Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

boşluk mu var?

Konu, 'Tekerlekler' kısmında kalpe8 tarafından paylaşıldı.

1. kalpe8

kalpe8 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    merhabalar,

tecrübeli arkadaşlardan bir konuda yardıma ihtiyacım var. dün arka lastiğimi söküp tekrar takmam gerekti. lastiği iyice sıktım, diskfrene de sürtünme yok. gayet güzel dönüyor.

Ancak takılıp sıkılmış komple tekerleği elimle kontrol ettiğimde çok hafif bir boşluk (sağa sola oynattığımda 1-2 mm. oynuyor) var. Dağlar bayırlar geçtim ve sürüş sırasındaolda bir sıkıntım olmadı. sadece bunun normal olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Dağ bayırda yakalanmayalım.

Şimdiden teşekkürler

2. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    O boşluk zamanla bilya ve yataklara zarar verir. Başta bir sorun yok gibi olur ama sonra bir bakmışsınız tekeri çevirdiğinizde bir hırıltı geliyor göbekten... Ayrıca içine toz girip, içerdeki gresin hem özelliğini yitirmesine hem de dışarı kaçmasına sebep verebilir.

Göbek milindeki iç somunlar ne çok sıkı ne de boşluk kalacak kadar gevşek olmalı, tam ayarında sıkmalısınız.

kalpe8 bunu beğendi.
  3. Ayhan Cihangir

Ayhan Cihangir Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet geçenlerde kardeşimin bisikletine bakım yaparken benimde başıma geldi, ön tekerde. Bilyaları komple çıkardım gresini yeniledim, dizdim. Göbek mili somununu fazla sıkınca teker dönmüyor gevşek bırakırsanda sizdeki gibi boşluk oluşuyor. Serden arkadaşımın dediği gibi tam ayarında sıkmak lazım tabi bu somunları sabitlemesi içinde ayrıca bir somun daha oluyor, onları güzel sıktıktan sonra monte edince sorun ortadan kalkıyor.

kalpe8 bunu beğendi.
  4. kalpe8

kalpe8 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    şimdi işi bilen bir arkadaşlar konuştum. Eğer o boşluk çok fazla değilse sıkıntı olmaz ancak zamanla artarsa dediğiniz gibi sıkılaştırma ayarı yapmak gerekirmiş.

Yine de yaptıracam bir ayar.

5. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Eğer o boşluk sıkıntı olmaz diye es geçerseniz emin olun belirli bir süre sonra büyüyecektir ve büyüdükçe daha hızlı büyümeye başlıyacaktır.Bir an önce ayarını yaptırın yaptırırken de izleyin çok zor bir ayar değil bir defa izlemeniz yeterli olacaktır.ileride kendi teker göbek bakımlarını kendiniz yapmaya başladığınızda zaten lazım olacak bir bilgi.

6. kalpe8

kalpe8 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    yok yaptıracağım zaten. bu şekilde kullanmak içime sinmiyor.

7. volkan koç

volkan koç Üye

Seviye:
    ayarını yaptırın bu şekilde bilya yataklarına zarar verir

8. djayo

djayo Forum Demirbaşı

Seviye:
    Arka göbği söküp , kaset mekanizmasını çıkarınız. Göbek yatağını parmağınızla kontrol ediniz. Çizilme , oyuk varmı bakınız. Eğer sorun yoksa gres yağını yenileyip bilyeleri koyup kaseti kapatınız. Sorun hallolacaktı

9. kalpe8

kalpe8 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    ilgili ekipmanlar bende yoktu. sağolsun Fatih yaptı. Hatta dişliyi bile temizledi. Pırıl pırıl oldu, daha önemlisi boşluk da kalmadı.