Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Biz hep çadır düşündük

Konu, 'Outdoor' kısmında altan.andic tarafından paylaşıldı.

1. altan.andic

altan.andic Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Kampa giderken biz hep çadır, hafif çadır vs düşünürdük, ancak hiç hamak kamp düşünmemiştik.Bence çok hafif ve korumalı hamak ile kamp farklı bir alternatif. Foto ekte, bisiklet bile askıda Altan Andiç [​IMG]

Oğuz Mert, adamCliff ve Osman D. bunu beğendi.
  2. Oğuz Mert

Oğuz Mert Aktif Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Ben geçen yıl hamak işini çok araştırmıştım ancak uygun bir hamak bulamamıştım. Kampa uygun hamak tipi çadırlar var lakin çok pahalı. Ucuz hamakların da iki adet kalın sopası oluyor. Bisiklete yükleme ve taşımada sıkıntı çekeceğimi düşünerek hamak işinden vazgeçmiştim. Eğer taşıması kolay ve ucuz bir alternatif hamak varsa kesinlikle alırım.

Şimdi tekrar araştırınca şunu buldum.

http://urun.gittigidiyor.com/ev-bah...knikte-heryerde-117936823#product-information

Svava nın kumaş hamakları mevcutmuş. Eğer dayanıklıysa özellikle yaz aylarında yapılan turlar için vazgeçilmez olur.

3. alpdeğer tanrıverdi

alpdeğer tanrıverdi Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
  4. Oğuz Mert

Oğuz Mert Aktif Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Türküyenin her yerine gönderen amcanın ürünü naylon gibi geldi bana, uyutmaz muhtemelen. Şu ürün daha uygun olabilir.

http://www.bizde.com/ilan/svava-kumas-hamak,3313808.html

5. altan.andic

altan.andic Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    ERTĞRL bunu beğendi.
  6. K.Burak

K.Burak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yağmur, böcek gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca eşyalarınız korunaklı olmaz.

7. İbrahim KILIÇ

İbrahim KILIÇ Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Daha önçeden hamak ile kampa gitmiştim kesinlikle tavsiye etmem, yanıma cadırımı almasaydım kamp sürecinde uyuyamayacaktım sanırım.
    Yan kısımları omuzlara baskı yaptığından bir iki saat sonra aşırı bir şekilde rahatsız etmeye başlıyor.

8. Abdullah.R

Abdullah.R Forum Demirbaşı

Seviye:
    İyi güzel de, neden hamak? Çadıra göre avantajları nelerdir? Hiç hamak kullanmadım ama yerden su veya börtü böcek gelmesine mani olmak(*) dışında bir avantajını göremedim. Bir çok dezavantaj gördüm oysa.

Mesela, düz sert zemine sahip değilsiniz. Üst değiştirmek, bağdaş kurup bir fincan çay içmek, bir şeyler yemek, çantalarınızı bir köşeye dizmek ve içlerinden malzeme aramak vb. bunlar hamakta yapılamaz. Kundak gibi bir şey, sadece içinde uyuyabiliyorsunuz (o da asacak dal bulabilirseniz). Diğer her şeyinizi dışarıda yapmak zorundasınız. Yağmur, çamur, rüzgar, sivrisinek çok, mahremiyet yok...

Neden hamak?

(*) Tabanı deliksiz bir çadır bunlara mani olur zaten. Ayrıca, alışkanlık olarak her akşam çadır kurulduktan sonra / yere çakılmadan evvel (veya her sabah çadırın içi boşaltılıp kazıkları söküldükten sonra) çadır ters çevrilip havada silkelenirse, içine çer-çöp börtü-böcek kaçmışsa bile dökülürler.

9. ERTĞRL

ERTĞRL Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Aslında şu üzeri cibinlikli hamaklar mantıklıymış. Ama sanki üzeri biraz daha çadır gibi olursa çok daha kullanışlı olabilir. Çadır-hamak arası bir icat olmalı, hem sert zeminde yatmaktan kurtarıp konforlu bir uyku sağlamalı hem de çadır kadar kapalı olabilmeli. Çünkü kamp alanında yağmur yağmasa bile gece çiğ düşecektir. Eğer yakınınızda sürekli ateş yanmıyorsa veya gece boyu çalışan bir ısıtıcınız yoksa sabaha kadar sırılsıklam ve muhtemelen zatüre olursunuz.

10. Abdullah.R

Seviye:
    Konforlu uyku! Bunu nasıl atlamışım ben? Orta halli bir mat ve uyku tulumunun konforu yetmiyorsa, şişme yataklar var. Onun da konforu yetmiyorsa, hamağın konforu hiç yetmeyecektir bence. Çünkü şişme yatağın konforunu beğenmeyen bir kişi, hamağın çadırdan alıp götürdüğü diğer konforların yokluğuna nasıl dayanacak?

