Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Boyun Yanındaki Kasların Ağrısı

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Tugay DemircaN tarafından paylaşıldı.

1. Tugay DemircaN

Tugay DemircaN Üye

Seviye:

Bu resimde trapezius diye gösterilen boyun yanındaki kaslarım bisiklet sürdüğümde hemen ağrıyor ve acısı çığlık attıracak kadar fena oluyor. Uzun süre kısa süre hiç farketmiyor gidona tutunuyorum 2-3 dakika sonra o kaslar çok feci yanıyor. Nedeni ve çaresi nedir? Yardımcı olabilirsiniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler...

2. H.Sages

H.Sages Kıdemli Üye

Seviye:
    Boyun fıtığı olabilirsiniz zannımca. Bir doktora görünün.

Tugay DemircaN bunu beğendi.
  3. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    bu dediğiniz kas grubu sanırım sternocleidomastoid her iki yanda sıktığınızda dışarıdan rahatlıkla görülebilen ve ele gelen kas grubu,ikisindede ağrı varsa ve bunlar bisiklete bindikten sonra oluyorsa ,çok fazla ve uzun süreli kasmanızdan olsa gerek. ama acı durmunuz çok fazla gibi,ne kadar süredir var bu durum?

4. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    Trapezius veya o bölgedeki arka boyun/sırt kasları olması daha büyük ihtimal.
    Benim aklıma sürüş pozisyonu geliyor. Fazla ileri uzanıyor ve fazla eğiliyor olabilir misiniz? Daha kısa bir gidon boynu deneyebilirsiniz. Gidonu biraz yükseltmeyi de.
    Ağrılar kramp şeklinde mi? Sürüşten önce bu kasları ısıtmanın, ısıtttıktan sonra ve sürüş aralarında esnetmenin de faydası olabilir. Bu kasları çalıştıracak ağırlık egzersizlerinin de faydası olur. Omuzları yukarı doğru çekme hareketi (shrug) trapezleri güzel çalıştırır.
    http://www.exrx.net/WeightExercises/TrapeziusUpper/DBShrug.html
    Ve şu esnetme hareketi benim favorim:
    http://www.exrx.net/Stretches/TrapeziusUpper/Trap.html
    Esneteceğiniz taraftaki omzu aşağı doğru çekerken, kafayı diğer tarafa ve hafif ileri doğru çekiyorsunuz.

Hami Bulut, -Paşa- ve Tugay DemircaN bunu beğendi.
  5. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    doktora git dostum..bu şekilde tavsiye alman son derece yanlış.

Furkan Yavuz bunu beğendi.
  6. Tugay DemircaN

Tugay DemircaN Üye

Seviye:
    Bisikleti yeni aldım binmeye başladığımdan beri var diyebilirim(2 hafta kadar oluyor) birde sanki gidon biraz önde gibi geliyor yani oturuşumda da bir yanlışlık seziyorum belim kırık duruyor ellere fazla ağırlık biniyor önce avuç içlerim uyuşuyor sonra dediğim bölgede yanma başlıyor. O kas grubunu acıdan sonra evde çalıştırmayı denedim egzersizlerde hiç bir sorun çıkmadı ve gözle görünür derece kaslar ortaya çıktı fakat bisiklete bindiğim an yanma başlıyor doktora da görüneceğim fakat sizlere bir danışayım dedim teşekkürler...

7. Güney Mertkan

Güney Mertkan Aktif Üye

Seviye:
    Bence o kas ağrısı değil. Kas ağrıları sıkma ve ağrı şeklinde olur. Bağıracak kadar olan acı oradaki kemiklerde sorun olduğunu gösteriyor. Doktora gidin o kas ağrısı değil.

8. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Hiç böyle bir sorun yaşamadım. Sorununuz bisikletle alakalı değil sanırım

Boyun kaslarını güçlendirmek için şu hareketleri yapın .Ben yapıyorum
    http://www.des.umd.edu/os/erg/neck.html

9. Güney Mertkan

Güney Mertkan Aktif Üye

Seviye:
    Yani kas ağrısı yanma şeklinde olur bilirsiniz, eğer batan birşey varmış gibi bir acıysa eklemlerde sorun var demektir.

