Bostancı - Kartal Sahili Bisiklet Yolunu Kaybetmeyelim

evrenozbilen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.141
İsim
Evren
Bisiklet
Scott
Merhaba,

Daha önce bu konu açıldımı bilmiyorum ama Bostancı - Kartal sahili bisiklet yolunu kullanan o kadar çok az bisikletli var ki, deyim yerindeyse; burayı kaybetmek üzereyiz.

* Mangalını bisiklet yolu üzerine kurmuş insanlar,
* Çocuk arabasını bisiklet yolunda gezdiren aileler,
* Hediyelik eşya satan, seyyar satıcılar,
* Umursamaz tavırlarıyla illaki bisiklet yolunda voltalayan delikanlılar,
* Yine umursamaz tavırlarla yavaş ilerleyen, üstüne üstlük çocuklu aileler,
* Yürüyüş ve koşularını sanki bisiklet yolu onlara tahsis edilmiş özel alan, bir platform sanan insanlar tarafından işgal edilmiş durumdadır.

Bunun üstüne biz gibi bisikletliler artık bisiklet yolunu tamamen gözden çıkarmış şekilde 'slalom' yaparak, bisiklet yolu harici her yerde sürmekteler. Neden kardeşim? Sana tahsis edilmiş bir yolun var ve bu yolda sürmelisin. Zilini çalmalı, uyarılarda bulunmalı, bisiklet yoluna sahip çıkmalısın!

Allah korusun bisiklet yolu harici bir yerde birine çarpsan, hiçbir şekilde hak iddia edemezsin.

Demem o ki arkadaşlar; Bostancı - Kartal sahil tarafı rotalarımızı sıklaştırıp, toplumda 'burada bir bisiklet yolu var ve burayı bisikletlilere bırakmalıyız' mantığını oturtturmalıyız. Aynı Maltepe - Bostancı sahil şeridi bisiklet yolu gibi bu algıyı oluşturmak elimizde. :in:

İyi günler.

Scudo
Tepki
23
İnanın bu yol için bende çok mücadele ettim ve etmekteyim. Burada çözüm , Kanunun belediyenin ve devletin bizden yana çıkması gerekiyor .
Bu üçlemede
Kanun bizden yana bize o yolu tahsis ediyor
belediye hiç ilgilenmiyor oralar ne büyükşehirin nede ilçe belediyelerinin diye bir savunmaları var
Devlet se hiç ortada yok, polis hiç bir olayda taraf olmak istemiyor ,Müdahele etmek istemiyor ( birde akıl veriyor git mahkemeye diye )

Buradan çıkan mahkemeye gitmek gibi gelsede mahkeme ispat etmeniz çok zor ve çok uzun olduğu için

ÜZÜLEREK SÖYLÜYORUM DURUM BU...

GökhanRR

Daimi Üye
Tepki
138
Fenerbahçe yat limanının yanındaki bisiklet yolundan son zamanlarda geçenler vardır,şu an oradaki kokudan da haberleri vardır sanırım,bu nasıl bir koku aman tanrım,bir talihsizlik sonucu yolu düşmüş turistlerin ağzı açık kalmış,hayretler içerisinde sudaki pislikleri ve kokuyu seyretmeleri yanaklarımda al al bir utanmaya sebep oluyor her geçişimde,bu nasıl bir belediyecilik anlayışı,zihniyeti değiştirmek lazım bunun kökü de eğitim ile kurutulur,elin oğlu uranyumla uğraşır zavallı ülkem şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar ile..!

serdargecu

Aktif Üye
Tepki
36
Bisiklet
Ghost
selam herkese,

bence ortak bir dil geliiştimek lazım, bisiklet yolundakileri uyarmak için mesela:
BİSİKLET YOLU!
DİKKAT BİSİKLET!

gibi bişeyler ve bu bir slogan haline gelmeli, insanlar on kere duyunca öğrenirler inşallah,
dün akşam küçücük çocuğunu bisiklet yoluna bırakan bir aileyi durdum uyardım hayır çocuğa yazık..

kolay gelsin herekese..

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
Ben airzound kornami cala cala gidiyorum... hem korkuyorlar bir sey soylerlersede bisiklet yolundasiniz diyorun susuyorlar.

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
O yolda bisikletlerin az olduğunu düşünmüyorum ama yayalar gerçekten çok dikkatsiz

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
1.971
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zaten göstermelik yapılmış. Yola yakın olanlar da araba park yeri olarak kullanılıyor. Bu ülkeye gerçek anlamda bisiklet kültürünün yerleşmesi için iyimser bir tahminle 500 yıl lazım...
Tembel milletiz vesselam!..

