Boğaz Köprüsü'nden Bisikletli Geçiş (10 Haziran)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@sarıyerlibisikletçi

cengiz bende sevindim fatihide gördüm bu arada...

Scudo

Soner SAĞ

Aktif Üye
Tepki
143
Bisiklet
Kron
Olumlu taraflarına da bakalım biraz.

http://img717.imageshack.us/img717/3217/imag0318h.jpg
By (link) at 2012-06-11

http://img716.imageshack.us/img716/5996/imag0322q.jpg
By (link) at 2012-06-11

http://img836.imageshack.us/img836/894/imag0323m.jpg
By (link) at 2012-06-11

http://img607.imageshack.us/img607/2889/imag0325b.jpg
By (link) at 2012-06-11

http://img259.imageshack.us/img259/8506/imag0326l.jpg
By (link) at 2012-06-11

http://img135.imageshack.us/img135/2631/imag0327s.jpg
By (link) at 2012-06-11

http://img195.imageshack.us/img195/2186/imag0328w.jpg
By (link) at 2012-06-11

http://img855.imageshack.us/img855/735/imag0330uo.jpg
By (link) at 2012-06-11

http://img831.imageshack.us/img831/498/imag0331i.jpg
By (link) at 2012-06-11

Tepki
51
Nedense bazı kişiler "hız kötü, kontrolsüzlük şöyle,kimseyi tehlikeye atmamak gerek, dikkat etmek gerek, grup içindeyken kontrollü olmak gerek " diye öğütler veriyorlar ama bu aynı kişileri 2-3 yıl önce MAVİ BİSİKLET etkinliğinde Caddebostan-Bostancı arasında grup halinde sürerken bütün grubu tehlikeye atarak grubun içinden geçtiğini,sürat yaptığını,insanları sıyırarak geçtiğini,tecrübesiz kişileri korkuttuğunu,farklı turlarda farklı şekilde davrandıklarını da gördüm.Eminim bir çoğumuz da bu tür davranışları gördü.
Şahsi kanaatim bir kişinin birilerine öğüt verme tavsiyede bulunma yetisini kendisine görüyor ise kendisininde bu davranışlara uyması gerektiği yönündedir.O nedenle bir şeyi söylüyorsak önce kendimiz yapacağız".
Sürekli trafiğe kapanmadı açıktı şöyle kapanmalı böyle açılmalı,Üsküdar tehlikeli beylerbeyi geçiş dar gibi söylemler var.Evet sokaklar dar doğru ama şunu da bir düşünmemiz gerekmiyor mu acaba; Beylerbeyine inerken aynı yöne doğru tünelde kaç araba yanyana gidiyor(bir),aşağıda sahil yolunda kaç araba yan yana gidiyor(bir) hal böyle iken araç yolunda giderken neden bi bisikletçiler 20 kişi yan yana gitmeye çalışıyoruz,neden bizim için ayrılmış olan Üsküdar gidiş şeridini kullanmak yerine karşı yönden gelen araçların şeridine giriyoruz,en önde gitsen ne olacak en arkadan gelsen ne olacak birbirini geçmek mantığı niye?görevli şöyle kızdı görevli şöyle kaba davrandı laflarından şikayet ediyoruz,düşünelim bakalım;herkes düzgün bir şekilde gitse o adam niye bağırsın-deli mi bu adamalr,onlar bilmiyorlar mı sakin olmasını? karşı şerite geçen bir bisikletli karşıdan gelen bir araçla çarpışsa başına bir kaza gelse yaralansa-ölse(hiç olmasını istemediğimiz şeyler ama maalesef ki defalarca karşılaştık bu durumla) gelecek yıllarda bu etkinlik için izin istemeye gidildiğinde sizce nsıl tepki alınırdı?zaten çok zor alınan izin için"kardeşim size yolları kapatıyoruz siz karşı şerite geçip bir de kaza yapıyorsunuz insanlar ölüyor" demezler mi bu etkinlikleri tamamen bize kapatmazlar mı??
Bİrazda kendimize bakalım EMPATİ kuralım biraz daha düşünelim.Eksiklikleri hata olarak göstermeyelim ve düzeltebilmek için (düzeltmeye önce kendimizden başlayarak) çaba sarf edelim.

