Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisisklet tercihi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında utku_say tarafından paylaşıldı.

1. utku_say

utku_say Yeni Üye

Adı:
    Utku SAY
    Herkese Merhaba;

Foruma yeni üye oldum ve bir çok sayfayı elimden geldiğince inceledim. İnceledikçe bilgilendim, bilgilendikçe kafam karıştı. ama en azından forumla tanıştığım andan itibaren seçeneklerin çoğu elendi ve iki tane kaldı.

Öncelikle şunu belirteyim ki bisiklet sürmeyi oldukça sevsem de sizler kadar tutkulu değilim sanırım, dolayısıyla bir süredir bu spora uzağım. Açıkçası daha önce de spor olarak değil de yazlıkta yakın çevreye küçük geziler amaçlı kullanmıştım.

İstanbulda ikamet etmekteyim şundan dolayı söylüyorum bisikleti ağırlıklı olarak kadıköy - maltepe sahil güzergahında kullanacağım. Ama bisiketi alış sebebim bu değil. Kısa süre önce kendime bir hedef belirledim.

Bu yaza yetişemesem bile önümüzdeki yaz mutlaka İstanbuldan Güney sahillerinde bir noktaya (büyük ihtimal Bodruma) seyahat gerçekleştireceğim.

Araştırmaya ilk başladığımda tasarımlarından dolayı dağ bisikletlerinden çok etkilenmiştim(bu sporda oldukça cahilim) ancak tür olarak amacımı manasız zorlaştıracak gibi geldi (bisikletin gereksiz ağırlığı beni yoracak 10 günde gideceksem 15 günde gideceğim belki de vs.). Velhasıl sizlerin keyifle okuduğum yazılarınızdan anladığım kadarıyla almam gereken tür şehir/tur bisikleti.

Ancak bu yol (endurance) bisikletlerinde de aklım kaldı. bütçem öyle aşırı yüksek değil maksimum 2500 tl gibi bir bütçe ayırmayı planlıyorum.

sizlere sorularım:

1)(İstanbul - Bodrum güzergahında kullanacağımı düşünürsek) Tür seçimi olarak hangisi?
    a)şehir tur bisikleti b)yol bisikleti

2) şehir/tur bisikletleri yol bisikletleri kadar hafif oluyor mu?

3) Kadrolar standart ekipmanlar mı? Ben bir yol bisikleti alsam üzerine bagajlar eklesem zarar vermeden hafif bir şehir tur bisikleti elde etmiş olur muyum? Yoksa beklediğim verimi alamaz mıyım?

4) Şehir tur bisikleti sağlamlık vaadediyorsa bu daha ağır mı demek oluyor?

5)Türkiye'de, önde gelen markaların kadroları ayrı olarak da satılıyor mu? Kendi bisikletimi kendim oluşturabilir miyim? (Mosso vs. tarzı kadroları gördüm ama atıyorum trek, cannondale, scott vs. tek satılan kadro göremedim. Kadrolar bisiklet markası kadar çeşitli değil sanırım.)

Şimdiden teşekkürler

2. mirzaberk

mirzaberk Üye

Adı:
    Fatih Mirzaberk ASLANTAŞ
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    İlk sorunuzdan başlarsak eğer gitmek istediğiniz rotada kullanacağınız bisiklet yanınızda eşyalarınız da olacağı için yol değil tur bisikleti olmalıdır.

İkinci sorunuzun cevabı ise kullanış amaçlarından dolayı tur bisikletleri yol bisikletleri kadar hafif olmaz ( yol bisikletleri ortalama 8 kilo / tur bisikletleri ise 13 kilo civarı olur çıplak halleriyle )

Üçüncü sorunuza verebileceğim cevap yol bisikletinin amacı minimum ağırlıkla daha hızlı gitmek olduğundan düşündüğünüz seçenekten verim alabileceğini zannetmiyorum

Dördüncüsünde ise tur bisikletleri ile daha uzun mesafe gitmek amacınız olduğu için daha dayanıklı olması şartından dolayı biraz daha ağır olması normal.

Beşinci sorunuzun cevabını ise bende bilmiyorum :) çünkü sadece kadro satıldığını görmedim hiç. Ama tanıdık bisikletçi arkadaşlarım var ve sizin için bunu öğrenebilirim.

