Duyuruyu Kapat
Instagram Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Boyun Sorunlariniz İÇİn

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında jale dural tarafından paylaşıldı.

 1. jale dural

  jale dural Yeni Üye

  Kayıt:
  17 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  41
  Beğeniler:
  124
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Boyun fıtığı veya boyunda travmatik ağrılar, zaman zaman da duruşlardan kaynaklanan rahatsızlıklar... Sıkıcı olabilir. Ben anlatırken yanlışlık olmasını istemiyorum ama elimden geleni yapacağım. Lütfen tedirgin olduğunuz bir konu olursa sorun. gösterebileceğim çok egzersiz var ama en genel uygulanabilir olanını ifade etmeye çalışacağım.Şimdi....
  *sırtın dik, karnın içine çekili, kambursuz ve belin geriye bombelenmeden,yani sanki karnın ile belin orta noktada birleşmiş gibi içeri çekili otur ve bunu hiç bozma.
  *başın ve boynun omurga hattının devamında olsun ve sağa, sola, öne ,arkaya kıvrılmasın
  *Ayna karşısında oturursan bunu takip edebilirsin.
  *Eline gerginliğiazalmış, hafif sönmüş bir balon al.Biraz patlamsı zor tiplerden olsun.Ezsen bile ezilen ama patlamayan tipte. top demedim çünkü sert top olmaz.
  *balon veya yumuşak top bulamazsan elinin içini yani avcunu kullan.
  * balonu sağ eline al.başının sağ yyanında kulağının üst kısmında ,şakağa daya. şimdi balonu elinle kafan arasında patlatmaya çalışacaksın. yni balonu ezeceksin. yani elinle ve başınla balona kuvvet uygulayacaksın. Ancaaak, bu aşamada önemli olan balonu ezeceğim derken boynunu yana veya öne arkaya yatırmaman. baş-boyun ekseni omurganın devamındaki hattını korumak zorunda. yani sen avcunla balonu başına doğru kuvvete presleyerek patlatmaya çalışıyorsun ve başın yeinden oynamamak için direnerek olduğu hattı muhafaza ediyor. bu basınç boyunca 4-5 e kadar say. sonra elini gevşet.tekrar uygula gene say 5 e kadar, gevşe. bu şekilde 4-5 kez presle. sonra aynını sola yap.
  * topu al 2 elinle ve alnına daya. başın öne arkaya kaymasınn. gene eksenini korurken, alnına doğru ellerinl preslediğin balonu patlatmaya gayret ediyorsun ama başın yerini korumak için dirniyor. gene 4-5 e kadar sayarak tut, gevşe. 5 kez.
  * topu 2 elinle al başının arkasında tam burnununhizasına koy ve avuçlarıınla balonu başının arkasına batır. başın gene öne arkaya kıvrılmadan yeini koumak için direnç göstersin.gene aynı sayılarla.
  *balonu bırak. başını çoookk yavaş ve kontrollü olarak yavaş yavaş boyundan strech yapacakın. nasıl? sağ elii başının tepesinden aşır, parmaklarınla sol kulak üstünde şakağın dibnden tut, omurganı eğmeden sadece boyundan, başını yavaş yavaş sağ omzuna doğru yatır.biraz öyle kal. aynı yavaşlıkla geri götür. tam ters tarafı da yap.
  *ellerinin parmak uclarını çene altına daya, omuzlarını hafif kıs.yukarı çek yani, boynun omuz arasına gömülsün hafif. parmaklarınla çeneni yukarı doğru it,yavaş ve kontrollü.başın acı olmadan geriye yatsın. acı varsa zorlama.sonra yavaşca geri indir, yavaşşş
  *ellerini başının arka ortasına getir. ellerinle sanki kafanın tepesini göğsüne doğru rulo yaparak kıvırır gibi indirmeye çaışacak şekilde strech yap, yavaş ve kontrollü.sonra öyle kal.Ensendeki gerilmeyi, omurganın 2 yanı boyunca kürek kemiklerinin arasından ta aşagı doğru hissetmen lazım.bu sana acı değil rahatlama vermeli. acı verdiği nokada zorlama ve yavaşca geldiğin yoldan geri dön.
  bunlar ik etapta en geneli.
  sakın başını boynun etrafında 360 derece , hele bir de hızlı ve ani döndürme. boynunu kütürdetme. başını boyun etrafında önden 180 derece yani yarım daire sağ omuzdan sol omuza doğru ve sol omuzdan sağ omuza doğru yavaş ve kontrollü olarak döndür. omuzlarda nefes al, ortadan geçerken çeneni iyice ey ve göğsüne üfleyyerek nefes ver.
  *arkadan da 180 derece yarım daire yap.ama boynunu omuzlarına hafifce gömmeyi ihmal etme.bu sefer de omuzlara nefes ver, arka ortada başı geriden geçirirken nefes al.
  hareketlerde yavaşlık ve kontrollülük önemli. sakın unutma
   
