Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bodrum - Akyaka - Marmaris - Muğla turumuz (Evrim&Ozan)

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında elsk tarafından paylaşıldı.

1. elsk

elsk Üye

Seviye:
    Hali zamanında, Bodrum Yarımadası' nın “Niye hayal ettiğim rotaları benimle birlikte gidebilecek bir bisiklet arkadaşım yok?” diyen iki ayrı insanı, sonra sonra forum sayesinde tanışarak güzel bir seyahat gerçekleştirmişti. Bodrum-Bafa(Heraklia). Şimdi bu iki yoldaş, yani biz Ozan ve Evrim, 3 Mayıs - 6 Mayıs 2007 tarihleri arasında, Mayıs Sıkıntısı’ nı çok da uzaklarda bırakarak ikinci uzun yol bisiklet turumuzu yaptık.
    Ve işte Bodrum - Gökova Körfezi - Marmaris gezimizi sizlerle paylaşmak istedik.

Rotamız üzerindeki yerleşim birimleri:
    Kızılağaç-Yalıçiftlik-Çocuk Mezarlığı-Mazı-Çökertme-Ören-Kultak-Akbük-Akyaka-Marmaris-Akyaka’ya geri dönüş-Muğla (197 km.)

HARİTA

Sabah saat 09.00 ‘da heyecanla yola çıktık. Kıyı şeridini takip ederek gidebilmek için Kızılağaç ayrımından Yalıçiftlik köy yolunu tercih ettik. Ve köyün sonunda bizi Mazı’ ya götürecek olan çam ormanlarıyla kaplı patikaya girdiğimizde evrenin tüm sıkıntılarını üzerimizden atmıştık bile. Neredeyse hayat boyu Özgür kalacağız sandık. Orman içindeki ıssızlıkta birden karşımıza sanki başka bir resimden kesilip bizim içinde bulunduğumuz resme yapıştırılıvermiş bir açık hava gözlemecisi çıktı. Durup ayran içelim dedik ama hiç karşılaşmış mıydınız ki bu gözlemecide ayran Yok’ tu. Biz de birkaç fotoğraf çekip yeniden yollara düştük.

Tam bir çam kokusu sarhoşluğundaydık ki ağaçların yarattığı serin gölgelikler ağır ağır yok olup yerini yakıcı bir güneşe, o capcanlı yeşillik acı-kuru bir siyaha dönüşmeye başladı. İşte İnsan, kilometrelerce yakmıştı bu ormanı. Taa ki (ne de ilginçtir köyün ismi ) Çocuk Mezarlığı Köyü' ne kadar her yer kül olmuştu.

Mazı Köy' e geldiğimizde yeniden canlanan doğa içimizdeki kavrulmuş sıkıntıyı da attı. Aşağı Mazı Köyü' nü Yukarı Mazı tepelerinden selamlıyoruz.

Mazı’ dan sonra Çökertme’ nin zevkli inişi sanki sizi ödüllendirir gibidir. Yokuştan koya doğru kendinizi bırakıverirsiniz ve suyu hiç tükenmeyen çeşme karşılar sizi. Yüzünüzün terini yıkar deniz kıyısına inersiniz. Acıkmışsınızdır

Çökertme koyu' nda yediğimiz hafif yemeğin ardından Ören’ e doğru yola devam ediyoruz.

Ören’ e vardığımızda Akbük’e varabilmek için bizi sağlam bir dağ tırmanışı beklediğinin müjdesini alıyoruz. “Vız gelir Tırıs gider” mantığıyla, 1800 m. rakımdaki Alatepe’ ye 8 km. lik tırmanışa geçiyoruz.

