Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Borcunu, 37 yıl sonra hatırladı, kilometrelerce yol gidip hellallik aldı...

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında ufuk güneş tarafından paylaşıldı.

1. ufuk güneş

ufuk güneş Forum Demirbaşı

Seviye:
    Kahramanmaraş'taki Yeni Sanayi Sitesi örnek bir olaya sahne oldu. 321 kilometre yol kat edip 37 yıl önce kaza yaptığı Kahramanmaraş'a gelen Elazığlı bir esnaf, o gün aracını tamir eden ustayı buldu. Borcunu unuttuğunu belirttikten sonra helallik aldı.

Sanayi sitesinde herkesin gözyaşlarıyla dinlediği olay, 1972 yılına dayanıyor. Anlatılanlara göre her şey, Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde nakliyatçılık yapan Mustafa Kaya'nın Kahramanmaraş'a yük getirirken kaza yapmasıyla başladı. Kamyonunu Mustafa Kır'a tamir etti- ren nakliyeci, borcun ödenmesi için kesilen senedi imzalayarak Maraş'tan ayrıldı. Ancak nakliyeci, borcu-nu ödemediği gibi tamirci de alacağının peşine düşmedi. Kaya, 37 yıl sonra eski evrakları karıştırırken, ödemediği borcunu hatırladı. Bütün işlerini oldu- ğu gibi bırakıp yola koyuldu. Kamyonunu tamir eden ustayı Yeni Sanayi Sitesi'nde buldu.
    37 yıl sonra gerçekleşen ziyaret sonrası ikili arasında duygulu anlar yaşandı. Kaya'nın bu jesti karşısında kendilerine borcunun olmadığını ve hakkını da helal ettiğini ifade eden Kır, "Mustafa Kaya'nın bu tutumunun diğer insanlara da örnek olması gerekir. Ben Mustafa Bey'e hakkımı helal ediyorum." dedi.

Bu tür durumlarla ara sıra karşılaştığını belirten Kır, "Yine yıllar önce bir esnafın aracını tamir etmiştim. Bize o tarihteki parayla 10 lira borçlanmış. Aradan bir iki yıl geçtikten sonra borçlu olan arkadaş borcunu, bir helallik mektubu yazarak adresimize göndermiş. Tabii bu durumlar karşısında duygulanıyoruz. Bu tür insanlar olduğu sürece esnafın sırtı yere gelmez." diye konuştu.

321 kilometre yol kat ederek borcunu ödemek için Kahramanmaraş'a gelen Mustafa Kaya ise şunları söyledi: "Evde eski evrak ve defterlerimi karıştırırken, yıllar önceden kalan borcun ödenmediğini gördüm. Bu durumdan vicdanen çok rahatsız oldum. İşimi bırakıp, borcu ödemek için Kahramanmaraş'a geldim ve o günler kamyonu tamir eden ustayı buldum. Ama ustamız parayı almadı ve hakkını helal etti." KAHRAMANMARAŞ AA ZAMAN

yorumun:
    Benim bu durum karşısında söyleyecek iki çift lafım var: Her ikisine de helal olsun... Başka bişey demiyorum...

2. cedrick41

cedrick41 Bisikletkolik

Seviye:
    helal olsun gerçekten helal süt emmiş adam!

3. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    Günümüz dünyasında her ne kadar bu tür insanlara SALAK vs. sıfatlar yakıştırılıyor olsa, böyle insanlar sebebiyle dünya ayakta duruyor.

Örnek alınması ve çocuklarımıza anlatılması gereken bir olay.

4. bisikletseven

bisikletseven Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Helal ikisinine de. Yaptığı işten dolayı üzerimde hakkı olan bir kişinin benden bir kuruş alacağı olsun istemem. Adamın yaptığı doğru. Helallik istemesi de. Bu ahlak olmalı, yaygınlaşmalı. Çoluğumuza çocuğumuza da anlatılmalı bu terbiye ile yetiştirilmeli. Böylece en erken 150 yıl sonra daha nezih daha naif ve düzenli bir ülke oluruz

5. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Kul hakkı en büyük borçtur. Bu abimizi tebrik ediyorum, örnek almamız gerektiğini düşünüyorum.
    Bu olayda ders almamız gereken bir nokta daha var. Tamircinin alacağının peşine düşmemesi, tok gözlülüğü neticesinde, yıllar sonra yine o lacak geri dönüyor.
    Günümüzde ise alacağı boşverin, daha malı alırken satıcı nasıl kazıklarım diye düşünüyorken, alıcıda nasıl en ucuza kapatırım diye düşünüyor.
    Halbuki bir malın ederinden daha az bir meblağa alınmaya çalışılması helal değildir.

_kartal_ bunu beğendi.
  6. Ogez

Ogez Kıdemli Üye

Seviye:
    Zamanında neden ödememiş borcunu.Bunu nedense kimse sorgulamıyor.:)Ama adamın yaptığı güzel birşey yinede.Helal olsun:

7. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Zamanında ödememekle adam hata yapmış, ancak hepimiz hata yapabiliriz. Önemli olan bu hatadan dönmek ve karşı tarafın maduriyetini gidermektir. Siz de, ben de her insan hata yapabiliriz, önemli olan pişmanlık duyabilmektir, tabii ki hiç o hatayı yapmamış olmak en güzelidir.

8. Ogez

Ogez Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet.Süleyman Uzunköprü ne demek istediğimi tam olarak anlattı:)

Süleyman Uzunköprü bunu beğendi.
  9. gecem

gecem Yeni Üye

Helal olsun adama.;)