Boy uzatmak ve bisikletin boy uzamasına faydası, zararı?

HarryBlade

Daimi Üye
Tepki
46
Uzama çağındaki insana daha fazla boy uzatmanın bir çaresini arıyoruz :D

Arabadaki gibi , gaza bastığında turbo devreye girerse çabuk hızlanır , yüksek hıza çıkarsın ama ayağını gazdan çektiğinde turbo devreye girse neye yarar yavaşlamaya başladıktan sonra..

Scudo

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
Basketbolun boy üzerindeki etkisi hep kafama takılmıştır,
hakitaten uzatır mı, yoksa basketçiler uzun insanlardan mı seçilir diye :D
Neyse ki basketboldan zerre hazzetmediğimden boy için bu işe bulaşmadım :)

Ortaokul-lise yıllarında basketbolla yoğun biçimde ilgilenen bir arkadaşım,
antrenörlerinin; takımda devam etmek isteyenlere; ilaç alımını ve
bunun sorumluluğunu kabul ettiğini belirten bir kağıt imzalatmak istediğini
söylemişti. İlaç dediklerinin hormon olduğunu öğrenince takımı bıraktığını
ve diğer takımlarda da bunun yaygın olduğunu söylemişti.

Kısaca daha gelişim safhasında yapılam bu ''doping'' gelişimi hızlandırıyor
sporcu iyice gelisip musabakalara katılacak hale gelene kadar
dolaşımda bunu kanıtlayacak birşey kalmıyor...

Siz siz olun boy uzatmak için ''ilaç'' diye tabir edilen bu hormonlardan
uzak durun. Dışarıdan büyüme hormonu alımı akromegali'ye yol açabiliyor,
''akromegali'' yi bir araştırın...

atahualpa

Üye
Tepki
19
@Fatih Güven

@Atacan arkadaşımız durumu çok net açıklamış. Bu tarz hormon kullanımı uzun vadede dolaşım, kalp damar bozukluklarına,kısırlığa ve kanser e yüksek oranda neden olmaktadır. Aynı durum vucud geliştiricilerin kullandığı anabolizan ve streoid kullanımında da görülmektedir. Kesinlikle uzak durun.Ayrıca o dev adamlar genetik olarak dev olacakları için basketbol a yönelmişlerdir. Bir ergenin boyunun maksimum kaç olacağı tıbben hesaplanabilir.180cm olacak bir çocuk basketbol oynadığı için 190 olmaz, olamaz. Tıbben mümkün değildir. Shaquile Oneil in basketbol a nasıl başladığını ve 13 yaşında iken boyunun ne kadar olduğunu biliyor musun ? Bir araştır ne demek istediğimi anlayacaksın

Harry sen de boy konusunu gerçekten bu kadar kafana takma. İnan çok uzun boy dışarıdan görüldüğü gibi avantajlı bir durum değil. Boyuna uygun giysi, ayağına uygun ayakkabı bulamaz; hiç bir yatağa sığamaz. şehirler arası otobüslerde ve uçaklarada dar koltuk araları yüzünden cinnet geçirirsin. En basiti 1.92 boy yüzünden ucuz bisiklet bile alamazsın benim gibi :) Ya da 14' kadro alma salaklığında bulunur 400mm sele demiri takmak zorunda kalırsın :) Vel hasıl kelam, önemli olan boyu değil işlevi şeklinde güzel bir vecizemiz var. :) Kendinle barışık ol, gerisi önemli değil

HarryBlade

Daimi Üye
Tepki
46
Shaquille Rashaun O'Neal,6 Mart 1972'de New Jersey'nin Newark kentinde dünyaya geldi. Babası Joe Toney ve annesi Lucille O'Neal uzunca bir düşünme seansından sonra bu iri bebeğe Arapçada Küçük Savaşçı anlamına gelen Shaquille Rashaun adını verdiler. Ailesi ve çevresi bu şirin ufaklığın ileride devasa bir yapıya sahip olabileceğini az çok tahmin etseler de 13 yaşına geldiğinde 1.98 boya sahip olup 3.15 lik potaya kolayca smaç vurabilecek kadar gelişeceğini hatta daha da ileri gidip günün birinde NBA'in kapısını çalabileceğini beklemiyorlardı. Shaq, 13 yaşında bu sinyalleri vermeye başladığında ise üvey babası Philip Harrison'ın Amerikan Ordusundaki görevi nedeniyle, ailesiyle birlikte Almanya'ya gitmek zorunda kaldı. Hızla gelişen fiziğinden ötürü her geçen gün basketbola biraz daha yaklaşan küçük çocuk için Almanya, yaşıtlarından ayırt edilmesi ve göz önünde olması açısından bir bakıma şans oldu.