10. n0name934

n0name934 Yeni Üye

Seviye:
    geçmiş olsun bi doktora gidin

11. Furkan Yavuz

Furkan Yavuz Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    kesinlikle öyle.aramızda doktor olsa elle muayene edemeyeceğine göre "bisiklet sürerken çığlık attıracak kadar ağrıyor" ifadesi yetersiz. paylaşımınız için tekrar teşekkürler

12. erdem öncel

erdem öncel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    bende de aynı durum oluşuyor. ben bunun nedenini de biliyorum aslında. sizde de aynı durum olabilir. ben de dün 97 km yaptım. sonunda omuz bölgemde ve bileklerle ağrılar oluştu. bunun nedeni aslında bisiklet alınırken en önemli dikkat edilmesi gereken noktayı benim es geçmiş olmam. o da ingilizce top tube effective (yani gidon boğazının kadroya birleştiği yer ile kadronun sele ile birleştiği nokta arası) mesafesi.

http://www.surlybikes.com/blog/spew/spew_17_bike_fit/

örneğin trek fx serisi bisikletlerde bu mesafe en az 54 cm civarında. ama benim kol boyuma göre benim için en ideali 51 cm olması gerekiyor. bu durumda ne oluyor kollar gereğinden fazla gergin duruyor. böylelikle uzun yollarda omuz geriliyor ve sonrasında ağrıyor. bu yüzden en iyisi daha kısa bir gidon boğazı taktırarak (belki açısı ayarlanabilir olanlardan) ya da geometrisi size daha uyan bir bisiklete geçerek bu durumdan kurtulunabilir. örneğin benim ilerde almayı planladığım bisiklette bu ölçüler daha uygun.

http://salsacycles.com/bikes/casseroll_single/

eğer bir koltuğa oturup elinize cetvel ya da kalem gibi bir cisim alıp, dirsek kemiğinden bu cisim (kalem,cetvel) arası mesafeyi ölçerseniz sizin için uygun olan top tube effective mesafesini hesaplamak mümkün.

burda da aynı ayarların nasıl yapılması gerektiğini görüntülü olarak anlatmış:

http://www.rei.com/expertadvice/articles/bike+fit.html

ben bu bisiklette ölçü meselesinin gerçekten önemli olduğunu düşünmeye başladım. o yüzden marka falan bence ikinci planda. o yüzden A markasının benim vücut ölçülerime uymayan bisikletini almaktansa B markasının bana uygun bisikletini almak bana artık daha mantıklı geliyor. bu konuda yazılmış güzel bir kitap buldum. burda krank kolu genişliğine varıncaya kadar ayrıntılı bisikletin geometrisi ile ilgili her şey anlatılmış.

http://www.amazon.com/gp/product/1579541992

T0LGA ve Raven_35 bunu beğendi.
  13. basar cetin

basar cetin Yeni Üye

fizyoterapiste gözükün derim.imkan yoksa duştan sıcak su akarken masaj yaptırın, ordaki dokularda vazodilatasyonu arttıracaktır. hasarlı dokunun kanlanması artcak ve iyileşmisini hızlandıracaktır dokuda hasar varsa .sanırım uzun süre başın extansyonda kalmasından kaynaklanıyo. trapeziusun altında suboccipital bolge kasları vardır başa extansiyon ve ipsilateral rotasyon yaptıran rectus ve obliquus capitis posterior inferiorlar. sorun onlardan kaynaklanıyo olabilir.dayanılmaz ağrı servical spinal sinirlerin ramus posteriorlarının sıkışmasıdanda kaynaklı olabilir o bolgedeki.

ama en doğrusu bi uzmanın görmesi mc gill ağrı testi yapması sonuca gore tedavi uygulaması.umarım bende bisikletime kavusurum en kısa zamanda bu ağrılar işin tadu tuzu : )

14. erdem öncel

erdem öncel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    aslında şunu da düzeltmem lazım. bu bahsettiğim 51 cm yol bisikletleri için. hibrit bisikletler için (örneğin fx serisi) bu geometri daha farklı oluyor. ama gene de effective top tube (yere paralel üst boru mesafesi) benim için fazla uzun. sanırım bir küçük kadro almalıymışım :rolleyes: