Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Böyle Macera Görülmedi - 13 Aralık Viaport

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında krankmili tarafından paylaşıldı.

1. krankmili

krankmili Onursal Üye

Seviye:
    Bugünün ters bir gün olacağı sabah açılmayan pekmez kavanozundan belliydi. İçemedim o pekmezi herşey ondan kaynaklandı. Sabah 7.00'de uyandım. Yağmur yağıyordu beklendiği üzere. Giyindim aksesuarları taktım yola cıktım. Önce Ataşehire gittim, ordan Erenköy Gümrüğe, ordan bostancıya , vardığımda zaten sırılsıklam olmuştum bile. Şeko, Kudret ve Kaşif beni bekliyorlardı. Ferruha mesaj cektim 3 cift corap al yanına diye. Cünkü o bize 9 Palmiyelerin ordan katılacaktı. Hala evden çıkmamış olabilirdi. Kaşif'in ayakları da bayağı ıslanmıştı tıpkı benimkiler gibi. Ferruh da zaten yanımda bolca çorap var dedi. Ne tedarikli, sağolsun.

Korsan Hasan, bazooka, Cem Ateş ( o geldi mi bilmiyorum ) skiboarmania'nın organize ettiği otobüsle ile Ralli'ye gitmişlerdi ve bizi orada bekleyeceklerdi. (güya) Ve viaportta yapılacağı icin direkt oraya odaklandık . Başlangıç ve bitiş noktaları viaport imiş. Ve otobüs farklı bir yere gitmiş ralliyi izlemek için.

08.30 da Bostancıdan yola çıktık bizi bekleyen terslikleri bilmeden. Sahil yolundan gitmek zorunda idik ve ben ne zaman sahil yolunda bisiklet sürsem lastiğim patlar. Mutlaka ! Sema Hastanesinin orda lastiğim patladı. Ferruh bizi Kartal'da bekliyordu. Ona msj cekip durumu bildirdim o da heralde beklemekten sıkılmış olsa gerek ters yöne yanımıza geldi. Dış tekeri çıkarmak için muazzam bir mücadele verdik. Ne lastikmiş yaw yarım saatte zor çıkardık dış lastiği.
    Yanımda iki adet yeni aldığım iç lastik vardı. Birini taktık fakat o da ne şişiriyoruz şişiriyoruz bir nefes hava girmiyor lastiğe. Problem pompada sandık, Ferruh'un ve Kudu'nun pompalarını da kullandık, yok arkadaş lastiğe hava basılmıyor. ( Daha sonraki patlamada, bu lastiğin satın aldığımda bozuk mal olduğunu tespit edecektim, sibopun orda yırtık vardı. )

Onu çıkardık diğer iç lastiği taktık. Allahtan o oldu , tabi bu arada biz de terli terli rüzgarı da yağmuru da yedik. Devam ettik yolumuza.

Şeko babo bir yerde birden geri döndü meğer karaya vuran bir deniz yıldızını görmüş.

Terslik (lastik patlamasi ) bizi üzdü ve zaman kaybettirdi , biz de madem öyle Viaporta gitmeyelim dedik , Dragos 'daki Belediye Tesislerine girdik ama ne giriş. Çingene çadırına çevirdik orayı, heryere bir şeyler astık. Benim ayaklar goretex botuma rağmen tam anlamı ile sırılsıklamdı. Çünkü paçamdan akan su direkt ayakkabının içine giriyordu. Şeko garsondan çöp poşeti istedi , adam bir poşet getirdi içine ben sığarım o şekilde yani. Tabi kestik onu.