Ohannes..

imhoteb

Aktif Üye
Tepki
46
Bisiklet
Salcano
Allahım ya arkadaşım neden bu kadar boy sevdasına düştüğünü bi açıklar mısın Allah aşkına fazla uzun insanların ömürleri kısa olur 1.80 boy da az değil daha ne istiyorsun?

HarryBlade

Daimi Üye
Tepki
46
Motocross için ..Bacaklarım yere değmiyor..Gerçi motorum bile yok ama bir gün olucak elbet..Başka bir sürü şey için ..
Benim ömrüm kısa olsun , bisikletle uzatırım..

• Beğen
Tepkiler: imhoteb

atahualpa

Üye
Tepki
19
Kardeşim, (32 yaşındayım o yüzden böyle söylüyorum) 1.80cm boy iyidir ki sen bence en az 1.85-1.90 aralığında bir boya sahip olacaksın. Ayrıca motocross motorunda ayağın nasıl yere değmiyor anlamadım. Benim bindiğim tüm motocross motorlarında neredeyse dizim yere değiyordu. Sen endurolar ile karıştırıyor olmayasın motocross motorlarını. Motocross motorları neredeyse 13 lük bisiklet kadar alçak motorlardır

• Beğen

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Bisiklet boy uzatmaz, ama kısaltabilir (çok az da olsa) tabii bacaklara çok aşırı baskı uygularsanız, Muammer Yıldız boyunun biraz kısaldığından bahsediyordu bir ara ;)

• Beğen

imhoteb

Aktif Üye
Tepki
46
Bisiklet
Salcano
motocross da ayağın yere değmiyor mu??? o motorlar zaten minicik ben binsem benim bile zar zor olsa da değer yane

HarryBlade

Daimi Üye
Tepki
46
@imhoteb
Minicik mi?
Değiyor da parmak ucuyla 600 lük enduroya binebiliyorum..
955 mm sele yükseliği diyor CRF 450 için...

Bir sürü isteğim var uzamak için :)

atahualpa

Üye
Tepki
19
Endurolar ile Motocross ları karıştırma birbirine. Sen Endurolardan bahsediyorsun. Motosiklet tecrüben ne kadar ki 600cc lik motor kullanmaktan bahsediyorsun. Du bakalım daha. Motosiklet konusu ayrı bir konu bilahare tartışırız.

HarryBlade

Daimi Üye
Tepki
46
CRoss makineler daha yüksek..Motor konusu sorun olmaz..XT600 var hayalimde almak istediğim..Arkadaşımda var verdi sür diye aman dedim düşürürüm falan boş ver..Onun haricinde 125 lik ybr sürdüm 1-2 kez..

Motor tecrübesi olarak 3 sene olucak motor üstünde geçirdiğim zaman tahmini 10 bin km yaptım.. :) [Çok az diyeceksiniz ehliyetim yok , salı pazarı gibi trafiğe kapalı alanlarda ]

imhoteb

Aktif Üye
Tepki
46
Bisiklet
Salcano
yaptığın çok tehlikeli birşey bilmem farkında mısın eğer dediğin gibi 3 senedir motorun üzerindeysen ki 13 yaşa denk gelir bu seni fazla başıboş bırakmışlar demektir 17 yaşına gel ehliyetini al o zaman boyun da uzar motora da düzgünce binersin

• Beğen
Tepkiler: Joseph K

HarryBlade

Daimi Üye
Tepki
46
Başı boş bırakmak mı?
10 yaşındaki çocuk cross yapmaya çalışıyordu.. ;)

8. sınıfta , herkes sürüyor diye öğrendim..Bu seneyide düşe kalka bitirdik..

