Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bİtkİ Çaylari

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında nazz tarafından paylaşıldı.

1. nazz

nazz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bitki Çayları

adaçayıMide va bağırsak gazlarını giderir. Mide bulantısını keser. Hazım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Boğaz, bademcik ve dişeti iltihaplarını giderir. Göğsü yumuşatır. Astımdaki sıkıntıları geçirir. İdrar ve ter söktürür. Banyo suyuna katılıp yıkanılırsa; zindelik verir. Günde, 3 kahve fincanından fazla içilmemelidir.

böğürtlen
    Dikenli ve çalı görünümünde bir bitki. Ekilmemis yerlerde, çit, yol ve hendek kenarlarında çok bulunur.Meyva birçok meyvanın oluşturduğu bileşik küre biçimindedir. Kullanılan kısımları yaprakları ve çiçek tomurcuklarıdır. Yapraklar çiçek açmadan toplanır, gölgede kurutulur. Yapraklarda tanen ve organik asitler ihtiva eder. Hafif kabız edici özelliği olmakla beraber; diş etleri, bademcik ve boğaz iltihaplarinda, ishal ve basurda kullanılmaktadır.

dağçayı
    Sideritis Uyarıcı, gaz söktürücü, iştah açıcı ve mide ağrılarını kesici özelliklere sahiptirler.

ıhlamur
    Ihlamur çiçeği yatıştırıcı, idrar verici, göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü olarak çay halinde kullanılır.Ihlamur çiçeği banyosunun da yatıştırıcı bir özelliği vardır. Balla karıştırılıp içilirse mide ülserine faydalıdır. Kan dolaşımını düzenler.

kuşburnu

Çok yoğun vitamin zenginliği nedeniyle gözlerin dostudur. Vücuda dirilik sağlar. 100 gram kuşburnunda bir sandık portakala eşdeğer C vitamini vardır. İyi bir raşitizm ilacı, etkin bir kan temizleyicisidir. Güçlü bir kurt düşürücü ve bağırsak yumuşatıcısıdır. Mide kramplarına ve sindirim sistemi zorluklarına karşı faydalıdır. Romatizma ağrılarını gideriyor. Basur tedavisinde iyi sonuç veriyor.

melissa
    Yapraklar yatıştırıcı, mîdevî, gaz söktürücü, terletici ve antiseptik etkilere sâhiptir. Huzursuzluk ve sıkıntıları giderir. Hafıza zayıflığına faydalıdır. Baş dönmesi ve kulak çınlaması gibi şikayetleri keser. Hazımsızlık, baş ağrısı ve migrende de faydalıdır. Daha çok çay hâlinde kullanılır.

nane
    Yapraklari çay hâlinde yatıştırıcı, mîdevî, gaz söktürücü, bulantıyı giderici olarak kullanılır. Bunun yanında çeşitli ilâçların terkibinde kullanıldığı gibi, yaprakları çiğ veya kurutulmuş olarak yemeklere konur. Nâne esansı, çok miktarda zehir etkili olmasına karşılık az miktarı mîde ağrılarına ve bulantılara karşı kullanılabilir. Nâne uçucu yağı da oldukça fazla kullanılan bir yağdır.

papatya
    Çiçek durumu başları, çiçek açmadan önce toplanarak gölgede kurutulur.Çay hâlinde sabahları aç karnına bir bardak içilebilir. İdrar çoğaltıcı, iştah açıcı, yatıştırıcı ve gaz söktürücü etkilere sâhiptir. Basur memelerinde ağrı kesici, tedâvi edici etkiye sâhiptir. Boyar madde olarak da kullanılır.

rezene
    Foeniculi Midevi, gaz söktürücü ve süt artırıcıdır.

salep
    Öksürük ve bronşite faydalıdır. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Zihni çalıştırma gücünü arttırır.

sinameki
    Memleketimizde çok kullanılan müshil ilâcıdır. Kolit ve spastik kabızlıkta kullanılmaz.

Arkadaşlar sizlerde bitki çayları hakkında içerik ekleyerek, kullanım sıklığınızı da yazarsanız sevinirim,
    Ben papatya,ada çayı,nane çayı kullanıyorum,bu dönemlerde nerdeyse hergün,
    peki ya sizler?

selamlar

Ozge Deniz ve Önder Özdoğan bunu beğendi.
  2. semıh gunay

semıh gunay Forum Bağımlısı

Seviye:
    aleykum selam.....baya ugrasmıssınız bızı bılgılendırdıgınız ıcın sagolun..bısıkletcımısınız yoksa motorcumu...

