Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Böyle sele ayarı olur mu?

Konu, 'Kadrolar' kısmında Cem Unden tarafından paylaşıldı.

1. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Resimdeki Katusha takımı sporcusu , durağan durumda yere ne kadar rahat basıyor? Acaba biz mi sele ayarı olayını fazla büyütüyoruz?

Katusha ,İspanya'daki sezonbaşı kampında ,antreman öncesi

2. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Kendi bisikleti olduğunu sanmıyorum, kadro olarak da ufak duruyor arada bizde takım arkadaşlarımızın bisikletinin üstüne çıkardık ,o sele boyu ile yarış koşması çok zor bacaklar gerektiği kadar açılmadığı için sen ne olacağını biliyorsundur Ali bey ;)

Ahmet Bolgi ve Cem Unden bunu beğendi.
  3. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    İlginç geldi sordum. Yoksa bu bisikletle verimli bir sürüş yapılmaz. Kusura bakmayın

Bir yerde; yokuşlara tırmanmadan önce ,sele yüksekliğini indiren prolar olduğunu duymuştum.

Bu doğru mudur?

Bülent ÖZER bunu beğendi.
  4. H.Sages

H.Sages Kıdemli Üye

Seviye:
    İnişte yüksekliği indirmek daha doğru değil mi? MTB ta öyle en azından.

Cem Unden bunu beğendi.
  5. ali karagönlü

ali karagönlü Bisikletkolik

Seviye:
    Yol bisikletinde kullanılan sele ayarının Mtb gibi yüksek olmamsı gerekiyor sanırm. Bunu yolk kullananlara sorsak iyi olacak.

Cem Unden bunu beğendi.
  6. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Benim bildiğim selenin gerisine doğru oturup topukların biraz daha yere indirildiği, yani sele inirmenin tam tersi etki yaratan bir hareket. Sele indirmenin özellikle prolarda hiç bir anlamı yok, pedal hareketinin en güçlü olduğu kısım aşağıya doğru yaklaştığı zaman, çünkü bacak kasları o anlarda daha fazla güç uygulayabiliyor. Sele inerse bacağın en güçlü olduğu açılar boşa gidiyor.

7. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Haklısınız teori de dediklerinizin hepsi doğru.Ancak etabın yol durumuna göre dağlık veya düz olmasına göre de yarış öncesi sele ayarları yapıldığını gördüm

Kurt Asle Arvesen

Selenin daha yukarıda olması gerekir kanımca. Siz ne dersiniz?

mcanb, ali karagönlü ve gokhan erdogan bunu beğendi.
  8. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Selam,

Alttaki resim normal gibi geldi bana aslında çünkü pedal zaten biraz geride, yukarı çıkmaya başlamış, ama üsttekini pek anlayamıyorum, pedal aşağıdayken belki normal görünüyodur, bu arada öle poz vereni ilk defa gördüm bacaklar enteresan durmuş cidden :)

İlker Özdemir ve Cem Unden bunu beğendi.
  9. ahmetvemert

ahmetvemert Aktif Üye

Seviye:
    Açıkcası konu ilgimi çekiyor, şöyle ki ben 186 cm boyundayım ancak 16 kadro kullanıyorum ve bacaklarıma zarar verirmiyim diye rahatsız oluyorum ancak şu an böyle bir süre idare etmem gerekiyor ve bacaklarımda veya dizimnde şu ana kadar aşırı daha doğrusu anormal bir ağrı oluşmadı. Diğer yandan bisiklet boyutunun kullanıcıya göre küçük olması birazda insanı yüksek kadansa zorluyor çünkü aksi halde devamlı ayakta sürmek zorunda kalıyorsunuz :) Dolayısıyla uzun vadesini bilemem ancak tırmanışlarımın iyileştiği hissediyorum. Diğer yandan alçak oturmanın yan bağları geliştirdiği açık. dolayısıyla her zaman olmasa bile parkurun özelliklerine göre böyle bir sele ayarının olabileceği görüşündeyim. Ancak tam olarak performans yorumumu heralde 19 veya 20 kadro bir bisiklete binebildiğim zaman verebileceğim ;)

Cem Unden bunu beğendi.
  10. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
  11. ahmetvemert

ahmetvemert Aktif Üye

Seviye:
    ikinci resim evet normal gibi, ancak ilk resimde bariz bir alçak sele söz konusu gibi geldi bana, dediğimiz gibi parkur şartlarıyla durumun değerlendirilmesi gerekiyor olabilir.

Cem Unden bunu beğendi.
  12. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    İlk resimde arkadaki sprintere dikkat ederseniz oda dizini içeri bükmüş . Onunda selesi alçak sanırım .İkinci resimde de sağ diz dışarı doğru.Herkesin tekniği farklı belki de .

Kimi pedallara düz basarken , kim dışa doğru basıyor .Örneğin Andre Greipel.Sprinte ilk kalktığında çok dikkat ettim ,pedalı dışa doğru basıyor.

Di Luca pedala dümdüz basarken, Visconti'nin ayağı biraz dışa dönük yada bana öyle geldi. Kaldeki boşluktanda olabilir tabii ki. Abartmayayım fazla

ahmetvemert bunu beğendi.
  13. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Cidden fazla büyütüyoruz. Evet işin dinamiği var ama sonuçta bu sporcuların hepsi insan ve birbirlerine göre farklılıklar gösterebiliyor ihtiyaçları/seçimleri.

Benim yol bisikletimle dağ bisikletim hemen hemen aynı sele yüksekliğine ayarlı. Aslında pratikte olmayabilir çünkü aynakol farklı (170-175) ve sele farklı (Flite-SLR). Pedal ve ayakkabı aynı.

Bu tamamen kişisel dinamikle ilgili. Benim de topuklar biraz içte ayarlı. Zaten yürüyüşüm de öyle.

Cem Unden bunu beğendi.
  14. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Sürüşe göre de değişebilir.Denge için biraz seleyi indirmek daha yararlı olur gibi yükseltmekte eklemlere daha az yük bindirir.Bizim bir arkadaşta düşük kadans çeviriyor ağır vites kullanıyor sürekli sele borusu normalden daha yüksek.Bacaklarına daha az yük bindiğini söylüyor.Bence kişisel bir olay ama fazla yüksek ve fazla alçak zararlı gibi.Doğru denen sele ayarı bence ortalama alınmış bir değer.1-2 cm daha alçak ve yüksek kullanmak sakıncalı gelmiyor doğrusu.Duruma göre oynama yapılabilir.

Bir diğer etkisini de söyleyeyim.İnsan vücudu bisikletten ağır olduğu için sele yüksekliği bisiklet+sürücünün ağırlık merkezinde büyük değişikliklere neden olur.

Cem Unden bunu beğendi.
  15. şükrü sarıkoç

şükrü sarıkoç Yeni Üye

Seviye:
    belde ve liflerde çok sorun açıyor bu sele meselesi doğru ayar çok önemli

16. StarCross

StarCross Yeni Üye

Adı:
    Işık