 2. ozansefer

  ozansefer Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Haziran 2008
  Mesajlar:
  350
  Beğeniler:
  188
  Şehir:
  Antalya-Kemer
  Seviye:
  msj için teşekkürler benimde boyun ağrılarım var uzun süredir yazdığın maddelere düzenli bi şekilde uyucam. artık tik olmaya başladı devamlı omzumu oynatıyorum :(
   
 3. ZekiAlper

  ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.905
  Beğeniler:
  1.647
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Antalya Downhill Özel Antrenör
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Bilgiler için teşekkürler:) Benim de böyle bir sorunum vardı. Aşırı maşa başı çalışmaktan oluyor veya sürekli bir noktaya bakmak zorunda kalmaktan oluyor. Ama kesin çözüm bisiklet bence. Boyun ağrılarım artınca hep bisiklet sürerim:eek: ve geçer :p Çok etkili bir spor! Kesinlikle ve kesinlikle öneririm bu bir spor değil hatta bir ilaç!
   
 4. jale dural

  jale dural Yeni Üye

  Kayıt:
  17 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  41
  Beğeniler:
  124
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Bisiklet harika bir spor, bedenin heryerini ve simetrik olarak çalıştııyor..
  Ancak keyifli sürüşlere devam edebilmek için sürüş pozisyonları dışında günlük hayatta çalışma şekillerimiz ve alışkanlıklarımızın omurgamıza yüklediği yüke karşı bilinçli destekler vermemz lazım..
  Masa başı çalıştığınız için ense düzleşmesi tarzında bir sorun ile boyun ağrısı yaşıyordunuz sanırım. Ve bisiklette ise tam tersi bir duruş ile dengelediğiniz için boyun sorununuz rahatlıyor olmalı.. Elbilekleriniz ve bel, diz vb. için ne olur ihmal etmeyin ve sorun çıkmadan önce destekleyici egzersizler yapın.. sevgiler.
   
  gokhan erdogan ve ZekiAlper bunu beğendi.
 5. jale dural

  jale dural Yeni Üye

  Kayıt:
  17 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  41
  Beğeniler:
  124
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Çook geçmiş olsun. Dikkatle adım adım uygularsanız sorunlarınız azalacaktır. sorunuz olursa sorarsınız... selam sevgiler
   
 6. Güney Tuncer

  Güney Tuncer Onursal Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.674
  Beğeniler:
  2.799
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Boyun fıtığı ile ilgili bir anımı anlatmak isterim. 2005 yılında bir spor müsabakasına hazırlanıken boyun fıtığı geçirmiştim, ama antremanlardan dolayı değil. Sağ kolum ilk birkaç hafta sürekli uyuşuk, iğne batırmalarına bile hissis ve tek başına 40kg luk dumbell ile biceps çalışan o sağ kol nerdeyse kendini dahil kaldıramayacak kadar güçsüz kalmıştı :( sadece biceps değil ayrıca sağ ön omuz kaslarımda iptaldi :( Biraz düzelmiş ama sonraki 1 yıl boyunca %60-70 güç kaybı sürekli kalmıştı. Tabi bu arada doktorlara gidiyorum. Hatta doktorlaradan biri sendeki sorun ömür boyu kalıcı olacak düzeyde demiş, bir diğeri ise anormal çıkan test sonuçlarına göre sadece boyunda değil beyinde de bişeyler var demiş ve beyin tomografimi dahi çekmişti :) Moralimi bozan doktorlardan birinin odasından hışımla çıktığımı hatırlıyorum ve bir daha da hiç bir doktora gitmedim. 1 yılın sonunda antremanlara kaldığım yerden başladım, yalnız bu sefer yüksek miktarda B-komplex alıyor ve ciddi şekilde boyun çalışıyordum. Bir ara amuda kalkarak tüm vucut ağırlığımı başımın üstüne verip, ellerimi de yerden kaldırarak boynumla bedenimi kaldırıp indiriyordum :D Ciddi şekilde riskli ve zor bir antremandır, profosyonel güreşçiler bu hareketi boyun kaslarını güçlendirmek için yaparlar. Tam 6 ay sonra geldiğim nokta şöyle oldu. sağ kolumla daha önce hiç kaldıramadığım ağırlıkları kaldırmaya başladım. :)

  Artık bunlar eskilerde kaldı, şu aralar sadece bisiklet var ve arada bir fitness salonuna gider sadece boyun, sırt ve bel kaslarını çalışırım. Benim gibi günün 12 saatini bilgisayar karşısında geçiren bisikletçi arkadaşlara da arada bir aletli egzersiz yapmalarını da öneririm.
   