HarryBlade

Daimi Üye
Tepki
46
Acaba tarzan gibi biryerlerden sallansam birşeyler değişir mi ? :D

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
@HarryBlade

Karakovan Balı +Polen +Arısütü +Zencefil +... falanca karışım yaptırabilirsin, 13 yaşımda 1.36ydı boyum, şimdi 1.79um. 65-155ytl arası fiyata yaptırabilirsin, kavanozda etraı güneş almıycak biçimde folyolanıyo, günde 1 kaşık alıyosun, inanılmaz faydası var. Karakovan balı 3. sırada en kuvvetli baldır, 1.si anzerdir ama önerilmez genelde, çünkü çok ağırdır ve sarhoş edebilir, fazlası komaya sokabilir deniyor. 1 kaşıktan fazla alınmaması gerekir yalnız bu karışımların. 1.5ayda tüketiceksin, çok sağlamdır ve doğaldır da bu konuda emin olabilirsin. Sporun olucak kesinlikle, bisikletle boy uzamaz, zaten denize yakın yerde oturuyosun, imkanın var bence iyi değerlendir, en iyi spor yüzmedir, çünkü vücudunun her yeri çalışır, bisiklet tempolu yürümek veya koşmak kadar fazla efor sarf ettirmez.

Bir de basket oynayabilirsin, yüzersen çok faydalı olur dediğim gibi,

yüzme imkanım olmadığı için burda, basketi de sevmediğimden futbol maçlarında kalecilik yapıyodum. Bariz uçuyodum kalede, sağlam kurtarışlarım olurdu hep. Kafaya koysaydım lisansım olabilirdi gayet çok rahat ama eğitimi tercih ettim.

Sahinoz

Forum Demirbaşı
Tepki
161
İsim
Ahmet Sahinoz
Sokakta bilmem gördünüz mü, incecik kavak gibi up uzun çöp toplayan adamlar, çingeneler vs. Bu insanlar çok mu dengeli besleniyor, basket mi oynuyor, sizce uzamak için ne yapıyorlar??

Ben inanıyorum ki, bu iş tamamen genetik, eğer çok ciddi bir kıtlık yoksa, insan normal yaşayacak şekilde besleniyorsa, ister basket oynasın, ister süt tankını kafaya diksin, uzayacağı boy değişmez.

NBA'de hiç mi kısa adam yok? Basketçiler genel olarak uzun evet, ama bu demek değil ki basket oynayanlar uzuyor, değişik şekilde düşünürsek uzun olanlar basketbol oynuyor ve başarılı oldukça yükseliyor (istisnalar hariç).

Afrika'daki zenciler, uzun uzun adamlar, çok da zayıflar ayrıca, bu insanlar her gün süt mü içiyor hiç sanmıyorum, tonla fakir ve uzun insan var, sadece bu bile olayı kanıtlıyor. Tamam bilimsel bir kanıt değil ama durun ve düşünün, bence siz de kabul edeceksiniz..

Ve ben size soruyorum, şunu şunu yaptım uzadım diyenler, onları yapmasanız da uzamayacak mıydınız? Bunu nasıl bilebiliriz ki sanki yemiş de uzamış gibi iddialarda bulunalım? Ancak tek yumurta ikizleri arasında beslenme farkından dolayı bir boy farkı oluşuyorsa, ve bu fark en az 10 adet ikizlerde doğrulanıyorsa buna inanabilirim, eğer böyle bir deney yoksa iddia ediyorum ki boyunuz sadece genetiktir!

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
ben burda tartışmak için yazmadım, önerdim sadece, isterse kullanır isterse kullanmaz, ben burada bunun geçerli olup olmadığını tartışacak değilim.

hem ben zaten kesin uzarsın demedim, faydası olabilir diyorum.13 yaşındaydım ben de o zamanlar 1.36ydım diyorum ben yalnız, zamanında belli masraflara girildi ve işime yaradı, 1-2 sene sürekli kalecilik yaptım maçlarda.

