Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bitki Tohumu Toplama Ve Doğaya Atma Kampanyası

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Mustafa Yeniçeri tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa Yeniçeri

Mustafa Yeniçeri Üye

Seviye:
    i]DEĞERLİ BİSİKLET VE DOĞA SEVERLER;

BU GÜNDEN BAŞLAYARAK EVİNİZDE VE ÇEVRENİZDE YENİLEN MEYVELERİN ÇEVİRDEKLERİNİ UYGUN ŞARTLARDA BİRİKTİREREK, BİSİKLETLE YADA BAŞKA BİR ŞEKİLDE DOĞAYA ÇIKTIĞINIZDA ONLARI EKEBİLİYORSANIZ EKMENİZİ, EKMEYE ZAMANINIZ YOKSA UYGUN YERLERE ATMANIZI ÖNERİRİYORUM. BU KONUDA BİR KAMPANYA BAŞLATMAYA NE DERSİNİZ? AYRICA ÇOCUKLARIDA BU KAMPANYAYA KATABİLİRİZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

HADİ KOLAY GELSİN.

SEVGİ VE SELAMLAR.

MUSTAFA YENİÇERİ
    [/I]

2. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    harika kampanya
    teşekkürler
    bu ülkenin ilk başta ihtiyacı olan şeylerden biri ağaçlandırma
    peki, bir çekirdeği veya tohumu herhangi bir yere rastgele gömmek uygun olur mu?
    dikkat etmemiz gerekenler neler olmalı?

3. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Tohumlarin rastgele atilmasinda bir sakinca yok aslinda, yani saglam tohumlar oldugu sürece problemsiz yeni agaclar verebilirler.

Hatta söyle bir gercek var, malumunuz hayvanlar de meyveleri yerler. Fakat bir cogu bizim gibi kabuguydu, cekirdegiydi pek ayirt etmez. Üstelik tohumlar genelde mide asidinden etkilenmeyecek kadar sert kabukludurlar. Iste bu meyveyi yiyen hayvanlar, diskilari (ki tohuma göre aslinda gübre o :) ) yoluyla bunu dogada bir yere "birakirlar". Büyük cogunlugu da diskisini gömer. Diger bir degisle, gübreyle beraber tohumu da topraga gömer :) Süper sistem degil mi?

Peki bizim kendi sebze ve meyvelerimizde durum nasil? Biraz zor aslinda kendi yedigimiz meyve cekirdeklerinden agac üretmek, cünkü cok büyük kismi yüksek verimlilik ugruna kisir tohumlardan elde edilir yedigimiz sebze ve meyvelerin. Yani cok verimli (normalin belki 2 kati verimli) fakat üreme yetenegi olmayan (genetik olarak alinmis, tekrar tohum satisi yapmak icin) tohumlardan üretilirler.

Ama her kosulda iyi bir fikir, sonucta elinizdeki meyvenin arta kalanini bile dogaya atsaniz cok kisa sürede topraga karisacaktir (atin demiyorum :) ama plastik poset atmakdan iyidir, en azindan topragi besler belki).

Su tohumlarin kisirligi konusunda daha bilgili (duy sesimi Ercan Bayram :) ) bir arkadasimiz daha detayli bilgi verirse bize, belki o zaman daha verimli bir calisma baslatilabilir.

ZekiAlper ve otec bunu beğendi.
  4. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    organik olan herşeyi doğaya atabiliriz. sakınca yok, fayda var
    çöplüklerde birikip zararlı gaza dönüşeceğine, toprağa karışsın daha iyi
    maalesef ülkemiz henüz çöp ayrıştırmayı bile beceremiyor
    kendimiz yapabildiğimiz kadar artık

5. funq

funq Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    geçtiğimiz senelerde bir kafede tohum biriktirme kavanozu vardı, bir yamaç paraşütçüsü manisa ormanına mı ne atmıştı onları.

