Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Borç veren ama verdiği parayı isteyemeyenler kabilesi

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Erdem Musab tarafından paylaşıldı.

1. Erdem Musab

Erdem Musab Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    siz de bu kabilenin bir üyesi misiniz? ayıp olur boşver istemeyeyim diyenlerdensiniz? buyrun dökün içinizi :)

2. Osman Selman

Osman Selman Kıdemli Üye

Seviye:
    böyle diye diye bin tlye yakın alacağım kalmıştır.

AşkınY. bunu beğendi.
  3. AşkınY.

AşkınY. Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Elimin açık olmasının kötü yani yokta diyemiyorum ama istemeye gelincede istiyemiyorum :)

Turgay AKSOY bunu beğendi.
  4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Borç verip de geri istemediğim insanlar oldu. Hepsini yedi bizim kabile. !Kung'lar bizden daha medeni.

Mustafae bunu beğendi.
  5. Turgay AKSOY

Turgay AKSOY Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Gerekırse yok dıyeceksınız karşınızdakine. açığım var falan dersınız vemezsınız olur bıter. ama gercektende ıhtıyacı olan bırıyse onlar ıstısna. comert olmak guzel bırsey yalnız baskalrının bunu ıstısmar etmelerıne de musade etmeyın. para kolay kazanılmıyor. gelırınızn en az %10 nunu her ay bıriktırın derım.

Yasin Yücel ve sspl bunu beğendi.
  6. Hakan Can Onrat

Hakan Can Onrat Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Öğrenci olunca verdiğin borçta 2-3 lira oluyor zaten :D

Abdullah Cimis ve sspl bunu beğendi.
  7. Fatih T.

Fatih T. Deli Hinar

Seviye:
    OOooff of!.. Sağlık olsun ya napalım? Giden para olsun...

Ali Demir bunu beğendi.
  8. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    bende şöyle düşünüyorum... ya istersem durumu kötüyse ve borç verdiğim kişi bana karşı mahçup olursa?
    o yüzden bende hiç isteyemiyorum verdiğim borc parayı..

Ali Demir bunu beğendi.
  9. sspl

sspl 8240 Km'de Kısa Bir ara

Adı:
    Emre
    Seviye:
    Ne veririm (ekstrem bi durum haricinde) ne de geri almaya uğraşırım.

10. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Aslında biz istemek için uğraşmamalıyız, alan kişi borcuna sağdık olmalı. ;)
    Ama verdiğim kişi çok yakınım ise lafını etmem.

Cem Bayıll, Ali Demir ve Çağlayan bunu beğendi.
  11. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    hayatımda birkere üniversite okurken verdim.o anda da boşluktaydım arkadaşım diye verdim.1 hafta uyuyamadım en sonunda hergün isteyerek zar zor aldım ve yemin ettim bir daha kimseye acil ihtiyaç dışında 10 tlden fazla vermem 10 tlye kadar olanıda aramam zaten.ama siz daha yüzsüz olun karşınızdakinin utanması yok zaten.

sspl bunu beğendi.
  12. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    borç alıp vermemek en iyisi. annemin en büyük tembihidir bana. para alışverişi yüzünden 2 tane dostumdan oldum. o nedenle bankalar ne güne duruyor? o bankacılar da ev geçindirecek, lobi yapacak, hükümet kurup hükümet yıkacak. icralık malları ucuza kapatacak vs.

13. Umut Tekin

Umut Tekin Forum Demirbaşı

Adı:
    Umut Tekin.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Beni bu kabileye sokmaya çalışan arkadaşlara genelde ileride borç falan vermiyorum :)

14. Abdullah Cimis

Abdullah Cimis Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    borç verenle alan arası kötü olur. o yüzden hiç bulaşmayın derim. benim elime yurtdışından gelme bir telefon düştü o sıralarda param yoktu arkadaşımda kendi teklif etti borç verdi bir miktar. verdiği para miktarı 4x liraydı her hafta sonu x lira verirsin kendini hiç zorlama dedi. borç aldığım günden beri hiç rahat uyuyamadım bir haftada ödedim. sonra gelsin mışıl mışıl uykular.

Ali Demir bunu beğendi.
  15. Serkan B.

Serkan B. Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    uyguladığım yöntemler
    1 . Yok diyorum. sallıyorum
    2 . Şu tarihte vereceğim deyip te bi daha aramazsa 3 kuruşluk adammış diyorum. Hayatımdan siliyorum.
    3 . Verdiğimden fazlasını ısrarla borç olarak geri istiyorum.
    az yolunmadım bu güne kadar...