 7. ernesta

  ernesta Yeni Üye

  Kayıt:
  14 Şubat 2009
  Mesajlar:
  45
  Beğeniler:
  39
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  çok ama çok tehlikeli bir antrenman, ölümle bile sonuçlanacak kazalara açık. genç arkadaşlar sakın denemesin. aslında yaşlı, genç, orta yaş farketmez, vücudunu tam anlamıyla çözmemiş arkadaşlar denemesin. mesala ben denemiyeceğim bile.

  jale hanım konu için teşekkürler.
   
  tuncdemir bunu beğendi.
 8. jale dural

  jale dural Yeni Üye

  Kayıt:
  17 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  41
  Beğeniler:
  124
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Ben teşekkür ederim Sevgili Ernesta.
  Evet bahsi geçen egzersiz fazlasıyla riskli bir egzersiz.. Boyunu güçlendirmek için daha güvenli bir yığın egzersiz var:))) Ama fıtık için boyun ,sırt,bel, kuyruk sokumu tamamen güçlendirilmeli kas dokusuyla sağlamlaşmalı.
   
  tuncdemir bunu beğendi.
 9. Güney Tuncer

  Güney Tuncer Onursal Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.674
  Beğeniler:
  2.799
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Aman deyim sakın deneme zaten. Çok riskli olduğunu bende yazmıştım.
  Sadece biraz azimle vücudun nereden nereye gideceğini anlatmaya çalışmıştım.
  O harekete gelene kadar ilk önce yaylı cihazlarla çalıştım, sonra başıma ağırlık bağlayarak, sonra çeşitli fitness cihazları ile. Devamını zaten vücut istiyor. Yıllar boyu sürekli piramit tekniği ile artış antremanları yapmanın bir yan etkisi olsa gerek.

  Aslında verdiğim örneği insanların üstüne alınacağını tahmin bile etmemiştim ama senin cevabın bende bir ampül yaktı.
  ARKADAŞLAR BİR ÖNCEKİ MESAJIMDA YAZDIĞIM BOYUN EGZERZİSİNİ SAKIN DENEMEYİN.

  Başlangıç için ufak bir havlu ile güzel bir boyun egzersizi yapmak mümkün :

  Havluyu başınızın arkasından doladıktan sonra uçlarından elinizle tutarak sabit bir güçle ileri çekebilir bu arada başınızı geri hareket ettirmeyi deneyebilirsiniz.
  Arka boyun kaslarınız için basit ve güzel bir egzesiz. Her set 10 tekrardan toplam 3 set.

  İki elinizi anlınıza koyup başınızı elleriniz ile geri ittirmeyi denerken başınızı ileri hareket ettirmeyi deneyin. Burada yukardaki örneğin tam tersi bir direnç oluşturuyorsunuz. Dolayısıyla ön boyun kaslarınız çalışıyor. Bunu da her set 10 tekrar, toplam 3 set.

  Yan boyun kasları için aynı şekilde sağ ve sol elleriniz ile başınıza direnç uygulayıp direncin ters yönüne başınızı hareket ettirebilirsiniz.

  Evde yapılacak bu basit egzersiz haricinde spor salonlarında da boyun çalışabilirsiniz. Evet nerdeyse hiç bir spor salonunda, en azıdan benim gördüğüm, boyun egzerisz cihazı yoktur. Bunun yerine başka alternatifler değerlendirebilir. Mesela "leg-Curl" diye tabir edilen, yüz üstü yatarken arka bacak kaslarını çalıştırdığınız fitnes aleti buna imkan veriyor. Yine yüz üstü yatarak ama ters yöne, başınızı ayağınızı taktığınız aparatın altına koyarak yukarı kaldırabilirsiniz. Tabi cihazın açısını ve uzunluğunu ayarlamak şartı ile.

  Bu arada konuyu açan Jale hanım'a teşekkürler. Konunun büyük önem arz ettiğini şahsen düşünmekteyim.
   
  tuncdemir bunu beğendi.
 10. ceyhun ilguy

  ceyhun ilguy Üye

  Kayıt:
  9 Mart 2009
  Mesajlar:
  62
  Beğeniler:
  19
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Bilgisayar ile masabasinda calisiyorum. Bende de boyun fitigi var. 1 ay boyunluk takmistim. Doktor bana bisiklete binmeyi onerdi. Ben de 2 senedir surekli (haftada 4 gun, gunde 1.5 saat) bisiklete biniyorum. Sikayetim yok denecek kadar az.
   
 11. tolgayalcin

  tolgayalcin Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  15 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  847
  Beğeniler:
  1.531
  Şehir:
  İstanbul/Beşiktaş
  Seviye:
  tüm günümü işyerinde bilgisayar başında geçiren biri olarak. etrafımdaki insanların şaşkın başışlarını umursamadan yazdıklarınızı deneme mahiyetinde yavaş yavaş yaptım. artık her sabah ve akşam yavaş yavaş yapıcam bu egzersizleri. baya bir gevşeme hissettim. nası bir yük bindiyse stresten ve yoğunluktan.. ÇOK TEŞEKKÜRLER.
   
 12. jale dural

  jale dural Yeni Üye

  Kayıt:
  17 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  41
  Beğeniler:
  124
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Geçmiş olsun düzenli yapabilirseniz faydasını mutlaka görürsünüz..:)
  Eğer İstanbulda ve müsaitseniz, toplanıp bir gün kararlaştırırsanız, kısaca 20 dakikada size yararınıza olacak uygulamaları öğretirim ve oldukça yararını görürsünüz.Herkese selamlar