Alatepe’ ye vardığımızda gün ışığının son demlerini yaşıyor olduğumuzu fark ediyoruz fakat yolumuz bitmiyor henüz. Tırmanırken bizi yarı bitkin bir halde bırakan yokuş, Kultak ve Akbük’ e doğru tatlı bir iniş bırakıyor bize geride. Kultak köyüne vardığımızda köy kahvesinde çay molası veriyoruz. Köylülerden Akbük’e ulaşım ve konaklamamızla ilgili bilgiler alıyoruz. İçlerinden biri Akbük’teki tek konaklama yerinin Altaş pansiyon olduğunu söyleyerek telefonuyla bize yer ayırtıyor. Gecenin içine doğru yol alıyoruz yeniden. İyi ki bizi aydınlatan güçlü farlarımız var. Köyü geçtikten sonraki kör karanlıkta ne yapardık yoksa. Yıldızlar uzak.

Akbük Koyu’ ndan ertesi sabah manzaraları:

Bodrum – Akbük
    Katedilen Mesafe : 95 km.

Masalsı Akbük’ te yaptığımız kahvaltı ve deniz keyfinden sonra Akyaka’ ya doğru zıpkın gibi yola koyulduk.

Akbük’ten sonra Akyaka’ya 26 km. lik toprak bir kıyı şeridinden gidiliyor. Ve büyüleyici bir parkur.

Bir dönemecin ardından yeni bir mola yeri çıkıveriyor karşımıza.

Yol çalışması.
    İş makineleri yolun tümünü kapatmış fakat bize geçebileceğimiz kadar yol açıyorlar.

Ve Akyaka’ya varıyoruz. Duyduk ki bisikletforum’un Akyaka ayağı sevgili (Kaptan) Fırat, yolları buralara düşen bisikletlilere tavşan kanı çay demliyormuş. Kıpır kıpır, güleç halleriyle tüm yorgunluğunu unutturuyormuş insana.

“Yardımların, önerilerin, arkadaşlığın için çok teşekkür ederiz Kaptan!”

Fırat’ın hoş sohbetinden sonra enerjimizi yeniden kazanıyor ve Marmaris’e doğru yola çıkıyoruz. İsteğimiz, bir gece Marmaris’te konaklayıp ertesi sabah Datça’ya gitmek. Datça’da da bir gece geçirip Pazar günü feribotla Bodrum’a geri dönmek.

Marmaris’e yolculuk:

Marmaris şehir merkezine vardığımızda hava yeni kararmıştı. Sevgili Fırat’ın telefonla bizim için ayırttığı odalarımıza yerleştik ve tozumuzu toprağımızı üzerimizden atar atmaz kaybettiğimiz enerjileri geri almak üzere ve “korkun bizden, dünyaları yiyeceğiz!” sloganlarıyla dışarı çıktık. Garsonun, iştahımız karşısındaki şaşkınlığı ile yemeklerimizi yedik.

Ertesi sabah-5 Mayıs Cumartesi- Datça feribot seferlerinin saatlerini öğrenmemiz gerektiği geldi aklımıza. Telefondan gelen karşı ses, planımızı alt üst eden haberi verdi bize. Bodrum-Datça feribot seferleri, yaz sezonu henüz açılmadığından yalnızca pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri yapılıyormuş. Datça’ya kadar gidip oradan otobüsle aynı yolları geri dönmek hiç cazip görünmedi bize. Ama pazartesi gününü bekleyip feribotla dönmek gibi bir seçeneğimiz de yoktu; Pazartesi Bodrum’da işlerimizin başında olmamız gerekiyordu. Böylece Datça turumuzu başka bir gezi arasına koymayı tercih ettik

Bodrum’a geri dönmek üzere bisikletlerimizi ve kendimizi son anda otobüse attık. Dün akşamüzeri, Akyaka’dan Marmaris’e gelirken geçtiğimiz yolları şimdi geri dönüyorduk ki daha koskoca bir cumartesi öğleden sonramız ve pazarımız olduğunu, bu gün-bu saatte Bodrum’a dönüyor oluşumuzun anlamsızlığını düşünerek, ansızın alınan bir kararla Akyaka’da otobüsten zıpladık aşağı.

Akyaka’da bir öğleden sonra:

Azmak’ ta tekne gezintisi:

Pazar sabahı Azmak kıyısında kahvaltımız:

Kahvaltı yaparken dönüş rotamızı belirledik. Sakar Yokuşunu tırmanarak Muğla’ya varacaktık. Muğla şehir merkezini gezip yemek yiyecek ve oradan garaja gidip ilk Bodrum otobüsüyle evlerimize dönecektik.