çok güzel bir şey tabi, az şans da olsa denemeye değer :)

6. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Acaba hiç yedigi meyvaların tohumlarını topraga atarak yıllar sonra oradan(aynı yerden) geçen birileri var mıdır acaba? Yani herkesin meyve agacı olması ne güzel bir duygudur arkdaşlar!:eek:
    Bu kampaya güzelmiş daha geçen pazar elma yemiş çöpünü araziye attıgım aklıma geldi de ben gerçekten iyi birşey yapmışım demekki:D hehe Herkese iyi forumlar..

7. coşkun ayaz

coşkun ayaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Doğa dostu bisikletseverlere selam olsun.
    Öncelikle duyarlılığı için 'Toroslu' Mustafa arkadaş'a teşekkürler.
    Ben ekim ayı sonunda topladığım Meşe palamutu, At kestanesi, Ceviz, Kestane, Erik, Şeftali, İğde tohumlarını bahçemde oluşturduğum saksılara (Pazarcılardan büyük plastik meyve kutularını aldım) ektim. Baharda çimlenip fidancık olacaklar.
    Yaklaşık 200 tohum ektim. Meşe palamudu ve at kestanesi parklarda toplanabilir.
    Fakat bu işin inceliği Palamudun ağaçtan düşeceği günlerde(kahverengimsi) yani Ekim ayı sonu toplanması ve toprağın 3-5 cm altına yatay olarak dikilmesidir.
    Bu palamutlar birçok hayvanın sevdiği bir yiyecek olduğundan doğaya ekerken mazotlu suya sokmak ve suyun üstüne çıkanlarıda atmak gerekir.
    Ayrıca malesef doğada çıkan fidanlar her ortamda yetişemez ve kurur. Çevresel şartlar çok önemlidir.
    Örneğin benim yaşadığım Marmara bölgesi birçok ağacın doğal yaşam alanıdır.
    İnsanların muazzam tahribatına rağmen 'Samanlı Dağları' hala yemyeşildir.
    Ama ağaç sevgisi adına yapılacak hertürlü girişim takdire şayandır.
    Bir Atasözü der ki ;
    Bir insanın Ağaç dikmek için en iyi zamanı 20 yıl önceydi. İkinci en iyi zamanda şu an'dır.
    Yolunuz açık olsun...

HaliliOzturk, otec, ZekiAlper ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  8. evelent

evelent Aktif Üye

Seviye:
    fikir çok güzel. ama bunun metodu nedir(tohum toplama, toplanan tohumu muhafaza etme, toprağa ekme vb.) .?. bu konuda bilgili bisikletseverler ayrıntılı bilgi verirse süper olur.. hatta "bisiklet tohumları" gibisinden kampanyaya isim koysak ve ve organizasyon düzenlensee....

9. dreamboys69

dreamboys69 Kıdemli Üye

Seviye:
    Manisadsa geçtiğimiz yıllarda kampanya düzenlenmişti.Manisanın heryerinde çekirdek biriktirme kampanyası vardı ve mevsimi geldiğinde ektiler.

10. nikanam

nikanam Kıdemli Üye

Seviye:
    düşünce olarak çok güzel. fakat uygulamasının dikkatli yapılması gerekiyor.
    hazır burada yeri gelmişken değinmek istediğim şey, bizim organik çöp olarak
    düşündüğümüz bazı gıda artıklarının doğaya atılması, bırakılması ile ilgili
    bilmemiz gereken bazı gerçekler olduğu.

organik çöp olarak sayılan bir elma koçanı ya da salatalık kabuğu, yenilmemiş
    ekmekler doğaya terk edilmemelidir. organik çöp olarak değerlendirip doğaya
    bıraktığımız elma koçanı 10 gün sonra küflü bir elma koçanı olarak bir karaca
    ya da dağ keçisinin midesinde geri dönüşümsüz hasara yol açıp onun ölümüne
    sebep olabilir. vahşi hayvanlar yesin diye kenara atılan ekmeği yiyen bir
    ceylanın midesi kısa süre sonra asidozdan dolayı çalışmayacak ve bu o
    canlının sonu olacaktır.

yukarıdaki bilgiler, MKÜ veteriner fakültesi öğr. üyesi ve hatay dağcılık il
    temsilcisi abimiz doç. dr. yaşar ergün'den alınmış bilgilerdir.

doğada yaptığımız aktivitelerde bundan böyle herkesin buna dikkat edeceğini
    umuyorum. doğaya tohum bırakmak oldukça duyarlı bir yaklaşım. ama bunun
    nasıl yapılması gerektiğini bu işten anlayan arkadaşlardan detaylıca öğrenip,
    ona göre yapmamızda fayda var.

