Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Boyun Fıtığı

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında tarikp tarafından paylaşıldı.

1. tarikp

tarikp Yeni Üye

selam

ben foruma yeni üye oldum. bende meslek hastalığı olarak kabul gören boyun fıtığı var. kilo vermek amacı ile bisiklete başlamayı düşünüyorum bende. ama boyun fıtığı için ters bir spormudur die aklımdan da gitmiyor bi yandan. çevreniz de boyun fıtığı olan ve bisklete binen bir varmı ? varsa izlenimlerinizi çok merek ediyorum.

teşekkürler...

2. zeon 1580

zeon 1580 Üye

Seviye:
    Dostum, fıtığı bilmem ama, kireçlenmeyi azdırdığı kesin. Benim boynumun sol tarafı kireçtir ve bisiklet (ter, rüzgar, sabit duruş...) ağrıyı azdırıyor. Geçmiş olsun.

3. optimistic

optimistic Misafir

Boyun fıtığı için bisikleti faydalı birşey olarak kesinlikle görme.
    Hemen yüzmeye başla bence. Ama fizik doktoruna sormanda fayda var.

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Kilo vermek için bisiklet iyi bir seçim ancak boynunuzu soğuktan koruyacak ekipmanlar edinmelisiniz.

5. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    teşhisi ilk koyan doktorunuz size hem mesleğinizi icra ederken hem de spor yaparken boyunluk önermiş olmalı. Yüzerken boyunluk kullanılabilir mi bilimyorum ama, doktorunuz önermediyse bile bisiklete binerken kaskla beraber belki boyunluk da kullanabilirsiniz. Boyunluk kullanarak servikal diskleri dinlendirme yöntemiyle fayda sağlayan pek çok bildiğim kişi var. Ayrıca bu boyunluklar da kaskların içinde kullanılan köpüğe benzer maddeden yapıldığı için yüzerken de kullanılabilir belki. yani ıslanıp deforme olacak birşeye benzemiyorlar.

Boyun fıtığı önemli. zira neredeyse tüm vucudun sinirleri boyundan aşağıya indiği için uzman dr. a danışmadan hareket etmemenizi tavsiye ederim. Ama bu halde bisiklete binmek konusunda bir spor hekimine danışıp hareket ederseniz çok daha iyi olur. :in:

6. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Sayın zeon

Boynunuzdan hiç röntgen grafisi çektirdiniz mi?
    Benim tahminim sizde kireçleme değil(servikal artroz) boyun adalelerinde fibromyalji yani halk arasında kulunç denen durum olabilir. Kireçleme olsaydı, bisiklete binmek yada hertürlü hareket iyi gelirdi. Zira adı üzerinde kireç.. yani hareketle ufalanır dağılır gider, değil mi?
    Ama kulunç durumunda, boyun kaslarınız ani olarak ısınıp terleyip sonra soğuyunca, bir de siz rüzgardan pek korumuyorsanız daha çok ağrıyacaktır. Onun için ısınma ve esneme hareketlerine dikkat etmek, gerekirse terli boyun adalelerinin rüzgara direk maruz kalmasını engelleyecek boğazlık(fülar vb.) kullanmak belki faydalı olabilir.
    Saygılarımla.

7. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kacılın, boyun fıtıklı geldi :D

Merhabalar, oncelikle gecmis olsun. Meslek hastaligi deyince bilgisayar sektoru aklima geldi. Ben de ayni sektordeyim ve hastaligini paylasiyorum. Oncelikle boyun fitigi oldugumu ve bisiklete bindigimi soylemeliyim. Ancak bisikletim de buna gore bazi degisiklikler/ ayarlamalar yapmam gerekti. Daha dik ve boyunu zorlamayacak bir surus pozisyonu icin gidon ve bogazda biraz ayarlama yaptim. Ikincisi bisiklet uzerinde surekli boyun sabit pozisyonda surmuyorum. Benim fitik sol taraftan, dolayisiyla sol koluma zaman zaman agrisi vuruyor. Bu kolum uzerine fazla yuklenmemeye calisiyorum. Yuzme fitik icin en saglikli spor. Bir fizik tedavi uzmaninin verdigi calismalari da yapmak lazim kesinlikle boyun kaslarini kuvvetlendirmek adina. Ancak ben tembellik ediyorum ve yapmiyorum ne yazik ki :(

Boyunluk konusuna gelince, boyunluk tedavi surecinde (genelde fizik tedavi sirasinda) donemsel olarak verilen ve o bolgede sinir/kas sisteminin gevseyerek tedavi suresinin daha verimli olmasi maksadiyla takiliyor. Yani bisiklet uzerinde takilmasi acikcasi zararli olur diye dusunuyorum. Surekli sabit pozisyonda boyundaki diskleri bisiklet uzerinde daha cok zorlarsiniz. O yuzden boynunuzun rahat edecegi sekilde bisikletinizi elden gecirin ve mumkun oldugunca sabit pozisyonda kalmamaya calisin.

Soguk konusundaki yorumlara katiliyorum. Korumak lazim.

Tekrar tekrar gecmis olsun.