BMX fren değişikliği ??

Tepki
1
arkadaşlar 2 gün önce aldığım mongoose marka bmx'imin frenlerinden hiç memnun değilim. bisikletin üstünde değilken sağlam tutuyo ama üstünde ben olunca hiç tutmuyo. fren yokmuş gibi resmen. tabi kilomun da etkisi vardır(100 küsürüm:D)
sonuç olarak frenleri komple değiştirmek istiyorum. bugün bikaç saat frenlerle uğraştım bi tarafın pabucu janta değiyo diğeri uzak kalıyo. fren kollarını sıkınca takılıyolar. anlamadım gitti. bi de pedallar çok ağır ya yokuş zor çıkıyorum. pedalları daha hafifletmenin yolu var mı bi de youtube da izlediğim bmx lerde pedalları geri çevirince bisiklet geri gidiyo ama benimki gitmiyo. onu nasıl yapabilirim?
frenlerin resimleri:

(link)
(link)

Scudo

Özgür!

Forum Bağımlısı
Tepki
539
bence arka fren iyi bir ayarla adam olur
fakat sen bi ön fren al bence
yokuş çıkarken ki ağırlık pedalların değil bisikletin ağırlığıdır bence :)
ayrıca o geri pedal cevirirken bisiklet geri gitmez :)
mesela bi yokuştan geri geri indigini düşün, pedalları geriye doğru cevirmezsen inemezsin, bisiklet durur :) deneyince anlayacaksın eminim :)
baska yardımcı olabılecegım bısey varsa...:)

• Beğen
Tepkiler: karantina24
Tepki
1
@CROSSCU_31

fren ayarından değil bence fren tellerinde bi şeylik var. fren telleri bi yerde takılıyo sanırım. boşta duruyo yani tel. çekince geliyo bu sefer de freni sıkınca pabuçlar yapışıyo janta ayrılmıyor.

Tepki
1
@Özgür!

evet bisiklet çok ağır gerçekten bi de benim ağırlığım var tabi neyse o önemli değil... fren olarak ne marka model önerirsin nerde bulurum fiyatı ne kadardır, montajını kendim yapabilir miyim vs.

bi de dediğin gibi bisikelti ters çevirip lastikleri geriye çevirdim gerçekten de pedallar da geriye dönüyomuş:)

(link)
bu videoda adam geri giderken pedalları geri çeviriyodu ben de pedalı geri çevirince bisiklet geri gidiyo sandım o yüzden sordum.

Özgür!

Forum Bağımlısı
Tepki
539
yardımcı olabildigime sevindim :)
http://www.mtbtr.com/uploads/724H7.JPG
bu shimano'nun DXR serisi
sanırım bunlar biraz tuzludur:eek:
herhangi bir v-fren de kullanabilirsin bmx inde
bi problem olacagını sanmıyorum aynı gorunuyor yanılmıyosam
shimano alivio nun v-freni yeterli gelecektir bence..
baska soru varsa bekliyorum:)

Tepki
1
v-frenler direk benim freni çıkaracağım yerlere uyacak dimi kaynak filan gerekmeyecek. fyatları ne kadar bi de frenlerin. arkalar adam olur dedin öe takcam sadece o zaman. sırf ön 100 lirayı geçmez dimi

Tepki
1
koyduğun resimdeki frenler arka sanırım. görünüşe bakılırsa uyar ama öne uyacak fren var mı peki

Tepki
4
peadal geri çevirnce geri gitmior o biskletler ağırlıını geri wererek bisklet geri geri giderken pedalı ileri çevirip durdurmamak için boşluu alarak geriye çeviriorlar pedalı fren ayarından çok eğer bir taraf tutuor diğer taraf tutmuorsa balans ayarı yapman gerekicek tekerin yan dururor olablr pegleri gevşetip tam düz şeklde geri çekme gerk ondan sonra papuçları yaknlaştrp fren ayarı yapman gerek arkadaşım eğer fren sorcak olrsan bnm tavsiyem ön arka u-brake fren bul derm çok rahatlar gerek ayarlama olsn gerek performans olsn..

Tepki
4
ha bu arada yokuş olayına gelnce biskletn ağırlığyla alakası yok çıkamamanın nedeni ayna kolunun büyüklüğüyle alakası war ayna kolundaki diski biraz daha ufak alırsan çok daha rahat edersn..

• Beğen
Tepkiler: karantina24
Tepki
1
@Whiplash_Dodo

ön teker düz dönüyor ama çatalın daha solunda duruyor teker. gidonun üstünden lastiğe bakınca teker solda anlatabildim umarım. acaba sorun yaratır mı. bi de arka tekeri sallayınca 1-2 mm oynuyo yerinde. pegleri mi sıkmam gerekiyo onun için

Tepki
1
(link)
arka frenlere shimano lx v-fren alacağım büyük olasılık ama öne fren bulamadım. benim bisikletteki gibi bi fren görmedim daha nette. ön için önerileriniz var mı

Özgür!

Forum Bağımlısı
Tepki
539
@karantina24

zaten almak için gittiginde istersin
ön ve arka olarak verirler sana:)
daha sonra fren kollarını da degiştirebilirsen bütçen elverdikçe..

Tepki
4
ön teker düz dönüyor ama çatalın daha solunda duruyor teker. gidonun üstünden lastiğe bakınca teker solda anlatabildim umarım. acaba sorun yaratır mı. bi de arka tekeri sallayınca 1-2 mm oynuyo yerinde. pegleri mi sıkmam gerekiyo onun için
ön tekerin düz dönyordur ama milinden yan duruordur çıakrtıcağı sorun fren papuçlarından bir içalşmaya bilir arka tekeri sallayınca 1-2 mm oynamasının nedeni arka milde boşluk olşmasıdır boşluu almak için arak tekeri komple sökp ordaki somunu hafiften sıkman gerekicek fakat çok sıkarsan mili kitleye blrsn o yüzden elnde tekeri döndürerek sıkman gerek

Tepki
1
@Whiplash_Dodo

açıklaman için saol. zaten frenler tutmadığı için binemiyorum. şu öss yi bi atlatıyım da onu da hallederiz.

Özgür!

Forum Bağımlısı
Tepki
539
evet bekliyorum sorularını:)
bence deore lx v fren alıcaksan 2 tane almalısın hem ön hem arka..
istersen msn i ver ekliyim ordan yardımcı olıyım..:)

Tepki
1
arkalara shimano deore xt v-fren aldım önlere bulamadım. aslında buldum da bisikletin yarı fiyatındaydı:D