Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bölünmüş yollarda bisiklet

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında mehmet roy tarafından paylaşıldı.

1. mehmet roy

mehmet roy Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar ben bisiklet süreceğim zaman bölünmüş yolların emniyet şeridinden gidiyorum.
    Bu yasal.
    Sadece otoyol otoban yasak.

Merak ettiğim büyük şehirde şehir içi yollarda kullanmak mı daha riskli yoksa benim yaptığım mı?

Şimdiye kadar hiç bişey olmadı.Bariyere yakın gidiyorum.Araç sürücüleri de emniyet çizgisine yanımdan geçerken pek yaklaşmıyor.

2. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Ben rüzgar arkamda olduğu zaman sağ şeritte normal ortadan gidiyorum. Arkamda olan adam korna çalmıyor acelesi olan varsa sola geçip ilerliyor sıkıntı yaşamıyorum.

3. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:
    2918 sayılı TCK KARAYOLLARI Trafik kanununda Bisiklet için ;

Madde 3 c (10) bendi : Bisiklet motorsuz bir Taşıttır.
    Madde 37 Sürücü için Ehliyet ve Taşıt için Plaka gerekmez.
    Madde 46 Karayolunda en sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlar ile aynı sorumlulukla hareket eder.
    Madde 66 Bisiklet yolu olan yerlerde karayolunda sürülemez.
    Madde 66 a.) bendi Karayolunda ikiden fazla bisiklet yanyana sürülmez.

Madde 66 b.) İşaret verme dışında, çift elle sürülmesi ve genel kurallara uyulması zorunludur.
    Madde 66 c.) Yük ve eşya taşınamaz.
    Madde 37 Bisikleti karayolunda sürmek için 11 yaşını bitirmiş olmak yeterlidir.

4. UtkuSener

UtkuSener Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Kanunda emniyet şeridi bize de yasak tabi teori ve pratik arasında büyük farklar var :D büyük şehirlerin ana yolları resmen otoyol kıvamında. Anakra'da Eskişehir yolu, İstanbul yolu, Anadolu bulvarı,Konya yolu ve Çitlik bulvarı gibi yollarda canını sokakta bulan emniyet şeridi dururken sağ şeritten kamyonlarla beraber gitmeyi tercih edebilir.

Yolun neresinde en az risk ile yüz yüze geleceksen oradan gitmen gerekiyor, bisiklet kanunda araç olarak kabul edilse bile sokakta çocuklara alınan oyuncak olarak görülüyor.