BoĞazİÇİ Asya’dan Avrupa’ya Uluslararasi YÜzme YariŞi 2010

Tepki
3
Bunun tek bir amacı var. Açıkçasi fiyat olarak fsi yada fsİİ lerden çok daha ucuza geliyor. Yoksa hani saniyeden kazanayim gibilerinden düşüncem kesinlikle yok. Uzun mesafe yüzücüsü değilim.2 sene önce yüzme sporunu bıraktım zaten. Çanakkale boğazinda 54-55 dk gibi bir dereceyle bitirmiştim , bu ikinci uzun mesafe yarışım olacak.

Ayrica mayo sorusunu Olimpiyat Komitesine sordum. Yarinki toplantida ele alınacakmiş , yani haberdar olacağiz.

Scudo
Tepki
3
Arkadaşlar. FİNA tarafindan onay verilen mayo listesi linkteki gibidir.

(link)

Boğaz yarişinda boy mayolarıda yasaklanabilir yani.

duyguny

Forum Demirbaşı
Tepki
120
hayda desene boşa gitti uzun mayomuz,
zannetmem ama, geçen seneye kadar wet-suit bile serbestti

mahirdmr

Üye
Tepki
10
@Levent_K

Millet burda meydanı boş bulmuş atıp tutuyor yok günde 10km yüzmen lazım falan diyenlere kulak asma ! Tamamen hobi amaçlı yüzenlerdenim ve 2002'de doğru dürüst antreman da yapmamış olmama rağmen yarışı 1:27 'de rahat rahat bitirmiştim. Olay şu; eğer havuzda saatte 2.5km yüzebiliyorsan hiç korkma rahatlıkla yarışı bitirirsin. Hatta şöyle bir örnek vereyim geçen seneki sonuçlara bakarsan 2 saatte bile bitiren vatandaşlar var. Klüpte yüzen lisanslı genç arkadaşlar hava basmayı bıraksınlar bir tek onlar değil yarışı bitiren.

Tepki
3
Boğaz yarışlarının benim açımdan önemi yarışı tamamlayabilmektir , ki herkez aynı zamandan tamamlayacak diye bir öngörü yok. Burdaki arkadaşlar yarişi bitirmek isteyen arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyorlar. Hava vs. durumlarin olacağini düşünmüyorum açıkçası.
Mahirdmr bu seneki amacınız yarışı bitirmekmi olacak yoksa 1.27 den daha iyibir dereceyle bitirmekmi olacak.

@mahirdmr

mahirdmr

Üye
Tepki
10
@Özgün Acar

Yarışa ilk defa katılacak olanların hedefi zaten derece falan yapmak değil. Yarışı tamamlayabilmek onlar için büyük bir başarı olacak. Burada onları cesaretlendirmek yerine nedense bazı arkadaşlar yarışı olduğundan çok daha zor gösterip onlara asla ulaşamayacakları antreman hedefleri koyuyorlar. Bu başlıkta değil belki ama benzer başka bir başlık altında bir kişi kalkmış günde 10km yüzmen lazım yoksa bitiremezsin türünden yorumlar yapmış. Yüzmeyi hobi olarak yürüten bir kişinin günde 10km yüzmesi bence pek mümkün değil. Hava atmaktan kastım da buydu. Yine başka bir arkadaş saatte 3km çok yetersiz falan demiş. Ben direk kendimden örnek verdim ve havuzda saatte 2.5-3km yüzebilen bir kişinin fazla zorlanmadan bitirebileceğini gördüm. Yarış elbette kolay bir yarış değil ama derece hedeflenmiyorsa bitirmek o kadar da zor değil.
Ben uzun bir aradan sonra bu sene tekrar yarışa girmeyi planlıyorum ve hedefim tabiki yarışı tamamlamak. 1:27'yi geliştiricem derken zorlayıp yarışı bırakmak zorunda kalmak istemem açıkcası.

duyguny

Forum Demirbaşı
Tepki
120
tabii ki yarışı 1.20-1.30 civarında bitirmeyi heefliyenin 10km antrenman yapmasına gerek yok, 40-50dk arası bitirmeyi hedefleyenin o kadar sağlam antrenman yapması gerekir, kaldı ki burada kimse burada 10km antrenman yapmalısınız yazmamış, ben 17 senedir boğaz maratonlarına giriyorum, dolayısıyla burada soru soran arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyorum, seçmelerde zaten dendiği gibi tempoya değil tekniğe bakılıyor, tekniği düzgün olan kişi yavaş da yüzse bitirir, geçen sene akıntı ters olduğundan süreler uzadı, 1. 39dk yaparken 54dk da bitirdi, eğer akıntı normal olursa azami süre 1.30 civarında olacaktır, arkadaşlar da antrenmanlarını buna göre yaparlarsa iyi olur..

