Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletten korkmaya başladım yardım edin lütfen :((((

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Ali Ç. tarafından paylaşıldı.

1. Ali Ç.

Ali Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    merhaba arkadaşlar geçen haftasonu başımdan bi olay geçti bizim yazlığın orada çok az araba geçer bir yokuş vardır orada bir bırakırsın kendini püfür püfür ama tam aşağaya inerken bazı videolar aklıma geldi bisikletin tekerlekleri yerinden çıkıyor ve adam ayyy yüzüstü betona çakılıyo sonra zarzor eve geldim ilk işim bisikleti yerine koymak oldu bu korkuyu nasıl yenebilirim(ulan arkadaş yolda arabadan korkarız da bu nerden çıktı ben de anlamadım mantıklı açıklamalarınızı bekliyorum )

2. Berkcan E.

Berkcan E. Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Aman Allah korusun arkadaş bisikletini bakımlarını yaptır bak bisikletine bir şey olmaz Allah yazdıysa bozsun hayırlı pedallar :)

Ali Ç. bunu beğendi.
  3. Ozan Güner

Ozan Güner Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bugün bende o tarz bir yerden iniş yaparken hava rüzgarlı olduğu için ve frensiz 60km hıza çıkınca bisiklet sağa sola savrulmaya başladı aha dedim gittik gidiyoruz neyseki yavaş yavaş frenleyerek kontrolu tekrar kazandım :) Panik yapmadığınız sürece birşey olmaz merak etmeyin.

Ali Ç. bunu beğendi.
  4. Ali Ç.

Ali Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    işte doğru söylüyosun da bişu sebepten oluyo sende olmaz gibilerinden bi cvb alırsam heralde kendime gelicem bakım işini iyi hatırlattın sağol kardeşim gidince yaptırayım

5. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Geçenlerde benim de aklıma geldi. Eve geldiğimde bisikleti komple temizledim, lastikleri söküp tekrar sıkıca taktım. Tellerin geçtiği yuvaları kontrol ettim. Ardından eldivenlerimi, gözlüğümü, kaskımı da alıp bisikleti güvenle sürmeye devam ettim.
    Tavsiye ederim.

muratcodek ve Ali Ç. bunu beğendi.
  6. volkan rözet

volkan rözet Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    kaskını tak dizlik dirseklik kullan bisikletinin bakımını yap araç trafiğine dikkat et maksimum hızın 10 km olsun birşey olmaz=) olmaz diye birşey yok arkadaşım iki tekerlek üzerinde durmak bile risktir fakat sen elinden gelen tüm önlemleri alırsan bu riski minumuma indirirsin.

ipek yetginer ve Ali Ç. bunu beğendi.
  7. Ali Ç.

Ali Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    abi sana şöyle diyim geçen bisikletin 2 lastiğini söktük taşımak için sonra geri bile takamadım 1 ay sonra bisikletçiye gittim oradan sürerek getirdim bisikleti :(

8. Ali Ç.

Ali Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    dizlik dirseklik pek öneren duymadım ama ?doğru söylüyorsunuz yorum yapan herkese çok teşekkürler en azından yüreğime bi su serpildi

9. Gökhan Semiz

Gökhan Semiz Doğa, Kamp, Yaban

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    İstersen elinde en sağlam bisiklet olsun Allah yazdıysa zaten kaçışın yok , senin yapman gereken kullandığın bisikleti amacına göre kullanmak. Amacını aşan şekilde kullanırsan bisiklette alışık olmadığı için sorunlar çıkabilir.

Ali Ç. bunu beğendi.
  10. Ali Ç.

