universite Gölü, Blockland Köyü, Walle Gölü ve bitiş başladığımız Weser nehri son durak olsun.

Weser nehri Bremen kentini ikiye bölüyor, Weser´den yarım görüntü. Bu nehir sürekli karelerde yer alacağı için yarım yarım görüntülesekte olur.

Arabanın gittiği yöne doğru gidiyorum, 500 metre kadar sonra bu parkdayım.

Esir alınmış yaşlı bir ağaç ile karşılaşıyorum, kesmeye kıyamamışlar veya kesilmesini istemeyenleri çok olmuş bağlayarak ayakta tutmaya çalışıyorlar.

Bu Değirmen 1950 yılına kadar üretim yapmış.

Değirmenin önündeki alan açık hava sanat galerisi gibi düzenlenmiş. Yeni görüyorum, sayenizde şehri yeniden keşfetmeye başlıyorum.

Farklı etkinliklerin yapıldığı Spor salonu, geçen yıl burada veteranlar Dünya Masa Tenisi şampıyonası yapıldı. Türkiye´den 35-40 kişilik katılım olmuştu. 30 Eylül, 3. Bremen maratonunun bitiş noktası da burası olacak, İstanbul´dan 6 kişilik bir grubun yarı maraton koşacağını öğrendim, kendilerini başarılar dilerim.

Halk Parkındayız (Bürgerpark), bu parkın düzenlemesi 1906-1908 yıllarında yapılmış. 202 hektarlık bir alan. Park alanı içinde 31 km yol yayalar için, 14 km bisiklet yolu ve 1.7km koşu pisti bulunmakta. Bu parkın en ilginç özelliği bütün masraflarının Halk Parkı Dernegince karşılanması (Dernek üyesi sayısı 2600), buranın masrafları için devlet kasasından bes kuruş para çıkmıyormuş.

devamı biraz sonra
    Sevgiler, selamlar
    selahattin

brol, mutu88, Ahmet Mumcu ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  2. sbs

sbs Yeni Üye

Seviye:
    Üniversite Gölü (Uni See): yukarıdaki park ile bitişik neredeyse, 30 Hektarlık bir alan. Farklı su sporları da yapılıyor.

Gölün yanındaki camp 5 yıldızlı bir mekan diyebiliriz, yapılan testlerde yıllardır iyi notlar alıyor.

Bu yol köyümüze giden yol (Blockland). Köyün özelliği, en çok toprağa en az nüfusa sahip olması. Yeni yapılanmaya izin verilmiyor, 1925 nüfus sayımında 489 olan nüfus şimdilerde 414. Tarımcılık ile uğraşılıyor. Bu yola sadece burada yaşayanların arabaları girebiliyor, Trafik yok denecek kadar az. Bisiklet yolu herşeye bedel, yolu düşen bir tur atmadan gitmesin.

Evin önündeki masada bakalim neler varmış.

Kendi ürettikleri ürünlerini satışa sunuyorlar.

Köyden ayrıldım, yolumuz üzerinde gördüğünüz yer Bremen´in en yüksek noktası 49 metre. Belediyenin Çöp deposu.

Bir başka göle geldik (Walle See), vatandaşlarımızın en çok rağbet gösterdiği yerlerden.

Huzurun bitip kaosun başladığı yer.

Havayolu, karayolu, bisikletyolu olurda demiryolu olmaz mı, görüntülere o da takıldı.

Biraz önceki göle ismini veren Walle semti, artık şehirdeyiz.

Mahalle arasında bisiklet yolları.

Turun sonu Weser nehri

mutu88, fangornents, Spec ve 17 kişi daha bunu beğendi.
  3. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:

Bu ev harika!

4. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Fotoğraflarınızı, rotanızı ve aktardığınız bilgileri keyifle takip ettik. Paylaşımınız bizim için çok kıymetli. Yurtdışından forumumuza daha önce paylaşımda bulunan pek çok üyemiz oldu. Ancak sizin fotolarınız belki içlerinde en güzeldi. Fotoların güzelliği derken kast ettiğim nokta fotoğrafı çekilen yerden daha ziyade, sizin güzel gören gözleriniz...
    Hayırlı günler. :)

5. candede

candede Bisikletkolik

Seviye:
    Kendi adıma beğendiğim fotoğraf bu.

İnsanlarının dışında standartlar üstü bir ülke olduğu muhakkak.Kendi adıma ben Çıldır gölünü hiçbir yere değişmem.(Bu sunumda yeralan fotoğraf deli çezbedici olsa da.)
    Paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum.
    Yüreğim ve Sevgimle.

Ahmet Mumcu bunu beğendi.
  6. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Değişik yerleri görmeye gezmeye bayılırım ve hep merak ederim. Birebir yaşayamasak da fotoğraflar ve anlatımınızla bizleri gezdiriyorsunuz. Teşekkürler. ;)

7. Lütfü Çolak

Lütfü Çolak Bisikletkolik

Seviye:
    Rahmetli Barış Manço'nun öğrendiğim ilk şarkısıydı "arkadaşım eşşek" :)
    İlkokul yıllarımdı. Dönemin Top 10 unda 1 numaraydı... en azından benim için...
    "Bremen Mızıkacıları" nın varlığınıda o yıllarda öğrenmiştim. heyy gidi yıllar heyy...

