Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Boğaziçi & FSM köprüsünü kullanmakla ilgili bir sorum var

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında encralis tarafından paylaşıldı.

1. encralis

encralis Forum Demirbaşı

Seviye:
    Boğaziçi ve FSM köprüsünü bisikletle geçebiliyor muyuz?
    Geçen sene yayalara açılacak diye bir haber duymuştum.
    Araştırdım ve
    26 Ağustos 2007 tarihli bu haberi buldum.
    Fakat bisikletin yayadan çok bir araca benziyor ve ücretli yollarda yasak olduğunu biliyorum.
    Aynı sebepten bisiklet köprüde yasak mı?
    Ohh be toparladım, yaya yürüyüş yolundan veya trafikten (ve tabi gişelerden -Parasıyla değil mi kardeşim) diyerek geçen, geçmeye çalışan, bu konuda tecrübeleri olan var mı?
    İstanbul Boğazı'nı karayolu ile birleştiren Boğaziçi Köprüsü, açıldığı 1973'ten bu yana devrim niteliğinde bir adıma hazırlanıyor. Büyükşehir Belediyesi ile Karayolları Genel Müdürlüğü'nün ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar kapsamında köprü üzerine Ortaköy ayağından çıkılmasına karar verildi. Köprüye çıkmak için 15 kişilik asansörü kullanacak olan yayalar, asansöre binmeden önce güvenlik için x-ray cihazlarından geçecek. Projede, Avrupa yakası ile Anadolu yakası arasındaki iki ayak arasındaki bin 74 metrelik mesafe gidilip gelinebilecek. Bu yürüyüşün en az yarım saat süreceği hesaplanıyor. Hava koşullarının elverişli olmadığı günlerde yürüyüş parkuru kapalı tutulacak. 1973 yılında trafiğe açılan İstanbul Boğaziçi Köprüsü'nde ilk yıllarda yaya vatandaşlar rahatlıkla gezebiliyordu. Açıldığı yıl 1 liraya yayaların geçiş yapabildiği köprü, intihar olaylarının artması ve güvenlik sorunları sebebiyle 1979 yılında geçişlere kapatılmıştı. Köprü 29 yıl aradan sonra yeniden turizm amaçlı olarak yaya trafiğine açılacak. Köprünün geçiş ücreti henüz belirlenmedi.

2. erhana

erhana Aktif Üye

Seviye:
    Otoyola bisiklet girişi yasaktır. Köprüler de otoyolların bir parçası olduğuna göre, yapacak birşey yok.

Umarım, yaya trafiğine açıldığında binmemek şartıyla bisiklet de sokmak mümkün olur.

3. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    Her turizm şehrinin bir sembolü vardır. Turistler o şehre bu sembol için giderler gitmişken diğer turistik yerleri de gezerler.
    İstanbul diyince en bilinen turistik mekan Sultan Ahmet Camii ve Ayasofya'dır. Bir camiyi gezmek turist açısından ne kadar ilginç bir deneyim olabilir. Tabii ki mimarisi mükemmel , vitrayları güzel , tavandaki işlemeler de mükemmel. Sultan Ahmet Camiye veya Ayasofya'ya bu konuda lafım yok ama kendimi yabancı turistin yerine koyduğumde bana bu turistik bölgeler pek ilgi çekici gelmiyor. Yurt dışına gittiğimde gezeceğim ilk yerler kiliseleler veya katedrallar olmazdı yani.
    Bu nedenle turizm açısından mükemmel bir adım olabilir boğaz köprüsünün yayalara açılması. Düşünsenize başka hangi ülkede asyadan avrupaya (ya da tam tersi) yürüyerek geçebilirsiniz ?

Hatta turizm amaçlı bir 3. köprü yapılırsa İstanbul'un turizm açısından mükemmel bir sembolü olur. İstanbul diyince bütün turistlerin aklına bu köprü gelir aynı Paris dediğimizde aklımıza Eiffel kulesinin geldiği gibi. Sadece yayaların asya avrupa arasında yürüyebileceği , araç trafiğine kapalı olan , sadece turizm amaçlı bir köprüden bahsediyorum.
    Türkiye'nin 2008 yılı net turizm geliri 18 milyar dolar civarında ve bunun büyük bir kısmı İstanbul'a ait çünkü 12 ay boyunca turist ağırlıyor. Bu geliri düşündüğünüzde 3. bir köprü yapmak ve İstanbul'a özgü bir sembol yaratarak turist çekmek pek de zor birşey değil.

encralis, enis57 ve SerdarAktas90 bunu beğendi.
  4. SerdarAktas90

SerdarAktas90 Forum Demirbaşı

Seviye:
    Andaç gerçekten çok süper bir fikir :)

Spec bunu beğendi.
  5. encralis

encralis Forum Demirbaşı

Seviye:
    Gerçekten çok güzel fikir fakat, köprülerin doğaya verdiği zarar ve çarpık kentleşmeyi körüklediği aşikar.
    Beylerbeyi'nin eskiden orman olan kısımları şu an Boğaziçi köprüsünün ayakları altında.
    Tabi bu konu'da bunu tartışmak yersiz bence.
    Konu dışı olmaması açısından.
    Peki ya Avrasya maratonu sayesinde olabilir mi?
    1.si yapılmıştı sanırım, 2.si yapılacak mı bisikletler için?

6. fatihgüven

fatihgüven Onursal Üye

Seviye:
    Avrasya Maratonu'nda geçilmişti köprüden, forumdan da kalabalık bir grup katılmıştı diye hatırlıyorum..