Son olarak da size şöyle bir alternatif sunabilirim ki ben kendimce böyle bir seçenek buldum ben 26 inç mtb kullanıyordum onu sattım 29 inç mtb alıp ona tur lastiği taktırdım artık eskisi kadar araziye gitmeyip daha çok şehir içinde kullandığım için. Bunun avantajı şu tur bisikletlerini mtb ye dönüştüremeyiz ama mtb leri tur bisikletlerine dönüştürüp daha sonra sıkıldığınızda tekrar mtb ye dönüştürme seçeneğimiz mevcut.

Benim şu anda kullandığım bisiklet Carraro'nun Force 291 modeli ve orijinal hali image.png bu iken ben bisikletimi image.jpeg

image.jpeg

bu hale getirdim. Ama tabii ki daha tam bir tur bisikleti olmadı. Onu da yapabilmek için şu anda eksik olan şeyi 10 dişli ön ve arka deoreli bir set ile ayna kolunu biraz daha büyük olanıyla değiştirmek ve bir de üstüne mt15 jant seti taktırdık mı tam bir tur bisikleti olacak. Bana şu andaki şeklinin maliyeti yaklaşık olarak 1500 lira oldu ki bu da size bahsettiğim işlemler tamamlandıktan sonra yaklaşık olarak sizin belirttiğiniz bütçe olan 2500 lira civarına rahatlıkla tamamlarsınız. Çünkü bu aralar fiyatlarında bir değişiklik olmadıysa eğer en son baktığımda deoreli setin fiyatı 350 TL mt15 jantların fiyatı da 425 TL idi. Ayrıca belirtmeden geçemeyeceğim alalı 10 gün kadar oldu ve yaklaşık olarak 300 km civarı bindim ve sürüşü gayet zevkli ve sizi çok fazla yormayan bir bisiklet. Ben sizin isteklerinize neredeyse tam olarak cevap verebileceğini düşünüyorum.

serci2001 bunu beğendi.
  3. utku_say

utku_say Yeni Üye

Adı:
    Utku SAY
    Detaylı açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Son bir soru sorayım o zaman. Bisiklet dağ bisikleti olduğu için gördüğüm kadarıyla üzerinde amortisör var. Türkiyedeki yollar çok düzgün olmadığı için amortisör kullanmak rahatlık sağlıyor mu? Yoksa daha engebeli dağ vs. parkurları için gerekli yolda çok da önemi yok mu dersiniz. Çünkü eğer dağ bisikletlerinden tercih yapacak olursam oldukça geniş bir yelpazeden seçim yapabileceğim demektir.

Not: Bu arada bisiklet canavar olmuş :D

4. Taxonera

Taxonera Bisikletkolik

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Dağ Bisikleti lastikler dişli ve ön maşa amörtisörlüdür.
    Bir de ön maşa amörtisörlü şehir bisikletleri vardır bunlara cross bisikleti denir. Ben mesela o tarz alıcam ve uzun tur için onlar kullanılır.
    www.sismanbisiklet.com da çeşitleri görebilirsiniz

5. avkebele

avkebele Hiç

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Dağ bisikleti alıp çevirmek yerine direkt olarak bir tur-şehir bisikleti alabilirsiniz. Sedona 345 şu sıralar 1700e kadar bulunabiliyor. Görüntüsüyle, setiyle ve markasıyla f/p ürünüdür diyebiliriz.

Deniz bunu beğendi.
  6. utku_say

utku_say Yeni Üye

Adı:
    Utku SAY
    Cevaplar için çok teşekkürler. Cross bisikletleri her markada bulunmuyor gördüğüm kadarıyla. Açıkçası çok fazla bisiklet türü var. Benim anladığım dağ bisikletleri, şehir/tur bisikletleri ve yol bisikletleri temel başlıklar. Bunların belli özelliklerin kombinasyonlarıyla ara türler ortaya çıkıyor. Doğru mudur?

Örneğin dağ bisikletlerindeki ön maşa amortisörleri büyük tekerleğe izin veren şehir bisikletlerinde görürsek bunlara cross bisikletler deniliyorvs. vs.

