BMC Teammachine SLR01 Dura Ace 2014 Road Bike

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
nette dolaşırken tesadüfen gözüme çarptı bu bisiklet.

http://images.evanscycles.com/product_image/image/5ae/ea9/ceb/122877/product_page/bmc-teammachine-slr01-dura-ace-2014-road-bike.jpg

http://www.pezcyclingnews.com/photos/races11/teams11/bmc/2349.jpg

Frame:
Teammachine SLR01 ACE technology full carbon frame, DTi cable routing, compatible with mechanical and Di2 group sets
Fork:
Teammachine SLR01 ACE technology full carbon fork, 1-1/8" to 1-1/4" tapered steer tube
Front Derailleur:
Shimano Dura Ace FD-9000
Rear Derailleur:
Shimano Dura Ace RD-9000
Number of Gears:
22
Shifters:
Shimano Dura Ace ST-9000
Chainset:
Shimano Dura Ace FC-9000
Chainrings:
52/36T
Bottom Bracket:
BB86 Shimano Press fit
Cassette:
Shimano Dura Ace CS-9000, 11-28T
Pedals:
Not Included
Brakeset:
Shimano Dura Ace BR-9000
Brake Levers:
Shimano Dura Ace ST-9000
Handlebars:
3T Ergosum Team
Stem:
3T ARX 2 Team
Wheelset:
Shimano WH-9000 C24-CL
Front Tyre:
Continental GP4000S 700×23C Folding
Rear Tyre:
Continental GP4000S 700×23C Folding
Saddle:
Fizik Arione R3 braided
Seatpost:
Teammachine SLR01, ACE technology full carbon, Standard set back 15mm, weight 180g
Accessories:
Hardware includes: derailleur hanger, cable guides and seat clamp
Weight:
Frameset weight: 1380g including fork, seat post, headset (size 56 cm)

(link)

Türkiyede satılıyormu bu bisiklet kullanan varmı

Scudo

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
BMC'yi şu an için Türkiye'ye getiren yok.
Gelse de uçuk fiyatlardan satılacaktır.
Ama kullanan var. (link)

• Beğen
Tepkiler: Murat B. ve Cem Ç

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Diger dura-ace sistemli bisikletlerden olagan ustu bir farki yok cok pahali.

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@Berke K.

Bmc Teammachine SLR01

full olarak Dura Ace RD-9000 setli

Corratec evet Bmcnin yurtdışı fiyatından fiyatı daha ucuz. yalnız DURA ACE 7900 ve ultegralı

(link)

9000 ile 7900 arasında hiç mi fark yok

hakan64

Forum Bağımlısı
Tepki
543
İsim
hakan
bu bisikleti çok özel kılan bişey yok bence. üzerindeki dura ace set dikkatini çektiyse eğer alırsın grupset kendi kadrona da takarsın

(link)
(link)

bunlardan tek farkı fiyatı

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
@tuna k

Öncelikle bu bisiklet örnek verdiğiniz bisikletlerden farklı kategoride.
Teammachine SLR modeli aero model değil, tırmanış ve genel yarış kategorisinde bir bisiklet.

Çoğunluk Dura Ace sete bakarak yorum yapmış, burada asıl önemli olan kadro.
Bu kadro sınıfının en hafif ve en üstün mühendislik içeren kadrolarından biri. Pek çok incelemede hafif olmasının yanında oldukça rahat bir kadro olduğu söylenmiş.
Sadece Dura Ace sete bakarak bisikletin parasını haketmediğini söylemek çok yanlış olur. Elbette muadillerine göre pahalı ama işin içinde İsviçre kalitesi var.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Ozan Duran

Nedense bu mesaj için "beğen" seçeneği çıkmıyor ama son cümle hariç tamamen katılıyorum...

Katılmadığım kısmı, muadillerinden pahalı olması. Daha önce de söyledim, ciddi bir fiyat farkı söz konusu değil. Evans'taki fiyatı 5000 GBP'den 4000 küsüre inmiş, yani 8000$ civarı bir liste fiyatı söz konusu. Muadillerine bakalım:

(link) 7450$
(link) 8250$
(link) 9250$

Specialized ve Cannondale daha bile pahalılar ama profilli karbon jantları var. Ayrıca Trek ve Cannondale'in çok daha pahalı versiyonları var.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat B.

Abi 4166 pound yaziyor 15.000 liraya denk geliyor mesela Canyon da daha ucuza bulunabilir diye dusundum.