Dize kadar olacak şekilde kestik elinde bıçakla duran zat şekodur , önce Ferruhun getirdiği corapları sonra da poşeti giydik, üstüne ayakkabıyı giydik her ne kadar ıslak da olsa. Ustune de paça bandı. Bu arada kaşifte ferruhun getirdiği mavi corapları giydi.

ferruh ve kaşif

ben ve şeko ayağıma poşet geçirirken

Saat bu arada 10.30 olmuştu. Birazdan Mert ve Tuzla ekibi Bostancı'dan yola çıkacaktı . O sırada kahvaltı ettik menemen yedik, çay içtik. Kudret dışarı cıkıp Mert ve ekibini beklemeye koyuldu. Ben camdan dışarı bakarken lastiğe gözüm ilişti . Ne göreyim ! Yine bum ! Patlamış. Dışarı cıktık cıkardık lastiği, Ferruh bir sürü su göletinden birine lastiği sokup patlağı buldu yama yaptık.
    Biz tam yama yaparken Kudret el kol hareketleri yapmaya başladı. Meğer Mert ve ekibi geliyormuş . Onlar da durdular sağolsunlar, benim lastiği beklediler. O sırada bi kaç foto çektik .

Ben, sonra ben ve kudu

Sonra hep beraber yola cıktık.

Benim facialarım yüzünden biz viaporta gitmeyelim en iyisi Tuzla Köfte Action'a gidelim dedik taa ki protest müzisyen Kudret Pendik'te kararını değiştirene kadar. Arkadalardaydım, öne bir geldim , Viaporta gidiyoruz dediler, tamam dedim zaten ıslanmak için çıkmıştık, battı balık yan gider diyip yola koyulduk. O ana kadar arkamızdan esen rüzgar solumuzdan esmeye başlamıştı sola döndüğümüz için. Bisiklet uçacak resmen ama daha acı verici olan ayaklarımızın haliydi. Parmak uçlarım donuyordu. El parmakları, 2 kışlık eldiven ve üstüne de taktığım börekçi eldiveni sayesinde iyiydi gerçi. Ama bu ayak olayı bitirdi bizi bugün.

Ne kadar uzakmış bu Viaport git git bitmiyor. Rampalar tahmin ettiğim kadar çetin değildi. Neyse sonunda kara göründü .

Bisikletleri nereye koyacağız hesabına geldik. Bir yandan da Korsan Hasan msj cekiyor vardınız mı geldiniz mi diye, ama meğer onlar Kömürlükçü mü Kömürlük mü Kömürcü mü ne öyle bir köydelermiş. Viaportta buluşacaktık güya. Bisikletle viaportta gezerken her alışveriş merkezinde olduğu gibi güvenlik görevlisi beni durdurdu ve bayan burda bisiklet sürmek yasak dedi. Tamam ben de elimize alırız dedim. Elimizde sürüyoruz, herif peşimizde, telsizler anonslar. Neyse bişi demedim. Baktım adam peşimizi bırakmıyor, gitsene sen kardeşim dedim. Ne geziyosun peşimizde. Yürü git dedim yaaa. Otomobiller, motorlar, otobüsler, tırlar gezer bişey demezsin, bisikletlilere mi bir şey diyorsun dedim. Tip tip bakıyor herif.

Sonra kudu sordu araştırdı ralli nerede yapılıyor diye, öğrendi hadi oraya gidelim dedik, dedik mi dedik ama tahmin edin ne oldu . Benim zincirim koptu ! Artık ağlayacak moda gelmiştim :D Ama beni üzen zincir , patlaklar falan değildi. Yanımdaki cengaverlerin ne edip yapıp onaracaklarına emindim. Beni üzen:

1. Güvenliğin iğrenç tutumu
    2. Korsan hasan gille buluşamamak
    3. Ayaklarımın ıslak olması

Sivil güvenlik salça oldu sonra, bizi motor atölyesine götürmeyi teklif etti biz de kabul ettik, ben biraz kem küm ettim ama ordaki takım taklavata ihtiyacımız olduğunu söyledi cengaverler. Biraz elimizde sürdük bisikletleri. Gösteri alanına ve atölyenin olduğu yere geldik. 1 ralli arabanın gösterisi vardı fakat bizde izlemeye takat yoktu. Donuyorduk ve benim zincirin yapılması gerekiyordu. Bodrum kata indik. Mengene, çekiç, kerpeten, pense, ve ismini bilmediğim bilumum malzemelerle tam bir atölye idi. Ayrıca bir sürü motorsiklet, kask, mont, motor yağı, ve çeşitli zerzevatlar vardı.
    bazi resimler artık foto makinam cok ıslandığı icin net cıkmadı.
    Yanan spotun sayesinde kırılan zincir parçasını atıp (artık teknik detayları bilmiyorum) zor da olsa pimi geçirdiler ve zinciri yaptılar. Hatta ordaki genc cocuklardan biri de yardım etti, burdan ona teşekkürlerimi iletiyorum okumayacağını bilsem de. 1 saat kadar da onunla uğraştık. Ferruh o sırada yanında getirdiği yedek ayakkabılarını (!) giydi. Yaw ben yedek t - shirt taşımaya üşenirken adam ayaklarının kıymetini biliyor.

