Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Borsada servet kaybettim (Orhan Gencebay-Röportaj)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Derya AKYILDIZ tarafından paylaşıldı.

1. Derya AKYILDIZ

Derya AKYILDIZ Onursal Üye

Seviye:
    Borsada servet kaybettim

Ağustos ayında borsada işlem yasağı getirilen ve suç duyurusu yapılan Orhan
    Gencebay'dan iddialara cevap

Geçtiğimiz ağustos ayında borsada işlem yasağı getirilen ve hakkında suç duyurusu
    yapılan ünlü sanatçı Orhan Gencebay, borsada sanılandan daha fazla olduğunu
    belirterek, "Borsada oynansın, ama bilerek oynansın" uyarısında bulundu. Borsada 1
    milyon dolar civarında zarar ettiği söylenen Orhan Gencebay, "Kaybım 1 milyon
    doların da üzerinde. Birikimlerimin önemli bir kısmıydı" dedi.

Gencebay, "6 yıl önce borsaya girdiğim para TL"de kalsaydı bugün çok daha iyi
    durumda olurdum. Ben bilmediğim için zarar ettim. Birgün inanıyorum ki borsamıza
    yatırımcıyı koruyan kurallar gelecek" diye konuştu. Orhan Gencebay, geçtiğimiz
    ağustos ayında Sermaye Piyasası Kurulu"nun (SPK) Tek-Art Turizm hisselerinde
    manipülasyon yaptıkları gerekçesiyle borsada işlem yasağı getirilenler arasında yer
    almasına da çok üzülmüş.

Gencebay, "By-pass oldum, ölümden döndüm üzülmedim, ama bu beni gerçekten çok
    üzdü. Yanlışım olduğuna inanmıyorum. Manipülasyonun ne olduğunu hálá tam
    anlayamıyorum" dedi. Sanat dünyasında 40"ıncı yılına giren ve kısa bir süre önce
    41"inci albümünü çıkaran Orhan Gencebay ile müzik yapım sektörünün yanısıra
    borsayı konuştuk.

Sanat hayatınızda kazandıklarınızı doğru yerlerde değerlendirdiğinize
    inanıyor musunuz?
    - Yanlış kararlar vermedim, ama daha iyi kararlar verebilirdim diyorum geriye
    baktığımda. Ama sanatçılar bu denli derin düşünemezler, düşünürlerse zaten işadamı
    olur, sanatçı olamazlar. Para gerçek sanatçılarda ikinci plandadır. Parayı düşünürlerse
    o zaman sanatını yapamaz. Sanat duygusallığa bağlıdır. Üstelik kazanıyorsa
    düşünecektir. Çoğu da kazanamıyor zaten. Ben istisna bir kişi olduğum için kazanç
    hanemde 39 yıldır vergi veriyorum. Yatırımlarım 450 albüme gitti. Başka iş kuramam,
    ne yapabilirim ki? Kazandığım ya mevduattadır ya dövizdedir. Ya gayrimenkule
    yatırmışımdır ya da 6 yıl önce kazayla girdiğim borsada oynamışımdır. Borsa bilerek
    girmediğim bir alan olduğu için çok zarar gördüm.

BORSAYA BİLMEDEN GİRDİM

Borsadan tamamen çıktınız değil mi?

- İşlem yasaklısı olduktan sonra tamamen çıktım. Sözkonusu Tek-Art hisselerim bloke
    edildiği için satamıyorum. Onlar duruyor. İşlem yasağım olduğu için diğerlerini satmam
    gerekiyormuş. Soruşturmanın sonuçlanmasını bekliyorum. Yanlışım olması mümkün
    değil. Ben 2000 yılı başında 17 Ocak"ta en yüksek dönemde almışım. Bilmeden
    aldım, arkasından büyük zarar gördüm.

6 yıldır borsada hiç kazandığınız olmadı mı?

- Başlangıçta koyduğum parayı aldım mı, katiyyen hiçbir zaman geri alamadım.

Ne kadar zarar ettiniz, 1 milyon dolar civarında bir rakam söyleniyor.

