Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bostancı - Kartal Sahil Yolu Kullanıcıları Dikkatine

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Y. Serdar Güler tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Y. Serdar Güler

Y. Serdar Güler Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba,

Bildiğiniz gibi sahil yolunda bisiklet sürmek özellikle Kartal tarafında mangalcılar ve biisklet yolunu ihlal eden yayalar yüzünden gün geçtikçe daha da riskli ve sevimsiz bir hal alıyor. Biz de arkadaşlarla belediyenin dikkatini bu noktaya kaydırabilmek adına bir çeşit çalışma başlattık. Kartal Belediyesi'nin internet sitesinden "talep, öneri ve şikayetler" bölümüne ( http://www.kartal.bel.tr/tr/mavimasa/TalepOneriVeSikayetler.aspx ) şikayetlerimizi ilettik.

Bu güzergahı kullanan kullanmayan dostlarımızdan ricamız bizlere destek olunmasıdır. Mangal dumanından, bisiklet yolunu işgal eden yayalardan, belediyenin çöp torbalarını bisiklet yoluna bırakan çalışanlarından ve aklıma gelmeyen daha bir çok konuda sizler de problem yaşıyorsanız eğer lütfen destek olun ve linkteki bölüme şikayet kaydınızı girin.

P.S: Benim ilettiğim mesajı görmeniz için ekliyorum aynı şeylerden bahsetmemiz daha dikkat çekici olur diye.

Sayın yetkili;
    Öncelikle Ankara’dan henüz gelmiş biri olarak; toplumu kucaklayan, sosyal bir toplum elde etme gayesini taşıyan, yeşillik sevdalısı belediyecilik anlayışınızdan ötürü sizlere teşekkür ediyorum. Ben 26 yaşında bir bisiklet sevdalısıyım. Yaklaşık 2 haftadır da Kartal-Bostancı sahil yolunda bisiklet sürmekteyim. Gün geçtikçe çığ gibi büyüyen ve artık gerçekten önlem alınması gereken birkaç problemi dile getirmek istiyorum. Bildiğiniz üzere Kartal sahil yoluna aileler piknik yapmak üzere intikal ediyor ve piknik esnasında birçoğu mangal yakıyor. Son zamanlarda havaların da ısınmasıyla birlikte mangal yoğunluğu o kadar arttı ki artık her 2-3 metrede bir boğucu mangal dumanına maruz kalınıyor. Bu dumana maruz kalan sadece biz bisikletçiler de değiliz, sahile yürüyüşe gelenler, çocuğuyla gezintiye çıkanlar, spor yapanlar ve hatta pikniğe gelen ailelerin kendileri de bizimle aynı dumanı soluyor. Bu durumu biz bisikletçiler adına daha da tehlikeli yapan kısım ise dumandan ötürü önümüzü göremiyor olmamız . Artık durum o kadar vahim bir noktaya gelmiş ki bisiklet yolunda bile mangal yapanlar var. Bunun yanısıra yayalar sürekli bisiklet yolunu işgal ediyor, bisiklet yolundan geçerken yaklaşan bir bisiklet var mı diye kontrol etmiyor, bisikletlilerin sesli ve ışıklı uyarılarına aldırış etmiyor. İnsan faktörünün dışında bir de bisiklet yolunu engelleyen ağaç dalları var. Bazıları o kadar yere yakın ki bisiklet yolunda devam etmeniz imkansız, mecburen yaya yolunu işgal ediyorsunuz. Tüm bu etmenler hakverirsiniz ki kaza riskini inanılmaz arttırıyor.
    Bu problemlerle ilgili benim şahsi önerilerim:
    1) Bisiklet yolu çizgileri yenilenmeli ve bisiklet yolu üzerindeki bisiklet baskıları daha sık aralıklarla yinelenmeli, ayrıca o bölümün yalnızca bisikletlilere ayrıldığı gene sıkça yinelenen bir uyarı yazısıyla vurgulanmalı.
    2) Ağaç dalları ortalama bir bisikletçinin geçebileceği yüksekliğe kadar budanmalı.
    3) Sahilde mangal yakmak ne kadar çevreci bir yaklaşımdır bilemiyorum, yasaklanmalı kesinlikle. Yasaklanamıyorsa bile kontrol altına alınmalı, dumanını herkes solumamalı, burası hepimizin sahili, kimse kimsenin hakkını ihlal edemez.
    4) Zabıta ekiplerini bir kere devriye atarken gördüm ve bu devriyede nelere dikkat ettiklerini pek farkedemedim. Zabıta ekipleri denetimlerini sıklaştırıp, bisiklet ve yaya yolunu işgal edenlere, kontrolsüz mangal yapanlara karşı uyarıcı olmalı.
    İlginiz için şimdiden teşekkür ederim, umarım bir gün birlikte daha temiz ve güvenli bir sahilde pedallarız:)
    İyi çalışmalar.

adrock, Rehavet, Oguz_ ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  2. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Dün öğleden sonra o güzergahtan geçtim, her zaman ki rezil durum devam ediyordu. Hani et pişirirsiniz anlarım ama, o koku birbirine karışınca ortam dayanılmaz bir hal alıyor.