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bmc kadro işini iyi yapıyor. Sahibinden.com da yanlış hatırlamıyorsam 2012 bir bmc vardı 15 bin liraya satışa çıkan. Evet dura ace setin fiyatı 3 4 bin lira ama kadronun kalitesi ve işçiliği bu bisikletlerde çok büyük önem taşıyor. Ayrıca boya işini en iyi yapan firma bence. Hiç kötü yada uyumsuz renklere sahip bisikletleri yok, hepsi fazlasıyla "yakışıklı". İnce detaylarla göz önüne çıkıyorlar hepsi. Canyon biraz daha kategori dışı geliyor bana bu supersport bike kategorisinde nedense. Hatta renkleri düşününce bayağı kategori dışı :)))

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Berke K.

Evet; Canyon'un benzer özellikteki modelleri çok daha ucuz ama bu BMC'nin pahalılığından değil, Canyon'un ucuzluğundan kaynaklanıyor. Canyon'un hiç bir yerde mağazası veya bayii yok, internet sitesi üzerinden fabrikadan direk satıyor. Dolayısıyla fabrika çıkış fiyatının üzerine bayi marjı eklenmiyor (bu da satış fiyatının %30-40'ı arasındadır genelde).

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
le tour de france'da genellikle bmc marka bisikletler kullanılır.

6-7 kiloluk hafif karbon bir yol bisikleti şimdiye kadar tatmadığınız eşsiz bir sürüş zevkini tatmanızı sağlar. ama hafif olması bir bisikleti mükemmel yapmaya yetmez çünkü kadronun esnemezliği de sürüş kalitesi açısından oldukça önemli bir unsurdur.

Bir kaç bisiklet kamerasından finish videosuna baktım da, (yarışlarda kullanılan bisikletler tabi daha üst seviye) böyle bir hızda o kadar km üstüne gidiyorlar inanılmaz gerçekten

http://www.bmc-racing.com/int-en/bikes/road/platform/altitude/teammachine/slr03/105/

bmc o kadar pahalı sayılmaz bakın full karbon 105 setli slr3 http://www.culturevelo.com/SLR03-105

alımınyum 105 setli cannandole ile neredeyse aynı fiyatta

• Beğen
Tepkiler: ouzoo

Gün A.

Daimi Üye
Tepki
428
Bisiklet
Cannondale
@Cem Ç.

Bu bilgiyi nereden aldınız bilmiyorum ama maalesef doğruluk payı yok.

BMC marka bisikletler sadece BMC Racing tarafından, yani firmanın kendi takımı tarafından kullanılmaktadır.

Birden fazla takımın kullandığı bisikletler sadece Specialized (3), Scott (2) ve Canyon (2)'dur.

Geri kalan her takımın kendine özgü bir kadro sponsoru vardır.

2014 Tur'unda takımların kullandığı tüm bisikletler için:

(link)

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Berke K.

“ Have to hand it to someone”
Eminim ki farklı kültürlerde aynı anlama gelen farklı adları da vardır.Çünkü Dünyanın her yerinde “İyinin” “Güzelin” hakkı verilir.Anadoluda ise “Yiğidi öldür hakkını ver” derler.

Pardon!
UCİ Pro team listesinin en şöhretli takımlarından BMC procycling takımının bisikletinden bahsediyoruz.
Cadel Ewans,Alexander Kristoff, Greg Van Avermaet, Tejay van Garderen ve daha adını yazamadığım bir çok şampiyonun bisikletinden.

Yani binlerce dolar değerinde ve ardında tonla mühendislik çalışması yatan bir BMC markasını salt dura ace’li,sram red ya da campagnolo super recordlu sistemlerle özdeşleştirerek hareket etmek doğru olmadığı gibi,onları şampiyon yapan fark da dura ace farkı değil.Kaldı ki dura ace 9000,en büyük rakibi sram red ve campagnolo super recort’dan daha ağır.

UCİ güvenlik gereği yıllardır 6 kg altındaki bir ağırlığa izin vermiyor.Bunun ucu açılsa sıra önce 5,ardından da 4 kilo seviyelerine gelecektir.

Sözün özü,üst seviye bisiklet sporcuları gerek bisiklet kaliteleriyle gerekse kendi performanslarıyla,dura ace ile ultegra arasındaki ağırlık farkını çok rahat kapatırlar.Bu diğer markaların ürettiği komponentler için de geçerli.

Gelelim tekrar BMC’ye.
BMC nin kendine özgü bir dizaynı var ve bu yönüyle düğerlerinden ayrılıyor.BMC uzun yıllardır,bisiklet performansının kadro esnemezliği (Rijidite) ile arttırmanın peşinde.Elbette aerodinamik unsurları da gözden çıkartmıyor ancak bu konuda specialized bir adım önde.