HaliliOzturk bunu beğendi.
  11. funq

funq Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    bunları bilmiyodum, dikkatli olmak lazım

12. Mustafa Yeniçeri

Mustafa Yeniçeri Üye

Seviye:
    Merhaba Arkadaşlar;

Ben spor akademisi çıkışlıyım. Hatta bizde birde branş var. Bu konudaki duyarlılığım ise çiftçi çocuğu olmam ve rahmetli babamın bu işi ömrü boyunca yapmış olmasıdır. O daha bir gayretle toğumları uygun bulduğu yer dikerdi. Meyvesini yerken onun keyfine şahit oldum. Ayrıca kimse yemezse kurt-kuş yer diye düşünürdü.

Saadete geleyim. Bilgisi olan arkadaşlar yeterince yardıımda bulunuyorlar. İsmail Akman arkadaşımızın dikkat çektiği konuda doğrudur.

Toğumların doğaya atılması konusunda düşüncem ise;

1-Poşetlenip çöpe gitmesinden iyidir.
    2-% kaçı biter ve bunların % kaçı ağaç olur bilemem. Ama çöpe atılmasından iyidir.
    3-Ülkemizde doğadaki bir çok ağaç kendiliğinden bitmiş ve korumalı-korumasız büyümüştür.
    4-Eğer biraz doğayla iç içe iseniz; çıkmayı göze alamadığımız yerlerde ağaçlar görürüz. Bunu sebebi büyük ihtimalle kuşlardır. En basit yaklaşımla bende vesile olmak istiyorum ve buna sizide katmak istedim. Sağolun umduğumdan fazla ses geldi. BEN EN ÇOK BUNA SEVİNDİM.
    5-Toğumların yapısının hemen bozulmadığını ve toprağa düşen her toğumun uygun ortamı bulduğunda fide olmaya çalıştığına hayatım boyunca şahit oldum. Bundan olumlu bir katkı sağlamaya çalışalım derim.
    5-Toğumları elimizden geldiği kadar topraklı dere kenarlarına atarsak daha iyi sonuç alırız diye düşünüyorum.
    6-Bu fikri geliştirebilecek arkadaşlar katkıda bulunsunlar ve o fikir uygulamaya geçirilsin. Hatta mesleği olan arkadaşlar bizi yönlendirirse çok daha iyi olur. Bu camiada her meslekten insan var. Hepside doğa aşığı. Yanılıyormuyum?

Sevgiyle hoşça kalın.

Mustafa YENİÇERİ

13. galipulusoy

galipulusoy Aktif Üye

Seviye:
    selam arkadaşlar
    arkadışımız doğru söylüyor.
    inanın çekirdekten okadar hızlı büyüyorlarki. ben bugüne kadar baya ağaç çıkardım. ancak bir iki tanesinin takibini yapabildim.iki tane zeytin ağacım var kilis'te.
    şu an küçük bahçemizde bir zeytin ağacı iki yeni dünya (biri boyum kadar) bir meşe bir de cinsini bilmediğim bir ağaç var hepside çekirdekten çıkma.
    meşe ağacı için köyden baya bir palamud getirmiş toprağa ekmiştim.iki tanesi tuttu sonra ise biri kurudu.sanırım ekinliğimiz dar olduğu için gelişemiyorlar.
    ceviz bile ekmiştim.ama çıkmadı.
    son olarak bizim ekinlite yeni dünya zeytin ve portakal ağacı çıkıyor diğerleri tutmadı.:)))

14. Onur Kula

Onur Kula Bisikletkolik

Adı:
    Onur Kula
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ben de Eskişehir'de bu kampanyayı uygulamaya çalışacağım.