Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Boya konusunda yardım lazım

Konu, 'Kadrolar' kısmında derya.yildirim tarafından paylaşıldı.

1. derya.yildirim

derya.yildirim Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

Arkadaşım bisikletini ısrarlarım sonucunda bodrumundan çıkardı. Yaşama döndürme çalışmaları içindeler. Kadrodaki siyah boyayı baştan sona çıkardılar. Boya konusunda benden yardım isteyince sprey boyalardan daha fazlasını bilmediğimi ve spreylerin de çok sağlıklı olmadığını hemen kalktığını söyledim. Daha ayrıntılı bilgi ve fikir verebilecek olan var mı? Boyayı evde kendisi yapacak ve fazla pahalıya gelmemesini istiyor.
    Sevgilerle.

Hastamızın fotoğrafı :)

2. Mustafa İçdağ

Mustafa İçdağ Bisikletkolik

Seviye:
    Eh madem boyayı evde kendiniz yapacaksınız, komprösör ve boya tabancası olmayacak, iki opsiyon var: Fırça veya sprey boya.

Fırça ile boyama opsiyonunu şimdilik geçelim.

Sprey boya doğru yapılırsa kalkmaz ve gayetde iyi olur.
    -Kadroyu mükemmel zımparalayın, 1000 numaraya kadar su zımparasına inin. Kadro üstünde hiç bir pislik veya yağ lekesi kalmasın.

-Selülozik sprey astar boya ile akıtmadan bir kat astarlayın, bir gün oda sıcaklığında bekletin.

-Selülozik spray boya ile (istediğiniz renk ne ise) astar üstüne bir kat atın, 8 saat bekleyin ( oda sıcaklığında), ikinci katı atın. Bir gün bekleyin.

-Her kat boyayı akıtmadan ince bir kat olarak atın.

- Üçüncü ve son kat sprey boyayıda özenle atın ve iki gün bekleyin.

- Araba pasta cilası ve üstübeç ( pamuklu bezlerde olur) alın. Pasta cila kreme benzer, boyayı pasta cila ile yavaş yavaş ve çok bastırmadan parlatın. Boyanın rengi beze çıkacaktır dert etmeyin. Cilalama işlemi bittikten sonra temiz pamuklu bezle kadroyu silin. ( tiner veya benzin dokunmasın).

3. derya.yildirim

derya.yildirim Kıdemli Üye

Seviye:
    Mustafa Abi çok teşekkürler. Ben de eski bisikletimi sprey boyayla boyamıştım ama çok özensizce. Açıkçası zımpara işinden çok sıkılmıştım :) tamamen metale inmeden boya atmıştım. İğrenç olmuştu. Şu an eldeki kadronun boyası tamamen kalkmış durumda. Kadronun metalini kaldırmadan falçatayla kazımışlar boyayı, akıllıca. Sonuçları da sizlerle paylaşırım:)

4. caner(bmx)

caner(bmx) Forum Demirbaşı

Seviye:
    en kalitelisi elektrostatik boya en rahat celik kapi yapan boyayanlarda bulursun hem cok ucuz hemde inanilmaz saglam bide istersen vernik atin ama gerek kalmiyor ve aliminyum kadrolarda firin sorunuda ortadan kalkiyor 60 derecelik ffirina giriyor ve hic bir problem olmuyor bulamazsaniz yada kendimiz ugrasmak istiyoruz diosaniz sprey boya dolduranlar var ona gore doldurtup boyatin simdiden kolay gelsin

derya.yildirim bunu beğendi.
  5. SerKaN2081

SerKaN2081 Aktif Üye

Seviye:
    bu tür sprey / boya ları bisikletçilerde bulabilrmiyiz..?
    ortalama fiatları nelerdir..
    orjinal boya üsütne yapılıo..?zarar olurmu bisiklete

6. D. Furkan Şahin

D. Furkan Şahin Yeni Üye

Seviye:
    Kardeşler bende boyayı evde yapcam boya tabancam ve kompresörümde var ama boyam boya ünitesi zımparaam yok daha önce bi bisikleti sprey le boyadım veçıkartmayapıştırdım amaistemediğim yerlede boyandı.bana bi fikir verebilir misiniz.
    not: desen yapma konusun da bol deneyimim var ama araba üzerinde bisiklet değil(arabada daha rahat.)

7. D. Furkan Şahin

D. Furkan Şahin Yeni Üye

Seviye:
    bende boyayı evde yapcam boya tabancam ve kompresörümde var ama boyam boya ünitesi zımparaam yok daha önce bi bisikleti sprey le boyadım veçıkartmayapıştırdım amaistemediğim yerlede boyandı.bana bi fikir verebilir misiniz.
    not: desen yapma konusun da bol deneyimim var ama araba üzerinde bisiklet değil.

8. Fatih Akpınar

Fatih Akpınar Yeni Üye

Seviye:
    Merabalar bende bir bisiklet boydım ama çok güzel olmadı...Bir çözüm yolu verirmisiniz ama çok çok pahalı olmayacak bir yöntem olursa sevinirim..
    Birde sprey boya ile ucuza geliyo derseniz bir marka önerebilirmisiniz çoğu bayalar tutmuyoda....
    Teşekkürler
    Fatih AKPINAR

9. Muhammed Emin Akkaya

Muhammed Emin Akkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bir bisikleti boyamak zımparasıyla, astarıyla, boyasıyla vb. vb. 1 haftayı geçiyor.Durun size şöyle anlatayım.İlk olarak evinize en yakın sanayi sitesine gidiyorsunuz(ben yürüyerek gidebiliyordum).Bir kaporta , boyacı bulunca muhabbete başlıyorsunuz. 1.gün 2.gün 3.gün derken samimi oluyorsunuz 4. gün tekrar bisikletle gelince durumu anlatıyorsunuz bisikletinizi boyamanız gerktiğini çok yıprandıgını söylüyorsunuz.Size yardım ediyor çok kısa bir zamanda işi bitiriyorsunuz. ( ben ilk bölümleri yapmadım çünkü bizim tanıdıktı zaten, gerçi herkesin vardır illa bi tanıdıgı sanayi sitesinde)

Çaktınızmı köfteyi ;)

10. Cem Helimoğlu

Cem Helimoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    boyama işi evde yapılacak kadar basıt bırsey degıl ama ne kadar tbancanız kompresorunuz dahı olsa ustalık ıster bız burada 20 tl mercedes yansanayıı fabrıkasına boyattık katoloktan renk sectık hemde on numara oldu dıyebılırım kı eskısınden daha guzel oldu

11. sadık özer

sadık özer Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    ya şu boyama işlemi sabit konular arasına konulsa Allah rızası için anlayan biri aşama aşama fotograflayarak ve gerekli malzemeleri yazarak en ucuz şekilde sanayiye gerek kalmadan anlatsa şu işi çok iyi olacak

esad küçükkara bunu beğendi.
  12. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Dh sitesinde pc bölümünde modifiye kısmında yararlı bilgiler konu başlığı altında boyama püfleri var...O konuyu inceleyip üzerine ekstradan sprey vernik uyguladığınızda (kuru hava verniği sıcak havalarda güneşin altında elinize yapışmaz) istediğinz sonucu çok iyi şekilde alabilirsiniz..