BMC de onu diğerlerinden görece ayıran en önemli görsel fark,top tube’yi seat tube’e bağlayan parça.Sebep? Esnemezliği arttırmak.

Bir diğer nokta,diğer türlerin aksine seat satays’lerin açıları ve seat tube’e bağlantı noktaları.Sanırım farklı markalrın TT bisikletlerinde de kullanılan bir sistem.Bunun temel sebebi ise bir yandan esnemezliği arttırmak,diğer yandan da seat stays’leri head tube’ün olabildiğince ardına gizleyerek,önünde oluşan rüzgar direncinin arkasına saklamak.Yani bisiklette rüzgar direnci yaratan noktalar öncelikle lastikler,ardından drop bar ve head tube değil mi,işte o noktalardan geriye doğru sarkan rüzgarın ikinci bir dirence yol açmaması için tasarlanmiş bir mühendislik çalışması.

Sonuç?
Bir BMC SLR 01’e o parayı verir miyim? Asla.hatta çok daha azını da vermem.Ama hakkını yemem.Siz de öyle yapın.

@Cem Ç.

Cem,gerçekten de ne demek istediğini anlayamadık.Tour de france katılan her takım farklı bisiklet kullanır.Bazen aynı bisikleti kullanan takımlar olsa da (Genellikle specialized s works) BMC yi sadece BMC racing takımı kullanıyor.Sanırım başka bir şey söylemek istedin.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat B.

O zaman tam olarak demek istediğim buydu abi. "BMC'nin pahalılığı değil, Canyon'un ucuzluğu." yanlış ifade ettim. :)

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konuyla çok alakalı olmasa da en azından konuya ilişkin mesajıma bir ilave olsun.UCİ 2014 yılında da 6.8 kg'lık minimum ağırlıktan vazgeçmedi.Bu konuda yoğun bir baskının olduğunu da hatırlatalım.

Bir de şöyle bir durum var.Pro takımların kadro setleri o kadar hafif ki,dura ace ya da supr recort komponentlerle bir araya geldiğinde 6.5 kg a iniyor.(Bildiğim kadarıyla Cannondale bunun da altına iniyor 6.4 kg gibi)

İşin biraz da komik yanı Cannondale takımı 2012 de Peter Sagan'ın bindiği super six'in krank koluna 400 gr ağırlık eklemiş.

(link) bunu da bir dipnot olarak ekleyeyim.

Üreticiler UCİ'nin güvenlik gerekçesini çok saçma buluyor ve yıllardır bu limiti düşürmek için uğraşıyorlar.Burada 650 gr'lık kadrolardan 300 gr'lık maşalardan söz ediyoruz.

Not:Lutfen 4.5 kg lık bisiklet resimleri eklemeyin,benzer konularda o kadar çok paylaşıldı ki,gına geldi. :)

• Beğen
Tepkiler: Cem Ç

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
ben ekşiden kopyaladım 2006 da yazılan bir mesaja bakarak

le tour de france'da genellikle bmc marka bisikletler kullanılır.

(link)
paylaş
şükela!
çok kötü
01.08.2006
(link) yol bisikleti başlığında...

evet sadece bmc takımı kullanıyormuş ben gerçi bmc markasının yarışlara katıldığını bile bilmiyordum.

izlediğim yarışlarda hiç görmediğim markaların bisikletlerini görüyorum. s works hariç

yucel gulesenoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
360
Bisiklet
Pinarello
ben kısa bir sürede olsa arkadaşımın TMR01 ini kullandım, alet akıyordu valla :) güzel ve pek teknolojik bir bisiklet bizzat toplamaya yardım ederken gördüm.
sanki piyasada bazı kadrolar üst sınıf kabul ediliyor ve 0 fiyatları genelde 12-14 bin TL üzerinde oluyor birde daha kolay sahiplenilecek modeller var onlarda 6-8 bin civarı gibi. yani benim izlenimim bu şekilde gibi...

• Beğen
Tepkiler: Cem Ç

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Murat B.

Canyon'un bi özelliği kalmadı artık.
Evet, yıllar önce öyleydi. Fakat artık rakipleri ile aynı fiyatta bisikletleri satıyorlar. Hem de rakiplerinin bayilerden deneterek, %30-40 karlarla sattığı bisikletler, şu an fabrikadan, deneyemeden, üstüne stok sorunları ile satıyorlar. (Ya aylar önceden sipariş veriyorsun, ya da stoklandığı zamanı bekliyorsun)

(link)
(link)
Denk bisikletler. Fiyatlar da hemen hemen aynı, 200 euro fark var arada. (İkisinin de vergisiz fiyatları)