Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bölüklü yayla, 5-6 mart 2011

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında emin demirpolat tarafından paylaşıldı.

1. emin demirpolat

emin demirpolat Aktif Üye

Seviye:
    Bu yılın ilk ve belki de olabilecek en zor ve güzel gezisini aslında kışın haftalık gezileirmiz sırasında ufak yoklamalarla planlamıştık da denebilir, şöyle hafif yoklamalarla birbirimizin aklını çelmiştik de denebilir. Bölgenin en güzel yaylası eşssiz yayla-zor yayla, güzel yayla, daha önce de çok gittik döndük, gidiş ve dönüş hep zordu, ama bu kez çadırları uyku tulumlarını tüm malzemyi yüklenip gidelim ve kalalım dedik. Gümeli- Bölüklü her mevsim gidilmeyi hak eden, ziyaretimizi bekleyen bir insan sanki. Tura Ahmet Kıyıcı, ben ve yeni bisikletcimiz Gökçe Erdem tamam dedi. İki çadır, kışlık vasfı olmadığı için gece 1 den sonra sıfırın altında ısı kaçınılmaz olduğu için kışlık olmadığı için 6 uyku tulumu bulduk buluşturduk. Giderken o heyecan ve coşku içinde hesaplamadık ama dönüşte canımız çıktığı için sonradan hesapladığımız ben ve Ahmet 23-25 kiloluk yükle gökçe de 11-12 kiloluk hatırı sayılır bir yükle çıkmışız yola. Sabah 830-9.00 kalkış öncesi İstanbul pastanesinde şöyle güzel bir çay puaça atıştırdık önce:

Sonra Alaplıda alışveriş bir iştah bir iştah sanki başkası tağıyacak yükü,

Mollabeyde(20.ci km) Mancarlı ekmek almadan gidilmez.

Ve yollar, henüz kar yok soğuk da hissedilmiyor ama yükler yordu şimdiden bizi, normalde yarışır gibi gittiğimiz yollar biraz ağır seyrettik, ve molalar başladı kısa ama güzel.

İlk lastik tamiri, eğlence devam ediyor keyifler hep iyi.

Gümeli meydanı, 40.cı km, Saat 13 de varmış olmayı planlarken, 1400-1430 oldu saat kahvede bir çay molası ve köylülerle sohbet.

Lastiğini tamir eden ahmet gümeliye varmadan aynı iş bir kez daha başına gelince, "siz gidin ben arkadan yetişirim" dediği için arkamıza bakmadan gelmiştik, meğer ahmetin o iş başına daha çoook gelmiş, İşin içinden çıkmayınca da pikapla 1-2 km lik bir yolculuk kaçınılmaz olmuş:)

Su değirmeni her zaman yaylaya çıkmadan önce güzel bir mola imkanı verir, ama beklemeden çıktık bu kez çünkü saat 15.00 ve önümüzde 7 km.lik hiç düzü olmayan bir çıkış, ortalama meyil yüzde 10, ve taşlı çakıllı yol bzii bekliyor, saat 16 da hesapladığımız bu yolu en iyi şartlarda bu yükle ancak 2-3aatte alırız.

Çıkış başladı, yamaçlarda kar göründü.

Her an heyelan riski var yollardaki kaya ve iri taş parçalrından bu nalaşılıyor, hatta gördük bile, hemen önüme biriki karışlık taş parçaları yuvarlanınca kendimi şanslı hissederek bekleyip geçtim.

Buralarda fotoğraf yok, hava karardı, yol zor, lastik tamirleri devam etti, yüke biz dayandık ama galiba lastiklere demediğimzi için onlar fire verdi. Yolda henüz kar yeni yeni göründü, saolsun bir karışlık çamur da "ben de varım kardeş" dedi. 7 km lik yolun 5.ci kilometresni de zar zor gectik bisikletle, ama artık tekerler dönmemeye başladı, inmek zorunda kaldık, 30-35 kiloluk bisiklet ve yük sırtlanmıyor, onu da anladık ama itimeye de gücümüz kalmadı, hava kararmak üzere, ve bölgede in cin top oynuyor, çünkü henüz yaylaya gelen köylü yok. Çıkmaktan başka çare de yok, Bir ara bisikletten tüm yükü indirip bisikleti bir ağaca bağladıktan sonra, yükü sırtlayıp götürmeyi denedim, çok parça olduğu için zaten bisikleti itmekten gücüm de kalmadığı için, 300 metre gidip geri dönmek zorunda kaldım. İte kaka son 1,5 km ye vardık, saat 1830, Hava iiyice karardı, ve soğuk da hissettirmeye başaldı kendini, çamur ve kar kol kola, Ahmet baltayla bir çiti parçalayarak ateş yakmaya karar verdi, tam ateş yakacakken, bir odun kamyonu durdu, "allah gönderdi onu bize" dedik içimizden adam da selam verip "hemen dönüp, bırakayım sizi" deyince zil takıp oynadık resmen. Bisikletleri yükledik kamyonun kasasına, 500 metre gittik kamyon da gidemedi çamura saplandı, yardıma bir traktör çağrıldı, neyseki traktörün zincirli koca tekeri hiç kalacak gibi değildi yola, bu mevsimde bu şartlarda neden burası diye soracak olanlar cevap, maceramızın içinde aslında. Bölüklü ve buranın güzel insanları, (Şahin Şentürk'e ayrıca buradan bir kez daha teşekkür ederek), her mevsim ziyareti hakettikleri için her koşulda aklımıza geldiğinde çıkıp geliyoruz buraya.