7. mirzaberk

mirzaberk Üye

Adı:
    Fatih Mirzaberk ASLANTAŞ
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @utku_say gördüğünüz maşa kilitli maşa olduğu için şehir içinde kullanırken kilitleyerek, arazide ise kildini açarak kullandığınızda rahatlık tabii ki de sağlıyor. Bu arada beğendiğinize sevindim :)

8. Emre1606

Emre1606 Yeni Üye

Adı:
    Emre
    Seviye:
    Öncelikle merhabalar, bende bir bisiklet almak istiyorum fakat bütçem yetecekmi emin değilim. Aslında belli bir bütcem yok, ayırmam gerekiyor o yüzden sizlerden yardım isteyeceğim. Bursa'da trilyeye işe giderken bu zevk beni aşar diye özenerek bakardım yolun kenarındaki bisikletli gruplara. Ama foruma bakınca gördümki 400-450 liralık bütçelerle bisiklet tavsiyesi alınabiliyor. Bana en uygun fiyatla tavsiye edebileceğiniz en asgari bisiklet nedir? Günlük kullanım dışında uzun turlara çıkmaya hevesim var. Ama zaman zaman asfalttan cıkıp şu tepedeki manzarayı görmeliyim diyeceğimide biliyorum. O yüzden anladığım kadarı ile şehir bisikleti araştırmalıyım. Ama dediğim gibi en asgari fiyata ne alabilirim. 600-650 lira gibi bir bütçe ayırabilirim. Ama eğer o fiyatlara birşey bulamazsın bulsanda birşey anlamazsın diyorsanız lütfen bunuda belirtin. Belki biraz daha genişletirim bütcemi ama cok cok az oynar. İlgilenip okuyan cevap veren herkese tek tek teşekkür ediyorum

9. Erdem Şiğva

Erdem Şiğva Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @utku_say merhaba hocam. ben de bisiklet alacağım bu sıralar ve tur için alacağım. benim aklımda bir kaç fikir oluştu belki size de yardımım dokunur. benim aklımdaki modeller sırasıyla(bana göre en iyiden kötüye) merida speeder 200v, giant escape air, cannondale quick 5, trek 7.3. Meridayı en üst sıraya koymamdaki sebep yol bisikletine de yakın olması. Tam istediğim bir tur bisikleti benim için. Ege tarafında tur yapacağınız için amortisöre gerek olmadığını düşünüyorum. fren seçiminiz de kesinlikle v fren olsun. o yüzden yazdığım bisikletler kafanızda bulunsun. ben hiç birini gerçekte görüp test etmedim ama araştırmalarım sonucu bu sıralamayı yaptım. yine de bu bisikletlerin hepsinden memnun kalacağıma eminim hepsi güzel modeller ama yine de merida bana daha çekici geldi.

@Emre1606 hocam o fiyat aralığını hiç araştırmadım ama model önerisinde bulunayım size o modelleri araştırın. ikinci el ararsanız bütçenizi 100 lira kadar çıkarırsanız bulabilirsiniz önereceğim modelleri. sedona 300 e bakabilirsiniz. sedona markası hep çekici gelmiştir bana kalitesi açısından. carraro 221 ve 224 modelleri de sedona kadar çekici bulmasam da(sedona marka olarak değerlendiriyorum yoksa sedona 300 ile ilgili bir deneyimim olmadı yanlış yönlendirmek istemem) sizin isteğinizi karşılayacak modeller. bu bisikletlerin sıfırı 900-1000 lira civarı temiz 2.ellerini 700 e bulursunuz diye düşünüyorum. ayrıca kendinize uygun kadro boyunu seçmeyi de unutmayın sakın yoksa yanlış kadro boyuylabisikletten zevk almazsınız

10. ankarabebesi

ankarabebesi Yeni Üye

Adı:
    Ali Kemal UZEL
    Seviye:
    Arkadaşlar bisiklet seçimi konusunda yardım Şehir içi için:
    Sedona istanbul 2015 serisi ve kron tx 450 hd arasında kaldım*

11. fatihy

fatihy Aktif Üye

Adı:
    Fatih Yağız
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @utku_say merhaba dostum benimde çok fazla bi bilgim yok ama şubatın 1i itibari ile 4 gün öncesine kadar toplam bunun ile birlikte 5. Bisikletime biniyorum 2 katlanır 1 şehir lastikli mtb 1 normal dağ lastikli mtb bisiklet kullandım şuanda ise btwin hoprider 500 kullanıyorum ve çok memnunum hoprider 500 yaklaşık 15 kilo belki fazla ama bisiklet tur bisikleti olduğundan çok güzel bir akıcılığı var

12. Emre1606

Emre1606 Yeni Üye

Adı:
    Emre
    Seviye:
    @Erdem Şiğva hocam carraro 224 hoşuma gitti ama görüntü olarak daha cekici modeller varmı bildiğiniz? Ayrıca mesajınız için teşekkürler :)