Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Boş gezmeyin!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Tuncay Üner tarafından paylaşıldı.

1. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhabalar...

Bir gun forumda boyle bir baslik acacagim aklima gelmezdi...

Bugun Koruköy civarindan Geliboluya annemin yazligindaki eksiklikleri tamamlamak icin bisiklet ile yola ciktim. Geliboludan eksik olan malzemeleri alip sirt cantama koydum ve yola ciktim. 25 km yolun yaklasik 23 km civarini katetmistim. Geliboludan alamadigim birkac seyi Korukoyden alip 2km uzaktaki annemin evine gidecektim.

Korukoyun girisinde bir ford transit acik kasa kamyonet duruyordu. Ben yanindan gecerken kornaya basti bende biseymi oldu diye durup ne oldugunu sordum. Nereden gelip nereye gittigimi ve nereli oldugumu sordular. (aracin icinde iki genc var 20-23 yaslari arasi) Bende herhalde merak ettiler kaskli falan gorunce diye hic garipsemedim. Eksiklerim oldugunu koyden tamamlayip eve gidecegimi soyledim ve bastim pedala. O sirada 15-20 metre uzaklasmistim ki arkamdan kufettiler. Umursamayip yoluma devam ettim.

Korukoyde islerimi bitirdim ve koyun ikinci cikisindan anayola baglandim. Yaklasik 1 km civari gitmistim ki arkamda bittiler. Dortluyu yaktilar, yanima yanasip beni yoldan cikarmaya ugrastilar ama beceremediler. Bu sirada ben ani hizlanip fren yapiyorum. Amacim aracin arkasina gecip sol taraftaki karsi seride gecmek. Ancak ben yavasladigimda onlarda yavasliyorlardi. Bu sirada yanda oturan cami acip beni sirt cantamdan veya bel cantamdan yakalamaya ugrasiyordu. 4-5 kere ugrasti ancak basaramadi. Surekli bana "dur, sana dur dedim duracaksin lan" tarzi bagiriyordu. Bende o sirada biseyler soyledim ancak adrenalinden hatirlamiyorum. Surucuye saga cek dedi. Bu benim icin firsat oldu ve aracin arkasina gecmeyi basardim... Boylece karsi seride gectim. Karsi seride gecince bisey yapamadilar. Benim hizimda sürduler ve surucu acayip acayip hareketler yapiyordu bir yaratik gibi. O adrenalin aninda nasil oldusa gulmeye basladim. :D

Daha sonra bir muddet boyle gittikten sonra biraz hizlandilar, ilerideki donusten donup bana dogru geleceklerdi sanirim. Ancak ben gelecegim yere geldim ve sol taraftan girdim..

Kissadan hisse sunu iyice anladim ki bizim ulkemizde bisiklet sureceksen "bos gezmeyeceksin."

Normelde biber spreyi tasiyordum ama bayagidir tasimayi birakmistim. Simdi yeni birtane alicam. Ayrica kucuk kompakt bir caki almayi dusunuyorum. Boyle aletlerle hic aram yoktur ancak benim hayatimi hice sayan magandalara karsi bir savunma sistemim olmasi gerekli...

2. Kaan Elitok

Kaan Elitok Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yakinlarda alkollu bir surucuyle yasadigim olaydan sonra bende boyle savunma araclari kullanmak gerektigine karar verdim, herkesin tasimasini oneririm basimiza ne gelecegi belli olmuyor.

Adem Tırpancı ve Tuncay Üner bunu beğendi.
  3. Selami53

Selami53 O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Geçmiş olsun,plakayı alsaydınız keşke.