Yaylaya çıkar çıkmaz ilk iş ateş yaktık ve tavukalrı közlerin üstüne dizdik, Ahmetin bu görüntüsü sanki tavukalrı çalıp kesmiş gibi görünse de işin aslı öyle değil marketten aldık.

Bir bardak çay ve ateşte demlik.

Bisikletler de dinlenemye çekildi, zaten buz ve çamurdan hareket edemez haldeler.

Çadırımız:

Bisikletlerin de ısınıp çözünmesi gerek.

ve sabah buz gibi tertemiz havada kahvaltı, yok böyle bir şey:)

ıslak çamaşırların kuruması da gerek.

Dönüş

Lastikler patlasa da keyfimize diyecek yok.

Ve dönüşte kahvede son mola ve çaylar, pardon bukez oralet.

Dönüşte mollabeye varmadan ahmetin son lastiği de patladı, sibop kesti, bendeki son yedek şamrelin de sibop bozuk çıktı, ahmet zorunlu olarak o sırda şans eseri oradan geçen yine gümeliye ziyaretten dönen arkadaşların arabasıyla döndü.
    Unutulmaz güzellik zorluk ve müşkülattaki bu geziden şunu da anlldıkki bir daha aşırı güvenle yola çıkmak yok yük tartılmalı,

toplam yol...105 km, çıkılan yükseklik...1500metre,

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Çok macera dolu bir gezi olmuş geziye başında bu yük ağırlık kelimesi boşa sarf edilmemiş son fotolar bisikletin arkasını görünce size hak verdim bütün zorluklara rağmen pes edip geri dömemişiniz ayaklarına sağlık paylaşım için teşekkürler Konya'dan selamlar

emin demirpolat bunu beğendi.
  3. adem canseven

adem canseven Aktif Üye

Adı:
    adem canseven
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    tebrikler çok zor ve yorucu tur olmuş belli.yorgunluğunuz gözlerinizden belli oluyor.Ama pes edip geri dönmediğiniz için, fotoları yayınladığınız için sizlere teşekkür ederim.ayaklarınıza ve yüreğinize sağlık....

4. Mehmet Kuru

Mehmet Kuru Misafir

Çok Güsel 1 tur Olmuş Ayagınıza Sağlık.

5. M.Nuri TEKE

M.Nuri TEKE Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    İşte hayat bu.. süpersiniz.
    Baştan sona azim kokan, nefis bir macera..işte budur...
    başka söze gerek yok.
    tebrikler..
    :in:

6. Yunus YILMAZ

Yunus YILMAZ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ahmet beyi pikabın içinde görünce güldüm bir an :D
    Güzel ve zorlu bir gezi olmuş
    Elinize ayağınıza sağlık...

7. Ahmet Salih Özenir

Ahmet Salih Özenir Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Emin bey merhaba... Çok güzel bir tur mu desem, macera mı desem?.. Ama zoru başardığınız kesin... :in: Fotoğraflar herşeyin şahidi, hele ki bisikletlerin durumu... :D Sizi ve arkadaşlarınızı gönülden kutluyorum bu başarınız için... :in: Mersin'den sevgiler...

8. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    keyifli bir tur gerekleştirmişsiniz.paylaşım için teşekkürler...

9. Cem Şentin

Cem Şentin Bisikletkolik

Seviye:
    Bol lastik patlaklı, bol yeşillikli ve soğuk havada içimizi ısıtan güzel bir tur olmuş. Paylaşım için teşekkürler.

10. emin demirpolat

Seviye:
    Dönme şansımız o satte zaten yoktu. EREĞLİDEN selamlar

11. Kadir AYINTAP

Kadir AYINTAP Forum Bağımlısı

Adı:
    Kadir
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Oldukca zorlu, zevkli, çamurlu, çadırlı, mangalı güzel bir gezi yapmışsınız :) sizi tebrik ediyorum.
    Bu Bölüklü yaylasının tam konumunu merak ettim Alaplı içindenmi çıkılıyor, sahilden yayla kaç km. mesafede?
    bende akçakocalıyım sahil yolundan cok geçtim ama gitiğiniz yaylayı bilmiyordum sayenizde öğrenmiş olduk riskli olan bu geziyi yapıp bizlerle paylaştınız için teşekkürler ayağınıza sağlık....

12. Hakan Eşme

Hakan Eşme Bu muydu Yaşam? Hadi Öyleyse Bir Kez Daha!!!

