Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Branda ile bisikleti balkonda saklamak?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Fırat Karamanoğulları tarafından paylaşıldı.

1. Fırat Karamanoğulları

Fırat Karamanoğulları Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Merhaba,

Arkadaşlar şu brandadan almayı düşünüyorum. Su geçirmeyecek şekilde, lastiklere yere değmeyecek şekilde bisikleti balkonda saklasam zarar görür mü soğuk havadan? Sonrasında ise sıcak havadan? Problem yaşar mıyım pas vb. şeyler oluşur mu? :)

http://www.decathlon.com.tr/TR/koruyucu-canta-179575452/

Şu tip bir branda.

2. ramirez

ramirez Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Balkon yağmur almıyorsa gerek yok aslında. Birde ne kadar süre kullanmayacağınız önemli. Uzun süre kullanılmayacaksa herhangi büyük bir naylon yeterli olabilir. Sıcak havalarda ise mutlaka uzun süre güneş altında kalmaması gerekir. Ama brandayı sıcaklarda önermem garip ama bisikletin boyasında sorun yaratıyor.

3. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Merhaba,

Hocam şu soru hep soruluyor. :) Ufaktan açıklarsanız sevinirim. Mesela uzun süre orada kalınca ne olur bisiklete? Veya hergün binip orada muhafaza etsem ne olur? Yani ev küçük. Bir de bir şey soracağım. Bisiklet hidrolik frenli. Ön teker tavana bakacak şekilde tamamen dikey şekilde muhafaza etsem bir sorun yaşar mıyım acaba?

Mesela ön tekerden dikey şekilde tavana asmak gibi. (Sanki bisikletçiler böyle yapıyor) ama forumda zararlı olacağı konusunda bir mesaj gördüm.

Şöyle demiş bir arkadaşımız:

''Hidrolik frenlerde bisiklet baş aşağı uzun süre kaldığında yağ hazesindeki en minik hava zerrecikleri yukarıda kalan kalipere ilerler ve frenlerde boşluk hissine sebep olabilir...''

4. Engin Osman

Engin Osman Yeni Üye

Evim küçük olduğundan terasda saklıyorum ben de.Sirkeci'den aldığım branda ile. İnşallah birşey olmaz.Yaz, kış terasda tutmak zorundayım.

5. Semih_ÇELİK

Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

Seviye:
  6. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Hocam çok teşekkürler. Evde durması bana da mantıklı geliyor fakat yer yok. İşte şu an tek merak ettiğim bisikleti baş aşağı assam frende sorun olur mu o merak konusu.. 1 ay binemeyeceğim çünkü. Kimisi diyor hidrolik yağı yerinden oynar, fren boşalır.

7. Gazel Girgin

Gazel Girgin Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    okadar para vereceğinize branda naylon satan yerlere gidin istediğiniz ölçülerde kestirin ben 3 tl ye almıştım kalın branda şeklinde birşeydi

8. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Fırat sorduğun tüm soruların cevabı forumda mevcut o okudukların doğru bilgiler.Hidrolik frenli bisikleti aşağıdan yukarı yada yukarıdan aşağı dik tutarsan bisikleti ilk yere indirdiğinde ve kısa bir süre sıkıntı (boşluk) yaşayabilirsin.(kesin yaşarsın diye bir durum yok yaşayabilirsin)

Diğer mevzu bakımı ve gerekli temizliği ,yağlaması yapılmamış bir bisikleti veya herhangi bir metali naylon gibi hava almayan bir şekilde saklarsan korozyon(pas) oluşma sürecini hızlandırırsın.Aynı şekilde üzerinde suyu emen ve uzun süre nemli kalacak bir kumaş ile örtersen korozyonu en hızlı hale getirirsin.Kısaca illa balkonda saklayacaksan ve link verdiğin brandadan alacaksan sana tavsiye haftada en az 2 defa fermuarı aç havalandır hatta bisikleti çıkar şöyle bir kontrol et nem varsa kurula.Özellikle boyanın çizildiği noktalar ile boyasız metal yüzeyleri temiz tutmaya çalış.Çizikleri oje gibi kapatıcı maddeler ile havayla temasını kes.Soğuktan korkma soğuk bu durumlarda faydalı asıl soğuk havalardan sonra çıkan güneşten ve ısınmadan kork. Korozyon sıcak sever.

Semih_ÇELİK bunu beğendi.
  9. ramirez

ramirez Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bende evde bisikletimi asarak saklıyırum. Uzun kullanmama durumlarında arasıra indirip frenleri konntrol ediyorum birkaç kez sıkıp bırakarak. Sorun olmuyor. Ayrıca bisikleti jantlardan asmak hiçbir sonuç teşkil etmez.çünkü sen bisikletin üzerindeyken jantlara uygulanan kuvvet çok daha fazla. Astığında ise içten dışa bisikletin ağırlığı kadar( ki lastiklerden biri duvara değerse bu ağırlık da azalır) bir kuvvet uygulanır. Ama ben arasıra jantı çeviriyorum. akortta sıkıntı olmasın diye.

10. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    İlk mesajdaki ürünü kullanıyorum. Bisikletim yaklaşık 1 yıldır bu koruyucu ile yaz kış balkonda durdu, halen daha durmakta. Sadece fermuar kısmı kapanırken arka lastiğe denk geldiği için bu kısımı tam kapatmıyorum. O kısımdan hava alıyor. Henüz boya yada kadro üzerinde bir sorun görmedim. İleri de sorun yaşanır mı bilemiyorum.

Bisikleti hem güneş hem de yağmurdan koruduğu için tavsiye edebilirim. Yalnız kullanırken dikkatli olun, fermuarların kenar kısmından zorlarsanız yırtılmalar olabiliyor.