Oldukça begeniliyordum maçlarda oynarken başarılıydım da, yaşım müsaitti hatta, bu boya kaç yılda oldu bunları bilmiyorum ama 2-3 sene sonunda tatmin edici boya varmıştım zaten,

tabi 2-3 sene almadım ben bu karışımdan,

sadece toplam 5-6 ay kullandım bu karışımı.

düzenli olarak da almadm,pahalıydı ve mümkün olduğu zamanlar alabilmişimdir.

Bununla beraber yaptım sporumu, genetik olayına değinmek gerekirse tabiki bi yerden sonra uzayamadım, ailede en uzun benim, benden sonra en uzun kişi babam, o da 1.70m, keşke benim boyumda olsaydı ben 1.90larda olabilirdim diyorum. Ben doktor veya şifacı ağzıyla konuşmuyorum, neticede polen-arısütünün faydası olduğu çok iyi bilinir.

Ergenlikte doping etkisi sağlar, boya faydası olmasa da gelişim için inanılmaz etkisi olduğundan eminim. Herkes alamaz zaten bunu, yetişkinlerde şeker riski var, çocuklar için ideal bu dediğim. Enerjisi oldukça yüksek bir karışım bu, ve 165ytlye yaptırabileceğiniz 800gramlık o karşımdaki arısütü miktarı sadece 80gr.Kadıköyde eta bal var inanmıyorsanız gidersiniz benim bahsettiklerimi aynen sorarsınız ve fiyatları da danışırsınız, dün oradaydım çünkü. Ben çocukken, 35ytlye yapılıyodu iyi hatırlıyorum.

Ben değdiğini düşünüyorum şahsen. Çocukluk fotograflarımı göstermek isterim bir gün uygun olabilirse, koltuklardan kısaydım resmen. Ben reçete falan yazmıyorum, başkaları tarafından yanlış anlaşılacak biçimde polemik yaratılmazsa sevinirim, ben sadece kendimde uygulamış ve memnun kalmış birisi olarak bu kardeşimize bir öneride bulundum.

Allah akıl, fikir vermiş kendisine, kullanması da ona kalmış, bu herkes için geçerli zaten bir öneride bulunurken. Ben denedim faydasını gördüm dediğinde herkeste aynı etki kesinlikle olacaktır demiyorum, kısaca bu boyutlara saptırılsın istemiyorum. Herkes nasıl öneride bulunmuşsa, aynı şekilde ben de yazdım yazacağımı ve bitmiştir yani bu kadar.

Afrikadaki 6 yaşındaki çocuk seninle aynı fiziksel özelliklere sahip dersem yalan olmaz, oradaki çocuklar yaşça bize göre yaşça daha büyük görünüyorlar bulundukları yere bağlı olarak.

1.36dan şu anki boyum 1.79a kadar uzamış olmanın farkından bahsediyorum ben yalnız, %100 bu yaptıklarıma bağlamadım zaten, ergenliğin etkisinde zaten uzayacaktım ama daha randımanlı oldu diyebilirim.

bunun içerisinde bulunduğunuz bölgenin rakımı, oksijen miktarı, beslendiğiniz gıdaların yapaylığı veya doğallığı, bir de sizin hareket durumunuz gibi çeşitli şekilde dallandıkça dallanan yollar üzerinde çoğalan faktörleri var.

Rakımı çok yüksek illerde yaşayan insanların boyları kısa olur genellikle, ben Erzurumluyum ve orada çoğunlukla gözlemlediğim gibi de öyle, bu da oksijenin ağır bir gaz oluşu ve yükseklerde fazla bulunmayışıyla ilgili.Bir de rakıma göre basınç etkisiyle alakalı bir şey.

misal ki kirli havasıyla yaka silktiren istanbuldan çıkıp da karadenizde (başka bölge de olabilir, yeter ki oksijeni bol olsun, marmaris tarafları da olur..) yeşilliklerin arasında mis gibi temiz havaya hakim bir yerde olup da yediğiniz doğal besinlerin etkisinde yaşamış olmanın etkisinde gelişiminizin büyük ölçüde fark etmesi daha olasıdır.