Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletten gelen ses

Konu, 'Dağ Bisikleti / MTB / Mountain Bike' kısmında Emrah Özşahin tarafından paylaşıldı.

1. Emrah Özşahin

Emrah Özşahin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    3-4 bisikletçiye götürdüm hiç biri bulamadı gerçekten ilginç bir sorun. Bisikletim kron xc750 marka.. yaklaşık 2 aydır çok senkronize bir şekilde hiç sektirmeden aynı ses yapıyor.
    Bisikletin ön ve arka tekerini üstüne binmeden kendim çevirdiğimde ses gelmiyor. Ama üstüne bindiğimde 2-3 tur dönse bile vijk vijk diye bir ses geliyor.. Etrafta gürültü olunca pek duyulmuyor ama sessiz bir ortamda çok fazla kafa ütülüyor. Pedal çevirdiğimde de, bisiklet boşta yokuş aşağı inerkerkende aynı sesi yapıyor, teker her döndüğünde aynı noktada ses geliyor. Bisikletin ön tekerini başka bir tekerle değiştirdim yine aynı ses yapıyor. Arka tekeri değiştirme şansım olmadı onu deneyeceğim daha önce böyle bir sorun yaşayan oldumu. Amörtisör kitlenebilir, sorunu yok acaba ondan gelme olasılığı varmıdır. hem kitli hem kilitsiz vaziyette denedim yine ses var. Fren pabuçlarını değiştirdim yine aynı ses. Vitesleri ayarlattırdım yine aynı. Kron servisine götürdüm onlarda çözemedi izmitte.

Yiğitdo bunu beğendi.
  2. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Pedal cevirirken ve bosta bisiklet akarken senkronize olarak surekli ayni sesi yapiyor olmasi kesinlikle bir surtme oldugunu gosteriyor. Binmeden bosta cevirdiginizde yapmamasi uzerindeki agirlik yokken surtunme noktasina temas etmedigi, agirlikla sesin baslamasi ise agirligin baskisiyla surtunme noktasina temasi baslattigi mantigini ortaya koyuyor. Bazi sebepler sayilabilir ama Kron servisinin bunlari zaten dusunup elemis olmasi gerekir... Bundan sonra biraz sacmalayabilirim ama siz yinede dusunun :)
    Disk fren oldugu icin lastik veya jantin bir yere surtmuyor olacagini dusunuyorum. Ama acaba disk rotorunda veya kaliperdeki bir sorundan veya diskin uzerindeki bir egrilme capaklama nedeni ile frenlemeyi hissettirmeyecek bir surtunmeden kaynaklaniyor olabilir mi? (gerci fren pabucu degisimi dediginiz icin V fren olmali ama sitesinde HD olarak gordum). Eger V frense janttaki hafif bir egrilik ve frenlerin cok ince ayarlanmis olmasi nedeni ile de surtuyor olabilir. Ya da lastikler baski altindayken pabuca temas ediyor olabilir.
    Pedallardan geliyor desem bisikleti akisina biraktiginizda sesin kesilmesi gerekir. Teker gobeklerinde olsa vijk - vijk yerine citirtili bir ses yapar.
    Agirlik oldugunda (yani siz uzerindeyken olduguna gore buyuk ihtimal lastikler ve fren sisteminde bir surtunme sebep oluyor olaya. Lastikleri azami hava basarak denediniz mi?
    Son bir sey daha; gerci bu kadar uzun surmezdi ama lastige patlamaya sebep olmayacak kadar kucuk bir metal saplanmissa buda her turda yere temas ederek ses yapabilir. Ancak bu da vijk vijk yerine cit-cit gibi bir ses yapar ve 2 ayda bir sekilde lastikten ayrilirdi...
    Neyse benim zihni sinir olasiliklarim bunlar, umarim kaynagi cabuk bulur ve rahatlarsiniz :)

küpçü bunu beğendi.
  3. Emrah Özşahin

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    arka frenleri çıkartıp öyle denedim yine o sesi yapıyordu zaten az birşey gidince ses yaptığından ön frenle idare ettik o ara :) v fren bu arada. Lastikleri değiştirmeden öncede yapıyordu yeni marathon scwalbe lastik aldım onları değiştirdim geçen hafta jantta anormal birşeye denk gelmedim zaten ondan evelinde de yapıyordu aynı sesi.

4. batuhandeha

batuhandeha Yeni Üye

Bisiklet:
    Atala
    Seviye:
    jantlar gevşekse oluyor bu ses beni de çileden çıkartmıştı buldum sonunda.

5. Emrah Özşahin

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    jant bağlantı noktlarını iyice sıktım ama yine yok ulan araba olsa şimdiye sorunu bulmuştuk :)

6. Umut Yayla

Umut Yayla Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    aynı problem bendede var ancak ses tıkırtı şeklinde ritmik bir şekilde geliyor

7. Emrah Özşahin

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    amortisör kitli vaziyetteyken hafif bir boşluk var acaba o bozulmuş olabilirmi. Kilitli vaziyetteyken gidonu aşağı bastırdığımda 2 cm lik bir oynama söz konusu. Normalde hiç oynamaması gerek herhalde.