- 1 milyon doların da çok üzerinde. Benim birikimlerimin önemli bir kısmıydı.
    Bilmediğimiz bir işe girince böyle oldu. 6 yıl evvel her tarafta özel sektöre üretimde
    katkıda bulunun, hisse alın, katkıda bulunun diye herkes teşvik ediyordu. Ben de iyi
    vatansever olduğumu düşündüm ve param mevduatta duracağına borsada dursun diye
    düşündüm, ama arkasından kriz geldi. 2000"de by-pass oldum, kendi haline bıraktım.
    Bir ara bazıları yükseldi.

YATIRDIĞIMI GERİ ALAMADIM

Başlangıçtaki paranızı geri alabildiniz mi?
    - Tabii ki çok büyük zarar döneminde değilim, zararın birçoğu zamanla çıktı, ama
    koyduğum para ilk başta TL olarak kalsaydı çok daha iyi olacaktı. Onu hiçbir zaman
    geri alamadım. Ben bilmediğim için zarar ettim.

Borsada yatırım yapmak isteyenlere önerileriniz var mı?

- Borsada oynansın, ama bilerek oynansın demek istiyorum. Henüz borsayı tam
    anlayamadık. Halkımız anlayamadığı gibi bunu götürenler de bunu yeterince
    götürebiliyor mu? Dünya borsalarına bakıldığında çok farklı yerlerdeyiz. Borsayı daha
    yeni tanıyoruz. Birgün inanıyorum ki borsamıza yatırımcıyı koruyan kurallar gelecek.
    Henüz bunların olduğu söylenemez.

Borsaya küstünüz mü?

- Israrla borsada kalmak durumunda değilim. Küs de değilim. Hayatımda ilk defa böyle
    bir şeyle karşılaştığım için üzüldüm tabii. Bir manipülasyon şüphelisi olarak
    gösterildim, son derece üzüldüm. By-pass oldum, ölümden döndüm, birçok şey
    yaşadım üzülmedim, ama bu konu beni gerçekten çok üzdü. Çünkü bir yanlışım
    olduğuna inanmıyorum. Manipülasyonun anlamının tam olarak ne olduğunu hálá tam
    olarak anlayamıyorum. (Manipülasyon, sermaye piyasalarındaki alım-satımlarda,
    işlemi yaptıranın kimliğini gizleyerek, gerçek verilere dayanmadan suni fiyat oluşturup
    haksız kazanç elde edilmesidir.)

Devlet korsanı çözse 3 milyar dolarlık müzik sektörü doğacak

Yürürlükteki Telif Yasası"nı yeterli buluyor musunuz?
    - Telif Yasamız gayet güzel bir yasa, ama tam yürüyemiyor. Uygulanabilse belki
    haklarımızı daha iyi ve gerektiği gibi alabileceğimize inanıyoruz. Hukuk insanlarımızın
    bu konuyu bilmeleri gerekiyor. Ülkemiz maalesef sadece sanat alanında değil
    tekstilde, gıdada her konuda birinci derecede korsan ülkesi. Bunun adı aslında
    hırsızlık. Gelişmiş ülkelerde yaratılar patent verilerek korunuyor. Telif hakkı ödemeden
    de o yaratıyı kimse kullanamıyor. Çok büyük cezası var. Biz yaratıyı korumuyoruz.

Patent ve telif hakkı Türkiye"de yeterince uygulanabiliyor mu?
    - Yasa son iki yıldır daha iyi yere geldi. Aldığımız telif, almak istediğimizin 30"da 40"da
    belki de 50"de biri. Gelişmiş ülkelere göre komik rakamlar. İnternette kayıplarımız şu
    anda daha da büyük. Potansiyelimizin yüzde 90-95"i korsana gidiyor. Yüzde 5-10"u
    bize kalıyor.

Korsanlığın önüne geçilebilse sektörün devlete getirisi ne olur?

- Sektörümüz gerek korsan CD"ler, gerekse telifiyle 2.5-3 milyar dolarlık bir sektör. Bu
    paralar bizde olsaydı, devletimize hatırı sayılır vergiler verecek olduğumuz gibi dünya
    çapında prodüksiyonlara girebilirdik. Bunların devlete getirileri de çok yüksek olurdu.

