Boyun, bel ve diz ağrıları, geometri sorunsalı

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar daha önce çok tartışıldı farkındayım lakin benim durumum gerçekten can sıkıcı.

Kron tx1000 bisikletim var. Ölçü olarak m beden diye geçiyor. Benim boyum 1.78. Bisiklet ciddi manada boyun ağrısı yapıyor. Ensede bulunan eklemin ağrısından 20-30 km mesafe bile gidemiyorum. Seleyi öne arkaya alınca ağrı belime de geçiyor. Aynı zamanda da dizlerim sızlıyor.

Sormak istediğim soruya gelelim. Eğer ki sorun bisiklet ölçülerindeyse kadro değişikliği yapacağım. Kadro değiştirmeden önce neler yapabilirim? (gidon yükseltmek işe yaramadı) yeni alacağım kadro şehir/tur tarzında olacak.. Bu kadroda da aynı sorunları yaşamam muhtemel olacağı için sizce nelere dikkat etmeliyim? Lütfen tecrübeli dostlar yardımcı olsunlar zira bu sorunları çözemezsem çok sevdiğim bisiklet sevdamdan vazgeçeceğim. Nerede hata yapıyorum? Yeni kadroyu almadan bilmem gerekenler neler?

#Tapatalk

Scudo

ventiol

Aktif Üye
Tepki
334
İsim
Ventiol
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Evet kadro size uygun olmayabilir belki ama uygun olmasa bile bu kadar ağrıyı aynı anda yapması bence biraz fazla. Kaç kilosunuz, bisikleti ne kadardır kullanıyorsunuz,kaç yaşındasınız, kronik bir hastalığınız var mı? Bir tıp öğrencisi olarak öncelikle aklıma gelen sorular bunlar. Sonrasında ise sele ayarınız doğru mu? Çünkü sele ayarınız yanlışsa hiçbir yerden doğru ayarı yakalayamazsiniz. Hatta bisikletinizin bir fotoğrafını eklerseniz daha bile iyi yardımcı olabiliriz belki.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Tepki
1.680
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Selam.:)
. bu kadar ağrı sorununuz varsa..hollanda tarzı bisiklet kullanın derim.

Bu konuda çok bilgi sahibi değilim.
Ancak kolay inip biniliyor.
Ve en önemlisi "dik" oturarak pedal çevrilebiliyor.

Bu da birçok açıdan bel ve boyun için olumlu bir durum.
Tam dik oturmak için gidon boyunu yükseltebilirsiniz.
:)

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ventiol
Merhaba:
1:Boy 1.78
2:Kilo: 65
Bisiklete yaklaşık 2-3 yıldır biniyorum. İki bisiklet sahibi oldum. İkisinin de kadrosu m bedendi. İkisi de şehir tur bisikleti. Doktora gittim herhangi bir sorun yok dedi. Sele yüksekliğim tam ayarında. Ne alçak ne de yüksek. Elle yapabileceğim her türlü ayarı denedim.

#Tapatalk

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@anti panik
O tarz bisiklete binemem çünkü turlara çıkıyoruz. 100km falan yaptığımız turlar da oluyor tabi herkes eğlenirken ben boyun ağrısından can çekişiyorum

#Tapatalk

Tepki
1.680
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@morishej

Anladım hocam.

Doktora görünün ..fizik tedavi ve travmatoloji derim.
Size tedavi önerecektir.

Muhtemelen turlara ara vermenizi önerecektir
:)

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@anti panik
Doktora gittim hocam. Film çektirdim. Eklemlerde sorun yok dedi doktorum. Diz ve sırt ağrısı pek önemli değil zira katlanılır derecede ama boyun tam bir işkence.

#Tapatalk

Tepki
1.680
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@morishej

Bence boyun için ortopedi ve travmatoloji uzmanına görünün.
Buyunluk vb tedavi önerecektir.
Ayrıca dik oturmak rüzgar direncini arttırsada tura vb. katılmaya engel olmaz bence.:)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@anti panik
Bazen bozuk yollara giriyoruz. O tür bisikletler maalesef işimi görmez. Gelecek öneriler doğrultusunda hareket edeceğim. Ömrüm boyunca boynum ağrımadı. Hala ağrımaz. Sadece bisiklet üstündeyken ağrıyor. Doktor da bir şey yok dedi. Teşekkürler öneriniz için.

