Boğaz mesafesi ve yol tutuş sorunu...

şans topoğraf

Daimi Üye
Tepki
106
Arkadaşlar esas derdim dh/4x fakat,Hussefelt'leri siz daha yakından tanırsanız,bu sebeple konuyu buraya uygun gördüm...

Elimdeki xc tipi 16'' kadroyu 4x yarışları için hazırlıyorum,Haliyle kullandığım Truvativ stylo team boğazıda,Hussefelt serisi ile değiştirdim fakat boğaz uzunluğu 7cm kısalınca,ağırlık ön gidon ve direk maşaya bindi ve DJ perfonması artarken,ön lastikte yol tutuş sorunu yaşamaya başladım...Virajlarda başta ön kayıyor sonrada arka,yere ayak atıp devam ediyorum.Eski boğazla apex çizgim daha keskindi...
Şu an kullandığım 120mm maşayı 160mm maşa ile değiştirince sorunum çözülür mü? yada 16'' kadroyu satıp 13'' 4x kadroya e geçicem...

TR'de deneyimi olan 4x yapan yok!! yinede hussefelt severlere soraım dedim..
herkeze iyi forumlar

Scudo

İsaAlp

Forum Bağımlısı
Tepki
242
Bisiklet
Bulldog
Türkiye'de 4X deneyimi olan yok, çünkü Türkiye'de 4X yarışı yok!

Yine de, sizin sorununuzun çözümü için, 4X bilgisi veya Hussefelt boğaz kullanmış olmak gerekmiyor. Kadronuz kısa gidon boğazı düşünülerek üretilmediği için, ideal geometrisi bozulmuş. Bir süre böyle kullanırsanız, yeni haline alışma şansınız var. Fakat bisiklete 160 mm maşa takmanız, kesinlikle durumu daha da kötüleştirecektir. Öncelikle, böyle bir maşa ile bisikleti zorlarsanız kadronuz büyük ihtimalle kırılacaktır. İkinci olarak, ön kısmın yükselmesi ile orta göbek te yükseleceği için, bisikletin ağırlık merkezi de yükselecek ve yüksek hızlarda stabilitesi çok düşecektir. Ayrıca, bisiklet üzerindeki pozisyonunuz da biraz daha arkaya kayacağı için, ön lastiğinizin tutunma sorunu daha da artacaktır.

Benim tavsiyem maşayı değiştirmek yerine, TT'si daha uzun olan bir kadroya geçmeniz.

• Beğen
Tepkiler: şans topoğraf

M.Cilasun Bayülgen

Daimi Üye
Tepki
254
@şans topoğraf

Kadrodaki değişiklikleri yanlış okuduğunu düşünüyorum...

Gidon boğazını kısalttığın için bisiklete oturuş pozisyonun dikleşmiş ve ağırlık arka tekere kaymış durumda şu an... Zaten bu yüzden DJ performansın artmış ve yine aynı sebepten ön tekerin yol tutuşu azalmıştır. Hatta şunu da deneyebilirsin; eskiden çıkabildiğin yokuşlarda bisikletin önü kalkmaya başlamıştır.

Soruna gelince, 120'lik maşayı 160 ile değiştirirsen bu durum daha da kötüleşir, çünkü ağırlık daha da geriye kayar.
100 mm'lik bir maşa durumunu iyileştirebilir ama hazır fırsatın varken (ülke dışında olduğunu öngörüyorum...) bence elindeki xc kadroyu/bisikleti sat ve bir 4x kadroya geç, çünkü "Suntadan tahta olmaz." :)

Selamlar.

• Beğen
Tepkiler: şans topoğraf

şans topoğraf

Daimi Üye
Tepki
106
@M.Cilasun Bayülgen

Su an ki kadromun 2. el degeri 200-250 tl...ayni markanin 4x kadrosu 2. el 400 den ucuza yok...ustune 200 lira kadar daha verip 4x kadroya gecersem 1derece daha dusuk kafa acisi,2 inc daha dusuk kadro gbi ufak farklar var su an ki kadromda saglam,4x-dj surusude gayet uygun...masa konusunda haklisiniz 140-160mm masa ile daha dengesiz olucak...Bu arada bogazdan kaynaklanan sorunu yasamiorum artik,yada alistim sadece :)

EmirhanKarasu

Forum Demirbaşı
Tepki
331
Hangi xc kadrosu 4x-dj sürüşüne uygun oluyo onu anlamadım ben.

şans topoğraf

Daimi Üye
Tepki
106
@EmirhanKarasu

16 inc xc kadrom linkteki modifikasyonlardan sonra,baslangic seviyesinde 4x-dj suruse uygun hale geldi.
xc kadrodan dj-4x olmaz diye onyargiyla yaklasmasin kimse,mis gibide oluyo :))

Kadro hakkinda bilmek istedikleriniz varsa buyrun linkte var...
(link)

Bir kac tanede fotograf paylasiyorum sizin icin..

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)