Sabırla okuduğunuz için teşekkürler,herkese saygılar, keyifli sürüşler....

Caner.AYDIN

Daimi Üye
Tepki
86
İsim
Caner A.
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sezer kardeş, bence kime ne diyorsan direk isim ver yada böyle imalı konuşma. o bahsettiğin etkinliklerin herhangi birine katılmadığım için üzerime filan aldığımdan değil :)

Bende bir zamanlar çocuktum ve bisikletin önünü kaldırıp metrelerce gidiyordum veya bisiklete ters biniyordum. yaşını bilmediğim için böyle yazıyorum kesinlikle yanlış anlama belki sen daha dünyada yokken ben bisiklete biniyordum. burada bu kadar insan bunları ego tatmin etmek veya birilerine bir şey ispat etmek için yazıp çizmiyor herkesin amacı aynı bisiklete binmek binmeye teşvik etmek, kazasız belasız organizasyonların tamamlanmasını sağlamaktır.

adamlar bağırıp çağırıyorlar ise, demek ki sakin olmayı bilmiyorlar arkadaşım. bu görevi verdiğin insanlar her durumda sakin olmak zorunda ! çünkü onlar, Allah göstermesin bir kaza yaşanır ise gerektiğinde ilk yardım yapması gereken "PROFESYONEL" olması gereken insanlar.. eğer daha şerit ihlalinde kontrolünü kaybedip bağırıp çağırıyor ise kusura bakma onları boşuna görevlendirmişler...

benim bu forumda ve buradakiler ile az çok 2-3 senelik bir geçmişim gezmişliğim var ve az çok tanıyorum. dediğin gibi geçmiş te bazı hatalar yapmış olanlar var ise de bana denk gelmedi demek.

tekrar yazıyorum benim tek dileğim seneye 7 yaşındaki kızımı da bu organizasyona gönül rahatlığı ile kafamda soru işaretleri olmadan getirebilmek. kendisi sabah 10 da bisikletini alıp çıkıyor ve akşam 8-9 da eve zor sokuyoruz. benim 33 yaşında sahip olduğum bisikletli köprü geçişi imkanına kızım 7 yaşında sahip olsun. burada hepimiz bisiklet aşığıyız ama bisiklet bizde oyuncak oyun aracı olarak görülüyor, hak ettiği saygıdan çok uzak.

bardağa dolu tarafından ilk 1-2 sene bakılır fakat 5-6. senesinde hala aynı sıkıntılar yaşanıyor ise kusura bakma birazcık ta yanlışları konuşalım bardağın boşluklarını tartışalım değil mi?

ben bu işin başında olsam çok mu iyi olurdu? hayır tabi ki herkesin kabiliyet ve işleri farklıdır fakat benim burada ki amacım muhalefet olmak veya iktidara güzel görünmek değil gördüğüm aksaklıkları aramızda paylaşarak nasıl daha iyisi olur bunu bulmaktır.

Tepki
51
@Caner.A

Caner A. arkadaşım yaşım 38 öncelikle bunu belirteyim,sonra nasıl hitap etmek istediğine sen kendin karar verirsin.

Birisini kastederek değil söylediklerim,ama gördüğümü söylüyorum üzerine alınmak isteyen alınır,sen alınmıyor isen senin için böyle bir problem yoktur.

Umarım kızın ile her zaman istediğin gibi keyifli sürüşler yaparsın. Ricam yazdığımı tekrar okuman yönündedir,söylediğimin anlaşılmadığını düşünüyorum.Emin ol ki oradaki görevli olarak isimlendirilen kişiler de o şekilde davranmak istememişlerdir,ama hiç bir kötü olay ile karşılaşmamak(dikkat çekmek istiyorum kırgınlık değil kötü olay-kaza diyorum.kırgınlıklar unutulur halledilir geçer ama kaza geriye dönülmeyen sebebiyetler verebilir)için o şekilde biraz sert davranmış yada söylemde bulunmuş olabilirler(bu arada hiç birni de tanımam,onu da belirteyim).
Aksaklıkları konuşalım ama sürekli tek taraflı olarak karşıdaki insanları suçlayıp hataları onlarda görüp kendimizi kenara çekmeyelim.
Kazanımlar kolay elde edilmiyor,sadece olumsuzlukları konuşarakda çalışan insanların morallerini bozmayalım.