16. Birhan K.

Birhan K. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Benim karşılıksız verdiğim borçlarla buradan köye yol olur. Güvendiğim dostlarıma nedenini-niçinini sormadan çıkarır anında veririm. Elimde ne varsa yarı yarıya bölüşürüm - hatta gerekirse çoğunu ona veririm. Ama şimdiye kadar geri ödeme yapan sadece bir kişi oldu. O da "Durumum yok ama vicdanım rahat etmiyor ne olursun al şu parayı" diye yalvara yalvara verdi. Çünkü durumu olmadığını biliyordum ve hiç istememiştim. Lafını bile etmemiştim hatta.

Olsun, hepsine helal olsun. Paylaşmakla ölmedik, aç kalmadık ya? Bugün onlara, yarın bize..

Bir kitapta geçiyordu, şu cümle, çok severim: "Biriktirmek ateştir, alnı terleyen herkesin mülkte payı vardır, malınızı dağıtın."

enzo, Yasin Yücel ve chnkrmz bunu beğendi.
  17. Sinan Ş

Sinan Ş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    askerde verdim bir keresinde,ailesinden para gelmemiş şu zaman gelecekmiş,gelince verecekmiş,sıkışmış sözde,sıkıştığıda sigara içki için yani,aç değiliz sonuçta karakolda.
    neyse insanlık ettik verdik,ailesi gönderince alırız diye sözleştik,para geldi ancak bizimkinde tık yok,bekledim bekledim en sonunda para geldi kendisine, artık alayım emaneti dedim,salladı da salladı,parası olduğu halde vermeye hiç niyeti yok,en sonunda tamam sen bilirsin komutana gidiyorum dedim,tırstı, ne kıymetli paran varmış be al diye elime tutuşturdu ,bi ton da laf saydı öküz.Ne ruh hastaları var arkadaş.

sonrasında yıllardır tanıdığım ama aşırı rahat olan bir arkadaşım istedi,kurs taksidi için lazımmış,ay sonu maaşı alınca verecekmiş,ben parayı verdikten sonra 2 sene geçti hala verecek,bende istemiyorum bakalım ne zaman akıl edecekte verecek diye,tabiki tık yok.En son bi görüştüğümüzde elini cebine attı bişeyi ödemek için ,tomarla 100lük çıkardı,hemen dedim ordan benim borcu kapatıyorsun,çıkarttı bir kısmını verdi,gerisini veremezmiş para lazımmış,sonra verecekmiş,heralde bu olayın üzerinden de bi 3 geçti hala verecek bakiyeyi,sildim defterden elemanı. :)

18. Çağatay Günet

Çağatay Günet Üye

Seviye:
    Ne biliyim istemeye çekinirim.Ama inadına yüzsüz olucaksın çünkü karşındaki senden daha yüzsüz,belki o an senin ihtiyacın var düşünce falan sıfır o yüzden yüzsüz olacaksın

Can_517 bunu beğendi.
  19. Ömer D.

Ömer D. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Bende çalıştığım zaman maaşımın yarısını bir iş arkadaşına vermiştim, kredi borcum var diye istemişti. Sözde 1 hafta sonra maaşı alınca verecekti aradan 5 sene geçti. Verdikten yaklaşık 6-7 ay sonra kibarca istediğimde, hepsini birden veremem ama taksit taksit ödeyebilirim sen banka hesabını ver maaşı alınca yatırayım dedi, yıllardır 1 kuruş yatmadı o hesaba bende artık istemeyi sevmediğim için bir dahada bir şey söylemedim oylece kaldı.

Aynı kişi ile para vermeden öncesinde hep servisle birlikte geldiğimiz için yolda konuşurduk, dert yakınırdı arkadaşıma borç vermiştim şimdi istedim yüzüme kapattı vs. ne insanlar var falan gibi muhabbetler yapardı. Bende bü yüzden güvenmiştim zaten ama artık tecrube oldu.

20. Ömer D.

Ömer D. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Bende çalıştığım zaman maaşımın yarısını bir iş arkadaşına vermiştim, kredi borcum var diye istemişti. Sözde 1 hafta sonra maaşı alınca verecekti aradan 5 sene geçti. Verdikten yaklaşık 6-7 ay sonra kibarca istediğimde, hepsini birden veremem ama taksit taksit ödeyebilirim sen banka hesabını ver maaşı alınca yatırayım dedi, yıllardır 1 kuruş yatmadı o hesaba bende artık istemeyi sevmediğim için bir dahada bir şey söylemedim oylece kaldı.

Aynı kişi ile para vermeden öncesinde hep servisle birlikte geldiğimiz için yolda konuşurduk, dert yakınırdı arkadaşıma borç vermiştim şimdi istedim yüzüme kapattı vs. ne insanlar var falan gibi muhabbetler yapardı. Bende bü yüzden güvenmiştim zaten ama artık tecrube oldu.