8. meseduzu

meseduzu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Birde ayakda sürmeyi deneyin seleye oturmadan. eğer gelmiyorsa seledendir o ses bendede vardı aynı problem.

9. Emrah Özşahin

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    her türlü denedim o şekilde de yapıyor :) birde ön tekere dikkat ediyorum, km saatinin bir aparatı var jantta, o aşağı geldiğinde sesi yapıyor. farklı bir teker takarak denedim yine aynı sesi yaptı sorun maşadan olabilir diye düşünüyorum.

10. batuhandeha

batuhandeha Yeni Üye

Bisiklet:
    Atala
    Seviye:
    km saati kabloluysa kablo da sürtüyor olabilir. seleyi yağla sen yine de.

11. Yiğitdo

Yiğitdo Yeni Üye

Adı:
    Yiğit
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    sorunu hallettinmi emrah kardeş,yoksa bisikleti satıp kurtuldun mu;))

12. Husamettin01

Husamettin01 Üye

Adı:
    hüsamettin
    Bisiklet:
    İdeal
    Seviye:
    tecrübelerime dayanarak söylüyorum sorun GÖBEKLERDE.

13. uguryilmaz144

uguryilmaz144 Onursal Üye

Adı:
    Uğur Yılmaz
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Video çekerseniz çözüm daha kolay bulunabilir...

14. Husamettin01

Husamettin01 Üye

Adı:
    hüsamettin
    Bisiklet:
    İdeal
    Seviye:
    @Emrah Özşahin millerde ya da arka göbekte sıkıntı. Gevşek mil yada arka göbek neyse ki cok masraflı olmaz :)

15. Karafirtina4151

Karafirtina4151 Yeni Üye

Adı:
    Yasin
    Bisiklet:
    Salcano
    @Emrah Özşahin nedeni janttan kaynaklanıyor olabilir .jant göbek mili eğrimi bi bak onun eğri olmasindan olur pedaldan deyilse

@Emrah Özşahin eğer pedaldan deyilse sorun jant milinde eğikmi bi bak yada gevşek bi parça vardır

16. Emrah Özşahin

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @Karafirtina4151 kardeşim 3 yıl önceydi sorum :) sorun jant tellerinden birisi gevşekmiş, akort ayarı yapınca düzeldi.

Ömer Murat bunu beğendi.
  17. Asilzade

Asilzade Rüzgarı Hisset

Adı:
    Berkant
    Bisiklet:
    Ümit
    Seviye:
    hazır ses ile ilgili konu varken yeni konu açıp kirlilik yapmak istemedim.
    pedala her yüklendiğimde aynakoldan yoğun şekilde gıcırtı geliyor her ne zaman hızlanmak için ayağa kalkıp pedallamaya başlasam gacır gıcır ötüyo bu aynakol e dolayısıyla sürüş konforunu baltalıyo ve acaba bisikleti çıkarmasam mı diye düşündürüyor şimdi ben bu sesi nasıl giderebilirim bilmiyorum yardımınıza ihtiyacım var üzerindeki aynakol markasız bisikletle gelen saçma sapan bişey bu veya Shimano FC-M131 Aynakol 42-34-24T Gümüş | Shimano | Aynakol | bunu alsam performans farklılığı olur mu

18. darkdream

darkdream Mühendis ve de teknik sevdalı.

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @Asilzade Orta mil ve bilyelerle ilgili bir sorun olabilir. Gıcırdama aynakolun kendisinden kaynaklanmaz. Bence yeni aynakoldansa orta göbeğe bakım yapmanız veya yaptırmanız sorunu çözer. Çok dandik bir şey ise yine göbeği değiştirmenizi öneririm. Tabii genel performans artışı için giriş seviyesi de olsa Shimano aynakol iyi olur.

Tabii aynakoldan geldiğine emin olmanız gerek, arka ya da ön göbekte de sorun olabilir.

Asilzade bunu beğendi.
  19. Asilzade

Asilzade Rüzgarı Hisset

Adı:
    Berkant
    Bisiklet:
    Ümit
    Seviye:
    @darkdream önceden dahada fazlaydı gıcırdama aliexpresten uygun fiyatlı rulmanlı pedal aldım denedim gıcırdama azaldı pedala yük verdiğimde ses dahada aşağıdan geliyor aklımda aynakolu tamamen söküp baksam mı diye bi düşünce vardı hatta kendi kendime hiç olmazsa basarım gresi ne varsa artık boğulsun içerde diyodum ama sonra tourney lerin aşırı ucuz olduğu aklıma geldi bi tık üstü altus ayna kol bence makul gibi maksat yol bisikletimi alana kadar bisikletsiz kalmamak idarelik bile olsa bu aynakol bence düzgün kullanımda epey uzun yaşar

20. darkdream

darkdream Mühendis ve de teknik sevdalı.

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bu çok pedal sorunu gibi değil. Yani en güzeli aynakolu çıkartıp, orta göbeği elden geçirmeniz. İnternette videoları da var, bir tane çektirmeye ihtiyacınız var, bir de gres yağına. Zaten açtığınızda durumu görürsünüz.