Mehmet Ali ile dostluğum bitmez

Manipülasyon suçlaması Tek-Art şirketinin sahibi Mehmet Ali Yılmaz"la
    dostluğunuzu etkiledi mi?

- Mehmet Ali çocukluk arkadaşım. Yasaklanmama neden olan O"nun hissesi olsa da
    benim dostluğum devam eder. O"nun hissesini ona sorarak almadım. Borsaya 20 hisse
    alarak girmiştim, Tek-Art hisseleri bunlardan biri.

Türkiye"de sanatçı bolca dağıtılıyor

Bir sanatçı olarak geleceğinizi nasıl görüyorsunuz?

- Dünyada herkese sanatçı denmez, ama ülkemizde sanatçı ünvanı bolca dağıtılıyor.
    Bunun gereğini yerine getirebilen sanatçı fazla değil. Sanat camiasındaki kişilerin
    geleceğe güvenle baktığı söylenemez. Çoğu sürünerek hayatlarını idame ettiriyor.
    İstisnalar var, ben de o istisnalardan biriyim. Her sanatçı şöhret olmayabilir. Zaten
    yaratıcı sanatçı sayımız 7-8 bin. Avrupa ülkelerinde bu rakam 70-80 binlerde.

Korsan tehdidine rağmen 41"inci albümümü çıkardım

Müzik yapım sektörü ne durumda?

- Tamamen çöktü diyebiliriz. Geçen yıl 1400"ün üzerinde albüm çıktı. Bu yıl bini
    bulmaz. Önceki yıllarda bu rakam 3 bin 500"dü. Amerika"da çıkan albüm sayısı 33 bin,
    İngiltere"de 26 bin. Sektörümüzün kalkınması için yasaların yürümesi ve korsan
    meselesinin hallolması lazım.

Korsana rağmen çıkardığınız "Yargısız İnfaz" kaçıncı albümünüz?
    - Bin civarında bestem var, 400"ünü kendim seslendirdim. 2-3 yılda bir albüm
    yapıyorum, sadece kendim için. Kervan Plakçılık olarak 450 albüm yaptım. 41"i kendi
    albümüm.

Bir albüm en az 300 bin YTL ister, inanmadığıma yapmam

Bugün bir albümün yapım maliyeti nedir?

- Bu müziğin yapısına ve albümü yapılan kişinin tanınmışlığına göre ortalama 300 bin
    YTL. gerekir. Kişiye göre 1 milyon dolar da harcanabilir.

Sesine inanmadığınız kişilere de albüm yaptınız mı?

- İnanmadığım birine albüm yapmadım. Müziğe ihanet etmem.

1 milyon dolara yapılan bir albümün geri dönüşü oluyor mu?

- Kesinlikle olmaz. Korsan olmasaydı gerçekten sevilen, sayılan birinin albüm yapması
    halinde 5-6 milyon satabilirdi.Bugün bizde korsan yüzünden 200-400 bin satan albüm
    rekor kırmış sayılıyor.

Bana "Koca Yürek" de "Dede Orhan" da derler

Yıllardır size neden Orhan Baba, Orhan Abi diyorlar?
    - Müziğe katkılarımdan dolayı bana "Dede Orhan" da derler. Kişiliğimden ve albüm
    satışlarımdan dolayı Orhan Baba, Orhan Abi, Kral derler. Koca Yürek, Özgürlüklerin
    Babası da bana takılan sıfatlar. Ben tabuların karşısında olan biriyim. İnsanları çok
    severim, barıştan yanayım. Lise yıllarımda ise giyimime çok dikkat ettiğim için "Kont
    Orhan" derlerdi.

Torunum da sanatçı olursa mutlu olurum

Genelde bir günü nasıl geçirirsiniz?
    - Günlük programım müzikle dolu. Meslek örgütlerimizde telif haklarıyla ilgili yönetim
    kurulu toplantılarına katılıyorum. Bunun dışında ailemle ve dostlarımla birlikteyim. Bir
    de televizyon dizisi hazırlığı içindeyim. Kitap okumayı ve saz çalmayı çok seviyorum.
    Ailem en büyük mutluluğum. 6.5 yaşında torunum var. Yeterliliği varsa onun da sanatçı
    olmasına engel olmam, tabii anne ve babası bilir. İyi bir sanatçı olursa da mutlu
    olurum.