Sakar yokuşundan sonra kendi hız rekorlarımızı kırarak Muğla’ya doğru aşağı sallandık. Gözlerimiz Muğla’lı bisiklet dostlarını aradı, bulamadı.

2. kaçvitesabi

kaçvitesabi Yeni Üye

Seviye:
    ahhh dostlar...ben o azmak'ın soğuk sularını bilmez miyim..geçen sene bu zamanlar atlamıştık buz sularına da, denize kadar bir koşu yüzüvermiştik, adrenalin kokmuştu bütün sazlık...yine gıpta yine özlem yaşattınız yine bu saatte bana..kısaca Can Babanın dediği gibi...aşkolsun size çocuklar aşkolsun..kıskanıyorsam sizi anam avradım olsun...ottoya sitem, çapatiye vefa, ozana sarı morlu, nurlu mefküreli bir selam..evrim'e de oyuna devam de bakalım koca Gümüşlük...biz hiç yenilmedik desem yalan..oyuna devam...

3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Gerçekten çok güzel bir gezi ve doğa. Mükemmel kareler. Paylaşım için teşekkürler...

4. swunk

swunk Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    keşke marmaristen devam etseydiniz turunç ve kumlubük tarafına işte o zaman hayalimdeki turu tamamlamış olurdunuz. çok kıskandım zaman olsa antalya dan oraya pedallıcam.
    ayağınıza sağlık buralarada bekleriz turlara

5. Ertan ABA

Ertan ABA Onursal Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    manzara muhteşem.gezilecek yerlerin asla bitmeyeceğini bize gösteriyorsunuz.

elinize ve ayağınıza sağlık:in:

6. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Evrim ve Ozan merhaba

İnanın sizin resimlerin açılmasıyla gözlerim faltaşı gibi oldu. O ne kadar güzel bir turmuş. Muhteşem doğa harikaları arasında süper yollar almışsınız. İkinizide başarınızdan dolayı kutluyorum. Ellerinize ve ayaklarınıza sağlık olsun diyorum.

Forumda Muğla'dan Can Demirel ve Akyaka'dan Fırat'ın da davetleri üzerine ben ve eşim Antalya'dan, Kevser 'in ekibide Ankaradan 19-20 Mayısta Akyaka tarafına geliyoruz. Tabi kısmetse.
    Sen ve Ozan'ı da, bu günlerde boşta iseniz, yanımızda olmanızı istiyoruz. hep beraber pedallamak çok güzel olacaktır. Forumdaki linkimizde BURADA Kevser'in açtığı linkte BURADA Bunları inceleyebilirsen ne kadar güzel olacağını göreceksin. Tabi daha rotamız tam hazırlanmadı. Onu da Fırat ve Can hazırlayacaklar.

Sizleride o günlerde aramızda görmekten büyük mutluluk duyacağız.

Hem bu gezileri yapmış kişilerden rota hakkında öğreneceğimiz çok şey olacaktır.

Sevgi ve selamlarımla.

Hoşçakalın.

7. mehmet_svm

mehmet_svm Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ah ah özlemişim Ege'yi, Çok güzel gezi gerçekleştirmişsiniz Ege'nin kavurucu sıcağında pedal bastığınız için tebrik ederim,

8. hulyaars

hulyaars Forum Demirbaşı

Seviye:
    çok güzel bir gezi olmuş, cumartesi cumartesi ne işim var benim ofiste diye geçirdim içimden resimlerinize bakarken.Paylaşım için teşekkürler çok güzel :)

9. Ceyhun Pekuz

Ceyhun Pekuz Kıdemli Üye

Seviye:
    Şu yaptığınız turu yapabilmek için haftalardır program yapmaya çalışıyorum :) Malum sınavlar,dersler,mesafe :(
    Fotoğraflar çok güzel, turunuzu bir çırpıda okudum, teşekkürler.