Kızınla birlikte güzel sürüşler sana ve herkese...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/c0.80.843.403/p843x403/403415_10150852335002041_2101831470_n.jpg

köprü geçişi sonrası.....başkan muratsuyabatmaz ve yardımcısı halil atalay sayın valimiz ile sayın valimizden isteklerimiz bilinçsiz araç sürücülerin eğitilmesi...başkan murat suyabatmazın verdiği bilgiler doğrultusunda bisiklet olayını sayın vali ciddiye alacağını belirtmiştir...bisikletli polislerin gündeme getirilmesi çok yerinde bi karar olmuştur..bu polisler araç sürücülerini uyaracaklar aynı zamanda biz hata yaparsak bizleri uyaracaklar...büyük şehirden isteklerimizde var tabi topbaştan bir an önce geniş bisiklet yolları beşiktaş sarıyer arası ve üsküdar beykoz arası ,bu hatlar kullanılmakta.....bisiklet yollarına araç park edenlerden 150 lira alınması ....bunu sayın valimizden istiyoruz, daha çok şeyleride hem yerel belediyelerden hemde büyük şehirden istiyoruz özellikle bizim için bi cehenneme dönen hafta sonları bostancı tuzla hattı artık mangalcıların istilası altında çevreye yayılan koku buna kim dur diyecek ......sorunlar çok istanbulda .....

orcunkaralar

Aktif Üye
Tepki
29
@Kudret Kurtcebe

yedikule-bakırköy sahildeki bisiklet yolu da mangalcıların işgali altında..sıra sıra mangalcılar yüzünden kaç defa yoldan çıkıp çamura toprağa girdim. şeytan diyorki geçerken sırayla bütün mangalları tekmele :) ama aynı şeytan aptal olma hepsi arkandan sopayla kovalar diyor. sözde temiz hava alacağız diye sahile iniyoruz dumanlar içinde eve dönüyoruz. koklayan mangal mı yaptın diyecek.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@orcunkaralar

halil atalay büyük şehirde çalışmaktadır aynı zamanda dernek başkan yardımcısı biz senelerdir konuştuk ama hareket yok geçen gene gördüm mangal istilasını büyük şehir halledecek vali değil bütün sahillere sayın topbaş bakıyorda kendisi ne kadar bisiklete biniyor hikaye tabi bu kadıköydeki selami bey yaşamında kaç defa bisiklete binmiş ,hollanda kralı bisiklet ile gider çok peynir ekmek yiyecek en baştakiler maliye bakanı bisikletten nerde ise düşecekti ...bunlar komedi tabi...evet arza göre talep diyor büyük şehir onun için mangalcı çok ,benim şahane planlarım varda ama insanlık dışı kırım kongo örneği ama masum çocuklar var orda ,şaka tabi ciddiye almayın en sağlamı şudur bunu gördüm ideal tepede bütün fıskiyeleri açmışlar idi çimler sırımsıklam idi, bütün sahil yolları çimlenecek bir sürü fıskıye hafta sonu sulamaya başlayacak işte mangalcıların sonu o çamurlu çimene kimse rağbet etmez bu uygulama çözüm şeklidir..

mesut...

Üye
Tepki
21
Bende bakırköy - yedikule yolunu kullanıyorum ve hiç o iğrenç bisiklet yolundan gitmedim , gidemedim yol değilki o zaten hele hele benim gibi yol bisikletin varsa hiç gidilmiyo.
araç yolundan devam...

orcunkaralar

Aktif Üye
Tepki
29
@Kudret Kurtcebe

hahaha çimleri sulamak 10 numara fikir ama yurdum insanı çimenler ıslak diye bu sefer mangalı sahil yolunda yakar :):):)

merak ediyorum bu hödüklerin mangal yaktığı piknik örtülerini serdiği çimenlerde biz bisiklet sürsek ne olur ?? tepki belli aslında : hüoooopp a.q.ç... git başka yerde sür bisikletini.

yurdum insanından tek isteğim azıcık saygı.... her konuda...