Yeri gelmişken, şişme yatak bence bir konfor değil, bir işkence aleti. Turlarda biz "tulum+mat"çılar çadırımızı kurarken sağda solda şişme yatakçıların alı al moru mor çabalarını duyuyoruz "pufff-şşş pufff-şşş pufff-şşş..." İyi, neyse, biz çadırımızı düzenimizi kuruyoruz, onlar hala "pufff-şşş", denize gidip yüzüyoruz geliyoruz, yemek yiyoruz, vatandaş hala "pufff-şşş". Tüm gün pedalın arkasından o kadar pompa basmaktan hepsinin nevri dönüyor sonunda. Sabaha kadar kalıp gibi uyuyorlar. Ha bunun bir de sabah seremonisi var. İki saatte şişen yatağı öyle fsss diye iki dk.da indiremiyorlar tabi. Sonuçta 8 saat uyku için iki saat şişme yatakla cedelleşiyorlar.

Kıssadan hisse, rahat arayışıyla limitleri zorlamak, elinizdeki rahatlığı da alıp götürebilir. Hamaktayken uyku dışında herhangi bir ihtiyacınız doğdu diyelim. Mecbur dışarı çıkacaksınız. Oysa dışarıda sivrisinekler saz çalıyorlar... :)

11. -Paşa-

-Paşa- askssy

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    sizin istediğiniz ürün buna benzer birşey.

http://www.dagevi.com/trekmates-expedition-hamak#prettyPhoto

Ancak söyleyeyim bence çadır daha konforlu, hamakı yanınızda götürürebilirsiniz alternatif uyku modu olur. Tabi bunlar sadece benim görüşüm. İlla hamakta uyuyarek kampımı geçiririm derseniz de olmayacak diye birşey yok :)

12. Aziz Özkan

Aziz Özkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Ekleyecek kelimem yok :) bu işler kişisel tercihtir saygı duyarım, ancak benim için hamak çadırın yerini asla tutmaz.

13. Oğuz Mert

Oğuz Mert Aktif Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Dediklerinizin hepsine katılıyorum bir hamak asla çadırın yerini tutamaz lakin yaz aylarında yaptığım kampların hiçbirinde çadırın içine giremedim. Piknik masası, şezlong, sahil artık nereyi bulursam uyku tulumumu serip uyuyordum. Hamağı ben yaz aylarında atacağım kamplarda bir alternatif olarak görüyorum. Uzun süredir hiçbir turuma çadır götürmüyorum.

Ek olarak hamak nerede kullanılır? Eğer kamp attığınız yer domuzların görüldüğü bir yer ise yüksekte bir hamak kurmanız daha güvenli olacaktır. Ülkemizin genelinde domuz görüldüğünü düşünürsek yanınızda avuç içi kadar yer tutan bir hamak taşımanız faydalı olacaktır. ''Ben sadece pansiyonda ya da paralı kamp alanlarında kalırım'' diyorsanız saygı duyarım.

Abdullah.R bunu beğendi.
  14. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
  15. Abdullah.R

Seviye:
    Bir defasında bir yaz turuna çadırsız, sadece tulum ve matla katılmıştım. Herkes çadırına girerken ben bisikletin yanına uyku tulumunu atıp uyuyordum. Sivri sineğe karşı, sadece tulum dışında kalan yüzümü ve kollarıma Sin-Kov sürüyordum. Çantalar hep bisiklet üzerinde, bisiklet de baş ucumda. Mahremiyet açısından biraz sıkıntılı olsa da (lamba gibi ortadayım :)) sıcak havalarda çadırsız da olabiliyor gerçekten.

Çadırsız tur için, uyku tulumu gibi de kullanılabilen bir hamak (veya hamak gibi asılabilen uyku tulumu) daha pratik olabilir. Ağaç varsa asılır, yoksa yere serip yatılabilir.

Hatta çadırlı turlarda da hamak gibi asılabilen uyku tulumu işe yarayabilir. Normalde çadır kurarsınız, lakin kamp attığınız bölgede akrep, domuz, ayı, kurt gibi tehlikeler varsa, o zaman hamak kurarsınız.

Sevdim bu fikri. :)

Oğuz Mert bunu beğendi.
  16. Oğuz Mert

Oğuz Mert Aktif Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Şu ürünü görünce hamak fikri uyanmıştı kafamda.

http://www.hepsiburada.com/liste/pr...tTwqMmlaLfWNpl0SlUIR6G70NaWOn6tv_GgcDl0Lw_wcB

Ürünün yüksek fiyatından dolayı bir hamak alıp uyku tulumunu üstüne atıp uyumayı düşünmüştüm ama sopasız hamak bulamamıştım. Aslında birçok ürün varmış sopasız. Ufak tefek ayrıntılar eklenerek kullanışlı bir hamak yapabiliriz. Ben biraz daha bu konuya kafa patlatayım.