Sırf bu yüzden sabah erken tur'a çıkmaya çalışıyorum. Bu arada Maltepe tarafında ki yeni yapılan yer de mangal yakmak yasaklanmış diyorlar, doğru mu bilemiyorum!

Y. Serdar Güler bunu beğendi.
  3. Y. Serdar Güler

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bana kalırsa orada serbest bırakıp diğer yerleri yasaklasınlar en azından iç tarafta kaldığı için dumanını solumayız. Kartal'a geldiğimi artık mangal kokusundan anlıyorum :)

ihtiyar bunu beğendi.
  4. Uzbay YELCE

Uzbay YELCE Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yeni yapılan yerde bildiğim kadarı ile yasak. Fenerbahçe taraflarında böyle bir şey yok. Ama küçükyalıdan sonra (küçükyalı dahil) insanlar bisiklet yollarında mangallar araçlar.. Her şey bisiklet yolunda biriyle kavga edicem en sonunda..

5. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Maltepe deki yeni yapılan yerde mangal yapılmıyor,cumartesi oradaydık.

6. volkan a

volkan a Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    istanbullu bisikletçilerin bitmez çilesi :) sabah erken saatte çıkıp öğlen dönün, yoksa keyif için çıktığınız turu sinirden kafayı yiyerek bitirirsiniz. mangalcılar ayrı, sürücüler ayrı, patenciler ayrı dert. bunların hepsini hallettik diyelim, bisikletliler ayrı dert.
    bisiklet yolunu göz kararı ikiye bölüp, yolun sağından gitmekten aciz, ileriden gelen var mı diye bakmadan önündekini sollamaya çalışan, yandaki çimenliklerden uçarak bisiklet yoluna dalış yapan vesaire vesaire...
    bunların hepsini yaşadım, defalarca ciddi kazalar atlattım.
    ve pes ettim, bisiklet yoluna hiç girmiyorum. sabah erken saatte çıkıp araç yolunun sağından gidip dönüyorum.
    bu da riskli mi? evet. ama istanbul böyle ve bunun dönüşü yok. kırk katır veya kırk satırdan başka seçenek yok.
    20 milyonluk şehirde nefes alacak alan o kadar az ki haftasonları herkes aynı yerlere yığılıyor.

Özgür R ve Y. Serdar Güler bunu beğendi.
  7. Y. Serdar Güler

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Ben inanıyorum ki 10-15 kişi şikayet maili atsa belediye sessiz kalmaz bu duruma. Belki iyi niyetli düşünüyorum ama sesimizi duyurmak için bir yerden başlamak gerekiyor.

Hasan Tunalı bunu beğendi.
  8. Y. Serdar Güler

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Kartal Belediyesi'nden yanıt aldım. Mesajın içeriği şöyle:

Kartal Belediyesi Mavi Masa Birim Notu:
    Sayın Yakup Serdar Güler, Sahil şeridi, Ana Arter kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi görev ve yetki alanında kalmaktadır. Ana Arter alanlarında İlçe Belediyesi’nin yasal olarak görev ve yetkisi bulunmamaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi web sayfasından Beyaz Masa başvuru formunu doldurarak talebinizi iletebilirsiniz.Mail adresi: ibb.gov.tr Telefon : 153 Bilginize sunar,iyi günler dileriz. Saygılarımızla, KARTAL BELEDİYESİ MAVİ MASA

Bu yönlendirmeye istinaden başvurumu büyükşehirin sitesinden yineledim https://crmweb.ibb.gov.tr/WebForm1.aspx

Onur Kuzik bunu beğendi.
  9. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Tam orası Büyükşehir'in sorumluluğunda diyecektim ki, Kartal Belediyesi zaten cevabı vermiş.

Twitter'da @ibbbeyazmasa adresine yazarsanız cevap almanız hızlanır, oldukça aktif kullanıyorlar.

10. Y. Serdar Güler

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Hemen yazıyorum. Artık gına geldi premium rush'taki gibi belime kalın bi zincir dolayıp gezicem yakında :)

[​IMG] [​IMG]

BetitoXXY, Sinan Ş ve Antares bunu beğendi.
  11. suat06

suat06 Aktif Üye

Seviye:
    haftasonu kaldırıma çıkıp bisiklet yoluna parkeden araba bile olabiliyor. bir yanlışlık gördüğünüzde fotoğrafını çekip Beyaz Masa'ya gönderin. hem daha iyi bir netice cıkabilir.. bir daha kaldırımda araba görürsem fotoyu polise vermeyi düsünüyorum. Plakasından cezayı koysunlar..