• Beğen
Tepkiler: Sait Hislioğlu

orcunkaralar

Aktif Üye
Tepki
29
@mesut...

açıkçası bende yolu kullanayım diyorum ama bizim yollarımızda bisiklet görmeye alışık olmayan sürücülerin dikkatsizliğinden çekiniyorum. bu sebeple ben genelde gece çıkıyorum saat 23.00 'ten sonra ortadaki transit yol kapanıyor. transit yola girip kaptırıyorum.

efeballi

Daimi Üye
Tepki
176
Bisiklet
Scott
@orcunkaralar
Ben pendik'ten katıldım bu boğaz etkinliğine, eve 10 km kala bisiklet yolunu(aslında bütün kaldırımı) kapatan çocuklar sayesinde düştüm.
"Ne yapmak lazım çekilmeniz için" dediğimde "ağbey buranın bisiklet yolu olduğunu bilmiyorduk" dediler. Buyur, ayıkla pirincin taşını.
Yani 100 metrede bir bisiklet yolu tabelası var, yere de boyamışlar bisiklet yolu diye, hala anlamıyorlarsa (ya da anlamak istemiyorlarsa) her tarafı bisiklet yolu yapsak ne farkeder?
Asfalttan gidiyorsun adamlar yanından 120'yle geçiyor, bisiklet yolundan gidiyorsun yayalar var, kısacası iki ucu... neyse :)

• Beğen
Tepkiler: Ömer Soykan

yasinduran

Daimi Üye
Tepki
56
yol her zamana tehlikeli kardeş :D heleki o egzos dumanı insanı öldürür en güzeli dağ tehlikesi var ama temiz hava :D

Ali KARAEL

Üye
Tepki
28
bazı eksiklik ve aksaklıklara rağmen güzel bir tur oldu aslında taksimden çıkılmadan önce anonsla neler yapılması gerektiği anlatılsa ilk defa katılan bisikletçiler daha tedbirli olabilirdi erken yorulup yokuşlarda bisiklet elde çıkan ablalarım abilerim vardı aslında bu kişiler kendileri az çok bilir onlar kortejin en arkasından gitse yokuşta hiç durmayacak olan kondüsyonu iyi olan bisikletçiler için tehlike yaratmazlardı diye düşünüyorum.Geçen senede katıldım bu tura katılım geçen seneye nazaran daha fazlaydı en azından bir gün de olsa istanbulun bir kısmını dolaşıp bisikletliler olarak insanların dikkatlerini çektik bu tür organizasyonların daha sık olması toplumda komuoyu yaratacaktır böyle böyle istediklerimizi elde edeceğiz bisikletli ölümlerinden kazalarından hiçe sayılmaktan gerçekten bu yaşımda ben sıkıldım ama şair ne demiş sen yanmazsan ben yanmazsam nasıl çıkar bu karanlıklar aydınlığa aynen öyle işte..

not:ben bir arkadaşımı da getirmiştim tura ve köprüye girmeden önce o ön tarafta kaldı gözden kaybettim durup telefonda açamıyordum çünkü ne o duyardı ne ben dar yolda durabilirdim. bu sebeple hızımı biraz arttırmak zorunda kaldım önümde boşluk bulduğum yerlere girip öndeki arkadaşa ulaşmaya çalışıyordum. aslında hızlı denilemeyecek şekilde hızlandım yani amacım sadece boşlukları yaklayıp öne geçebilmekti konuşan 2 tane bisikletli abi vardı onların arasını boş görünce girdim ve arkamdan (yanlış olmasın) seni yere yapıştırırım yada seni yere düşürürüm gibi bir ikaz geldi çabuk parlayan birisi olmama rağmen gerek günün anlam ve önemi gerekse yaşının benden 1.5-2 kat büyük olması sebebiyle sesimi çıkartmadım.ben burdan onu zordurumda bıraktıysem eğer özür dilemek istiyorum çünkü daha sonra aramama rağmen bulamadım konuşmak için (o anda çok sinirlendim) ama öyle itici ve kötü bir üslübla bana bağırarak tehdit etmesi bir bisikletçiye yakışmadı diye düşünüyorum daha nazik olabilirdi bende anlayışla karşılayıp orada özrümü dilerdim. bu sayede görüle bilme şansımı arttırdığımı düşünüyorum :)

bu tür turların daha sık olması dileğiyle..