Br m445 vs. avid elixir 1 vs avid db1

medetkerem

Aktif Üye
Tepki
47
arkadaşlar bisiklet orta seviye bisiklet topluyorum. bu frenlerden hangisini önerirsiniz ?

Scudo
Tepki
11
İsim
İlkerKurul
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar bende Avid elixir 1 ve Shimano m355 modeli arasında Nasıl farklar var onu merak ediyorum.

CemBilgin

Üye
Tepki
13
İsim
Cem Bilgin
Bisiklet
Salcano
Elixir 1 kullandım gayet memnundum bir kolu kırılmasaydı daha uzum yıllar kullanırdım. Shimanolar için biraz daha yumuşak diyorlar bence avid gayet iyi tavsiye ederim

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@İlkerKurul

Temel farkları birisi mineral diğeri dot yağ kullanıyor.

Ortak yönleri ikisi de tek pistonlu olmaları.

Frenleme gücü olarak ikisi de giriş seviyesindeler. Şehir kullanımına uygunlar.

Shimano frenler mineral yağ kullandığı için daha uzun süre hizmet verir -10/-15 derece gibi soğuklarda devre dışı kalmaya başlar -30da tamamen devre dışı kalırlar. Ancak +280 dereceye kadar kaynamadığından yazları / sıcak iklimli bölgelerde ve uzun inişlerde avantajlıdır.

Avid DOT kullandığı için (Dot aşındırıcı özelliğe sahiptir) ömrü nispeten daha kısa olur, pistonlar, kaliperler
fren kolu içindeki pompalama ünitesi gibi parçaları daha çabuk aşınır, o nedenle piyasada ikinci eli daha ucuzdur.
Ancak -60 derecelere kadar donmadığından kışları ve soğuk iklimli bölgelerde tercih edilir. Fakatkaynama noktası mineral'e göre daha düşük olduğu için (dot3 205°C/ dot4 230°C/ dot5 260°C/ dot5.1 260°C) yazları / sıcak iklimli bölgelerde ve uzun inişlerde dezavantajlıdır. Belki Dot 5 ve Dot 5.1'i kullanan frenleri tenzih edebiliriz.

Tepki
11
İsim
İlkerKurul
Bisiklet
Sedona
@Halilibrahim çok teşekkür ederim bilgileriniz için. Peki siz bisikletinize takmak isteseydiniz hangisini tercih ederdiniz. Bakım kolaylığı olarak Shimano bir tık önde araştırdığım kadarıyla. Bundan sonrası marka taraftarlığı mı yoksa , şundan dolayı bu HD freni tercih ederdim der misiniz ikisi arasında ?

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
Ben Ankara'da oturuyorum. Üç bisikletim var birinde avid db3 (giriş seviyesi) diğerinde üst seviye shimano br-m785 xt, ve downhill'im henüz elime ulaşmadı ama onda da profesyonel shimano zee downhill freni var. Kışları bazen geceleri -25 oluyor ve mineral frenlerden performans alamıyoruz. O nedenle mecburiyetten oyumu avid'e veriyorum @İlkerKurul

Tepki
11
İsim
İlkerKurul
Bisiklet
Sedona
Mecburiyet dediniz yani Sıcaklık farkının yağları üstündeki etkisi olmasa Shimano yi mu tercih edersiniz ? @Halilibrahim