#Tapatalk

Tepki
1.680
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@morishej

İlginç ..hem ağrıyor..
Hem de doktor birşeyiniz yok diyor.:eek:
Bana birşeyler yanlış gibi geliyor.
Ya siz kasları fazla zorluyorsunuz.
Ya da doktor yanlış şeyler söylüyor.:)

hakanemrez

Daimi Üye
Tepki
458
İsim
Hakan
Bisiklet
Specialized
@morishej Diğer sporları yapan biri olarak diyorum ki ; bisiklete binmeden önce esneme hareketleri ve biraz da güç odaklı egzersizler yapın..
Örneğin ben binmeden 200-300 arası mekik, 50-80 arası şınav çekiyorum 3 er set halinde.
Ve çekebiliyorsanız mutlaka barfix çekin, omurgaları oturtmak adına ve çok güzel bir harekettir.
Bisiklete direk binip yüklenmeyin bence, rutin bu hareketler sizin performans ve ağrılarınızı da zamanla yok edecektir..

ventiol

Aktif Üye
Tepki
334
İsim
Ventiol
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Anlamadığım kısım 2-3 yıldır bisiklete biniyorsunuz ve bu şiddetli olarak belirttiğiniz ağrılarınız sürekli var mı? Yanlış anlamayın anlamak için soruyorum. 2-3 yıldır idare edebiliyorsanız bu ağrılarla şu an şikayetinize ne neden oldu? Ağrılar arttı mı ya da bir değişiklik mi oldu?

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ventiol
Hocam boyun ağrısı üç yıldır aynen var. Hep geçer ümidiyle devam ettim ama maalesef kurtulamadım. Evimle isim arası mesafe 7.5km. Yolun son 2 kilometresinde ağrıları hissetmeye başlıyorum. Diyelim ki 100km yol gideceğim. 30 km sonra ağrı iyiden iyiye hissediliyor. Mola verince geçiyor. Bisiklete binip devam edince belirli bir mesafeden sonra yine boynum ağrıyor. Uzun süre devam edersem eklem yerine iğne batması şeklinde sancılanmalar oluyor. Bu başlığı açmamdaki sebep belki birileri yardımcı olabilir diyedir. Yanlış anladığım bir şey yok. Derdimi anlatmaya çalışıyorum :)

#Tapatalk

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
(link)

(link)

(link)
"Bisiklete binerken sırtla bağlantılı olarak ağrı yapan bölgelerden biri de boyun ve ense bölgesi. Bu bölgede ağrının iki sebebi olabilir, zayıf boyun ve ense kaslarının yanı sıra gereğinden fazla yüksek bir sele. Kaslar için yine özel antrenman gerekirken fazla yüksek bir sele daha yüksek açılı bir gidon boğazı ile rahatlıkla dengelenebilir."

(link)
"Bisikletçilerin en çok şikayetçi oldukları bir diğer sorun da, boyun ağrılarıdır. Çok uzun sürüşler sonrası veya fazla alçak gidon pozisyonu neticesinde bu ağrı ortaya çıkabilir. Çünkü, böyle durumlarda boyun kaslarınız ve omurganızın doğal duruşu gereğinden fazla zorlanmış olur."

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Bel ve diz agrım olmuyor fakat benimde ara ara boyun agrılarım oluyor . Diz agrıları genelde agar viteste yüklenince ortaya cıkar yada koltuk ileride yada gerideyse cıkar , koltuk kadroya dogru düzgün ayarlanmıssa eger ozaman demkki kadronun büyüklügünde sıkıntı var demektir . Boynu bende tam cözemesemde bazen motor sürerkende oluyor , motorda dik oturuorum egilmiyorum fazla ama sanıyorum terleyerek ısınmayarak kullnıyorum ve sonrasında vuran rüzgar tutulmaya neden oluo gibi. Bide ben yol kullanıyorum ileri bakınca sürekli egik posizyonda sıkntı olabiliyor sanırım boyundaki kasları falan biraz güclendirmek ısınmadan binmemek terliyken kullanmamak falan filan gibi seyler gelio aklıma. İnsallah büyük bi sorun yoktur

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@cahitakin
Cevabınız için teşekkür ederim. Bu yazıları başlığı açmadan önce ayrıntılı olarak okudum. Son bir yılda denenebilecek bir çok şeyi denedim. Gidon yükselttim, seleye her türlü ayarı yaptım. Tura çıktığım arkadaşlar teceübeli insanlar. Onlarla da tartıştık konuyu lakin bir yere varamadık. Buradan bir sonuç çıkmazsa bisikleti bırakacağım.

#Tapatalk

Onur Alp İNAN

Aktif Üye
Tepki
121
Bisiklet
Dahon
@cahitakin yazmış, boyun ağrısı, aşırı yüksek sele veya çok alcak gidondan, bel ağrısı da aşırı alcak seleden veya gereğinden yüksek gidondan kaynaklanır. Bununla ilgili bikefit desteği alınırsa belki çözüm olabilir. Pratikten kaynaklanan bikefit destekleri forumda çeşitli yerlerde var. Buna rağmen ağrı sızı devame ediyorsa, fizik tedavi rehabilitasyon doktorlarıyla görüşmek doğru olacaktır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Onur Alp İNAN
Merhaba, bulunduğum şehirde bike fit desteği verebilecek kimse yok maalesef. Forumda okumadığım başlık kalmadı neredeyse. Hafta içi tekrardan bir doktora görüneceğim. Eğer ki sorun bende değilse buraya yeniden yazacağım. Yardımını esirgemeyen herkese teşekkürler.

#Tapatalk