Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bozüyük'e diye çıktık, John'la karşılaştık

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Serkan Çoban tarafından paylaşıldı.

1. Serkan Çoban

Serkan Çoban Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhabalar!

Bu sabah uzuuunca bir keyif uykusu ve ardından güzel bir kahvaltıdan sonra bu güzel başlangıcı bisikletle bir yerlere giderek devam ettireyim diye düşündüm. Bu sefer yalnız gitmek istemediğimden Burak arkadaşımı aradım (M. Burak Ülsever). Bozüyük tarafına doğru gidelim diye kararlaştırdık ve saat 11.30’da buluşup yola çıktık.

Az sonra Eskişehir’e veda ettik.

Bir süre durmadan pedal çevirdik. Şansımızdan –daha doğrusu şanssızlığımızdan– rüzgar karşımızdan esiyordu ama yine de güzeldi. Saat 12.20’de bir benzinlikte su molası verdik. Biraz tembellik ettikten sonra yola devam…

Bilecik sınırlarına girdik. Bozüyük’e 16 km kaldı. Saat 12.55 // 30. km (sanırım) :rolleyes:

Tatlı bir tırmanışın ardından Burak geliyor…

Birkaç km daha gittikten sonra karşı şeritte ters dönmüş bir bisiklet gözüme çarptı. Önünde de yaşlı bir bisikletli oturmuş. Hemen ortadaki boşluktan geçip yanaştık. Adam İngiltere’den yola çıkan bir turist. Meğer lastiği patlamış, onu tamir ediyormuş. Nisan ayından beri yoldaymış. On gündür de Türkiye’deymiş. Oturduk biz de yanına, biraz sohbet ettik.

Alttaki fotoğrafa dikkat edin. Fotoğraftan belki anlaşılmıyor ama Burak’ın da, yaşlı John’un da elinde sigara var ! :eek:

Bense sadece onları kınıyorum. ;)

Bu arada John’un bisikletini sizler için çektim. Gayet mütevazı, birçoğumuzun pazar bisikleti diye tabir ettiği bir bisikleti var. 4000 kilometre civarında yol yapmış Londra’dan çıktığından beri. Türkiye’den sonra da Hindistan ve hatta Çin’e doğru gitmeyi planlıyormuş!

Pedalındaki bir sorundan bahsetti. Eskişehir’de yaptırabileceğim bir yer var mı diye sordu. Biz de ona yol göstermek ve yardımcı olmak maksadıyla Eskişehir’e kadar eşlik etmeyi teklif ettik. Neden bilmem biraz gönülsüz kabul etti. Biz de belki bize engel olmak istemediğindendir diye düşündük ve böylece Bozüyük’e 5 km kadar kala Eskişehir’e geri dönmek durumunda kaldık.

Yolda giderken birkaç kez eğer istersek ayrılabileceğimizi söyledi. Sorun değil, zaten işimiz yok filan desek de ara ara yineledi. Açıkçası rahatsız olmaya başladık. Sanırım samimiyetimizi yanlış anladı, bilemiyorum… Sanki zorla onunla gidiyormuşuz veya onu rahatsız ediyormuşuz durumuna düşmemek için yanından ayrıldık.

Saat 15.00’de Eskişehir’e vardık. 70 km.lik kısa ama keyifli bir tur oldu. Yol arkadaşım Burak Ülsever’e teşekkür ediyorum.

Herkese selamlar!

2. Hasan Topcan

Hasan Topcan Forum Demirbaşı

Seviye:
    rahatsızlık değilde belkide hayatı boyunca bu kadar ilgi alakayı başka biryerde görmediğindne dolayı şaşırmış olabilir..!

3. Serkan Çoban

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sanırım haklısın. :in:
    Eğer bizim iyi niyetimizin ardında kötü bir şey aradıysa da diyecek bir şey yok; üzülürüm sadece...

