Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletten gelen viyk, viyk.. sesi? Detaylar içeride. Çözemedim.

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Fırat Karamanoğulları tarafından paylaşıldı.

1. Fırat Karamanoğulları

Fırat Karamanoğulları Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Arkadaşlar bisikletle seyir halinde iken geliyor bu sesler. Pedal çevirmiyorum, viyk, viyk sesler geliyor. Arka ve ön diske baktım sürtme de yok? Ayrıca bisikletin üstünde iken geliyor, sanki ağırlık binince.. Normal şekilde binmiyorken tekerleri döndürüyorum ses falan yok. Akıcı dönüyor jantlar. Arka ve ön göbekte boşlukta yok. Sizce sorun ne olabilir?

2. Melih GÜLER

Melih GÜLER Aktif Üye

Seviye:
    Göbekten geliyor olabilir yada ruble den olabilir belkide rotor varsa oda olabilir jant göbeklerindende geldiğini duymuştum

3. Alper Gencan

Alper Gencan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Pedal dan geliyor olabilir, en sağlıklısı ön , orta, arka göbekleri ve pedalın bakımını yaptırtmak zira üçünden de olabilir. Bu konu hep açılıyor benimde başıma geldi hatta halen devam ediyor o ses :) Bir bakım yaptırsan iyi olur.

4. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bugün bisikletçiye uğramak şart oldu o zaman. Arkadaşlar sizce ne kadar masraf tutar? Ona göre bir şeyler ayarlayım. Ses arada gidiyor, tekrar geliyor can sıkıcı durum yav.

5. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Eğer ses seleye oturuyorken geliyorsa selenin altındaki yerden ve kelepçeden de geliyor olabilir(Aynı ses olmayabilir ama başıma geldi.), oraları muhakkak kontrol edin mümkünse pas sökücü sıkıp sesi tekrar dinleyin.

YEmre Caliskan bunu beğendi.
  6. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Aynen hocam, genelde gıcırtı oluyor. Başıma gelmişti. Sele kızağını ve kelepçeyi hafifçe yağlayın diyorlar. Toz topraktan gıcırtı vardı temizlediğimde geçmişti bende. :)

YEmre Caliskan bunu beğendi.
  7. Alper Gencan

Alper Gencan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ayağa kalkıp pedala yüklendiğinde geliyor ise benim dediklerimden olabilir, arkadaşlarımın dediği gibi seleden de sık sık bu ses gelir , seleyi de bir kontrol edebilirsin kendin.

8. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Arkadaşlar gittikçe sorunu çözdüm. Arka freni sıktığım zaman ses kesiliyor. Bisikletçi ayar yaptı bir süre kesildi yine başladı. Arka frende sorun, sizce ne olabilir? Ayrıca garantisi var ürünün bu sorun garantiye girmiyor mu? Garanti için herhangi bir Sedona bayisine götürsem ilgilenmek zorunda değiller mi? İşin doğrusu Bike And Outdoor o kadar övülüyor fakat iş garantiye gelince baştan savma, hatta normaldir diyip geçiştiriyorlar. Garantiye girmiyor mu bu durum sonuçta darbe veya herhangi bir durum yok. Avrupa yakası hangi Sedona bayisini önerirsiniz? Aslında kısıtlı gibi, Kaçkar Bisiklet var sanırım.

9. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Herhangi bir bayiye gitsem bakmak zorunda değiller mi arkadaşlar?

10. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Madem sesin frenden geldiği kesinleşti o zaman disk yamulmuş olabilir, hidrolik mi mekanik mi kullanıyorsunuz? Disk yamulunca balatalar her dönüşte hafif değer eğer tozdan nemden etkilenirse ses çıkarır. Benim ön disk ötüyordu bi aralar, sonra düzeldi. İmkanınız varsa balataları temizleyin, fren ayarını çok iyi yapın. Garanti değişimi konusunda sadece ses geldiği için önemsemeyebilirler, toz filan kaçmıştır diyebilirler. Yine de şansınızı deneyin, ama bu tür sesler bisikleti kullandıkça ara ara gelecektir, her ses geldiğinde garanti değişimi yapma şansınız olmayabilir bu yüzden kendi başınızın çaresine bakıp bu tür konularda tecrübe edinmenizi öneririm.

11. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Hocam yandık desenize o zaman.. Peki diskin yamuk olduğunu nasıl anlayabiliriz? Çünkü Bike And Outdoor'a gittiğim zaman genç bir arkadaş sağolsun bu sorunu bana söylemişti fakat sorun olmayacağını belirtmişti. Öyle de oldu belki şu an ondadır diye düşünüyorum sorun. İşte ön-arka hangi disk hatırlamıyorum. Ön diye düşünüyorum fakat onda hata yok. Sorun arkada. Arka fren ayarını sıfır hatayla yaptım geçen, sonra bisikletçi de yaptı fakat durum hâlâ aynı.. Balataları yerinden çıkarıp mı temizlememi önerirsiniz? Ayrıca ne ile temizlemeliyim? Würth tavsiye ediyorlardı. Rotorlara da mı sıksam? Dediğiniz gibi yapalım, bakalım ne olacak.. Canımı çok fazla sıkıyor bu durum.

12. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Arkadaşlar peki anlamadığım nokta, bisikletin üstünde iken ses var, inip çevirince ses yok..

13. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ses işi sıkıntılıdır, durarsın ses yapar gidersin ses yapmaz... Diskin yamuk olması o kadar ciddi bir problem değil bana göre, zaten çok hafif bir yamukluk oluyor. Diskin yamuk olduğunu anlamak için teker çevrilir sonra kaliperden balatalar gözlenir, eğer diskin balatalar arasında gidip geldiği gözlenirse yamulmuş demektir. Görmeden yorum yapmak zor oluyor, belki başka biri baksa sorunu hemen anlar, siz balataları çıkarıp temizlemeyi deneyin, şimdilik su tutup ovsanız bile yeter. Geçenlerde sıvı sabunla lavaboda yıkamıştım balataları. Fren ayarını balatalar ve fren teli haricinde kadro bağlantılarındaki vidalardanda kontrol edin.

14. Alper Gencan

Alper Gencan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Frenlerden ses gelmesi bana göre normaldir. Ne kadar bir ses geliyor onu duyamadığımız için bir şey diyemiyeceğim. Sanırım bisiklet yeni ve yeni rotor ve pad ler bir süre böyle sesler çıkartırlar. İlerleyen zamanlarda fren pad lerin kullanıldıkça o sesin gideceğini düşünüyorum. Her yeni üründe olduğu gibi bisiklette de parçaların bir alışma süresi var muhtemelen ondandır. Hatta ilk etapta frenlerden ses gelmesi gereklidir bile. Bu fren pad lerinizin laışma evresinde olduğunu gösterir. Eğer kesin olarak frenden geldiği kanaatindeyseniz bu sebepten olabilir. Bunun yanında eğri rotor yada eğri fren kaliperi bu ses e sebep oluyor olabilir. Rotorunuz yamulmuş sa bunu kendiniz evde de halledebilirsiniz . Tekeri çevirdikten sonra rotor a bakın gerçekten bir eğrilik varmı yada rotor düzgün olduğu halde kaliper eğri olabilir. Garantiside varsa garanti halledebilir onu. Ve bisikletçiye gittiğinizde bisikletiniz yapılırken başında durun ve iyi izah edin olayı. Hiç canınızı sıkmayın frenden gelen ses genelde önemsiz bir eğrilik yada dediğim gibi yeni olmasından kaynaklanır.

15. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Arkadaşlar dediğim gibi bisikletçi kaliperleri gevşeterek ayar yaptı, hatta aynısını ben de yapıyorum geçiyor fakat yine başlıyor. Dün bisiklet turunda daha ben söylemeden arkadaşlar sordu bu ses ne diye.. Yani daha önce 2,3 bin km Kron kullanmıştım onda böyle bir problem yaşamadım. Yani balata sürtme sesini biliyorum, keşke öyle olsa fakat değil. Başka bir problem var gibi görünüyor.

Ayrıca yağmurda diskler ıslanır ya hani, sıktığınızda yüksek bir ses gelir. Şu an o ses gelmeye başlıyor arka freni sıkınca.. Acaba bir şey mi geldi diyorum, yağ falan balatalara.. Bir şey gelmesi de imkansız.. Bugün Aslı Bisiklet'e gideceğim. Sedona'dan gelen mail içeriğinde tüm Sedona bayilerinin ilgilenmesinin zorunlu olduğu söyleniyor fakat işin doğrusu çoğu geçiştirmeye çalışıyor. Sağolsunlar numara verdiler. Bir sıkıntı çıktığında direkt onları arayacağım fakat Aslı Bisiklet'e gittiğim için gerek yok gibime geliyor. Bildiğim kadarıyla Aslı Bisiklet marka sahibi.

16. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Arkadaşalr sorun çözüldü. Ön balata bitmiş.. Alibeyköy'deki bisikletçiye gitmiştim arkayı falan sıkmıştı. Ayrıca bayisiymiş orası meğer, bakmak zorundaymış ne diyim ki.. Herneyse..

Arkadaşlar yeni balatadan dolayı fren kolu sertleşti. Bu biraz kullanımdan sonra yumuşar mı? İkinci sorum ise sanki arkadaki diske su sıçramış gibi ötüyor bildiğiniz baya ses çıkarıyor. Yağmurlu havada rotorlar ıslanır ya hani ses çıkarır. Aynen öyle bir ses. Freni iyi tutuyor fakat ses kafamı şişiriyor. Balataları sprey almadan nasıl temizleyebilirim? Çünkü para kalmadı. :)

Balata değişimi 25 TL tuttu.

17. berk41

berk41 Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    balataları kendinizde değiştirebilirsiniz, 25 tl ücret fazla değil normal çünkü web sitelerinde balatalar 15-20 tl

18. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Evet hocam, o şeyi çıkartıp yapıyoruz. Fren ayarını da yapabilirim gördüğüm kadarıyla. Sağolsun eleman değiştirdi zaten balata sorunu olduğunu orada gördük. Arka rotor ıslakmış gibi ötüyor anlamadım gitti..

Ayrıca ön,arka,orta göbek + maşanın sökülüp yağlanması 50 TL arkadaşlar ben diyorum ki kendime 80 TL civarına yurt dışından tamir seti alsam ben bilen arkadaşların yardımıyla öğrensem daha mantıklı değil mi? Severim zaten böyle uğraşmayı da. Ne diyorsunuz? Sürekli para verecek durumum da yok maalesef.

19. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Arka teker sanki sürekli ıslakmış gibi ötüyor çözemedim yahu.

20. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arka balataları temizlediniz mi? Temizlemediyseniz sıvı sabunla temizleyin, hatta bulaşık teli ile üstünden çok az bir katman alın evde en ucuz temizleme çözümü budur, yalnız balatalar kurumadan kalipere takmayın. İmkan varsa rotoru da temizleyin, bütün temizlik işlemlerini bol su ile sonlandırın, yabancı madde kalmasın.