Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisilet 1kg hafifledi sirt cantam 1kg agirlasti Performans artar mi yoksa sabit mi??

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında yilmaz kaynak tarafından paylaşıldı.

1. yilmaz kaynak

yilmaz kaynak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Olay su ki bisikletten arka bagaj , ayaklik , alet cantasi , gozluk kabi gibi malzemeleri soktum yaklasik 1 kg agirlik gitti ama tabi pomba ic lastik gibi malzemeler icin sirt cantasi aldim canta 700 gr civaridir zart zibil gene 1kg yaklasti
    Sizce bisikletin hafiflemesi ile insanin hafiflemesi performansa ayni oranda mi yansir yoksa ha bisiklet uzerinde ki agirlik ha sirtinda ki agirlik , ayni mi yani ??
    Bana ayni yukun bisikletten sirta gecmesi performansi artirir gibi geliyor ama bilenlere sorayim dedim :)

2. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bisikletin hafiflemesi performansı arttırır. Sırtınızdaki çantayla beraber toplam kilonuz, çantasızken aynı kiloda olsanız sanki, çantasız daha performanslı olur gibi geliyor bana.

yilmaz kaynak bunu beğendi.
  3. yilmaz kaynak

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Cantali ne olur peki :)

4. Cem AKINCIOGLU

Cem AKINCIOGLU Kıdemli Üye

Seviye:
    ben şoyle dusundum şimdi eger bisikletin 1 gk agır oldugu zaman sen kendi performansını tam ortaya koyamazsın yani bisikletin 1 kg agırlığı seni engeller fakat cantan agır oldugu zaman bunu tasıması gereken sen oldugun icin bi sorun olmaz bisikletin 1 kg hafif oldugu icin cok daha iyi performansa ulasırsın diye dusunuyorum bilmem dogrumu dusunuorum :)

5. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    bir süre sonra belin ağrır..

6. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bisikletten çıkarttığınız kg`lar çantanızda olursa daha performans artar, sonuçta pedalları çevirerek bisikleti hareket ettiriyoruz önce, sonra da bisiklet bizi taşıyor. Kışın sırtta taşınan 1kg pek sorun olmaz hatta rüzgar yemezsiniz sırtınızdan ama yazın çok rahatsız edici oluyor.

7. Emre Alp Özkurt

Emre Alp Özkurt Forum Demirbaşı

Seviye:
    sırt çantasını vucüduna tam olarak hiç oynamayacak şekilde kullanırsan. bisikletten yaptığın 1 kg tasarruf sana hissedebileceğin farklılıklar yaratır. bende öyle yapıyorum zaten. birçok tanıdığım da o şekilde kullanıyor.

8. akifberkant

akifberkant Bisikletkolik

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    sırtta çanta seni yorar. En güzeli gereksiz malzeme taşımamak. Ben gerekli olanlar için; ( iç lastik, pompa, yama seti, levye, cüzdan, tel vb. ) bel çantası taşıyorum. En güzeli bu. Sırt çantası yorar, terletir, süre uzadıkça bel ve sırt ağrısı yapabilir.

Tabii bu söylediğim büyük çanta ve gereksiz malzemeler için. Yoksa küçük bir sırt çantası ile gerekli malzemeleri taşımak, yine de bisikletin ağır olmasından biraz daha iyidir.

Fakat uzun bir tura çıkılacaksa, bisiklet bagajı en iyisi tabii ki. Uzun yolda yükü kendimizin taşıması performansı ancak düşürür

mustafa apçin ve yilmaz kaynak bunu beğendi.
  9. yilmaz kaynak

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    sonuc olarak uzun turlarda bisiklet tasisin kisa turlarda biz tasiyalim :) bide en mantiklisi bel cantasi :)

10. Doğan YILMAZ

Doğan YILMAZ Yeni Üye

Seviye:
    Bisikletin hafif olması daha iyidir

benim çantamda tamir seti hırka gözlük fotoğraf makinasi pompa not defteri kalemler el feneri var ama hiç yormuyor beni giderken

11. çağrı ilter

çağrı ilter Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Performansın birazcık artsa bile yaşayabileceğin sırt ağrısı için değmez diye düşünüyorum. Dediğin gibi uzun turlarda sırt çantası can sıkabiliyor.

12. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Bisiklette pedala bastığınız zaman; bisikletin ağırlığı + kendi ağırlığınızı ileri ittirirsiniz.

Bu da demek oluyor ki; bisikletten azalttığınız 1kg'ı sırtınıza aldığunuz zaman hiçbir fark hissedemezsiniz. (dönen parçalar için bu geçerli değildir, jant seti vs. gibi)

13. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:
    Bisiklet üzerindeki performans bana göre kilo ile kesin olarak orantılı DEĞİLdir. Şöyle ki 2 bisiklet var 2 side 13 kilo ne eksik ne fazla fakat biri daha bakımlı gününde bakımları yapılmış camurdan pisliklerinden arındırılmıs yada seviye olarak aynı kilo ama daha üst akıcı calısan malzemeler kullanılmıs. Ya da birinin dişlileri asınmıs zinciri asınmıs yada lastikleri birinin daha cok kaucuk icerior havası daha ideal falanlar filanlar daha uzar gider.