Tuncay Üner bunu beğendi.
  4. Onur Özgün

Onur Özgün Aktif Üye

Seviye:
    Eceabat'ta mukim birisi olarak çok üzüldüm yaşadığınıza geçmiş olsun inşallah... Bende hep biber gazı taşıyorum yanımda (sele altı çantamda) ama kullanacak hiç bir pozisyonda bulunmadım. Bazı anlarda ise lazım oldu ama yanımda yoktu... Kullanmaktan da çekinmiyor değilim eğer kişinin astımı varsa ölme riski var. Kişinin yaptığı terbiyesizliği siz hayatınızla ödeyebilirsiniz yani. (hapishaneler, mahkemeler, sabıka)

5. Gökhan Ö.

Gökhan Ö. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Geçmiş olsun öncelikle.

Maalesef hayvanlar bile bunlardan daha insan... Plakayı alsaydınız keşke, gidip bana sataştılar derseniz bişe olmaz ama genede canlarını yakacak bi yol bulup yapabilirdiniz.

Biber gazı ve elektrik şok cihazı bence daha güvenli. Bazen çakı bende taşıyorum ama o adrenalinle bi işe yaramayacağını düşünüyorum. Zira bizlerin o magandalar gibi serserilikte, kesici ve delici aletler konusunda uygulamalı tecrübemiz yok.

Allah beterinden korusun ne diyelim...

6. Volkan Haşıl

Volkan Haşıl Yeni Üye

Seviye:
    Çok geçmiş olsun, maalesef sonu gelmiyor bunların.

7. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Geçmiş olsun.Olsun da itle köpekle dalaşmaya hiç gerek yok.Hadi biber gazını anladık da çakı çomak da nesi? Git bir sallama al,şöyle yarım metreliğinden zira kanun kaç santim batırdığına bakmaz;36 yıl yersin.Neden 24 değil de 36? Zira yanında kesici ve delici bir alet taşıdığında o iş planlı olur.Sonra basına da çıkar ve ben mahkemeye dilekçe yollayıp "Evet hakim bey,zaten kendisi de böyle şeylere yatkındı" derim;dememe de gerek yok bu forumda yazdıkların bizzat delil olur.

Şimdi bunlar elbette şaka.Senin de böyle bir yol tercih etmeyeceğini düşünüyorum.Bu tip insanımsılarla karşılaştığında dialog kurma "Allahın selamı ve bereketi üzerinize olsun,hayırlı yolculuklar " deyip belayı defet....Polisi ara,Babanı ara,beni ara ama çantandan başka bir şey arama.

8. hamibektas

hamibektas Kıdemli Üye

Seviye:
    Bisikleti sıkıştıran veya sırf tayt giydi diye dalga geçileni hatta dövüleni bile duydum fakat bunların yaptığı insanlık dışı. Ne denir bilemiyorum... Size de geçmiş olsun bu arada...

9. Kadir Altuntaş

Kadir Altuntaş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Tuncay Kardeşim geçmiş olsun,üzüldüm.Neyseki Piskopatlarla uğraşın daha kötü bir neticeyle sonuçlanmamış,Allah korusun,beterinden saklasın.Böyle zibidiler yolda bana da laf çarpmıştı.

Ey Memleket,Avrupa Birliği ha!.Artık ne zaman girersin bilemem?..

Tuncay Üner ve hamibektas bunu beğendi.
  10. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    geçmiş olsun iyiki karşıya geçebilmişsiniz inşallah bu iyi ayaklı hayvanların yaptıkları yanlarına kâr kalmaz kimseye zarar vermeyen insanlar ile neden uğraşırlar ne isterler anlamak mümkün başlarına gelecek elbet yakındır dua ediyorum da bizlerden olmasın biber gazı şart oldu artık hepimiz için

11. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Mesajlariniz icin tesekkur ediyorum.

Plakayi almak aklima gelmedi o anki sinir harbinden. Eger alsaydim belki birseyler yapilabilirdi.

Caki meselesine gelince dedigim gibi boyle seylerle hic aram yoktur hatta hayatim boyunca kesici alet tasimamis bir insanim. Bugun yasadigim olay benim bazi fikirlerimi degistirdi. Malesef dunya toz pemde degil hele bizim ulkemizde bu gibi mevzular unlendi artik.