O yıllardan beri Bremen'e dair ek bir bilgim olmamıştı.
    Ama şimdi biliyorum:
    Halk parkını, hemen yanıbaşındaki Üniversite gölünü, Blockland Köyünü,
    bizimkilerin muhtemelen mangal yaptığı Walle gölünü... :)

Sayenizde Bremen'e yolumuz düşerse hiç yabancılık çekmeyeceğiz. ;)

Teşekkürler Selahattin abi,

Bremen'den görüntüler 3 de görüşmek üzere...

S. Burak Cebeci ve Mesut Girgiç bunu beğendi.
  8. PhysX

PhysX Aktif Üye

Seviye:
    Ben dikkatle takip ettim ne yollarda ne göllerde bir tek pislik bir tek bir çöp göremedim.. Şu anda kapının önüne çıkıp sokakta sürüklenen şişeleri görmeye utanıyorum açıkçası.

Oradaki artık ayakta duramayan yaşlı ağacı bağlamaları da çok etkiledi beni burada yol görünmüyor ! diye bir ağacı kestiler ... inanamadım, utanmamın yanına birde imrenme eklendi..

1906 da yapılmaya başlanıp 1908 de biten halk parkına ise söz bulamıyorum.. Para için devletin kasasından beş kuruş çıkmamasına da bir o kadar şaşırdım!

Bremenlilere bu alanları, güzellikleri yapıp korudukları, size ise bize bu güzellikleri gösterdiğinizden dolayı teşekkür ederim.

9. sbs

sbs Yeni Üye

Seviye:
    Sevgili Selim buna benzer bir evde konaklamak mümkün. Çok gençsin yolunu düşürürsün günün birinde. Fakat yatakları bildiğimiz yataklara benzemiyormuş, otların, samanların üzerinde yatmaya hazırla kendini.

Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Ülkemizdeki doğal güzellikleri bizlere yansıtıyorsunuz. O tür güzellikler ile Kuzey Almanya´da karşılaşmak imkansız. Başka şehirleri de dolaşsanız, ben buraları görmüştüm diyebilirsiniz. Görüntülere yansıyanların benim için değeri her santimetre karede insan emeğinin olması.

Dinlenen bu kayıklar kiralık, parkın masraflarını karşılayan gelir kaynaklarından birisi. Pedal çevirmenin yanında kürek çekmek de mümkün.

Amacım bu kente yolu düşecek arkadaşlara rehber olabilecek kaynak sunmaktı. Almanca isimleri de özellikle yazdım, Bürgerpark diye kime sorsanız bir gösteren çıkacaktır.

Mızikacıların heykelini görenler şaşkınlıklarını saklamıyorlar, devasa bir şey beklemiş oldukları hemen anlaşılıyor.

Çok olmasa da 37 km´lik yol boyunca yollara atılmış çöpler gördüm fakat en ücra köşede bile bunları toplayanlarla karşılaştım. Parkın masrafları; içindeki kafeteryaların ve benzeri binalardan alınan kiralarla karşılanıyor. En büyük gelirleri yılda bir yapılan Halk Parkı piyango çekilişi.

Yazan, okuyan, teşekkür eden bütün arkadaşlar sağolun varolun, saygılar, selamlar
    selahattin

candede ve Lütfü Çolak bunu beğendi.
  10. Mehmet Çiftçi

Mehmet Çiftçi Kıdemli Üye

Seviye:
    paylaşım için çok teşekkürler.
    gidemesek bile resimleriniz ile gitmiş kadar oluyoruz
    teşekkürler

11. msd_57

msd_57 Bisikletkolik

Seviye:
    Onumuzdeki gunlerde hedef olarak kpnulabilecek bir mekan konumunda

sbs bunu beğendi.
  12. shaq

shaq Kıdemli Üye

Seviye:
    tşkrlr resimler için çok gsl oralar gezmek lasım :D

sbs bunu beğendi.
  13. SNkaraoglu

SNkaraoglu Forum Demirbaşı

Seviye:
    teşekkürler.. Halk parkındaki görüntülere bayıldım..

sbs bunu beğendi.
  14. yavuz

yavuz Aktif Üye

Seviye:
    resimler için çok teşekkür ederiz..bizi bir an olsun almanya ya götürüp getirdin..devamını beklerim:in:

sbs bunu beğendi.
  15. mdemir782

mdemir782 Aktif Üye

Seviye:
    oh oh oh ne güzel fotoğraflar valla pedalınıza kuvvet :in:

sbs bunu beğendi.
  16. fakiyeteyran

fakiyeteyran Aktif Üye

Seviye:
    sizin aracılıgınızla bu sehrin insanlarını takdir ettim. ne yolda ne suda bir tek çop atık yok ve insanın ici acılıyor bakınca...umuyorum birgun bizdede boyle olacak....
    fotolar ayrı bir guzel...elinize ayagınıza emeginize saglık.
    saglıkla kalın

sbs bunu beğendi.
  17. mutu88

mutu88 Kıdemli Üye

Seviye:
    Yaşadığınız bu güzel yerleri bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim
    Çok imrendim. Her yer ayrı güzel. Fotğraflarda bir tek göze batan rahatsız edici bir nokta yok vallla:)
    Orda insanların ömrü uzar:D

sbs bunu beğendi.