Ali Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    doğru alın yazısı ama dikkat ediyorum çukurlara çok dikket ediyorum gerekmedikçe toprağa girmiyorum bizim oranın asfaltı girintili çıkıntılı olduğu için bisikleti başkasına da vermiyorum

11. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ali kardeş korkma sen 100 km leri görmüyorsun :) bu dediğin olay koly kolay olacak bir şey değil merak etme haftada bir kontrol et BİRDE eğer bu sevdadan vazgeçmek istemiyorsan birda böyle videolar izleme. Çünkü bende buna benzer izledim (detay vermeyim şimdi açar izlersin) bende korktum çamlık inişi full yokuş olduğu için 70 leri görüyordum şimdi frenleyerrek iniyorum ama yavaş yavaş aşıyorum unutmaya çalış :)

12. Aşkın Şentürk

Aşkın Şentürk Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Ali Bey 2006 yılında bende yokuş aşağı bir yoldan inerken karşıma çıkan bir aracın sürücüsünün sarhoş olması ve bü yüzden kaynaklanan dikkatsizliğinden aracının kontrolünü kaybetmesi ve aracın üzerime doğru gelmesiyle ön-arka frene birden asıldım(panik yaparak) ve yüzümün sağ tarafı tamamen soyuldu bu arada kafama bisikletin gidonu girdi böyle bir şey yok çok büyük bir kazaydı 45 dakika bayılı kalmışım sonra ambulansla felan hastaneye kaldırdılar. Yaklaşık 2-3 yıl bisiklete binmeyi bırakın bakamadım bile sonra yeni bir bisiklet aldım nasıl korktuğumu size anlatamam .(O zamanlar) Çok yavaş kullanıyordum artık pedal çevirmiyorum desem yeridir. Ama sonra yendim bu korkuyu . Kısacası zaman her şeyin ilacı. Hani Mehmet Erdem in de dediği gibi " Zaman her şeyi çözer, şu beklemek olmasa ... "

13. Ali Ç.

Ali Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    siz bile binmeye devam ediyorsanız başka söze gerek yok bnm de başımdan bi olay geçti hafif eğimli yokuş aşağı gidiyodum arkadaki bisiklette kuzenim vardı artistlik yapıyım derken bi takla tabi cahiliye dönemi kaskmask yok tam düştüğüm anda son model mersedes önümden geçti durmadı bile ondan sonra belediye görevlilerinin olduğu bi pikap durdu yardım ettiler sağolsunlar (parayla insan olunmadığını orada öğrendim) dirseğimde 2 dikişlik yara oldu annemle ilçeye gittik tabi köy asfaltı toz toprak içinde o halde temizlemeden dikmeye kalkıştılar tabii diktirmedim ertesi gün başka bir ilçeye gittik orada 2-3 şırınga serumla temizlediler ama dikmediler çok geçtiği için üstünden dikilmiyormuş gerçi eski hali yok ama yinede bu laflar kuağına küpe olsun deriz ya işte bnm küpem oldu

14. Aşkın Şentürk

Aşkın Şentürk Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bizimkisi spor aşkı atın ölümü arpadan olsun misali . Dikkatli olursanız kolay kolay size bir şey olmaz özellikle insanlar bisiklette çok yorgunken kaza yapıyorlarmış uzun turlarda çok dikkatli olun. Çünkü yorgunluk odaklanmayı engeller. Bu yüzden uzun turlarda iyi dinlenin zinde olduğunuzda yola çıkın. Ama yazıldıysa yapacak bir şey yok hakkınızda herşeyin hayırlısı olsun . İyi pedallamar.

15. Ali Ç.

Ali Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    nerdeee uzun turlar daha tur bisikleti bile ayarlayamadım ki yazın planlarım vardı :( ama evet yazıldıysa kimse değiştiremez evde otursan bile yine bişey olur (Allah korusun)