Orhan Gencebay

Orhan Gencebay, 1944 Samsun doğumlu. Müziğe 6 yaşında mandolin ve keman
    çalarak başladı. Yedi yaşında bağlama ile tanıştı. 20 yaşında konservatuar sınavlarını
    kazandı ve bir süre devam etti. Daha sonra ayrıldı ve Ankara Radyosu sınavını
    kazandı, ama gitmedi. İki yıl sonra İstanbul Radyosu"nun sınavı kazandı. 10 ay
    TRT"de çalışıp ayrıldı. Sonra İstanbul Plakçılar Çarşısı"nda söz yazarı, besteci,
    yorumcu, bağlama sanatçısı olarak çalışmaya başladı. Ses sanatçısı olarak adını ilk
    kez "Başa Gelen Çekilirmiş" adlı 45"lik plağı ile duyurdu. 1969"da "Bir Teselli Ver"in
    satışını katlayarak kırdığı rekor nedeniyle "Altın Taç" ile ödüllendirildi. 1971"de
    İstanbul Plak"a ortak oldu. Daha sonra Kervan Plak"ı kurdu.

Nurten Erk Tosuner/Hürriyet

2. swunk

swunk Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    forumla bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum

Selim Çam bunu beğendi.
  3. Derya AKYILDIZ

Seviye:
    Merhaba, konuyu açarken ekonomi bölümüne özellikle açtım. Borsayla ilgisi olanların okuyarak bir ders çıkartabilmeleri düşüncesiyle; Sonuçta bir yaşanmışlık bir deneyim. Borsaya Düşünmeden bilmeden girmek isteyenlere iyi bir örnek. Sizin düşüncenize göre, o zaman "Ekonomi" forumla ilgili değil sanırım. Sonuçta burası bir paylaşım forumu, siz düşünürsünüz ya da düşünmezsiniz, bu görüşünüzü eğer ben bir anket konusu açmış olsaydım; Orada belirtmeniz uygun olurdu. Burada pek uygun olmadığını söylemek isterim. Söylemiş olduğum gibi Ekonomi; Yaşamın bir parçasıdır onunla ilintili olmayan birşey, sanırım yoktur. Şunu hepimiz çok iyi biliriz ki, soluduğumuz hava, içtiğimiz su, yediğimiz ekmek, üzerimize giydiğimiz giysi; Hatta arkadaşlık, kardeş, anne, baba ve evlilik ilişkilerimizde bile olumlu yada olumsuz bir ilintisi ve etkisi vardır. Ben merak ettim; Neden görüş bildirme ihtiyacı hissettiniz, sizi rahatsız edecek bir durum yokken, bir anlam veremedim doğrusu? Neyse sağlık olsun. Genede benim sizin görüşünüze saygım var. Belki benim görmediğim bir bakış açınız vardır kimbilir?......

4. Ozan Güven

Ozan Güven Forum Bağımlısı

Seviye:
    çok güzel bir paylaşım teşekkürler, yazıyı ilgiyle okudum..

5. Derya AKYILDIZ

Seviye:
    Bende sana zaman ayırıp okuduğun için teşekkür ederim ozan_ sağol :)

6. Admin

Admin Yönetim Kurulu

Seviye:
    Derya abi ellerine sağlık.Orhan Gencebay hakkında bu spekülasyonların çıkmasının ardından ben de kendi açıklamasını ve hadisenin detaylarını merak ediyordum.Sayende öğrenmiş oldum.sağolasın.

Derya AKYILDIZ bunu beğendi.
  7. Derya AKYILDIZ

Seviye:
    Teşekkür ederim sevgili Murat, işene yaradığına sevindim yorum için sağol. Kendine iyi bak. Sevgiler.. :in:

8. Karakartal Platton

Karakartal Platton Forum Bağımlısı

Seviye:
    Paylaşım için teşekkürler .Gerçekten üzüldüm adama ellerine sağlık Derya abi.