Adı:
    Hakan EŞME
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Harika bir faaliyet olmuş. Baştan sonra macera ve azimle dolu. Yaşadığınız heyecan ve coşkuyu bizler de burada hissettik. Bisiklet ve kamp olayını çok keyifli bir şekilde birleştirmişsiniz. Elinize, emeğinize sağlık. Paylaşım için teşekkürler.

Birşey sormak istiyorum? Mollabey'den "Mancarlı Ekmek" almışsınız?
    O nasıl bir ekmek türü anlayamadım. "Mancar"? yoksa yanlış yazılmış da "Pancar" mı?
    İçeriğini merak ettim de.

Kadir AYINTAP bunu beğendi.
  13. emin demirpolat

Seviye:
    Teşekkürler, Hakan Bey, mancar kara lahana olup, mancarlı ekmek de bu yaprak üzerinde pişen ve piştikten sonra da ekmeğe yapışmış durumda duran bir köy ekmeği. İnşallah yolunuz düşerse bekleriz.

Hakan Eşme bunu beğendi.
  14. emin demirpolat

Seviye:
    Bölüklü yayla alaplı içinden Mollabeye dah sonra da Gümeliye yönünde gidiliyor, sahilden yani alaplıdan Gümeli yaklaşık, 27 km, gümeli içinden geçip bölüklü yaylaya ulaşmak için 13-14 km lik stabilize bir yol burası biraz zorlu, özellikle son 7 km, Gitmek isterseniz mesaj atın her zman yardımcı oluruz, selamlar

Kadir AYINTAP;1083019]Oldukca zorlu, zevkli, çamurlu, çadırlı, mangalı güzel bir gezi yapmışsınız :) sizi tebrik ediyorum.
    Bu Bölüklü yaylasının tam konumunu merak ettim Alaplı içindenmi çıkılıyor, sahilden yayla kaç km. mesafede?
    bende akçakocalıyım sahil yolundan cok geçtim ama gitiğiniz yaylayı bilmiyordum sayenizde öğrenmiş olduk riskli olan bu geziyi yapıp bizlerle paylaştınız için teşekkürler ayağınıza sağlık....[/QUOTE]

Kadir AYINTAP bunu beğendi.
  15. Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Ömer Faruk MUMCUOĞLU Onursal Üye

Adı:
    Ömer Faruk Mumcuoğlu
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    gerçekten çok iyi, tur,macera,kamp hepsi bir arada. hepinizi tebrik ederim. Paylaşım için teşekkürler.

16. Gökhan TESKİ

Gökhan TESKİ Aktif Üye

Seviye:
    Kamplı turlar daima ilgimi çekmiştir.Muhteşem bir tur gerçekleştirmişsiniz.Bilindiği gibi çamurda dağ bisikletinin vaz geçilmez unsurlarından biridir.Paylaşım için çok teşekkür ediyorum ve kazasız sürüşler diliyorum ;)

17. yahya begüm

yahya begüm Yeni Üye

Seviye:
    Helal olsun....
    Harika bir tur, iyi bir macera olmuş.
    Gidilen yol,
    götürülen malzemeler,
    gittiğiniz yer,
    başınızdan geçenler
    ömür boyu unutulmayacak bir anı olmuştur.
    İçim gitti.

Bir tayt, iki çikolata, asfalttan çıkma MI?
    yoksa
    35 kilo yükü taşırım, kral gibi yaşarım mı?

Sayenizde biz de keyiflendik.:)

Tekrar Helal Olsun

Yüreğinize sağlık.

18. emin demirpolat

Seviye:
    bisikletle olan her şey güzel, zamanımız yoksa, elbette" bir tayt iki çukulata, asfalttan çıkma"dır tercihimiz,zaman varsa, "bisikltle uzun geçen süre ve birlikte aşılan zorluk"tur bu kez tercihimiz, bu tür turlar "truelarımızdır" bizi gelecekte daha güzel turlara taşımaya vesile. Haberiniz olsun demedi demeyin, Ereğli dışından arkadaşalrı da burlara çağırıp daha büyük gruplarla, sizleri de alıp gitmek istiyoruz güzel yaylalarımıza.

19. RECEP İŞLEK

RECEP İŞLEK Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba.:)
    Arkadaşlar çok ama çok güzel bir gezi yapmışsınız.
    Gerçekten çekilen fotoğrafları hayranlıkla izledim.Keşke " Ben ve kardeşim Hasanda oralara gelsek şöyle geniş zamanımız olsada bizde çadırlarımızı alsak katılsak böyle turlara diye iç geçirdim.":rolleyes:
    Kısmet tabii herşey.:(
    Aykalrınıza sağlık.Paylaşımınız için teşekkürler.

20. emre karakoç

emre karakoç Kıdemli Üye

Seviye:
    Nefis bir tur. Çamurda bisiklet ayrı bir uğraş. Benim başıma bir kere geldi gece ormanda çamur nedeni ile ilerleyememiştim, bisikleti soteye saklayıp yürüyerek dönmüştüm. Ahmet beyin tavukların başındaki görüntüsü geziyi özetlemiş sanırım:)