Simdi durum bu olunca insan ister istemez dusunuyor, "ya beni yakasalardi?" ne olurdu? Derin bir dusunce kapliyor insani.. Bi yerden ufak bir ses birak bu isleri diyor. Surme bisiklet. Anca toplu tur olursa gidersin.. Ama boyle bir olaydan dolayi pesetmek gibi birsey benim kisiligimle, tarz ve uslubuma ters dusuyor.

Ne yapalim ozaman diye dusununce insanin aklina geliyor iste spreydir cakidir. Aslinda bakarsaniz bir cakiyi bir insana karsi kullanabilecegim dusuncesini zihnim bir turlu algilayamiyor. Belki kullanamayabilirimde... Ama en azindan yanimda olsun caydirici bir unsur olarak is gorur belki.

Allah kimsenin basina boyle bir sey vermesin. Bu durumu herkes kaldiramaz. Ben biraz rahat bir insan oldugum icin pek kafaya takmiyorum. Ama bir insanin bu olay karsisinda bisikletten sogumasi kesinlikle mumkundur. Ancak boyle anlatabilirim yasadigim trajediyi.

erendiz çetiner bunu beğendi.
  12. hamibektas

hamibektas Kıdemli Üye

Seviye:
    Gerçekten doğru Türkiye'de bisiklete gösterilen saygı yok gibi. Bizim milletimiz bisikleti mahalle arası araç veya bakkala gitmek için kullanılması gereken bir şey olarak gördüğü sürece bu iş bitmez. Sahil yolunda sırf trafik ve kasaplar yüzünden bisiklet güzergahımı değiştiren beni örnek alırsak sizin yaşadığınız olay gerçekten zor bir durum. Fakat insan ne olursa olsun bisikletten vazgeçmemeli tedbir alınabilir veya faklı çözümler bulunabilir ama sürmeyi bırakmak... Yok bence bırakılmamalı... ( Dediğiniz gibi dünya toz pembe değil... )

ömer korkmaz ve Tuncay Üner bunu beğendi.
  13. Gökhan Ö.

Gökhan Ö. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Böyle gerizekalı mahlukatlar yüzünden kendi hayatımızı sınırlamak, geri adım atmak bana yanlış geliyor.

Tekrar altını çiziyorum, biber gazı yahut elektrik şoku cihazı taşımak en mantıklı önlem. Bunları da öyle sırt çantasında yahut sele altı çantada taşımak bişe ifade etmiyor.

Mesela ben bi ara biber gazını bisiklet üzerindeyken tek hamlede, tek el ile sökebileceğim şekilde kadroya bantlamıştım. Hatta birkaç defa sökme alıştırması yapmıştım.

Görüntü olarak tabi göze batıyordu. Ama mazallah ihtiyaç anında saniyeler önemliyken ona ulaşamadıktan sonra bi anlamı yok taşımanın... Biber gazı olduğu anlaşılmasın,şüphe uyandırmasın diye şişesinin de etrafını siyah bantla bantlamıştım.

http://img542.imageshack.us/img542/5115/98142469.jpg

Savunma unsuru olarak kesici alet olayı işin hukuki boyutu bi yana zaten bisiklet ile uğraşacak kadar çağdaş birisinin becerip de kullanabileceği bişey değil bence. Hatta mazallah karşı tarafın eline geçerse belki darp ile kurtulunabilecekken olaydan, kendimizi yarayacak aleti temin etmiş olabiliriz.

ömer korkmaz bunu beğendi.
  14. Sercan Can

Sercan Can Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Plakayı almadıysanız bile olay yerini, olay saatini ve aracı tarif ederek 155, eminyetin sitesi veya dilekçe ile polise şikayet edin. Bu sizin vatandaşlık görevinizdir. Bugün size, yarın başkasına. Böyle serserileri şikayet etmediğiniz sürece sayıları artacaktır.