Tepki
3
Aslinda bunu ögrendiğim çok iyi oldu. Hani kafamda 1. 55 dk gibi kuramlar kuruyordum. 30 dk baya kısa bir süre. Peki istanbul boğaziyla ilgili bir sorum olacak sizlere , Deniz anası oluyormu. Çanakkale boğazinda bayaği bi vardi.

@duyguny

mahirdmr

Üye
Tepki
10
@Özgün Acar

Deniz anasından çok çekiniyorsanız baş, boyun ve koltuk al bölgelerinize Vazelin veya Lanolin vb kalıcı türden krem sürerek en azından çarpsanız dahi yapışmasını engelleyebilirsiniz. Ben denemedim ama işe yaradığı söyleniyor. Bir tarihte kocaman bir deniz anası bir arkadaşımın tam yüzüne denk gelmiş ve kısmen yapışmış. Sonrasında refleks olarak yüzünden çekip atmış ama sonrasında müthiş bir yanma olmuş. Vazelin olsaydı yapışmazdı demişti. Boğazda ben hiç büyük boy deniz anasına rastlamadım bu arada.

• Beğen
Tepkiler: Özgün Acar
Tepki
3
İstanbul boğazinda Çanakkale kadar deniz anası olacağini tahmin etmiyorum açıkçası. Aslinda deniz analarini gördüğümde kaçiyorum , görüntüsü çok tiksindiriyor beni =)

@mahirdmr

Levent_K

Forum Bağımlısı
Tepki
2.594
Bisiklet
Trek
İstanbul elemelerine katıldım. Beklemedeyim.
İçimden bir ses "elensen daha hayırlı olur" der gibi ;)..

duyguny

Forum Demirbaşı
Tepki
120
Antrenman olması için Gençler ve Büyükler 5000m. İznik Açık Su Yarışı 3-4 Temmuz da İznik'te düzenlenecek, detaylı bilgi için : (link)

Levent_K

Forum Bağımlısı
Tepki
2.594
Bisiklet
Trek
Bugün itibarıyla 50dak. hiç durmadan yüzebilir hale geldim.
Göbek eridi gitti bu arada. :)
Akşam 17:30 u bekliyorum. Elemeyi geçtiysem koyuvereceğim boğazın sularına kendimi.

Levent_K

Forum Bağımlısı
Tepki
2.594
Bisiklet
Trek
Elemeyi geçmişim.
Şimdi asıl zor olan kısım başlıyor. ;)

Kerim74

Üye
Tepki
24
@Levent_K

Bugunku toplantiya gidemedim herhalde bone verecekler, yaris gunu alabiliriz diye dusuuyorum. Daha once katilan arkadaslar, birsey kacirmis oluyor muyuz?

Havuzda 40dk da 2 km, denizde 1.05 dk 4km yuzdum. Denizde cok fark ediyormus (Akdeniz). 1.30 saat hic yuzmedim, onerileriniz var mı? Arada durmak yada 1-2 sırt kulac gibi...

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@Kerim74

öncelikle bol şans,mutlaka başını kaldırarak rota kontrol et, sırttan çok kurbağa ile dinlen ve yol al derim

• Beğen
Tepkiler: Kerim74

m6rk

Daimi Üye
Tepki
167
Ahh, nasıl kaçırdım kayıt tarihini :(((

Levent_K

Forum Bağımlısı
Tepki
2.594
Bisiklet
Trek
Finişi kaçırdım, botlar finişten yaklaşık 300m aşağıda bekliyorlardı. Sanırım bota 100m kalmıştı, yüzücülerden birini bota alınırken gördüm, önce "Hayıııııııır" sonra da "Ahyaaaaak" Zagor Tenay bağırışımı yapıp geri yüzmeye başladım.
1saat08dakika44saniye ile katılan 750kişi arasında 293. oldum. :)

• Beğen
Tepkiler: Haşim Okyay