4. Aziz Özkan

Aziz Özkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    güzel rastlantı olmuş :) teşekkürler resimler için

Serkan Çoban bunu beğendi.
  5. m.varolfb

m.varolfb Forum Bağımlısı

Seviye:
    bence de bu kadar yardımsever bir milletle karşılaşmadığındandır, siz yine de en iyisini yapmışsınız, güzel paylaşımınız için teşekkürler...

6. burak ülsever

burak ülsever Aktif Üye

Seviye:
    Güzel bir gündü evet, soğuk bir İngiliz sayılmazdı ama yalnız kalmayı tercih etti, elindeki Türkiye haritasında rotası, Ankara, Sivas ve Güneydoğu Bölgemizden çıkmayı tasarlıyor idi. Umarım gideceği yere ulaşır yada Türkiyemiz'den sağ salim çıkar.

Serkan fotoğraflar için teşekkür ederim ! . . .
    Şimdi eve girdim, yolda bir çift ile karşılaştım onlar ile sohbete daldım, Osmangazi Üniversitesinin arkasından Kızılinlere kampa gideceklermiş, yanlarında hiç bir malzeme yok nasıl gidecekler gerçekten merak ettim, ama en kötü ihtimal ile otostop ile geri döneceklerini ifade ettiler, yolları açık olsun.

7. Hasan Topcan

Hasan Topcan Forum Demirbaşı

Seviye:
    ama onada hakvermek zorundayız adam nerelerden bilmediği bir ülkeye geliyor güven konusunda siz veya bende olsam değişik bir ülkeye gitsem inanın aynı durumu bizde yaparız tabi onun kadar yapmayızda ama genelleme yaparsak yaparız :)

8. Hakan Eşme

Hakan Eşme Bu muydu Yaşam? Hadi Öyleyse Bir Kez Daha!!!

Adı:
    Hakan EŞME
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Çok güzel ve renkli bir gezi olmuş.
    İngiliz bisikletçi kimbilir neler düşündü.
    Siz elinizden geleni yapmışsınız. Gerisi onun bileceği iş...
    Umarım sağ salim yolu açık olur...

9. Anıl Kuşaksız

Anıl Kuşaksız Forum Bağımlısı

Seviye:
    aynısı başıma geldi. bostancı sahilde polonyalı 3 bisikletçi vardı, durduğum yere gelip bir şeyler konuşmaya başladılar yanlarına gittim hello dedim, adam yarım ağızla hello gibi bi şeyler mırıldandı 3 metre öteye kaçtı. hiç anlam veremedim sonra da konuşmadım herhangi bir şey

10. mertcan gölge

mertcan gölge Forum Bağımlısı

Seviye:
    doğrusu çok keyifli

11. ali alper uyar

ali alper uyar Forum Demirbaşı

Seviye:
    couchsurfing aracılığıyla misafir etiğim ispanyol bisikletçi de buradaki insanların yabancı oldugunu anlayınca çok misafirperver ve yardmcı olduğunu söylemiş bunu çok şşasırdığını söylemişti..sanırım sizde böyle birsine denk geldiniz ama adam biraz ön yargılı davranmış size anladığım kadarıyla...

12. eminozk

eminozk Kıdemli Üye

Seviye:
    Adam hayatında görmediği ilğiyi sizden görmüş ,ama alışık olmadıgı için redetmiştir.Bizde burda bazı yabancı bisikletçiler karşılaştık ama onlar sıcak kanlı idi .paylaşım için Teşekkürler

13. Serkan Çoban

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim yorumlarınız için...

John'la karşılaşmamız bir yana, benim başka biriyle birlikte yaptığım ilk geziydi. Şimdiye kadar hep tek başıma çıktım ama Burak'la birlikte keyifli bir tur oldu diye düşünüyorum.