Y. Serdar Güler ve Antares bunu beğendi.
  12. Y. Serdar Güler

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Twitter'dan da yazdım ama cevap çok politik. Bi görelim neymiş ne değilmiş öğrenelim gayreti yok, çözüm odaklı değil.
    Abi hazır doldurduğun koca bir alan var zaten sahilde koy bu mangalcıları oraya kendi dumanlarında boğulsunlar bizi zehirlemelerine neden göz yumuyorsun anlamıyorum ki

13. suat06

suat06 Aktif Üye

Seviye:
    10 dk önce Twitterdan Beyaz Masa'ya bu konu ile ilgili yazdım ve hemen cevap geldi.. Cevabı sizinle paylaşıyorum...

Para cezası kesemiyoruz ekipler uyarıyor diyor. Dedigim gibi yanlışlıkları hele ki arabaları fotoğraflayıp tekrar Beyaz Masa'ya atarsak belki bir düzenleme yaparlar ceza uygulanabilir..

14. Y. Serdar Güler

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Aynı cevabı ikimize de göndermişler:) Bence bastırmak lazım çözüm bulunana dek. Bee fotoğraf çekimlerine yarından itibaren başlıyorum.

15. D.Cengiz

D.Cengiz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Selam, belediyeye ben de araçlarla ilgili şikayetimi iletmiştim, aynı beni de beyaz masaya yönlendirdiler. Başlarından savmak için yapıyorlar bence. Ben kesinlikle inanmıyorum sahil yolunda mangalı yasaklayacaklarını. Diğerlerini geçtim.

Bence beyaz masadan ancak kara masa çıkar kimse kimseyi takmıyor bu ülkede, yazık.

------------------------------------------------

Bir de alt kısma "sizin için çalışıyoruz" yazmışlar....

Evet, bizim için çalışıyorlar.
    - Sahil yolunda ana caddeye park eden araçları mı dersin....
    - Mangal yakanları mı dersin....
    - Caddede minibüslerin korna seslerini mi dersin....
    - Bisiklet yoluna usulsüz park edenleri mi dersin....
    - ++++++

ve bunun gibi birçok şikayet dikkate alınmıyor, sonra bizim için çalışıyorlar!

Y. Serdar Güler bunu beğendi.
  16. Ömer E.

Ömer E. Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Dün oradaydım, metrekareye bir mangal düşüyor, nefes alınmıyor. Geçiş yolları arabalar tarafından kapatılmış. Herkes bisiklet yolundan yürüyor, rezalet. Hafta sonu gitmemeye karar verdim.

Bisiklet yolunu unumrasayacaklarını sanmam zira ana cadde çift sıra park yeri olmuş, trafiğe etki ediyor. Önemseseler onu çözerler. Maalesef umutsuzum.

17. Tunakan Önen

Tunakan Önen Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Dün idealtepe sahil yolu neydi öyle ya insan desen ayrı sorun mangal desen ayrı sorun.

18. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Belediyeler bizim dışımızda herkes için çalışıyor! Bu manzara geçen hafta'ya ait, yalnız 1 hafta da daha fazla çöp bırakılmış ve çok daha beter bir halde dün de çöpler aynı yer de duruyordu.

19. Y. Serdar Güler

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Dün monoton güzergahım yerine Kartal sahilden Pendik istikametine sürmek istedim. Fakat Bülent Ecevit Kültür Merkezi civarına geldiğimde karşılaştığım manzara resmen beni deli etti. İnsanlar araçlarını o kadar nizamı bir şekilde ardı sıra dizmişler ki bisiklet yolunu kullanmanız imkansız. Dayanamadım 155 'e şikayet ettim. Ekip yönlendirileceğini söylediler ama pek inandırıcı gelmedi. Nitekim 40 dk beklememe rağmen herhangi bir ekip otosu göremedim. Bu yüzden fotoğraflarını çekip internet üzerinden şikayetçi olmaya karar verdim. Sizler de böyle durumlarla karşılaştığınızda en azından bi 10 dk ayırıp şikayetçi olun. Kurallara uyma konusunda milletimizi cezalandırmadan bilinçlendirebilsek keşke ama maalesef herkes kendince çok haklı bu memlekette...

Daha fazla konuşmayıp yorumu sizlere bırakıyorum:

[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

20. Antares

Antares Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Fren kollarına dokunmadan bisiklet sürebilmek istiyorum ben!
    Artık şehir içinde bisiklete binmenin tadı kalmadı.. Sabah çok erken saatlerde binebiliyorsanız süper veya en güzeli hafta sonları şehir dışı turlara katılmak.

Tunakan Önen bunu beğendi.