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Bostancı - Pendik hattındaki bisiklet yolunu işgal eden ergen ve yetişkinleri bertaraf edip bisiklet yolundan uzaklaştırmak oldukça kolay ama asıl sorun anaları babaları tarafından başıboş bırakılmış ve nerede ne yapacağı belli olmayan ufaklıklar. Onlar söz konusu olunca insan ne yapacağını bilemiyor.

evrenozbilen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.141
İsim
Evren
Bisiklet
Scott
Ben yürüyüş alanı boş olsada inadına oradaki insanları bisiklet yolundan uzaklaştırmak için uzaktayken zil çalıyorum. Eğer hala anlamıyor ve devam ediyorsa, 'bisiklet yolu' diyerek yanından geçiyorum. Ama ben bunu söylerken bir bakıyorum bir başka bisikletli yürüyüş yolundan geçip gidiyor. hal böyle olunca hiçbir iddiam kalmıyor.

Bu hattın az kullanılması kıyaslamasını Bostancı - Fenerbahçe güzergahına göre yapmıştım.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
bakırköyde farkındalık turunda bisiklet yolu üzerine mangal yapanlara yanından geçerken
+burası bisiklet yolu...
dediğimiz her 10 kişiden 9 u
- ee napalım
diye cevap verdi.
ne kadar sahip çıkarsak çıkalım. mangalcılarda sahip çıkıyor.

Tepki
8
Bisiklet
Merida
@c. kırmızı

Bu tavırla mücadele etmeye ne sayın yeter, ne de ahlakın..

evrenozbilen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.141
İsim
Evren
Bisiklet
Scott
Ben inanıyorum ki, bu güzergahta daha fazla bisiklet trafiği olsa; çok daha rahat bir 'farkındalık' oluşacak. Çünkü tehlike altında oldukları algısı artacak. 15-20 dk arayla geçen bir bisikletli o yolun bisiklet yolu algısını maalesef oluşturamıyor.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@barisgorgun

bişey anlatmaya çalıştın ama ben anlayamadım. daha açık olurmusun

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
@c. kırmızı
Demek istemiş ki; bu zihniyetteki insanlarla ne kalabalık olarak ne de saygısızca, onların anlayacağı dilden davranarak bir şey anlatamazsın.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
istanbul büyük şehir belediyesi ve diğer tüm belediyeler
bunlar niçin var ?
bize hizmet için ,bir iktidar partisi ve muhalefet bence ikisininde bisiklet kültüründen haberi yok,bağdat caddesi ana karteli büyük şehire ait ne yaptılar oraya ,bostancıdan kadıköy istikamete göztepede solda logoları silinmiş bisiklet yolu var idi, itiraz edildi ve işlevi kalmadı,aynı şekilde kadıköy istikametten marianın sahilinde dangılı düngül bisiklet yolu bi zahmet orayı düzeltseler iyi olur ,sonra marinada biter bisiklet yolu park içinde devam etmez ve hatta bisiklet yasak tabelası var ama park içinde bisiklet koyma yeri var bu ne perhiz bu ne lahana turşusu,bostancı-tuzla bisiklet yolunda arac giriş yolu var olmayacak idi.sağa park eden bi sürü araç ,bu vatandaşlara mangal yapılacak yerleri gösterecek olan büyük şehirdir ,neden caddebostan -fenerbahçe arasındaki bisiklet yolunda mangalcı yok , orada oturanlar aynen şikayet ediyorlar beyaz masaya, ayrıca aracından uzak kalmak istemeyenler aynen bostancı-tuzla arası bisiklet yollarını işgal ediyorlar ,ben kasımda-aralıkta yani kış-aylarında bisiklet yolunda keyif yapıyorum ayrıca kışın belgrad ve aydos güzel,tek mangalcı yok,hele şile tekede tek araç yok,

Tepki
8
Bisiklet
Merida
@c. kırmızı

yazı konuşma gibi olmuyor tabi bazen, yanlış ifade ettiysem affola..
kastım şu; sizin bizim gibi kişilerin diyalog yoluyla halletmeyi tercih edebileceği meseleler, bu tavrı gösterenlerce genellikle kaba kuvvetle ele alınır,
ki oraya spor yapmak, bisiklete binmek için gitmiş birisinin en son isteyeceği şey böyle bir durumla karşı karşıya kalmaktır..