10. Tugfox

Tugfox Bisikletkolik

Seviye:
    Yine harika bir rota.. Yine harika fotograflar.. Yine guzel bir anlatim :)

Bu guzel geziyi bukadar guzel fotograflarla bize aktardiginiz icin Evrim&Ozan ikinize de ayri ayri tesekkurler :)

11. elsk

elsk Üye

Seviye:
    Sevgili bisiklet sever arkadaşlar, gezi fotograflarımız ve makalemiz keyif verip motive edebildiyse sizi, tekrar tekrar ne mutlu bize!

H.Can DEMİREL bunu beğendi.
  12. nuriaktürk

nuriaktürk Onursal Üye

Seviye:
    çok güzel gezi olmuş fotoalr için teşekkürler.

13. H.Can DEMİREL

H.Can DEMİREL Bisikletkolik

Seviye:
    Sevgili Evrimsel geziniz çok mükemmel olmuş ancak Muğla'ya geldiğinizde haberim olsaydı sizlere mutlaka eşlik ederdim.Tanışıp birlikte pedallayamadığımız için üzüldüm.Paylaşımınız güzel anlatımınız ve harika fotoğraflarınız için teşekkürler ederim.Eğer 19-20 Mayıs'ta müsaitseniz,Ankara,Antalya ve İstanbul'dan dostlarımız misafirimiz olacak sizleride aramızda görmek isterim.

Saygı ve sevgilerimle...

14. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Harika bir rota...
    Turnalı'daki restaurantta bende kahvaltı yapmıştım. O günler gözümün önüne geldi. Paylaşımınız için çok teşekkürler. 2,5 aya kalmaz oradayım...

Sevgiler...

15. noktalivirgul

noktalivirgul Forum Demirbaşı

Seviye:
    harika bir gezi ve anlatım, bizi daha bir gaza getiriyorsunuz, en kısa zaman da yapmak lazım uzun soluklu bir tur çok canım çekti çok tursadım :D paylaşım için teşekkür ederim.

16. Ozge Deniz

Ozge Deniz Bisikletkolik

Seviye:
    bizim memleket başka güzel canım.teşekkürler bu güzel manzaralı fotograflar için...

Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
  17. böCek

böCek Kıdemli Üye

Seviye:
    süper bi gezi olmuş çok güzel fotoğraflar tebrikler :)

18. elsk

elsk Üye

Seviye:
    Muğla' ya gelme kararımız öyle ansızın oldu ki size forum aracılığıyla haber verme şansımız yoktu maalesef. Ama gözlerimiz arayıp durdu, belki de bir rastlantı olur diye. 19-20 Mayıs gezisine gelmeyi isterim. Görüşmek dileğiyle Can Demirel ve Muğla Tayfası...

19. Hasan Hakan Koç

Hasan Hakan Koç Bisikletkolik

Seviye:
    Ozi çok güzel gezi olmuş performanslı yol yapmışsınız:in: . Çok şanslı olduğunu herhalde söyelememe gerek yok;) . Sıkı Downhill ciymişsin inişlerde kaptırmasaydın bari kendi sonra kafana gidonu yersin:rolleyes: ..
    Benim Fırat'ıma selamımı unutmuşsun :( tabi herşey güzel di normaldir.:D . görüşürüz Ozan'ım
    Sevgili Evrim Ozanı ben çok sevdim sende çok şanslısın iyi bir yol arkadaşın var :in: .. Ozanı çok programlı disiplinli saygılı maceracı ruhlu ayakları yere sağlam basan harika biri olarak tanıdım:) . Dostluğunuz daim olsun . kendinize çok iyi bakın daha nice böyle güzel fotoların olduğu turlar bekliyoruz

20. jerry_f

jerry_f Kıdemli Üye

Seviye:
    süper gezi:)şimdi ben de ender abini söyledigin söylemeye niyetlendim ki:)..o deginmiş:) bize accayip güsel rehber oldu:)özellikle o tekne turundan,bi de o kahvaltıdan..bide o manzaralı yollardan ..bi de...... hepsinden istiyom:)