Sivil güvenlik biz orayı terkederken bile bisikeltleri nereye koyacaksınız diyordu, Alllahım kafayı yiycektim ya, ne kadar önemliymiş bisikletleri nereye koyacağımız yaaa. Uyduruk bisiklet parkına gittik, ön tekerleri soktuk, Ben Şeko ve kendi ön tekerimi birbirine kilitle bağlamışım. Her iki bisikletin ön mandallarını çevirse biri iki tane ön tekerden başka bişey göremiycez geldiğimizde :D Kudret ben bisikletimi bırakmam dedi. Getirdi tam simit evi'nin karşısına koydu bisikletini izleye izleye ay çöreği XXL çay ( ne demekse, orda yazıyordu ) normal simit götürdük. Bu arada Ferruh bana yün çorap verdi orada . İkinci çorap kıyağı idi sağol Ferruh. Tuvalete gittim , temizlikci kadın bana çöp poşeti verdi :D TAbi şeko dostumu da unutmadım, o da poşetçiydi. 4 adet çöp poşetini aldım ayrıca kadın bana ameliyat eldiveni de verdi. Ameliyat yapmıycam yaaa, eldivenimin üstüne giycem. :in:

Simit evindeki peçete dolu kutu olurya masanın üstünde durur içindeki peçetelerin hepsini cıkardım ve ayakkabı eldiven, kar maskesi, bel çantam, fotoğraf makinası v.s. kurulamaya başladım. Sıkıyorum su çıkıyor herşeyden. Hele o ayakkabıyı kurutmaya calısırken kullandığım peçetenin haddi hesabı yok. Ferruh 2 adet kartopu yaptı yaş peçetelerden. :D

Korsan Hasan 'a yolu beli sorarken pek yardımcı olmamıştı kendisi gerçi Anadolu yakasını bilmediğinden olsa gerek. Ama ordakilere sorup bize tarif edebilirdi , herneyse. Saat 3 gibi kendisine msj cektim nerdesiniz diye, bir de ne dese beğenirsiniz, "otobüs bizi kadıkoye bıraktı." Beynimden aşağı kaynarsular boşaldı. Sırılsıklam olmuş arkadaşlarıyla buluşmak için hiç bir çaba harcamadığı için bir daha kendisiyle görüşmeme kararı aldım. Şu anda o da bu kararı burdan okuyor.

Yola koyulduk, cünkü Kudret Paşa artık yola cıkmamız gerektiğini emretti. Montum kar montu idi. Yağmuru yemiş nasıl ağırlaşmış. 200 gramlık mont olmuş mu sana 1.5 kg. Bir de onu giydim üstüme yaa. Neyseki içimdeki sweatshirt'ü cıkardım ( o da ıslaktı) Temiz bir body'm vardı, daha doğrusu kuru :D Onu giydim, üstüne şeko babo bana beyaz sweat verdi , Ferruh da üstüne mavi t-shirt , sağolun varolun sayenizde bedenimin 1 bölgesi kuru bir şey gördü.

cihan aksoy bunu beğendi.
  2. krankmili

krankmili Onursal Üye

Seviye:
    Genel olarak fazla foto cekemedim cünkü makinam cok ıslanıyordu, ki zaten cebimde de ıslandı fazla farketmedi. Su geçirmeyen fotoğraf makinası alacağım sanırım.
    Dönüşte şeko frenlerini sıkıştırırken
    Deniz var ama görünmüyor.

Aaa yolda giderken kimi görsek ? Karatascaner, yani karatas caner ( benim deyimimle karata scanner) Canerle'de foto cekilmeyi ihmal etmedik, o da karşıya gitmiş eve dönüyormuş.