Aynı sekilde 1 kg catanızdada cantanızı baglayıs sekliniz cantanızın kollarının ergonomikligi içine koydugunuz malzemelerin sertligi yumsaklıgı falan filan gibi nedenlerle performansınız degişir.

Yani işin kısacası bunun cevabını bu sekilde yazı ile yazarak hiçbir sekilde görmeyen , hayal ederek birseyler söylemeye claısan bizler veremeyiz. Bunun cevabını tecrube edinerek deneyerek cantayı da bisikleti de kullanan kişi olarak yalnız siz verebilirsiniz diye düşünüyorum.

Ayrıca performansınızı arttırmak adına agarlık azaltmanızı degil arttırmanızı öneririm böylece yük hafifleterek performans arayısı yerine , her yükte agarlıkla bas edebilicek kaslara ve cigere sahip olursunuz.

iyi pedallamalar.

yilmaz kaynak ve İRŞAD ÇETİN bunu beğendi.
  14. İbrahim Yurtseven

İbrahim Yurtseven Köylü

Adı:
    İbrahim YURTSEVEN
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Gençlere merhaba...:D Bende konuya yarım yamalak hatırladığım nasrettin hoca fıkrasıyla katılabilirmiyim..
    Hoca bir gün şehirden köyüne dönüyormuş. Sırtında da bir çuval yükü var. Aynı köye doğru eşek arabası ile giden bir başka köylü hocanın yanında durur ve hocaya; Gel hocam köye kadar götüreyim der. Hoca eşek arabasına biner. Arabacı ile sohbet başlar. Fakat arabacı bakar ki hoca sırtındaki çuvalı indirmez. Merak edip hocaya sorar. Yaa hocam arabadasın, neden çuvalı sırtından indirmiyorsun der. Hoca da köylüye; Eşşeğe acıyorum. Hayvan bizi taşıyor bari yükümü de ben taşıyayım der. :D
    O yük arabada veya hocanın sırtında olsa eşşek o yükü taşıyor, yoruluyor. Ama hoca da sırtından indirmezse o da yoruluyor. Sizce mantıklı olan.???
    Ben ce sen yükü eşşeğe taşıt.:D :D

15. İbrahim Yurtseven

İbrahim Yurtseven Köylü

Adı:
    İbrahim YURTSEVEN
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Haaaa.. bir de sırtındaki her gram ağırlığın uzun turlarda kıçının daha çabuk uyuşmasına ve sızlamasına etkili olacaktır..:D
    İyi akşamlar.

Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.
  16. İRŞAD ÇETİN

İRŞAD ÇETİN Kıdemli Üye

Seviye:
    Bende bisiklet üzerindeki çoğu malzemeyi sırt cantasına aktardım. Bisiklet rahatladı ama ben hiçte rahat edemedim. Canta öyle bir terletiyor ki daha dogrusu sırttaki terin kurumasını engelliyor. Bu yüzden sırtta agrılar olusuyor. Cantasız cok daha rahat edıyorum. Cantayı genelde port bagaja baglıyorum. O zaman performansım dahada artıyor. Sonucta bisikletin üzerindeki yükü kendi üzerinize aldıgınızda yinede bisiklet ile beraber toplam yükte degisim olmuyor. Bazen diyorum keske imkan olsada (hırsızlık hiç olmasa) bisikletin üzerine dagıtsam bütün yükleri benim üzerimde hic bir yük olmasa diye.

17. yilmaz kaynak

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    En iyisi yuk tasimayalim :D tasiyacaksak da sirtimizda daha iyi ama her canta ile degil belden ve gogusten baglamali cok rahat oluyor bide sirtinda file varsa terleme cok cok az oluyor :)

18. yilmaz kaynak

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    sirt kismi fileli cantalar var onlar o surunu cozuyor :)

19. yilmaz kaynak

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Sirt cantasina gecmemin bi sebebi de arka lastige binen yuku azaltmak , okula gittigimde cantayi arka bagaja bagliyordum buda arka lastige cok yuk binmesine sebeb oluyordu , sirt cantasi ile yuku sirtima alarak agirlik dagittigimizi dusunursek arti bir performans diye dusunuyorum :)

Ayrica sole de bisi var kurt dogmus diye bi yere gittik antremana arka bagaj takili , bide 400gr civari yemis vardi arka bagaja bagli lastik 20 km de 3 defa patladi yol biraz bozuktu o kabul ama arka lastige binen yuk lastik patlama riskini de arttiriyor.

20. KIVANÇ ATILGAN

KIVANÇ ATILGAN Üye

Seviye:
    Bence mesafe önemli. Eğer zun mesafeli turlardan bahsediyorsak bence bisiklet taşımalı. Ama kısa mesafeli özellikle şehir içi sürüşlerse konu olan bence sırt çantası daha pratik (pratik ama bence daha performans artırıcı değil, bu noktada bence çoğumuz algı yanılgısına düşüyoruz.).
    En basitinden marketten alışnveriş yaptığımda toplamda 7-8 kg olan bi şeyi her iki elimle taşımak, 1 kg ağırlığındaki kızımı kucağımda talımaktan daha zor geliyor. Buradaki temel mantık bence yükün yayıldığı yüzey alanı miktarıdır.

İbrahim Yurtseven bunu beğendi.