16. kurban

kurban Yeni Üye

Seviye:
    kaliteli bisiklet kullan tedbirini al takdir Allah cc nun

Ali Ç. bunu beğendi.
  17. Taylan Atanur

Taylan Atanur Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ben beton rampa yoldan aşağı inerken aynı sorunu yaşadım, yerde bir kağıt parçası vardı dikkat bile etmedim sabahın 6sında .Demek dikkat etmek lazım altı çukurmuş, gidon döndü beklemediğim şekilde uçup yüz üstü yere yapıştım alnımı kask korudu ama eşşeklik yapıp kaskı bağlamadığımdan kafamdan fırlayınca suratımı yere çarptım.Kask yarıldı kafam yerinde duruyor :) Dikiş attırdım çeneme , pansuman falan sonra tura yetiştim ( yaz sıcağında yaralı surat soyulan yerler terleyince fena oluyor ) bilgisayar 34 km de kitlenmişti.Şimdi kasksız bakkalla gitmiyorum.Birde bazı arkadaşlar!!! hemen yorum yapabiliyor 'düşmeyi bilmek lazım diye' onlara takılma, kafanda ve parkurda milisaniye ile düşmeyi bilmek ayrı, hiç beklemediğin bir yolda giderken değişik kondisyonlarda sabahın köründe düşmek ayrı...sonuç bisiklete devam :))))) sıkma canını olur böyle şeyler.

18. Halil Uysal

Halil Uysal Yeni Üye

Seviye:
    yola çıkmadan önce okunmuş pirinç yut 17 adet. çok iyi geliyormuş.

Mansur KHASSANOV bunu beğendi.
  19. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Düşmeyi de bilmek lazım sürmeyi de bilmek lazım.
    O kadar bisiklet sürerim. Bi kere sizin yaptığınız gibi kaza yapmadım... Demek ki bir şeyler yanlış. Düşmeyi de bilmek lazım. Asfaltı öpmeye gider gibi düşmemek gerek. Araştırın biraz, video'lar bile bulacaksınız "nasıl düşmek gerek" diye. Öyle boş konuşmakla olmuyor. En kötüsüne hazırlıklı olmanız gerek. Yoksa dirseğinizi de kırarsınız çenenizi de yararsınız.

neyse, arkadaşın konusuna dönersek;
    Bakımları ve ayarları düzgün yapılmış hiç bir bisiklet sizi yolda bırakmaz, böyle saçma sorunlar açmaz.
    Yeter ki nasıl kullanacağınızı bilin. Bisikletinize de iyi bakın.

20. Erdem Ş.

Erdem Ş. Misafir

Gökhan Bey'e hak veriyorum. Görüyorum, tanık oluyorum; bisikletle birlikte o nereye giderse gitme huyu olan arkadaşlar var. Bisikletin kontrolü sizde olduğu sürece bisikletin üzerinde durmak iyidir. Ama kontrol kaybı olduğu anda bisikletle aranızda şiddetli geçimsizlik başlamış demektir. O zaman boşanmanız gerekir. Bisikletin tepesinden atlayıp o an çevrede bulunan en uygun zemine esnek bir şekilde kendinizi bırakmanız lazım. Tabii ki bu düşe düşe gelişen bir şey. Dayak diyerek atmayı öğrenmek gibi. Çocukluğundan beri "haylazca" bisiklet süren arkadaşlarda bu refleksin oldukça gelişmiş olduğu görüyorum ama daha profesyonel anlamda bilgi edinmek amacıyla http://cyclingtr.com/blogs/mtb-dag-...ive/2011/04/17/basit-d-252-me-teknikleri.aspx bu linkteki yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Öteki konuya gelecek olursak; nasıl ki insanın kendini, dayanabileceği zorluk sınırlarını bilip ona göre hareket etmesi gerekiyorsa; bisikletlinin de bisikletini ve kendini çok iyi tanıyıp hem bisikletini hem de kendini zorlayacak şartlara girmemesi gerekir. Örnek vermek gerekirse daha önce girilmemiş, akan trafiğin olduğu bir yola ilk önce bisiklet elinizde girmeniz gerekir. Yada ben buradan atlarım deyip hemen atlamamak lazım. Siz atlarsınız ya da siz o hıza çıkarsınız ama bakalım bisikletiniz bunu yapabilir mi? Tüm bu konulara dikkat edip yapılması gereken düzenli bakımları aksatmadıktan sonra kolay kolay bir sorun olacağını sanmıyorum. Ama şans faktörü her zaman etkin bir faktördür, unutmamak lazım.