Bugün çok perişan oldum. Ayaklarım ellerim dondu dönüş yolunda. Kolay değil Kurtköy'den Ümraniye, o soğukta ıslak giysilerle. Sanırım bir daha yağmurda çıkmayacağım. Daha kuru günlerde görüşmek dileğiyle.

3. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    filim gibi tur

:D :D :D
    :D :D :D

görkem teşekkürler

:in: :in: :in:

4. CEM ATEŞ

CEM ATEŞ Forum Demirbaşı

Seviye:
    valla Görkem bugün bütün aksilikleri yaşamışsın. Genede iyi bir gezi olmuş.
    Bu arada zincir ve ruble ni kontrol ettirip gerekirse değiştirmen lazım. Yoksa tekrar kopup seni yolda bırakabilir.

5. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Çok sıkıntılı olmuş ama dostlar kötü günde belli etmil kendini..:D

6. krankmili

krankmili Onursal Üye

Seviye:
    Bumerang yani Tolga, 2. lastik patlamamda geçen emeğinden ötürü teşekkürü borç bilirim sana. Hiç merak etmeyin bisikletime baştan aşağı bakım yaptıracağım.

Polonezde çamura battık, çalı çırpının hatta ağaç dallarının üstünden geçtik hiç bir şekilde lastiğim patlamadı.

O sahile ne zaman gitsem lastik patlar.

7. Uğur Vural

Uğur Vural Forum Bağımlısı

Seviye:
    Süpersiniz Konya colourmenler bugün tura çıkamadı zira korkunç bir fırtına vardı ama sizler harika bir gezi sunmuşsunuz colourmenlerden teşekkürler :in: :in:

8. emre güven

emre güven Kıdemli Üye

Seviye:
    cok eylenceli,meceralı,üşümeli,ıslanmalı,beklemeli,vs vs bir tur olmuş.

Resimler icin teşekkürler...

9. Hakan Eşme

Hakan Eşme Bu muydu Yaşam? Hadi Öyleyse Bir Kez Daha!!!

Adı:
    Hakan EŞME
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    32 kısım tekmili birden macera olmuş, tebrikler...

10. Gökhan Tanır

Gökhan Tanır Aktif Üye

Seviye:
    Valla ne kadar zor şartlarla boğuşmuşsunuz.Görkem abla sanada büyük geçmiş olsun. Bugün aksilikler başını hiç bırakmamış ama yanlış anlaşılmasın otobüs kömürlük köyünden hareket ettiği zaman yarıyolda karar değiştirip viaport o dönmeyecek kadıköy e bizi bırakacaklarını söylediler sizinle buluşamadığımız için bizade çok üzüldük.

11. Kamil Tabak

Kamil Tabak Forum Demirbaşı

Seviye:
    Lastik konusunda epey bir araştırmam oldu geçtiğimiz aylarda, nihayetinde Mutlaka KEVLAR içeren bir lastik almanın doğru olduğunu gördüm. Bir iki dostumda önerince Maxxis Larsen TT kevlar aldım. Schwalbe marathon xr ı da çok methediyorlar. Bilginiz olsun diye yazıverdim. Bizde kardan ve ayazdan çıkamadık geziye ama maşallah siz atraksiyonu bol, üşümesi ve kreasyon çeşitlemesi bol bir turu yapıvermişssiniz. Umarım Üşütmez hasta olmazsınız onca ıslanmaya karşılık.
    Pedalınıza paylaşımınıza sağlık

12. S. YILDIRIM

S. YILDIRIM Kıdemli Üye

Seviye:
    Güzel paylaşım teşekkürler..