John'la karşılaşmamız ise tamamen bir tesadüftü. Nasıl davrandığı çok da önemli değil zira belki biz fazla ilgi gösterdik, belki o bizi yanlış anladı, belki de biz onun temkinli halini soğukluk olarak algıladık. Düşününce ona da hak vermek lazım çünkü evinden binlerce kilometre uzakta, aylardır yollarda, nasıl insanlarla karşılaşacağından habersiz yoluna devam ediyor. Bazen üzücü olaylara şahit de oluyoruz. O yüzden onu da haklı görüyor, yolunun açık olmasını ve iyi insanlarla karşılaşmasını diliyorum.

H.Sages bunu beğendi.
  14. Umut Palabıyık

Umut Palabıyık Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok güzel bir rastlantı olmuş aslında ama keşke John'da bu rastlantının güzel olduğunu kavrayabilseydi. Eminim ona yola çıktığı ilk andan itibaren gördüğü en samimi, en güzel ilgiyi gösterirdiniz. Eskişehir'in güzel yemeklerinden tattırır, rahat bir yerde konaklamasına yardımcı olurdunuz. Kendisi kaybetmiş.

Geçen sene güneye yaptığımız turda bu tarz ilgiyle karşılaşmadığımız için ne kadar dert yandığımı anlatamam, ki biz 2 kişiydik turda. İnsan bu tip, evinden uzak turlarda bir sıcak sohbeti, bir bardak çayla anlatılan hikayeleri çok arıyor. Güzel bir anıyı kaybettiği için o yanmalı.

Fotoğraflar ve misafirperverliğiniz için sizleri bir kez daha kutluyorum.

15. H.Sages

H.Sages Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşım seni iki ayrı sebepten dolayı tebrik ediyorum. Hem yardımseverliğin için, hem de tur planınızı değiştirmek pahasına yardım etmeye çalıştığınız yabancı yardımınızı kabul etmediğinde " yardım ediyoruz , yine de yaranamıyoruz" şeklinde düşünmeyip , empati kurup yine de adama hak verdiğin için.

16. FatihBALTA

FatihBALTA Kıdemli Üye

Seviye:
    ilgiyle okudum bütün yazıları:)ayaklarına sağlık

17. Hüseyin Demirel

Hüseyin Demirel Kıdemli Üye

Seviye:
    gerçekten bir eskişehirli olarak harika bir davranışta bulunmuşsunuz :) bence buraya kadar gelene kadar bazı kendini bilmezlerin tacizinden olsa gerek sizede biraz soğuk yaklaşmış olabilir memlektimizde kask takanlarla bile alay ederlerken yabancı bir bisikletçi olmak çok zor bir iş

18. Serkan Çoban

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Öncelikle ben de bu güzel yorumun için teşekkür ederim.

Aslında benim niyetim de buydu. Eskişehir'e girince eve davet edecektim. Böylece güzel yemeklerimizle karnını doyurur, ayrıca sıcak bir duş ve rahat bir uykuyla dinlenme fırsatı bulur diye aklımdan geçirmiştim. Ama olmadı, sağlık olsun. Sanırım şimdi Erzurum dolaylarında olsa gerek. Yolu açık olsun. ;)

Ayrıca insan gerçekten yolda birilerini arıyor, ilgi istiyor. Sonuçta hiç bilmediğimiz yerlere gidiyoruz, bilmediğimiz yerlerde kalmamız icap ediyor. Yardımcı olacak birileri olunca insanın aldığı keyif daha da artıyor.

Yollarda yalnız kalmamak dileğiyle...

19. Serkan Çoban

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Dostum teşekkür ederim yorumun için. Bunun üzerine Ziya Paşa'nın dizeleri aklıma geldi:

Ne keser gibi ol hep sana hep sana,
    Ne rende gibi ol hep bana hep bana,
    Olursan testere gibi ol; bir sana bir bana.

Sağlıcakla!

20. Yunus Emre POLAT

Yunus Emre POLAT Forum Bağımlısı

Seviye:
    Güzel bir tur olmuş, ayağınıza sağlık. Siz misafirperverliğinizi göstermişsiniz, gerisi arkadaşa kalmış. Yolunuz açık olsun. :)