3. nazz

nazz Forum Demirbaşı

Seviye:
    henüz hiçbiri :)

4. Ozge Deniz

Ozge Deniz Bisikletkolik

Seviye:
    teşekkürler bilgi için.ben kekik severim.baş agrısına,bogaz agrısına iyi gelio.bence herşeye iyi geliyo gerçi:in: .bide kokusuyla rahatlatıyo.bitki çaylarının tadını çok severim.herkese tavsiye ederim.sevgiler...

5. semıh gunay

Seviye:
    baslamanız ıcın bır neden yok o zaman bende antalyadayım...ender abının duzenlemıs oldugu kısa ve tatlı turları var onlara katılabılırsınız...bayan suruculerde mevcut cok sayıda...

6. nazz

nazz Forum Demirbaşı

Seviye:
    evet arkadaşım bende öyle düşünüyorum,antalya bisiklet forumundaki son mesajlara bakabilirsen anlarsın durumu sanırım:)
    motor çok kısa süreli kullandım ,hep,
    bisikletde kullanmıyorum
    ama istiyorum ,yeniyim henüz forumdada...
    teşekkürler

7. nazz

nazz Forum Demirbaşı

Seviye:
    derya.k , teşekkürler evet kekik çayının mide rahatsızlıklarına iyi geldiğini ve rahatlatıcı etkisi oldugunu biliyordum,gerçekten dediğin gibi kokusuyla da huzur verici...
    bugün kendimize bitçi çayı hazırlayıp içelim derim, eee küçük ayrıntıda olsa biryerden başlamak gerek :)

8. semıh gunay

Seviye:
    sizide aramızdan gormekten memnun oluruz.....ben fazla otçu degılım ama bı okuyum demıstım....

9. Karakartal Platton

Karakartal Platton Forum Bağımlısı

Seviye:
    Paylaşım için teşekkürler nazz.

nazz bunu beğendi.
  10. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Yeşil çayı tek geçerim.

11. Önder Özdoğan

Önder Özdoğan Onursal Üye

Seviye:
    Ihlamur benim vazgeçilmezlerim'den,paylaşımlarınız için teşekkür ederiz..

İyi forumlar...

12. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Benim favorim adaçayı, çok rahatlatıcı ve huzur verici etkisi var, onun dışında kuşburnu ve benzeri çayları da çok severim, aslında normal çay ve kahve tüketmemeye çalışıyorum, onların yerine bitki çaylarıo tüketiyorum.
    Yeri gelmişken, piyasada bolca bulunan form çayı adı altında satılan çaylardan uzak durmanızı öneririm zira bunların yaptığı kilo kaybı diüretik etkiden kaynaklanır ve su kaybına neden olur (yağ kaybına değil!) su kaybı vücut için zararlıdır ve suda eriyen mineralleri de su ile beraber kaybına neden olur...
    Paylaşım için teşekkürler...

nazz bunu beğendi.
  13. ilkerikier

ilkerikier Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben de adaçayını severim hele bi poşet değil de gerçek otlardan demleme olacak. içine bir dilimde limon ohh :)

bu arada kahveyide çok severim..ama nescafe gibi hazır kahveler değil.espresso bazlı ya da filtre kahve.
    kahvenin spordan önce alınmasının yağ yakıcı ve ayıltıcı etkisi vardır. tabi sade olarak içildiği taktirde.ama tabi bisiklet gibi zaten kalp atışının maximum düzeylerde seyrettiği bir sporda tehlikesi de olabilir.ama çok ağır olmayan uzun yol antremanından önce içilebilir ve yağlarınızı daha çabuk yakabilirsiniz tabi varsa :)

14. nazz

nazz Forum Demirbaşı

Seviye:
    arkadaşlar, kesinlike katılıyorum ,poşet çaylar değil organik çaylar tercih edilmelidir,
    ve kahve benimde vazgeçemediklerimden:)
    teşekkürler

15. ilkerikier

ilkerikier Kıdemli Üye

Seviye:
    ama sen sen ol %100 arabica kahve içmeye bak.

16. Ginger Fergus

Ginger Fergus Aktif Üye

Seviye:
    benim evde Nespresso essenza C90 makina var... o küçük renkli kapsülleri ile dünyanın en iyi espressosu yapılıyor... bu makinayı en az bisikletim kadar seviyorum ... her sabah mutlaka içerim ve bi tanede gün içerisinde... günde 3 adeti geçmemeye çalışıyorum.. fazlası hem sağlığa hem cebe zarar ( bir kapsül 0.90 ytl) kahve haricinde normal çay alışkanlığım yok ama yeşil çayı severim... genelde eminönünden alıyorum ... aslında favorim GYOKURO denen bir japon yeşil çayı ama malesef bulunmuyor .. sadece taksimde bir kafede var.. porsiyonunu 9 ytl ye satıyorlar...gazlı içeceklerden uzak durmaya çalışıyorum .. hergün meyve suyu ve maden suyu tüketiyorum

nazz bunu beğendi.