13. FERRUH GÜRYALIN

FERRUH GÜRYALIN Aktif Üye

Seviye:
    evet film gibi korku filmi bütün uğursuzluklar bisiklet sanki canlandı bizi varmak istediğimiz yere gidememiz için herşeyi yaptı bu bisiklet canlıııı:46: :D :D :D :D :D

14. sadık1964

sadık1964 Kıdemli Üye

Seviye:
    paylaşım için teşekkürler kazasız belasız sürüşler

15. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

dostum
    şu anda evdeyim üşütmedim nedeni düz yolda süratli bastım
    bu gibi soğuk havalarda ağır tempo adamı üşütür bir de ilk rampada ısınırsınız molalar kısa olmalı aksi takdirde ne kadar sıkıda giyinseniz üşürsünüz
    bir de yazlık bisiklet kıyafetleri ile olmaz şimdi malzemeler pahalı örümcek adam gibi yekpare içe giyilen aksesuarlar var bunlar içi sıcak tutar hele hele bizim gibi yaşını başını almış adamlar çok dikkat etmeliyiz
    beni bu gezide kurtaranlar
    1- spd ayakkabı
    2- spd ayakkabının üstüne çekilen ventura ayakkabı kılıfları oldukça sağlamdır
    3- artı ayrı yeten eczanelerde 1 ytl ye satılan 10 adet galoş alarak her bir ayağıma çorap üstüne 3 adet geçirdim
    4- içime bisiklet fanila
    5- polar
    6-kolombiya mont
    7-en üste yağmurluk
    8-kar maskesi kesin şart
    9-çift bisiklet pantalon -polar team model
    10-iki adet bandaj

tek sorun eldivenlerde oldu yün eldivenler tabiatıyla soğuktan sizi korur ama yağmurda ıslanır şimdi dalgıç eldiveni almayı düşünüyorum yalnız inşallah soğuk geçirmez

16. Kamil Tabak

Seviye:
    Eldivenlerin su geçirmeyeceğine garanti veririm, hatta bizim patik dediğimiz (palet üstüne taktığımız, tabanı sert yada direkt çorap tarzı) giyside kesinlikle etkili olacaktır. Hatta içine su alsada üşütmeyeceğini sanıyorum. Deniz suyu içine girdiğinde vücut sıcaklığı ile ılınan su termostat görevi görüyor. Ayakkabı giyileceği düşünüldüğünde çorap tarzı bir patik uygun olacaktır.
    Baştan belirtmediğim için şimdi söylemeliyim, 2**, 0.5* yıldız scuba dalıcısıyım. 2 yıdız tamamda buçuku ne derseniz 3 yıldızın eğitimini henüz tamamlamadığımdan öyle yazdım :)))
    sevgiyle

17. el turco

el turco Kıdemli Üye

Seviye:
    guzel macera olmus, herseye ragmen degil mi? kutlarim, paylasim icin tesekkur ederim.

yasananlar arasinda guvenlik gorevlilerinin bisiklet konusundaki tutumlarini yadirgamamak mumkun degil. halen ne edeceklerini bilemiyorlar. gecenlerde gulhane parkindan gecip arkeoloji muzesinin yokusunu cikacaktik. askerler durdurdu. bisikletle gecemessin dediler. iyi dedik indik ve surmek istedik elimizde. ona bile izin verilmedi. kesinlikle o yoldan bisikletin gecmesi yasakmis. gel de delirme. nedeni yok, emir boyleymis. kim ne gerekceyle boyle emirler verir ki? insanlarin derdi bitti de bisiklet mi kaldi?

kopenhag toplantisinda turkiyenin cozum olarak sundugu bisiklet projesinin nasil hayata gececegini merakla bekliyorum.

18. Necroshine

Necroshine Üye

Seviye:
    Tam macera olmuş. Paylaşım için teşekkürler...

19. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar;)

Maceralı, eğlenceli, ıslanmalı, güzel bir gezi yapmışsınız. Her ne kadar başınıza gelen olumsuzluklara rağmen, neşenizi hiç kaybetmemişsiniz. :)

En güzeli de bu. Gezmek eğlenmek, gülmek. Bizlere de bu anları aktardığınız için çok teşekkür ediyorum.

Kuru, ıslanmadan, bol maceralı, patlaksız, zincir kopuksuz, neşeli, geziler diliyorum. :)

Sevgi ve selamlarımla.

20. Kamil Tabak

Seviye:
    Palet üstüne yanlış bir ifade olmuş özür dilerim, paleti üstüne taktığımız ifadesi daha doğru.