Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Boğazda gıcıklanma ve öksürük

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Ünal Altay tarafından paylaşıldı.

1. Ünal Altay

Ünal Altay Kıdemli Üye

Seviye:
    Sevgili Dostlarım,

Antremandan sonra boğazımda gıcıklanma ve hafif bir öksürük oluyor, genelde rüzgarlı havalarda bindiğimde bu sorunu yaşıyorum. Bu problemin neden kaynaklandığı ve nasıl bir önlem alınabileceği hususunda değerli görüşlerinzi bekliyorum.

Teşekkürler

2. Tolga Yücel

Tolga Yücel Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Tavsiyem atkı takmanızdan yana olacaktır.. rüzgar boğazınızı etkiliyor banada arada oluyor boğaza vuran rüzgar sonunda öksürtüyor ağrıtıyor birde atkı takıp sürmeyi deneyin bakalım probleminiz değişecekmi,şahsi fikrimdir iyi forumlar dilerim

Ünal Altay bunu beğendi.
  3. özcan parlakoğlu

özcan parlakoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    aman dikkat! rüzgarlı havada ağızdan soluk alıp vermemeye özen göster, geniz akıntısına neden olabiliyor, nalet birşey sürekli yutkunma hissi oluşturuyor. geçene kadar yutkuna yutkuna bir hal olmuştum. buff bandanalardan kullanabilirsin, ağzını ve boynunu korur çok güzel bir ürün.

Ünal Altay bunu beğendi.
  4. serisonu

serisonu Forum Bağımlısı

Seviye:
    biraz kocakarı ilacı olacak gibi, pekmez tüketebilirsin. ;)

Ünal Altay bunu beğendi.
  5. murat uludağ

murat uludağ Aktif Üye

Adı:
    Murat ULUDAĞ
    Seviye:

ben sürekli kullanıyorum soguk ve sert sabah ve akşamlarda gerkceten faydalı oluyo gerektiği yerde boynumda tutuyorum atkıdan daha sıcak tuttuğuna garanti veririm... moto servislerde bulunuyor 5 10 tl arasında

6. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    alerjik bir durum olabilir,birşey yemenin ,içmenin veya ağzını kapatmanın faydası olmayacağı görüşündeyim,veya ciğerler ve diğer solunum yolu organları ile ilgili basit bir problemde olabilir, ben doktor değilim ama böyle benzer hafif solunum yolu rahatsızlıkları olabilir,özellikler rüzgarda ve bisiklette gözükebiliyor....

Ünal Altay bunu beğendi.
  7. Kıvanç ERTÜRK

Kıvanç ERTÜRK Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    özellikle buff marka veya türevleri bu tür rüzgarlı havalarda imdadımıza koşmaktadır boğazın başladığı noktadan burna kadar çekilebilmektedir .Bunun dışında terleme sıkıntısına yol açmamaktadır.Özellikle bu tür soğuk ,rüzgarlı,değişken havalarda bunun gibi bir ürünle bir de gözlük takmaya özen gösterirseniz bu sıkıntı büyük ölçüde yakanızı bırakır diye düşünüyorum.
    Saygılar

Ünal Altay bunu beğendi.
  8. Ünal Altay

Ünal Altay Kıdemli Üye

Seviye:
    Herkese çok teşekkür ederim. Sanırım ağızdan nefes almak ile de alakalı bir durum. Tavsiyeler için tekrar teşekkürler

9. tugkela

tugkela Üye

Seviye:
    Hocam burun bantlrı var kullanmanızı tavsiye ederim nefes alışını yardımediyor

10. Gürhan Taşpınar

Gürhan Taşpınar Yeni Üye

Seviye:
    Muhtemelen ağzınızdan daha çok nefes alıyorsunuz. Fakat çok soğuk havalarda bununuzdanda alsanız, bu sefer genzinizde problem oluşacaktır.

11. Eşref BOSTANCI

Eşref BOSTANCI Yeni Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Konu açılmışken biraz geçte kalsak bir kocakarı ilacı tavsiye edebilirim üsye ye ( üst solunum yolları enfeksiyon ) çok tutulan biri olarak... bal zencefil ve fındık bunları karıştırarak deneyebilirsiniz direnç artırıyor sağlam bir enerji veriyor ve boğazı temizlemekte ve öksürüğü geçirmekte gayet işe yarıyor uzun süredir denemekteyim.. tarçın çayı da gayet iyi geliyor ... boğazı yumuşatma konusunda... fakat istanbulun eksoz ve kömür dumanına çare bulmak .... Kolay gelsin..

12. Hasan TÜRKER

Hasan TÜRKER Onursal Üye

Seviye:
    Ben bisiklete binerken sureklı nanelı sakız cıgnıyorum. Hem agzım kurumuyor hemde az da olsa nefes acıyor. Bence bır dene belkı ıyı gelır...

13. Ufuk Yılmaz 45

Ufuk Yılmaz 45 Aktif Üye

Seviye:
    malumunuz bisiklet sürerken terliyoruz ve aynı şekilde bisiklet sürerken bolca rüzgara maruz kalıyoruz ve bu da üstümüzde uygun kıyafetler yoksa bizi hasta yapabiliyor.Muhtemelen göğüs bölgenizi tam koruyamıyorsunuz.O da boğazınıza vuruyor olabilir.Bir adet rüzgarlık edinmenizi ve kendinizi korumanızı öneririm.

ayrıca eve geldiğinde çorabını çıkarttığında ayakların buz gibi oluyorsa büyük ihtimalle ayaklarını üşütüyor olabilirsin.Bende şu an ayaklardan üşütmemden dolayı evdeyim ve 2 haftadır antreman yapamıyorum.Ayakkabına kışlık ayakkabı kılıfı almanı öneririm.Fiyatı 100TL civarı.Ancak yarış bisikleti ve malzemelerini satan bisikletçilerde bulabilirsin.Malumunuz kışa giriyoruz uzun parmaklı eldivenden uzun taytlara,uzun kollu jerseylerden,ayakkabı kılıfına,beresine kadar herşeyini düzmek gerekiyor.Eğer düzemiyorsanız da ya evde oturun ya da kapalı alanda spor yapmanın bir yolunu bulun derim.

Ben söyleyeceğimi söyledim isterseniz başkalarının görüşlerini de ve kendi imkanlarınızı da göz önünde bulundurarak bu sorunu halletmeye bakın derim.

14. Mehmet_Gürsoylu

Mehmet_Gürsoylu Forum Bağımlısı

Seviye:
    RÜzgarlı havalarda ilerlenmesi zor oluyor ilk başladığım zamanlarda bisiklette kendimi fazla zorluyordum gelişmek için buda ciğerin yavaş yavaş kuvvetlenmesini sağlıyor tabi.Ama ciğer genişlerken turlarda durunca sizin derin nefes çekmenizi engelliyor birden öksürtmeye başlıyor.Acaba probleminiz böyle birşeymi? Bu değilse boğazınız açık kalıyordur rüzgar da yiyince öksürük yapıyordur boyunluk veya buff kullanmalısınız